2018 Nationwide U.S. Masters Swimming Spring National Championship ( Thu, May 10, 2018 - Sun, May 13, 2018 )

Psych Sheet

Event 8 Men 200 Y Free

352 Swimmers
Psych Sheet by Age Group   Psych Sheet by Seed Time

Age Group 18-24
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CHEL Modrov, Drew 1:37.78 38/4 1:36.50 1 11
NYAC Schweitzer, Paul-Marc 1:39.37 38/5 1:38.83 3 8
TOC Scheid, Trevor 1:42.34 38/3 1:42.82 7 4
ARIZ Kirkpatrick, Adrian 1:42.47 38/6 1:42.37 4 7
ALEX McHenry, Scott 1:43.20 38/2 1:43.71 11 0
WLAC Dyer, Frank 1:43.98 38/7 1:38.82 2 9
IM Fraser, Alex 1:44.38 38/1 1:43.00 8 3
NAM Osterhage, Raymond 1:45.00 38/8 1:42.76 6 5
WMAC Finke, Ryan 1:45.10 37/4 1:43.20 9 2
DAS Glaser-Garbrick, Dan 1:45.33 37/5 1:44.05 12 0
MICH Daniels, James 1:48.50 37/3 1:48.09 18 0
PSCM Barcinas, Ken 1:49.18 37/6 1:42.49 5 6
NCMS Fox, Will 1:49.28 37/2 1:43.34 10 1
BCTM Pepper, Bryan 1:49.28 NS NS 0
SLAM Alef, Grant 1:49.98 37/7 1:49.32 21 0
TOC Yntema, Douwe 1:50.00 37/1 1:49.05 20 0
NCMS Sauter, Trace 1:51.00 37/8 1:48.75 19 0
VALM Fozkos, Tyler 1:51.57 36/4 1:46.31 16 0
WH2O Ramsay, George 1:51.68 36/5 1:45.32 14 0
WLAC Healy, Devon 1:52.00 36/3 1:46.24 15 0
TOC Casey, Aaron 1:52.00 36/6 1:52.89 23 0
TOC Aziz, Mazen 1:52.00 NS NS 0
SLAM Enge, Jeffrey 1:52.10 36/2 1:47.45 17 0
MOVY Musser, Seth 1:53.25 36/7 1:44.45 13 0
NYAC Frawley, Robert 1:55.05 NS NS 0
WMAC Hallam, Alex 1:55.45 36/1 1:58.78 27 0
INDY Snyder, Alex 1:55.55 NS NS 0
UC14 Stephenson, Brady 1:55.91 36/8 2:09.23 28 0
AGUA Altman-Kurosaki, Jonas 1:56.10 35/4 NS 0
TOC Ferguson, Christopher 1:57.00 35/5 1:53.09 24 0
NCMS Lindholm, Kyle 1:58.30 35/3 1:51.13 22 0
O*H* Jaroszewicz, Matthew 1:59.29 35/6 1:56.90 26 0
VALM Kerr, Kyle 2:05.42 35/2 1:56.63 25 0
UC16 Wright, Andrew 2:17.37 35/7 2:15.73 29 0
MICH Allon, Michael 3:09.99 35/1 2:46.53 30 0
Age Group 30-34
Age Group 35-39
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MOVY Bundy, Chris 1:45.00 29/4 1:46.46 2 9
WLAC Szabados, Bela 1:45.16 NS NS 0
CRUZ Cole, David 1:45.99 29/5 1:49.06 4 7
WMAC Babcock, Andrew 1:46.34 29/3 1:47.02 3 8
IM Kinsella, David 1:46.50 29/6 1:45.84 1 11
IM Reader, Paul 1:48.92 29/2 1:50.01 8 3
GSC Faust, Raleigh 1:49.00 NS NS 0
HAFL Hunter, Andy 1:49.50 29/7 1:49.21 6 5
CSMT Paige, Bruce 1:50.50 29/1 1:49.08 5 6
ARIZ Dunlap, Courtney 1:50.50 29/8 1:53.32 14 0
ABM Martin, Patrick 1:52.00 28/4 1:53.22 13 0
NAM Halloran, Ross 1:52.00 NS NS 0
NAM McKinley, Ryan 1:52.50 28/5 1:49.76 7 4
PAC Martinko, John 1:53.37 28/3 1:52.18 11 0
MICH Rietema, Brad 1:53.38 28/6 1:56.64 21 0
ALEX Jent, Daniel 1:53.54 28/2 1:55.59 18 0
INDY McCulloch, Michael 1:53.77 28/7 1:56.73 22 0
SFTL Williams, Ryan 1:54.19 28/1 1:52.12 10 1
RMST Baldwin, Craig 1:54.87 28/8 1:57.30 24 0
WMAC Michalowski, Brian 1:54.99 NS NS 0
SFTL Martinez, Juan 1:55.00 27/4 1:51.27 9 2
AGUA Mountantonakis, Stavros 1:55.00 27/3 1:54.22 16 0
MICH Palmer, Joe 1:55.00 27/5 1:57.21 23 0
LIB Mills, Jamie 1:55.74 27/6 1:56.31 19 0
LRC Stamenovic, Ivan 1:56.00 27/2 1:53.90 15 0
INDY Street, Matthew 1:56.00 27/7 1:55.05 17 0
WHA Safalow, Bradley 1:57.00 27/1 2:02.58 29 0
PSM Murphy, Nathan 1:58.00 27/8 1:52.74 12 0
CVMM Karren, Kelly 1:58.94 26/4 1:56.62 20 0
SFTL Davis, Andrew 1:59.47 26/5 1:58.33 25 0
SYSM Albino, Jorge 2:00.00 26/3 1:58.85 26 0
INDY Lathrop, George 2:00.60 26/6 1:59.60 27 0
VCM Raffaelli, Ryan 2:01.15 26/2 2:07.42 31 0
MICH McKenna, Stephen 2:02.76 26/7 1:59.65 28 0
SBRM Berebitsky, Jeff 2:05.53 26/1 2:02.67 30 0
MICH Cowan, Neil 2:08.00 26/8 2:09.44 32 0
WLAC Schoenauer, Steffan 2:10.08 25/3 2:10.33 33 0
PBM Goldsmith, Colin 2:20.00 25/4 2:25.32 36 0
MICH Christy, Nick 2:21.37 25/2 2:19.52 34 0
NTXL Glass, Mark 2:24.18 25/5 2:29.11 37 0
SBRM Schlueter, Benjamin 2:35.50 NS NS 0
UC16 Jones, Bruce 2:49.00 25/1 2:23.48 35 0
Age Group 45-49
Age Group 50-54
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
IM Sims, David 1:46.25 17/4 1:48.83 1 11
PBM LaMonica, Mike 1:56.29 17/5 2:03.84 18 0
UCLA Morales, Tito 1:57.00 17/3 1:56.28 3 8
SWOM Bishop, David 1:57.36 17/6 1:57.34 4 7
NEM Tyler, Bob 1:57.91 17/2 1:55.24 2 9
SYSM Stultz, Todd 1:58.00 NS NS 0
CMS Cummins, Ron 1:58.98 17/7 1:58.06 5 6
UC04 Travers, Craig 1:59.26 17/1 2:03.45 15 0
IM Soltys, Ted 2:00.00 NS NS 0
MEDM Hassan, Amro 2:00.52 17/8 1:59.36 8 3
AWJ Dyer, Andy 2:00.55 16/4 1:59.11 7 4
WHA Berryhill, Keith 2:01.90 16/5 2:03.18 14 0
KONA Dixon, Matthew 2:02.20 16/3 1:58.25 6 5
MOVY Valley, Eric 2:02.83 16/6 2:11.15 24 0
MOVY Sherman, Bill 2:03.50 16/2 2:00.29 10 1
MICH Schuldinger, Michael 2:03.92 16/7 2:00.97 11 0
WMAC Pfaltzgraff, Mark 2:04.00 16/1 2:02.21 12 0
NCMS Moore, John 2:04.05 16/8 2:03.76 17 0
OREG Hathaway, David 2:04.27 15/4 2:03.63 16 0
OCMT Lileikis, Joseph 2:07.75 15/5 2:02.89 13 0
UMAC Shipp, Bill 2:08.00 15/3 2:08.81 20 0
PAWW Perisin, Raymond 2:08.35 15/6 1:59.67 9 2
COOG Mahaffey, Don 2:08.62 NS NS 0
IM Dahlke, Grant 2:10.00 15/2 2:11.81 25 0
NEM Davis, William 2:10.12 15/7 2:09.86 23 0
WLAC Hasak, Amit 2:10.27 15/1 2:12.83 26 0
ALEX Bales, Paul 2:12.00 15/8 2:09.53 21 0
MOVY Orwick, David 2:12.00 14/4 2:16.51 29 0
PBM Whitcomb, Grant 2:13.26 14/5 2:06.69 19 0
LMS Unland, Mark 2:13.50 NS NS 0
AAAA Fuselier, Stephen 2:13.76 14/3 2:09.61 22 0
O*H* Beatty, Chuck 2:15.60 14/6 2:15.03 28 0
DAMM Alkire, Jim 2:16.23 14/2 2:20.66 32 0
ZAM Clements, Jessee 2:16.51 14/7 2:14.99 27 0
MICH St. Germain, Eric 2:19.30 14/1 NS 0
SNM Graffis, Kevin 2:19.90 14/8 2:21.04 33 0
MVM Campbell, Chris 2:22.00 13/4 2:19.69 30 0
SWED Goyette, Brian 2:24.30 13/5 2:27.20 35 0
SFTL Richards, Mark 2:26.24 13/3 2:20.03 31 0
UC16 Cleaver, Phillip 2:30.00 13/6 2:25.89 34 0
O*H* Definis, Jay 2:44.58 13/2 2:40.93 36 0
IM Hartman, Van 2:58.67 13/7 2:53.35 37 0
IM Voudrie, Gregory 3:00.00 13/1 3:07.40 38 0
Age Group 60-64
Age Group 65-69
Age Group 70-74
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SFTL Goldbas, Mervyn 2:45.71 3/4 2:38.67 2 9
SFTL Trauber, Ami 2:47.00 3/5 2:40.09 3 8
VMST Novell, Ken 2:50.01 3/3 2:34.73 1 11
ARIZ LeRoy, Richard 2:50.50 3/6 3:07.33 5 6
SNM Walker, Joseph 2:57.00 3/2 2:52.17 4 7
PBM Fisher, Alex 3:03.51 NS NS 0
RMST Pilette, Sterling 3:15.00 3/7 3:23.16 6 5
PBM Cannan, Patrick 3:26.82 3/1 3:37.18 7 4
RMST Nobbe, Nick 3:34.06 3/8 3:46.53 8 3
SFTL Frappier, Gilles 3:43.22 2/5 3:54.66 9 2
PBM Lyon, Bruce 5:00.00 2/6 4:15.57 10 1
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
O*H* Hall, Sid 3:10.00 2/3 3:01.05 1 11
SFTL Drobner, Sherwin 3:26.53 2/4 3:57.91 2 9
PBM Hogan, Thomas 4:59.99 2/2 4:42.26 3 8
Age Group 85-89
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
IM Mullins, Stephen 3:35.00 1/4 3:21.96 1 11
INDY Reiman, Timothy 4:02.60 NS NS 0
SWIFT Knowles, Percy 4:15.73 1/3 4:13.23 2 9
LVM Butler, Walter 4:17.37 1/5 4:13.65 3 8
MOVY Murray, Dave 7:00.00 1/2 6:20.25 4 7
Age Group 90-94
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SDSM Hubbard, Donald 4:38.00 1/6 4:44.90 1 11
Age Group 95-99
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MICH Doud, Robert 7:04.16 NS NS 0
This Meet > Swim Meets > Home