Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2018 YMCA Masters National Swimming Championships ( Thu, Apr 19, 2018 - Sun, Apr 22, 2018 )
Psych Sheet
Event 414: Men 200 Y IM
67 Swimmers
Psych Sheet by Age Group
Psych Sheet by Seed Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
4803
Carter, Thomas
2:21.67
10/7
2:29.23
1
9
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
5023
Glaser-Garbrick, Dan
2:00.75
10/5
1:59.41
1
9
5023
Jergens, Matthew
2:18.00
10/6
NS
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
1245
Andara, Leopoldo
2:15.21
10/3
NS
0
5023
Beachler, Ben
2:22.46
10/2
2:22.85
2
7
5023
Martin, Bradley
2:29.80
10/4
2:21.06
1
9
4171
Wong, Jason
2:38.55
10/1
2:26.14
3
6
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
1336
Groselle, John
2:19.20
9/4
2:13.47
1
9
5023
Hill, Jason
2:22.03
9/5
2:17.25
2
7
5023
Weber, Matthew
2:40.88
9/3
2:23.80
3
6
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
1336
Jerger, Adam
2:05.00
8/4
2:04.75
1
9
5867
Tiozzo, Eduard
2:11.00
8/5
NS
0
6124
Decker, John
2:13.00
8/3
2:14.23
3
6
5023
Rasmussen, Cody
2:15.00
8/6
2:13.23
2
7
1285
Matthias, Andy
2:22.91
8/2
NS
0
1285
Hynes, Brodie
2:27.82
8/7
2:24.27
4
5
7125
Daley, James
2:38.00
8/1
NS
0
1245
Scharf, Lee
4:17.32
8/8
4:13.74
5
4
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
1245
Gawriljuk, Douglas
2:33.24
9/7
2:36.46
1
9
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
1069
Lynch, Myles
2:07.50
7/4
2:10.45
2
7
1069
Sargent, Gregory
2:10.00
7/5
2:10.17
1
9
1069
Sargent, Jeff
2:15.00
7/3
NS
0
6124
Anguiano, Jerry
2:25.56
7/6
2:33.89
5
4
1245
LeClair, David
2:26.80
7/2
2:23.98
4
5
4622
Anderson, Earl
2:28.24
7/7
2:17.30
3
6
1245
Cabezas, Hector
2:53.52
7/1
2:52.87
6
3
4803
Dilger, Nikolaus
2:59.00
7/8
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
1245
Aubrey, Michael
2:15.00
6/5
2:17.65
1
9
1336
Stultz, Todd
2:15.00
6/4
NS
0
5023
Herringer, Thomas
2:25.56
6/3
NS
0
1245
Whitcomb, Grant
2:32.99
6/6
3:09.88
3
6
2631
Sebring, Patrick
2:39.00
6/2
2:38.66
2
7
1245
Grzeszczak, John
2:40.00
6/7
NS
0
6124
Waitkins, Thomas
3:30.00
6/1
DQ
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
1336
Groselle, Jack
2:14.40
5/4
2:14.87
1
9
5023
Halley, Franklin
2:19.56
5/5
NS
0
5867
Morosky, Ron
2:33.00
5/3
2:29.80
2
7
7125
Bird, Thomas
2:50.00
5/6
NS
0
1336
Keil, Mark
2:52.82
5/2
3:18.35
3
6
5023
Murray, Craig
2:53.00
5/7
NS
0
5025
Glender, Carlos
3:10.00
5/8
NS
0
5023
Roahrig, Clifford
3:10.00
5/1
NS
0
1245
Sonenshein, Roy
3:24.54
4/4
3:29.98
4
5
1248
Ibanez, George
3:31.00
4/5
3:42.67
5
4
4803
Mouch, Brian
4:30.00
4/3
NS
0
4549
Miller, Jamie
4:31.00
4/6
4:36.16
6
3
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
1245
Shead, Timothy
2:22.00
3/4
2:19.89
1
9
1245
Schmidt, George
2:30.00
3/5
2:34.15
4
5
2135
Heck, Steven
2:30.30
3/3
NS
0
1245
Childs, Lee
2:32.00
3/6
2:31.85
3
6
2546
Bright, David
2:32.88
3/2
2:30.66
2
7
1245
Heacock, Robert
2:44.00
3/7
2:43.13
5
4
5867
Campbell, Mike
2:47.49
3/1
NS
0
5867
Muthler, Stephen
2:52.00
3/8
2:43.27
6
3
1069
Geoghegan, William
2:53.00
2/4
2:52.02
7
2
6124
Haverland, Rick
3:15.00
2/5
NS
0
5867
Jacob, Gary
3:18.19
2/3
3:19.13
9
0
5025
Bollow, Lee
3:23.39
2/6
3:27.26
10
0
5023
Hardwick, David
3:45.00
2/2
4:23.18
11
0
5867
Shields, Barry
4:08.00
2/7
3:04.42
8
1
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
3729
McElroy, Frank
2:50.68
1/4
2:42.01
1
9
2631
Iliff, Jack
3:01.00
1/3
2:56.71
2
7
1069
Schwarten, John
3:25.00
1/5
3:35.80
3
6
4600
van Meeteren, Hans
3:53.27
1/2
NS
0
2135
Schenck, Alan
4:06.60
1/6
4:23.80
4
5
5025
Peters, Michael
4:48.02
1/1
5:34.04
5
4
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
1069
Laux, Michael
3:40.98
1/7
3:16.63
1
9
Key
DQ
Disqualified
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home