SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

Pan American Masters 2018 Swimming Championship

Psych Sheet

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 802 Men 100 M Breast

251 Swimmers
Psych Sheet by Age Group   Psych Sheet by Seed Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
YCFM Harwood, Caleb 1:08.00 34/4 NS
AAAA Goeken, Philip 1:08.12 34/5 1:13.27 4
AAAA Ryherd, William Seth 1:09.16 34/3 1:09.68 2
PSCM Fujimori, Takeharu 1:09.18 34/6 1:03.69 1
ACUA Vallejos Barceló, Moisés 1:10.76 34/2 1:11.52 3
UC14 Landi, Nicholas 1:14.90 34/7 1:14.20 5
GSC Ramakrishnan, Ashwin 1:15.00 34/1 1:17.62 7
PALM Reeder, John 1:15.12 34/8 NS
SPORT Ramirez-Laureano, Emiliano 1:16.20 33/4 1:18.03 8
CASLA Burguera, Tomas 1:18.40 33/5 1:17.16 6
SKY Kolb, William 1:20.64 33/3 NS
AWLM Soules, Ian 1:47.00 33/6 1:42.82 9
AWLM Mercado, Gianni 1:55.08 33/2 NS
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
MPNY Kukharskyi, Sergii 1:05.20 32/4 1:04.82 1
BERK Materniak, Eric 1:05.51 32/5 1:06.43 2
GNU Lanes, Osmar 1:06.50 32/3 1:10.48 8
IPN Gonzalez Cueto, Ricardo 1:07.00 32/2 1:10.51 9
BRZA Sanchez Campos, Carlos 1:07.00 32/6 NS
DELFI Hernandez Ordaz, Mario 1:08.10 32/7 1:10.07 7
NCMS Thomas, Chandler 1:08.45 32/1 1:08.70 4
IM Feczko, Nick 1:08.61 32/8 1:11.27 10
UC33 Gonzales, Reese 1:08.80 31/4 1:07.62 3
ANV Sanchez Rios, Sergio 1:09.00 31/5 1:09.44 6
INDY DeBrota, Anthony 1:10.31 31/3 1:08.79 5
TTO Denoon, Mosi 1:11.27 31/6 1:11.49 11
IM Davis, Joshua 1:15.27 31/2 1:13.78 12
AU Pulido, Alejandro 1:19.20 31/7 1:20.06 15
SKY Magazine, Andrew 1:19.70 31/1 1:14.27 13
AQAMA Correa, Luis 1:20.00 31/8 1:25.86 16
CANOB Oviedo, Matias 1:22.00 30/4 1:16.12 14
APUPY Oporto, Javier 1:27.15 30/5 NS
SST Barraza, Patricio 1:29.00 30/3 1:31.17 17
FENIX Montero, Freddy 1:42.56 30/6 1:38.65 18
AWLM Vila, Peter 1:53.80 30/2 1:45.64 19
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
CSMT Ritter, Adam 1:02.61 29/4 NS
SAMIX Cavanagh, Santiago 1:03.81 29/5 NS
SPMAS Lucchesi Jr, Emilio 1:06.00 29/3 1:07.90 5
BFR De Lima, Bruno 1:06.20 29/6 1:06.34 2
DKTA Yagi, Keisuke 1:06.56 29/2 1:05.04 1
DN Capriles, Galvez 1:06.63 29/7 1:11.12 7
FREE Shudrenko, Roman 1:07.00 29/1 NS
CRC Trossero, Carlos 1:08.00 29/8 1:07.62 3
CBLV Perez, Alejandro 1:09.00 28/4 NS
ACQUA Rojas, Christopher 1:09.30 28/5 1:10.36 6
TOC Lentz, Graham 1:10.04 28/3 1:07.88 4
BATAN Benitez, Felipe 1:10.30 28/6 1:12.49 8
AQUAS Suriano, Federico 1:10.90 28/2 1:13.03 9
ANV Ramirez, Agustin 1:11.00 28/7 NS
WEST Graovac, Ljube 1:14.90 28/1 1:16.40 12
FMN Vazquez, Humberto 1:14.90 28/8 1:19.77 14
UC45 Snyder, Dan 1:17.00 27/4 1:15.59 11
EE Montero, Francisco 1:17.50 27/5 1:14.09 10
FENIX Rodriguez, Eddy 1:19.48 27/3 1:18.99 13
DN Molina, Juan 1:20.62 27/6 1:29.46 17
ACJ Esposto, Adrian 1:22.00 27/2 1:23.46 15
CACH Valles, Hector 1:22.09 27/7 1:24.24 16
UC14 Barbero, Matias 1:25.00 27/1 NS
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
PSCM Dos Santos, Felipe 1:05.80 26/4 1:04.78 1
MICH Vanderkaay, Christian 1:06.77 26/5 1:08.04 3
CRC Trossero, Neri 1:08.00 26/3 1:07.79 2
BCLB Bohorquez, Luis 1:08.48 26/6 DQ
PIRAT Cardona Toro, Juan 1:09.65 26/2 1:11.35 5
OKUDA Brito, Denis 1:10.00 26/7 1:11.26 4
BFR De Azevedo, Fabricio 1:11.58 26/1 1:11.96 6
CONN Spoon, Ryan 1:11.96 26/8 1:13.60 8
DAA Garis, Damian 1:11.97 25/4 1:12.02 7
OKUDA Cassiano, Rodolfo 1:12.50 25/5 NS
UC14 Sundstrom, Matthew 1:13.00 25/3 1:28.63 18
PRAIA Rodrigues, Rodrigo 1:14.50 25/6 1:15.21 9
REGAT Lopez, Andres 1:15.60 25/2 1:20.86 13
FAIR Danner, Brendan 1:18.22 25/7 1:17.01 10
LOMA Gutierrez Labarthe, Jose Ant 1:18.50 25/1 1:24.42 15
UJS Kotama, Mauricio 1:19.00 25/8 NS
UC32 Nelson, Mark 1:20.00 24/4 1:36.51 19
BRMAS Souza, Vitor 1:20.34 24/5 1:17.61 11
ANV Beltran, Mauricio 1:21.00 24/3 1:20.27 12
MASTE Campos Salazar, Manuel 1:21.30 24/6 1:23.85 14
APUPY Adorno López, José 1:22.12 24/2 NS
CROL Brenes, Oscar 1:23.73 24/7 1:26.42 17
NCMS Nguyen, Sonny 1:29.99 24/1 1:26.23 16
BER Berendson, Walter 1:36.00 24/8 NS
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
URIOS Urioste Denis, Luis 1:07.56 23/4 1:08.18 1
SPMAS Bardi, Rodrigo 1:08.01 23/5 1:08.36 2
GNU Bonetti, Denis 1:10.00 23/3 NS
OLD1 Velez, Jasson 1:10.02 23/6 1:09.82 3
PAR Rey Fernandez, Julio 1:10.39 23/2 1:09.93 4
BFR Nogueira, Breno 1:11.00 23/7 1:12.20 6
PRM Morris, Richard 1:11.13 23/1 1:10.70 5
TTC Rodrigues Pitta, Rodrigo 1:11.50 23/8 1:14.50 8
DAA Sartori, Nicolas 1:13.00 22/4 1:13.85 7
AQUAS Jeanpierre, Charles 1:14.32 22/5 1:17.42 10
BRZA Rada, Juan 1:15.00 22/3 NS
ENSW Silver, Isaac 1:15.62 22/6 1:19.08 14
ELMIL Navarro, Jeiko 1:15.63 22/2 1:18.42 13
NAM Bueter, Bryan 1:16.44 22/7 1:20.53 15
ETAND Persson Truppel, Ricardo 1:18.00 22/1 NS
RMST Baldwin, Craig 1:19.27 22/8 1:18.06 12
OKUDA Camossato, Cristian 1:20.00 21/4 1:23.61 17
UC04 McNelis, Michael 1:20.66 21/5 1:16.85 9
AQUAS Castellanos, Rafael 1:22.00 21/3 1:17.87 11
CROL Brokke, Alejandro 1:24.00 21/6 1:33.40 19
DN Guerra, Efrain 1:24.34 21/2 1:22.79 16
PAR Paredes Enciso, Luis 1:25.50 21/7 NS
CROL Sandi, Alejandro 1:25.87 21/1 1:26.80 18
AQAMA Pulgarin, Alejandro 1:39.08 21/8 1:39.56 20
GOLD Gutierrez, Manuel 1:42.46 17/6 1:40.88 21
MOST Drungell, Chris 1:47.00 17/7 NS
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
NOVA West, Steve 1:03.81 20/4 NS
SPMAS Gobi, Luciano 1:09.00 20/5 1:11.97 3
YCFM Van Thielen, Mike 1:09.29 20/3 NS
JDP Solano, Abraham 1:10.00 20/6 1:10.96 2
RICE Connolly, James 1:12.00 20/2 1:10.91 1
NST Sadovskyi, Vadym 1:15.50 20/7 1:17.62 5
UMAC Doane, Michael 1:15.80 20/1 1:19.82 8
MAKOS Sandi, Gustavo 1:16.00 20/8 1:17.91 6
TULS Herrold, David 1:17.99 19/4 1:19.11 7
TTO Mike, Adrian 1:18.02 19/5 1:22.75 13
UBCAR Larreburu, Mariano 1:18.50 19/3 1:15.28 4
AST Gallego Diaz, Jaime 1:19.70 19/6 NS
OKUDA Schoenacker, Luis Gustavo 1:20.10 19/2 1:20.93 9
RMSC Palace, Mark 1:20.26 19/7 NS
TTC Silva, Renato 1:22.00 19/1 1:21.11 10
AQRLS Cian, Franco 1:22.00 19/8 1:21.36 11
MV Indriago, Omar 1:22.35 18/4 1:27.31 18
EE Casassus, Matias 1:23.00 18/5 1:25.42 16
CDC Ramirez, Rene 1:24.50 18/3 1:24.49 15
SDCC Gomez, Ruben 1:26.30 18/6 1:21.42 12
BGF Kolbas, David 1:26.50 18/2 1:28.44 20
ETAND Zaldivar, Luis 1:29.53 18/7 1:28.11 19
CNSA Simone, Andres 1:30.08 18/1 1:30.29 21
CDDQ Palacios, Henry 1:30.30 18/8 1:22.87 14
ANV Leal, Marco 1:31.00 17/3 NS
CC Marucco, Marcio 1:37.00 17/4 1:26.30 17
DN Bonilla, Carlos 1:50.09 17/2 1:41.72 22
DN Feliz, Cristian 1:52.22 17/5 1:46.57 23
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
YCFM Livingston, Terry 1:11.00 16/4 NS
CAA Gómez, Marcelo 1:15.00 16/5 1:25.73 5
SKY Luebbe, James 1:17.54 16/3 1:16.11 1
SYSM Mench, Edward 1:18.00 16/6 1:16.68 2
BDUC Grigalek, Gabor 1:19.50 16/2 1:25.68 4
CONN Wyckoff, Benjamin 1:22.85 16/7 1:27.13 6
IM Brandt, Mark 1:22.99 16/1 1:20.46 3
ANV Vargas, Adolfo 1:24.00 16/8 1:31.60 8
GTC Sheets, Eric 1:30.00 15/4 1:31.75 9
DYNAM Vazhnenin, Igor 1:30.54 15/5 1:29.24 7
ETAND Málaga, Raul 1:35.49 15/3 1:34.67 10
CCMA Ortiz, German 1:39.00 15/6 NS
EMSC Summers, Scott 1:42.17 15/2 1:48.02 12
ETAND Oviedo, Gonzalo 1:44.53 15/7 1:42.95 11
ELMIL Carnevale, Gabriel 1:58.63 15/1 1:53.37 13
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
RICE Guthrie, David 1:10.01 14/4 1:14.22 2
VMST Harris, Gregory 1:12.45 14/5 1:10.84 1
YCFM Mercer, Rich 1:14.22 14/3 NS
SYSM Panzarino, Stephen 1:15.30 14/6 NS
MINN Kochendorfer, James 1:16.39 14/2 1:16.63 3
HAFL Aubrey, Michael 1:16.65 14/7 NS
ARIZ Vargas, Daniel 1:17.94 14/1 NS
AQRLS Valencia, Alvaro 1:18.50 14/8 1:22.45 7
MRSW Resende, Gilton 1:21.22 13/4 1:21.72 6
UC14 Gonzalez, Jorge 1:22.99 13/5 1:20.40 4
AQRLS De La Torre, Guillermo 1:23.00 13/3 1:20.67 5
PRM Correa-Marrero, Pedro 1:23.04 13/6 1:22.55 8
VITAC Huber, Harald 1:29.00 13/2 1:29.70 9
CCMA Mesa, Felipe 1:29.00 13/7 1:33.68 10
TTO Vieira, Raul 1:35.59 13/1 1:38.69 11
UC45 Toral, Miguel 1:36.25 13/8 1:54.77 13
TTC Gaspar, Nelio 1:38.00 9/6 1:42.91 12
MB Arroyo, Gustavo 2:00.06 9/7 NS
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
AWJ Dyer, Andy 1:16.34 12/4 1:18.62 2
FAST Neville, Richard 1:16.74 12/5 1:20.15 3
PBM Moreno, Al 1:19.30 12/3 NS
ECLLG Assis, Eduardo 1:19.50 12/6 NS
IM Seybold, Harvey 1:21.00 12/2 NS
IM Holmberg, Tom 1:21.10 12/7 1:24.73 6
UC13 Tuchler, Dave 1:21.50 12/1 1:21.44 5
SPM Davis, Kern 1:21.68 12/8 NS
SDSM Von Hoffmann, Gerard 1:22.00 11/4 1:20.96 4
DAM Swenor, Gary 1:24.14 11/5 NS
LASH Oxley, Gregory 1:25.30 11/3 1:15.25 1
MINN Anderson, Jay 1:25.86 11/6 NS
CMPR Perez, John 1:26.00 11/2 1:30.22 10
CMS Louie, Jamie 1:26.25 11/7 1:27.08 8
NEM Ottinger, Harvey 1:27.47 11/1 1:26.34 7
TVM Hektner, Eric 1:29.16 11/8 1:31.78 11
CVMM Robinson, Keith 1:31.17 10/4 1:29.21 9
ETAND Saumell, Carlos 1:33.67 10/5 1:35.90 16
BER Berendson, Romulo 1:36.13 10/3 1:32.31 12
IM Dueball, Steven 1:38.00 10/6 1:34.71 14
PCCM Anderson, Robert 1:40.00 10/2 1:32.31 12
GB Costa, Roberto 1:40.00 10/7 1:41.14 17
UBCAR Rinaldini, Carlos 1:40.25 10/1 1:34.95 15
BER Berendson, Walter 1:41.94 10/8 NS
EE Perez, Francisco 1:46.50 9/3 1:49.79 19
FACT Wilson, David 1:47.84 9/4 NS
PBM Taber, Mike 1:47.89 9/2 NS
NCMS Glender, Carlos 1:50.00 9/5 1:45.39 18
NCMS Miller, Jamie 2:00.10 9/1 2:59.71 20
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
VCM Kerns, Hubie 1:26.00 8/4 1:24.65 1
SYSM Walker, Rick 1:30.00 8/5 1:24.76 2
UC50 Martinez, Fernando 1:34.68 8/3 1:34.05 3
TNAQ McCord, John 1:35.82 8/6 1:45.34 10
MINN Fine, Gary 1:37.29 8/2 1:42.77 9
IAMA Barry, Michael 1:40.00 8/7 1:34.12 4
TERR Castro, Félix 1:43.00 8/1 1:39.07 8
AMPD Martins, Pedro 1:45.00 8/8 1:35.58 5
AMAZ Farias, Jose 1:45.00 7/4 1:36.78 6
OKUDA Samuel, Guilherme 1:45.00 7/5 1:37.84 7
GAJA Woody, Leonard 1:48.99 7/3 1:47.81 11
BBWM Ganev, Anton 1:50.00 7/6 1:52.65 13
BRZA Mejia, Sergio 1:56.00 7/2 1:51.36 12
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
PSM Peterson, Steven 1:29.95 6/4 1:31.34 1
RIPT Selna, Mike 1:36.00 6/5 1:34.07 2
CCMA Gonzalez, Cesar 1:38.98 6/3 1:41.40 4
GAJA Reid, Joe 1:42.23 6/6 1:36.22 3
SGWO Fuhr, Gerhard 1:45.00 6/2 1:46.31 5
PBM Parsons, Roger 1:47.25 6/7 NS
ACUCO Penilla-valencia, Gustavo 1:50.16 6/1 2:22.27 7
GNU Aguzzoli, Enio 1:56.06 6/8 DQ
PCST Ebel, Mark 1:59.20 4/4 1:59.25 6
PSCM Ide, Yutaka 2:11.18 4/5 NS
FACT Jasper, Stephen 2:21.00 4/3 2:57.02 9
BRMAS Cohen, Pinhas 2:35.26 4/6 2:30.67 8
BRMAS Meneses, Francisco 3:00.00 4/2 NS
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
SDSM Freshley, Mike 1:27.74 5/4 1:33.91 2
SDSM Andersen, Peter 1:29.98 5/5 1:30.22 1
WMST Boak, Thomas 1:38.00 5/3 1:39.52 3
CMS Burgess, Thom 1:48.00 5/6 1:52.92 4
BDO Messineo, Doug 1:49.43 5/2 NS
FACT Schenk, Martin 1:50.12 5/7 1:53.68 5
SLAM Pohlmann, John 1:59.82 5/1 2:05.61 6
RECIU Takarada, Osamu 2:06.02 5/8 NS
1776 Diehl, David 2:40.00 4/7 2:49.09 7
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
GAJA Stolz, Hal 1:44.13 3/4 1:58.60 5
GOLD Wiedamann, Karl 1:53.37 3/5 1:57.67 4
USF Fleming, Jack 1:53.88 3/3 1:56.75 3
FACT Zani, William 1:54.51 3/6 1:52.50 2
BRMAS Heineken, Wolf 1:55.00 3/2 1:50.19 1
PBM Marchbanks, Jerry 1:57.00 3/7 2:07.24 6
MESC Wendel, Hans 2:05.00 3/1 2:24.15 7
SDSM Coles, Bill 2:26.87 3/8 NS
SFTL Gorwitz, Nahum 2:39.25 2/7 2:49.06 9
PMS Arguedas Falconi, Italo 2:43.80 2/6 NS
YCFM Sirbu, Victor 4:00.00 2/8 2:41.75 8
Age Group 85-89
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
SFTL Sanguily, Manolo 1:56.41 2/3 NS
SDSM Best, Bob 2:00.00 2/4 2:03.66 1
ETOB Monné, John 2:20.00 2/2 2:28.28 2
FMM Weatherbee, Charles 2:24.02 2/5 2:48.02 3
FACT Ralph, Gordon 2:34.04 2/1 NS
Age Group 90-94
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
FACT Corse, John 3:19.23 1/4 NS
AMAZ Llano, Emiliano 4:09.00 1/5 5:00.76 1
WMST Shannon, Baker 4:12.61 1/8 5:33.68 2
Key
DQ Disqualified
<<< Previous Event    
Next Event >>>
Advertise Here
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home