SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

Pan American Masters 2018 Swimming Championship

Psych Sheet

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 406 Men 200 M Free

293 Swimmers
Psych Sheet by Age Group   Psych Sheet by Seed Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
SCS Omelchuk, Yulian 2:02.22 39/4 NS
PSCM Fujimori, Takeharu 2:04.18 39/5 1:55.86 1
GNU Marques, Lucas 2:05.00 39/3 2:06.00 2
RAC St. Vincent, Thomas 2:05.94 39/2 2:06.91 3
CUICA Becker, Allan 2:08.00 39/7 2:13.21 4
YCFM Harwood, Caleb 2:09.00 39/1 NS
CAOU Heinrich, Andres 2:15.00 39/8 2:15.85 5
PSCM Gamroth, Grant 2:15.99 38/4 NS
PIRAT Cullell, Jose 2:21.00 38/5 2:27.31 8
LEOMA Ramos Castillo, Marco 2:23.00 38/3 2:22.61 7
PSCM Pruett, Jacob 2:24.23 38/6 2:27.85 9
AQUAS Alfaro, Andres 2:25.66 38/2 NS
SST Olave, Fabián 2:26.00 38/7 2:22.45 6
AWLM Douglas, Opio 2:47.81 38/1 2:42.26 10
AWLM Soules, Ian 2:57.00 38/8 2:52.18 11
AWLM Mercado, Gianni 3:02.61 35/6 3:07.56 12
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
BRZA Ramirez Sierra, Santiago 1:56.21 37/4 2:02.17 2
SPMAS Campos, João 1:58.00 37/5 2:03.72 3
PSCM Barcinas, Ken 2:02.99 37/3 1:59.25 1
AQAMA Giraldo, Daniel 2:05.00 37/6 2:14.14 7
NCMS Fox, Will 2:05.89 37/2 NS
DAA Quinteros, Gonzalo 2:08.00 37/7 2:10.91 6
BRMAS Vivan Lima, Rafaelli 2:09.90 37/1 2:09.76 4
AU Pulido, Alejandro 2:11.48 37/8 2:10.50 5
AQAMA Muñoz Rendon, Cristian 2:12.00 36/5 2:16.59 8
AQAMA Galvis Jaramillo, Diego 2:12.00 36/4 2:17.96 9
MICH Oxner, Adam 2:14.99 36/3 NS
SPORT Santos, Alfredo 2:16.47 36/6 2:22.52 11
AWLM Greve, Jesse 2:20.94 36/2 2:25.69 13
CONN Gerard, William 2:23.57 36/7 2:18.37 10
WEST Koss, Stephen 2:24.00 36/1 2:25.09 12
SST Catrileo, Carlos 2:45.00 36/8 2:42.64 14
MICH Allon, Michael 2:45.99 35/3 NS
AWLM An, Peter 2:49.65 35/4 2:44.80 15
CCMA Holguin, Sebastian 2:52.16 35/2 2:54.33 16
FENIX Montero, Freddy 2:59.58 35/5 2:56.04 17
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
CSMT Ritter, Adam 1:51.39 34/4 1:52.44 1
BFR De Lima, Bruno 1:58.92 34/5 2:07.64 6
BRZA Triana, Juan 2:00.80 34/3 2:01.04 2
FREE Bezugliy, Alexander 2:01.55 34/6 2:02.09 3
SPORT Arredondo Gomez, Julio 2:02.00 34/2 2:03.80 4
ANV Flores Flores, Juan 2:02.45 34/7 2:04.97 5
PRAIA Silva, Vinicius 2:02.52 34/1 2:10.38 7
AQAMA Zambrano, Sebastian 2:05.00 34/8 2:15.93 12
NOVA Ryan, Keith 2:06.99 33/4 NS
GNU Pinho, Evandro 2:09.10 33/5 2:15.99 13
MINN Rosales Yepez, Jose 2:09.11 33/3 2:15.58 11
ANV Flores, Carlos 2:11.60 33/6 2:14.21 10
SYSM Eckert, Jonathan 2:12.27 33/2 NS
BRMAS Ferreira, Marcus Augusto 2:13.45 33/7 2:13.60 9
CROL Gonzalez, Carlomagno 2:15.00 33/1 2:11.55 8
AQAMA Ceballos, Juan 2:15.00 33/8 2:28.05 16
ANV Ramirez, Agustin 2:17.00 29/4 2:21.33 14
SFTL Wenzel, Serge 2:17.84 29/3 NS
ANV Hernandez Garcia, Gustavo Al 2:20.00 29/5 NS
ANV Guevara Gonzalez, Christian 2:20.60 29/2 2:25.26 15
CONN Duguay, Robert 2:26.73 29/6 NS
URIOS Olguin Ruiz, Jorge 2:50.00 29/1 2:55.34 17
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
ENDUR Molari, Ricardo 2:00.00 32/4 2:06.72 6
MICH Vanderkaay, Christian 2:00.13 32/5 2:03.32 2
PSCM Ferreira, Renato 2:03.33 32/3 2:01.84 1
LRM Sintjago, Rinaldo 2:04.56 32/6 2:04.78 4
GNU Mattos, Fausto 2:05.16 32/2 2:07.69 7
BRMAS Sanvicente, Lourenco 2:05.20 32/7 2:08.96 8
CTRA Albuquerque, Diego 2:05.32 32/1 2:04.73 3
CONN Virgil, Jeremy 2:05.85 32/8 2:05.93 5
BRZA Alvarez, Juan 2:08.67 31/4 2:16.11 13
UC50 Gould, Harold 2:10.00 31/5 NS
UMAC Strahota, Jeffrey 2:10.12 31/3 2:12.57 11
KSS Fuentes, Julio 2:10.13 31/6 2:11.02 10
YCFM Kloppe, William 2:13.66 31/2 2:09.10 9
SFTL Paredes, Oliver 2:14.41 31/7 2:17.80 14
BRMAS Czelusniak da Silva, Ricardo 2:15.00 31/1 2:15.72 12
SKY Nieto, Manuel 2:15.00 31/8 2:17.99 15
MASTE Campos Salazar, Manuel 2:20.53 30/4 2:20.68 16
LOMA Gutierrez Labarthe, Jose Ant 2:25.00 30/5 2:26.46 18
ANAC Monge Espana, Oscar 2:28.74 30/3 2:25.20 17
ANV Torres, Christian 2:40.00 30/6 2:28.31 19
DN Romero, Arturo 2:48.89 30/2 2:39.18 20
URIOS Olguin Ruiz, Luis 2:50.00 30/7 2:44.18 21
CROL Chavarria, Luis 2:55.00 30/1 2:47.15 23
DELV Velásquez Martínez, Iván 3:00.00 30/8 2:46.94 22
GOLD Miyares, Andres 3:06.85 29/7 NS
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
BDO Christensen, Eric 1:58.55 28/4 2:01.50 1
GSC Faust, Raleigh 1:59.29 28/5 2:10.70 5
SFTL Martinez, Juan 2:03.48 28/3 NS
EOC Pinto, Luiz 2:04.00 28/6 NS
AQUAF Dutra, Breno 2:06.16 28/2 2:07.88 3
PIRAT Garcia Lachner, Roberto 2:09.00 28/7 2:09.03 4
BOL Villavicencio Hurtad, Jorge 2:09.67 28/1 NS
TTC Carli, Marcelo 2:10.00 28/8 2:12.78 6
IM Secor, Don 2:10.84 27/4 2:06.18 2
TTO Harper, Curtis 2:12.00 27/5 2:33.48 11
CC Albino, Jorge 2:12.99 27/3 NS
YCFM Matthias, Andy 2:15.36 27/6 2:20.81 8
AQUAS Sugisawa, Takashi 2:18.23 27/2 2:21.16 9
ELMIL Mora, Eduardo 2:19.67 27/7 2:19.35 7
CSCH Lavagnino, Martin 2:20.00 27/1 NS
YCFM Hynes, Brodie 2:36.46 27/8 2:26.00 10
DELV Cabrera Fernandez, Alexander 2:38.50 15/3 2:36.75 13
SPM Rager, Ryan 2:41.88 15/4 2:35.71 12
ANV Oviedo, Juan 2:44.01 15/2 NS
ELMIL Robles, Sergio 3:10.16 15/5 2:56.32 14
FENIX Mercado, Isaias 3:26.97 15/1 3:34.69 15
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
MTC Ferreira, Teofilo 1:58.20 26/4 2:16.24 15
SPCO Gornto, Donald 2:03.00 26/5 2:26.36 25
YCFM Van Thielen, Mike 2:04.98 26/3 NS
GSC Fuller, David 2:08.00 26/6 2:09.31 2
GNU Dutra, William 2:08.40 26/2 2:11.07 5
ACBR Granja, Alexandre 2:09.00 26/7 NS
GNU Marques, Eduardo 2:09.21 26/1 2:11.07 5
BRMAS Aragao, Antonio 2:09.50 26/8 2:10.74 4
BRMAS Carvalho, Rodrigo 2:09.69 25/4 2:13.51 9
SPMAS Gobi, Luciano 2:10.00 25/2 2:09.13 1
JDP Solano, Abraham 2:10.00 25/3 2:10.02 3
UNIDO Tapia, Miguel 2:10.00 25/5 2:12.15 7
SPM Gerrard, Sean 2:10.00 25/6 2:15.44 13
DN Bisono Lopez, Tomas 2:10.58 25/7 NS
YCFM Farrell, Andrew 2:11.85 25/1 2:24.50 22
MWA Herek, Sandro 2:12.00 25/8 2:14.36 10
CVMM Karren, Kelly 2:12.64 24/4 2:14.92 12
CSF Rinaldini, Emilio 2:13.56 24/5 2:23.17 21
MUSK Rasmussen, Gregory 2:15.00 24/3 2:16.68 16
GRA Lucero, Michael 2:15.98 24/6 NS
BELEN Atkinson, Juan 2:16.00 24/2 2:14.64 11
BRMAS Vieira, Augusto 2:16.00 24/7 2:17.64 18
UC45 Sanchez, Juan 2:16.29 23/1 2:15.87 14
YCFM Kroupa, Andy 2:17.21 24/8 2:17.10 17
TTC Cagy, Marcelo 2:17.33 23/4 2:13.43 8
SPM Herman, Eric 2:20.00 23/5 2:19.11 19
MALLO Ferris, John 2:22.22 23/3 2:29.52 26
SPMAS Rossa Filho, Sérgio 2:25.00 23/6 2:34.14 28
DN Camejo, Julio 2:26.44 23/2 2:24.80 23
UBCAR Lopez Guevara, Hernan 2:27.79 23/7 2:22.17 20
DN Defillo, Christian 2:28.30 24/1 NS
UC15 LaCour, Michael 2:30.00 23/8 2:30.53 27
GNU Júnior, Cyro 2:30.00 22/5 2:35.88 30
PRM Herrera Soto, Jorge 2:30.00 22/4 2:47.07 31
MTC Labriola, Rogerio 2:35.00 22/3 2:25.44 24
SPORT Urrutia, Ricardo 2:40.00 22/2 2:35.51 29
CROL Bonilla Obando, Luis 2:40.00 22/6 2:47.12 32
NN Jimenez Viquez, Horacio 2:48.39 22/7 2:48.88 33
CV Angeli, Roberto 2:58.00 22/1 3:02.71 34
DN Utate, Juan 3:51.99 22/8 3:58.84 35
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
ROSE Granger, Nicolas 1:58.68 21/4 2:00.89 1
NCMS Lee, Lawrence 2:05.04 21/5 2:07.43 2
PSCM Schuster, Fred 2:08.71 21/3 2:08.39 3
MOST Nichols, Stephen 2:09.00 21/6 2:09.05 4
IAMA Bennett, Dennis 2:09.96 21/2 2:11.02 5
PRM Segarra, Rafael 2:10.34 21/7 2:12.07 6
CDDQ Palacios Wanke, Hans 2:12.80 21/1 2:18.06 9
RIDG Campbell, Marshall 2:15.00 20/4 2:15.61 8
NCMS Moran, Marty 2:15.00 21/8 NS
BUMS Mayall, Randy 2:15.43 20/5 2:13.31 7
PALM Ekman, Evan 2:16.40 20/3 2:20.90 10
CRCC Garcia Carranza, Jaime 2:18.50 20/6 2:22.28 11
UC14 Krieger, Dima 2:18.50 20/2 NS
SKY Luebbe, James 2:24.51 20/7 2:22.45 12
SPM Smith, Joshua 2:25.00 20/1 NS
OKUDA Schippers, Pierre 2:27.45 20/8 2:30.33 13
UC14 Tisdale, David 2:29.00 19/4 2:42.26 20
OKUDA Damha, Mario 2:30.00 19/5 NS
CCMA Hoyos, Felipe 2:33.87 19/3 2:33.62 15
BRMAS Neto, Renato 2:35.00 19/6 2:41.90 18
MASPR Franzoni, Walcir 2:38.00 19/2 2:39.25 16
GSM Volker, Jens 2:39.78 19/7 2:42.22 19
MCHIH Venegas, Hugo 2:46.42 19/1 2:41.49 17
PAR Movia, Luis 2:50.23 19/8 2:32.93 14
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
MICH Anderson, Tony 2:07.30 18/4 2:06.88 1
TOMS Gushe, Len 2:11.57 18/5 2:10.84 2
ARIZ Richardson, Terry 2:13.02 18/3 2:15.31 3
CMPR Meares, Stuart 2:17.00 18/6 2:18.61 5
ROSE Taylor, Thomas 2:19.10 18/2 2:16.12 4
CFA Casanovas, Eduardo 2:20.00 18/7 2:22.81 6
SDM Woods, Thomas 2:20.00 18/1 2:31.52 10
SFTL Merega, Roberto 2:20.27 18/8 2:23.00 7
COOG Mahaffey, Don 2:20.52 17/4 NS
SNM Brancamp, David 2:21.74 17/5 2:26.31 8
UC03 Rogers, Bradley 2:24.50 17/3 2:43.66 16
SCSC Clabaugh, Rene 2:25.88 17/6 2:31.65 11
WCM Endres, Paul 2:27.50 17/2 NS
BRMAS Barros, Sebastian 2:28.00 17/7 2:36.15 12
DN Tavares, Juan 2:30.00 17/1 2:41.88 15
PRM Correa-Marrero, Pedro 2:31.59 17/8 2:29.37 9
AQUAS Alfaro, Rafael 2:33.84 16/4 NS
WMST White, Steve 2:34.14 16/5 NS
ACUCO Arguelles, Ramon 2:35.10 16/3 2:44.51 17
DELV Valencia, Jose 2:35.54 16/6 2:46.85 19
EMSC Morrison, John 2:40.00 16/7 2:46.11 18
CFA Del Tredici, Claudio 2:40.00 16/2 2:54.81 20
SPMAS Ayres Netto, Marcelo 2:42.00 16/1 2:41.63 14
NCMS Carlson, Eric 2:44.77 16/8 2:40.24 13
ALBA Zenker Skop, Jorge 2:53.24 15/7 3:17.07 21
EMELE Gómez Franco, Juan 3:02.00 15/6 NS
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
ROSE Stephenson, Dan 2:07.68 14/4 2:09.08 1
CSMT Ritter, James 2:08.19 14/5 2:09.63 2
RICE Fields, John 2:12.32 14/3 NS
SYSM Groselle, Jack 2:12.61 14/6 2:13.26 3
NAM Callahan, Jim 2:17.53 14/2 NS
SPORT Damm Arnal, Arturo 2:17.57 14/7 2:26.24 10
CFA Martinez, Hector 2:20.00 14/1 2:25.96 9
NEM Davis, William 2:21.22 14/8 2:37.39 12
SPORT Sisniega, Ivar 2:22.00 13/4 2:17.43 4
NCMS Denison, Paul 2:23.00 13/5 2:20.35 6
WMAC Fochios, Dean 2:23.23 13/3 2:24.86 8
FINS Kannegieser, Robert 2:23.72 13/6 2:18.86 5
MOVY Sherman, Bill 2:24.00 13/2 2:22.63 7
GSM Niemi, Ken 2:30.03 13/7 2:33.00 11
WMST Wolfhagen, Niels 2:34.96 13/1 NS
PCCM Anderson, Robert 2:39.84 13/8 2:41.06 13
FACT Finley, Mark 2:44.90 12/4 NS
ACUCO Moreno, Alonso 2:50.00 12/5 NS
YCFM Pontes, Jose Renato 2:54.00 12/3 2:55.69 14
TANI Carvajal Cortez, Gilberto 2:59.00 12/6 3:04.63 15
JDP Duenas, Sergio 3:00.00 12/2 3:25.05 19
CCMA Campo, Juan Fernando 3:01.20 12/7 3:06.16 16
MOVY Recalde, Marco 3:10.99 12/1 3:14.43 17
PEMA Saca, Jose 3:20.43 12/8 NS
SPORT Santos, Alejandro 3:31.00 9/6 3:16.23 18
MCHIH Cabral, Salvador 3:52.92 9/7 4:17.20 21
IM Conlon, Mark 4:00.00 9/5 4:02.56 20
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
SCM Krauser, Larry 2:21.14 11/4 2:20.44 1
TOC Ferroggiaro, Fred 2:25.00 11/5 2:28.30 3
IM Dodson, Phil 2:26.23 11/3 2:25.59 2
WMAC Mandel, Barry 2:30.00 11/6 2:33.57 4
CVMM Buckley, Mark 2:31.41 11/2 2:35.80 6
MOVY Glidden, Chip 2:34.15 11/7 2:47.30 8
TAM Bernard, Alan 2:34.99 11/1 2:34.06 5
GTX Courtney, Jack 2:40.00 11/8 2:46.12 7
GSMS Weber, Gregory 2:43.91 10/4 NS
PSM Warner, Frank 2:45.92 10/5 NS
FACT Siconolfi, David 2:50.00 10/3 2:50.12 9
FACT Walker, Allan 2:57.68 10/6 3:06.49 12
GNU Biedermann, Carlos 3:00.00 10/2 3:20.45 13
TTC Silva, Paulo Roberto 3:00.00 10/7 3:42.93 15
FACT Dickson, Todd 3:01.00 10/1 3:05.31 11
SYSM Whaley, Richard 3:01.86 10/8 2:59.88 10
BRMAS Dias, Paulo Emilio 3:03.45 9/3 3:29.57 14
GAJA Delair, Stan 3:08.00 9/2 NS
DELV Aguilera, Jorge 3:20.00 9/4 NS
EMELE Salmon, John 3:36.12 9/1 NS
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
PSM Kirkland, Dan 2:24.40 8/4 2:24.22 2
SYSM Couch, Bob 2:30.50 8/5 2:32.43 4
NEM Schlicher, Fred 2:30.63 8/3 2:23.30 1
PBM Childs, Lee 2:31.00 8/6 2:32.03 3
TOC Rudloff, Edward 2:31.85 8/2 2:34.70 5
LRM Schwartz, Marvin 2:32.05 8/7 2:43.53 6
PEMA Canepa, Fernando 2:40.53 8/1 2:48.84 7
PBM Jarvis, Tony 2:51.88 8/8 NS
MICH Arneson, Gaard 2:53.50 7/4 2:49.78 8
COMPE Dine, Nelson 3:00.00 7/6 3:11.10 9
SYSM Cornell, Tom 3:00.00 7/5 NS
BRMAS Guisard Ferraz, Jose 3:00.00 7/3 NS
SYSM Claridge, Don 3:03.12 7/2 NS
IM Krier, Ron 3:14.28 7/7 NS
LIM Piccirilo, Jose 3:20.00 7/1 3:23.90 10
OREG Foges, John 3:42.52 7/8 3:57.62 13
O*H* Spence, Thomas 3:54.80 6/5 3:48.26 12
NCMS Boston, Jim 3:56.30 6/3 3:44.17 11
GNU Aguzzoli, Enio 4:01.30 6/6 4:36.37 14
BRMAS Cohen, Pinhas 4:05.29 6/2 NS
BRMAS Almeida, Manoel 4:37.37 6/7 4:56.99 15
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
PBM Lodwig, Keefe 2:40.00 5/4 2:44.15 3
CTMS Reed, Ed 2:48.03 5/5 2:38.21 2
SDSM Ralphs, Tony 2:52.00 5/6 2:37.67 1
TOC Elder, James 2:52.00 5/3 3:00.59 5
ANMBA Da Silva Céo Neto, Pompilio 2:52.06 5/2 3:04.95 6
DKTA Gosnold, Will 2:54.82 5/7 2:51.32 4
NEM Hutchings, Dick 3:05.96 5/1 3:07.60 7
OKMS Badgley, David 3:06.00 5/8 3:26.40 9
GAJA Miller, David 3:20.00 4/5 3:14.01 8
CMS Burgess, Thom 3:20.00 4/4 NS
FACT Miller, Andrew 3:22.53 4/3 NS
PBM Fisher, Alex 3:25.00 4/6 3:34.43 10
FACT Rodenfels, Bill 3:40.04 4/2 3:48.67 11
CFA Rezoagli, Fernando 4:10.22 4/7 4:23.08 12
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
TOC Van Horn, William 3:10.10 3/4 3:07.24 1
GAJA Stolz, Hal 3:20.00 3/5 3:55.81 4
PEMA Villaran, Eduardo 3:34.55 3/3 NS
SFTL Rimerman, Ira 3:45.00 3/6 3:28.03 2
SPEL Zeller, Max 3:50.00 3/2 4:16.16 5
T2NM Stollmeyer, Michael 3:51.40 3/7 3:43.40 3
Age Group 85-89
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
PEMA Peñaloza Jarrín, José 4:26.90 2/4 4:21.73 3
SDSM Mitchell, Tom 4:30.00 2/3 4:11.67 1
SPM Beach, Robert 4:30.00 2/5 4:17.78 2
MOST Raiborn, Louis 4:48.97 2/6 5:07.09 6
FACT Lindsley, Phil 4:50.50 2/2 4:35.86 4
GAJA Stolz, Irwin 5:00.00 2/7 4:54.43 5
HAHAV Abusada, Espir 5:00.00 2/1 NS
ANV Rodriguez, Jorge 6:00.00 2/8 5:31.33 7
Age Group 90-94
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
FACT Cornell, John 4:25.44 1/4 5:18.36 1
SDSM Hubbard, Donald 4:42.77 1/3 NS
Age Group 95-99
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
OREG Lamb, Willard 4:05.00 1/5 4:04.74 1
<<< Previous Event    
Next Event >>>
Club Assistant
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home