SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

Pan American Masters 2018 Swimming Championship

Psych Sheet

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 303 Women 100 M Free

261 Swimmers
Psych Sheet by Age Group   Psych Sheet by Seed Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
SRVM Conlon, Kali 59.88 33/4 1:02.28 2
DAMM Bezan Petric, Ursa 1:00.30 33/5 1:01.30 1
PBM Morgan, Samantha 1:02.50 33/3 NS
ANTAR Gamboa Gongora, Jessica 1:05.30 33/6 1:06.06 4
IAMA Bennett, Sara 1:05.89 33/2 1:07.93 5
MALLO Ferris, Chloe 1:06.00 33/7 1:08.45 6
CMS Sappey, Emma 1:06.40 33/1 1:09.44 7
URIOS Escamilla Ramirez, Karen 1:07.77 33/8 1:05.32 3
IAMA Bennett, Alex 1:12.20 28/7 1:11.45 8
SST Salinas, Jessica 1:13.20 28/8 NS
LEOMA Salazar Gudiño, Tessa 1:18.00 25/8 1:16.39 9
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
SPMAS Destro, Lisiane 58.55 32/4 1:00.30 1
SBC Nakagaki, Jovana 1:00.95 32/5 1:01.59 2
SST Álvarez, Paulina 1:01.00 32/3 1:04.86 6
CNSA Rodriguez, Yanina 1:02.76 32/6 1:03.20 4
OKUDA Dortas, Rafaella 1:03.00 32/2 1:04.13 5
GSMS Miller, Jenna 1:05.96 32/7 1:02.75 3
OKUDA Frascino, Priscila 1:07.30 32/1 1:05.81 7
TTO Pierre, Rochelle 1:07.99 32/8 1:07.82 8
MICH Walters, Paige 1:08.99 31/4 1:10.98 12
SST Castillo, Emilia 1:10.00 31/5 1:10.39 10
TECH Jara-Charbonneau, Daphne 1:10.24 31/3 1:10.97 11
ETAND Villalba Ulberich, Magdalens 1:11.00 31/6 1:08.35 9
GSMS Hewitt, Jacquelyn 1:15.30 31/2 NS
AWLM Slawta, Sara 1:17.43 31/7 1:20.70 13
ANV Cervantes Pita, Melissa 1:23.90 31/1 NS
MASJO Aguilar Arguedas, Marcela 1:37.50 31/8 1:34.45 14
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
TW Hale, Alicia 58.97 30/4 59.90 2
AWJ O'Leary, Britta 59.60 30/5 59.25 1
MMAC Harrigan, Kelly 1:00.34 30/3 1:00.52 3
SBC Nakagaki, Mariana 1:01.50 30/6 1:02.89 4
SLAP Kamat, Julie 1:04.68 30/2 1:04.36 5
SPM Weidner, Tiffany 1:05.94 30/7 1:06.10 6
BRZA Sanchez Campos, Laura 1:08.00 30/1 NS
MALLO Sexton, Aoife 1:08.50 30/8 1:13.11 13
BRMAS Feitosa, Tainá 1:09.00 29/4 DQ
SPP Younkins, Karen 1:09.31 29/5 1:09.04 9
GB Hermann, Talita 1:10.00 29/3 1:09.25 10
ASC Scaparra, Joan 1:10.37 29/6 1:08.62 7
DN Alonzo, Anel 1:12.35 29/2 1:08.74 8
SPMAS Abouchedid, Isabela 1:12.40 29/7 1:11.89 11
ACUCO Coronel David, Ana 1:13.00 29/1 NS
CONN King, Rachel 1:18.00 29/8 1:12.35 12
PAR Arroyo Castillo, Tanya 1:21.00 28/4 NS
GBM Cook, Emily 1:29.00 28/3 1:30.03 15
MASJO Monge Quiros, Paola 1:35.00 28/5 1:27.92 14
MASJO Garro Cordero, Maria 1:45.28 28/2 1:33.03 17
ELMIL Jimenez, Karolina 1:48.65 28/6 1:42.64 18
AQRLS Babilonia Tovar, Lina 1:57.00 28/1 1:30.81 16
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
SKY Singleton, Natasha 1:00.10 27/4 NS
NASH Whitney, Ashley 1:01.50 27/5 NS
UMAC Grover, Mollie 1:02.09 27/3 1:02.97 1
PBM Nuudi, Laura 1:03.70 27/6 1:03.37 2
BUMS Schafer, Melissa 1:04.23 27/2 1:06.36 6
OKUDA Figueira, Nahone 1:04.95 27/7 1:04.36 4
GNU Burin, Francieli 1:05.00 27/1 1:06.22 5
CPA Paz, Omaivi 1:05.55 27/8 1:03.86 3
PBM Andara, Melanie 1:05.60 26/4 1:09.53 10
MINN Nymeyer, Elizabeth 1:08.04 26/5 1:07.99 7
FENIX Medero, Monica 1:08.26 26/3 1:11.14 12
SPM Felton-Rodriguez, Tanya 1:10.00 26/6 1:08.95 8
MBI Versalovic, Valeria 1:10.50 26/2 1:09.33 9
PSCM Mullins, Elizabeth 1:14.06 26/7 1:10.23 11
ELMIL Segnini, Natalia 1:16.18 26/1 1:16.39 16
PAR Rios Bernard, Ana Raquel 1:16.25 26/8 1:13.62 14
GNU Scheffel, Kamila 1:17.00 25/4 1:17.89 17
MINN Jeske, Ingrid 1:17.30 25/5 1:20.50 21
OKUDA Gontijo, Anna Carolina 1:18.00 25/3 1:18.49 18
LQBLO Flores, Gloria 1:18.33 25/6 1:12.88 13
GRA Thomas, Hillary 1:19.80 25/2 1:18.89 19
EE de Pablo Travisany, Carolina 1:21.12 25/7 1:15.42 15
CPCE Ruiz, Natalia 1:23.00 25/1 1:19.65 20
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
CBBV Garrone, Maria 1:00.49 24/4 1:01.44 1
NCMS Lindauer, Kerry 1:00.78 24/5 1:02.39 2
OKUDA Schneider, Soraia 1:01.70 24/3 1:06.22 7
NCMS Uhl, Alicia 1:01.94 24/6 1:02.87 3
STL D'Amboise, Marie-Eve 1:03.16 24/2 1:02.94 4
PSM Ella, Ellen 1:05.69 24/7 1:05.62 6
THOR Schwartz, Melissa 1:06.00 24/1 NS
MOVY Iles, Debbie 1:07.06 24/8 1:04.55 5
UJS Balsamo, Denise 1:09.12 23/4 1:12.28 10
MAM Maidenberg, Eve 1:10.03 23/5 NS
MCHIH Chavez, Patricia 1:10.05 23/3 1:10.86 9
MINN France, Jessica 1:11.60 23/6 NS
PEMA Montes, Isabel 1:12.50 23/2 1:09.99 8
FCN Guerra, Ana 1:14.12 23/7 1:15.18 11
SPM Camoes, Marie-Noelle 1:16.00 23/1 1:19.94 13
MV Villamizar, Ednna 1:16.65 23/8 NS
SYSM Thornhill, Wendy 1:18.39 22/4 NS
DN Gonzalez, Tania 1:20.21 22/5 1:17.17 12
CAMEC Valle, Beatriz 1:22.57 22/3 NS
BRZA Tirado Restrepo, Natalia 1:24.00 22/6 1:25.82 15
SCARG Carné, Clara 1:25.06 22/2 1:22.98 14
MR Sotomayor, Gisela 1:32.53 22/7 1:45.81 17
ETAND Ayala, Silvia 1:34.00 22/1 1:26.96 16
APANI Da Silva, Vaneide 1:47.00 22/8 2:17.73 18
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
NCMS Braun, Erika 59.80 21/4 59.68 1
UC09 Sheppard, Rosie 1:04.34 21/5 1:03.38 2
SKY Nieto, Alexandra 1:07.29 21/3 1:05.34 3
SPM LeClair, Dale 1:07.80 21/6 1:09.85 4
SPMAS Agrizzi, Rovana 1:08.55 21/2 1:10.97 6
AWJ Hankins, Malena 1:10.06 21/7 1:10.30 5
FFAA Rosso, Valeria 1:11.40 21/1 NS
ACUCO Klinkert, Joanna 1:13.54 21/8 1:13.33 7
CCMA Arango Mejia, Claudia 1:18.00 20/4 1:15.35 8
OPTA Aramburo, Eliana 1:20.00 20/5 NS
SYSM Balharry, Geraldine 1:21.55 20/3 NS
L4S Walters, Suzanne 1:22.54 20/6 1:17.16 9
NCMS Greene, Dana 1:32.57 20/2 1:30.92 10
MICH Day, Danielle 1:34.24 20/7 1:36.69 11
DN Severino, Ana 1:36.65 20/1 NS
ELMIL Montiel, Alejandra 3:01.77 20/8 2:50.27 12
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
IM Dillmann, Liz 1:03.10 19/4 1:03.06 1
CMS Sappey, Collette 1:04.29 19/5 1:05.85 4
CVMM Godges, Arlette 1:05.17 19/3 1:05.27 3
NTXL Stone, Stephanie 1:05.50 19/6 1:03.63 2
CC Rodacki, Andrea 1:07.00 19/2 1:16.71 17
UC15 Rietz, Heather 1:07.00 19/7 NS
PALM Wilson, Jamie 1:08.36 19/1 1:07.89 5
MOST Elias, Tiitta 1:09.13 19/8 1:08.11 6
PALM Elias-Williams, Maria 1:09.25 18/4 1:09.30 9
SDMDR Dalmasy-Laccetti, Ameriquin 1:09.28 18/5 1:14.24 15
SYSM Goldschmidt, Claudia 1:09.38 18/3 1:12.07 14
NCMS Wolff, Celia 1:09.55 18/6 1:10.20 10
OREG Adelman, Marcie 1:09.91 18/2 1:11.01 13
GAJA Countryman, Marianne 1:10.11 18/7 1:10.59 12
ESMS Grundhoefer, Marianne 1:10.15 18/1 1:10.55 11
ESMS Tomley, Patty 1:10.99 18/8 1:08.29 7
SPM Petersen, Charlotte 1:11.00 17/4 1:08.60 8
SPM Brandt, Tabitha 1:13.90 17/5 1:14.55 16
TYSM Maurer, Jody 1:15.02 17/3 1:18.39 19
GSMS Fuss, Karen 1:17.00 17/6 1:17.28 18
OLIMP Dominguez, Diana 1:18.00 17/2 NS
ENDUR Bigoni, Vivian 1:19.00 17/7 1:22.89 21
OKUDA Ferreira, Branca 1:19.10 17/1 NS
GMAC Gieseking, Elizabeth 1:23.60 17/8 1:22.14 20
YCFM Zimmermann, Kathy 1:24.09 16/4 NS
SFTL Sosa, Valentina 1:25.00 16/5 1:23.19 22
GB Minozzo, Katia 1:33.85 16/3 1:36.98 25
ETAND Chutrau, Paula 1:35.00 16/6 1:25.93 23
INDY Garcia, Christi 1:42.18 16/2 1:43.35 26
TBAM Ness, Karen 1:43.58 16/7 1:35.10 24
GRA Fricaud, Christine 1:44.21 16/1 1:44.14 27
SPM Bogue, Sherri 2:10.00 16/8 NS
FENA Sancan Quinde, Laura 2:10.30 9/8 NS
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
PBM Green Blair, Holly 1:05.00 15/4 1:03.53 1
PBM Jones, Eney 1:05.40 15/5 NS
CVMM Cleavenger, Becky 1:06.43 15/3 1:06.94 2
MOST Ingraham, Susan 1:07.45 15/6 1:11.35 5
MICH MacKenzie, Muffy 1:07.81 15/2 1:08.69 3
PBM Irish Bostic, Linda 1:10.99 15/7 1:10.62 4
PSM Courtney, Zena 1:11.02 15/1 1:12.81 6
UBC Krzic, Maja 1:12.00 15/8 1:14.57 7
CSPM Schaenen, Inda 1:15.00 14/4 NS
SYSM Groselle, Laura 1:16.00 14/5 1:15.54 8
ELMIL Cabada, Maria 1:18.41 14/3 1:16.44 9
ENDUR Milani, Mara 1:19.00 14/6 1:25.81 12
TTO Neville, Debra 1:20.00 14/2 1:18.11 10
FACT Johnson, Andrea 1:22.05 14/7 1:21.08 11
CMS Eldridge, Audrey 1:25.60 14/8 NS
MASPR Frabetti Oliveira Ve, Unknown 1:25.94 13/4 1:38.16 14
BRMAS Franco, Tania Lucia 1:33.68 13/5 NS
CCMA Gutierrez, Clara 1:35.39 13/3 1:29.00 13
MOVY Stephenson, Natalie 1:37.50 13/6 1:39.43 15
DN Garcia, Astrid 1:48.84 13/7 1:43.24 17
ACUCO Collavini, Teresa 1:50.02 13/1 1:42.96 16
BRMAS Da Silva, Josiane 2:01.67 13/8 2:02.84 18
MASJO Molina Coto, Ana 2:20.87 2/8 2:11.93 19
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
SKY Noyes, Penny 1:06.30 12/4 1:07.05 1
LAPS Granger, Traci 1:08.50 12/5 1:10.11 3
SDSM Ganze, Cathy 1:08.85 12/3 1:09.97 2
NTXL Morrison, Lynn 1:09.50 12/6 NS
NEM Grilli, Tracy 1:10.59 12/2 NS
CSMT Ritter, Susan 1:11.14 12/7 1:10.70 5
SYSM Kryka, Nancy 1:12.39 12/1 1:14.33 7
MARY Pfinsgraff, Joan 1:13.00 12/8 1:10.18 4
MICH Szymczak, Wendy 1:13.57 11/4 1:14.06 6
GOLD Devanney, Celia 1:15.00 11/5 1:17.57 10
MICH Weir, Sue 1:16.60 11/3 1:22.61 15
LVM Dolan LaMar, Diana 1:17.00 11/6 1:16.74 8
GB Sampaio, Cristina 1:17.15 11/2 1:21.66 13
GSMS Gebhardt, Susan 1:17.36 11/7 1:17.41 9
GNU Mariante, Rosane 1:20.00 11/1 1:21.19 12
FACT Glennan, Lolly 1:20.13 11/8 NS
FACT Fisk, Debbie 1:20.90 10/4 1:19.28 11
CPCE Llorente, Yolanda 1:21.30 10/5 1:22.27 14
AGUA Friedman, Jill 1:22.60 10/3 1:31.63 19
ACUCO Ocampo, Patricia 1:29.33 10/6 1:26.92 16
MOST Pederson, Deborah 1:31.58 10/2 1:30.95 18
CAE Barbosa, Mirta Susana 1:33.34 10/7 1:27.39 17
ACUCO Restrepo, Maria 1:41.86 10/1 1:43.70 23
APUPY Oporto, Maria 1:45.30 10/8 1:39.62 21
ANV Garcia Davila, Maria de Lour 1:47.00 9/4 NS
CCMA Bougaud, Claude 1:49.11 9/5 1:43.22 22
SYSM Carbonaro, Mary 1:53.00 9/3 1:37.76 20
FMN Reyes, Victorina 1:54.71 9/6 1:53.34 24
GB Pereira Cordeiro, Maria De 2:00.03 9/2 2:24.47 27
MICH Carey, Beth 2:20.00 9/7 2:00.24 25
CAMO Cobetto, Louise 2:25.00 9/1 2:12.05 26
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
TAM Val, Laura 1:08.00 8/4 1:04.89 1
PSM Davis, Charlotte 1:09.00 8/5 1:09.74 2
PBM Craffey, Joan 1:17.50 8/3 1:18.26 4
O*H* Spence, Diane 1:18.19 8/6 1:17.38 3
SNM Miller, Celeste 1:20.00 8/2 1:20.08 6
MOVY Bisogno, Laurie 1:22.69 8/7 DQ
GSC Halfacre, Susan 1:24.85 8/1 1:18.38 5
IM Jones, Cynthia 1:25.92 8/8 1:24.52 8
ACUCO Quintero, Myriam 1:26.00 7/4 1:24.33 7
MICH Zirger, Brigitte 1:26.28 7/5 1:29.11 11
UTAH Lyman, Carolyn 1:30.15 7/3 1:28.75 10
O*H* Smith, Melinda 1:31.00 7/6 1:34.47 13
MOST Burke, Randee 1:32.04 7/2 1:30.58 12
PALM Van Ast, Nancy 1:40.00 7/7 1:37.13 14
CFA Medina, Graciela 1:40.45 7/1 2:11.23 19
SYSM Moore, Meredith 1:45.00 6/4 1:25.72 9
SPM Felton, Linda 1:45.00 7/8 1:43.21 16
FACT Tittle, Kathleen 1:45.00 6/5 1:47.20 17
YCFM Dennis, Martha 1:46.35 6/3 1:42.20 15
SPM Carpenter-vanDijk, Sheila 1:55.00 6/6 1:54.08 18
CMS Yoder, Margie 1:55.00 6/2 NS
O2 Myer, Cynthia 1:57.59 6/7 NS
OKUDA Pinheiro, Maria Cristina 2:15.00 6/1 2:17.56 20
CAM Navaroli, Davenia 2:28.40 6/8 2:39.87 21
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
PEMA Davis, Aida 1:17.00 5/4 1:18.89 2
SYSM Carson, June 1:19.52 5/5 1:21.54 4
SYSM Holbrook, Julianna 1:20.00 5/3 1:20.70 3
GAJA Williamson, Francine 1:20.70 5/6 1:17.44 1
MMAC Menard, Joanne 1:21.47 5/2 NS
SFTL Ventura, Rosa 1:27.04 5/7 NS
IM McDaniel, Georgia 1:27.52 5/1 1:29.90 6
TAM Shoenberger, Linda 1:28.09 5/8 1:34.68 9
MOST Vitt, Ann 1:29.14 4/4 1:32.73 8
SPM Page, Anne 1:32.00 4/5 1:29.86 5
UNBM Prebble, Juanita 1:38.44 4/6 1:35.45 10
PSM Welch, Sarah 1:38.55 4/2 1:30.87 7
FACT Panker, Karen 1:43.31 4/7 1:38.42 12
FACT Ferber, Jane 1:45.32 4/1 1:37.29 11
FACT LaCoppola, Vicki 1:46.03 4/8 1:50.49 13
YGF Thomas, Dodi 1:55.00 2/3 NS
BRMAS Romero, Elaine 2:02.89 2/2 2:11.08 14
FACT McKenney, Marilynn 2:24.90 2/4 2:13.66 15
FACT Simonsen, Anne 2:30.00 2/1 NS
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
TAM Ridout, Nancy 1:34.74 3/4 1:35.76 1
UC31 Ackley, Ella 1:36.73 3/5 1:44.33 4
GRES Penna, Maria 1:45.00 3/3 1:37.64 2
FACT Hackett, Jeanne 1:45.38 3/6 1:43.72 3
FMN Ramirez Ramos, Felicitas 1:48.00 3/2 2:15.23 7
RMST Manheim, Lucy 1:51.69 3/7 1:55.16 5
FACT Bradley, Marianne 2:20.20 3/1 2:10.59 6
GAJA Ottosen, Sue 2:20.70 3/8 2:30.31 8
GAJA Haase, Judith 2:31.71 2/6 3:01.92 9
FMM Hutinger, Margie 3:08.02 2/7 NS
REV Laurel, Gloria 3:12.00 2/5 3:42.29 10
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
VMST Detrick, Johnnie 1:40.91 1/3 1:41.10 1
FACT Tullman, Patricia 1:45.16 1/2 1:45.52 2
BSMT Hastings, Patricia 1:55.00 1/4 2:00.92 3
CAM Vijil, Rosie 3:29.29 1/1 3:21.93 4
Age Group 85-89
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
MOST Wheatley, Diane 2:07.90 1/6 2:12.82 1
MARY Coleman, Jill 2:30.00 1/7 2:37.33 2
BRMAS Ferreira da Silva, Terezinha 3:16.70 1/5 3:11.93 3
Age Group 90-94
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
FACT Lorenzi, Betty 2:05.35 1/8 2:11.59 1
Key
DQ Disqualified
<<< Previous Event    
Next Event >>>
Strive Swim
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home