SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2017 U.S. Masters Swimming Summer National Championship

Psych Sheet

Event 34 Women 200 M Free

131 Swimmers
Psych Sheet by Age Group   Psych Sheet by Seed Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MINN Ruehle, Emma 2:12.00 15/4 2:12.04 1 11
MOST Cuda, Lauren 2:14.00 15/5 NS 0
MINN Schmitz, Sydney 2:20.12 15/3 2:20.49 2 9
IAMA Bennett, Sara 2:27.50 15/6 2:24.26 3 8
MINN Brady, Parker 2:29.44 15/2 2:32.86 6 5
MINN Shroyer, Jackie 2:37.00 15/7 2:28.61 5 6
PALM McWilliams, Haley 2:39.69 15/1 2:26.84 4 7
IAMA Bennett, Alex 2:55.00 15/8 2:53.18 7 4
MMA Wimberly, Madeline 3:36.33 14/7 4:03.69 8 3
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MINN Arnosti, Libby 2:16.44 14/4 NS 0
ISWM Taylor, Tori 2:20.00 NS NS 0
PALM Fieni, Sadie 2:23.61 14/3 2:20.26 1 11
WMAC Woodford, Molly 2:25.00 14/5 2:27.05 2 9
MINN Fehl, Gretchen 2:32.50 14/2 2:41.72 4 7
MINN Maguire, Katherine 2:41.28 14/6 2:41.68 3 8
NORT Howell, Polley 3:05.00 14/1 2:54.15 5 6
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SDSM Parker, Emily 2:13.05 13/4 2:14.09 1 11
MINN Dahlager, Kelsey 2:17.27 NS NS 0
MINN Coombe, Katy 2:19.80 NS NS 0
ISWM Lapinskas, Christina 2:20.32 13/5 2:18.07 2 9
MINN Frimerman-Bergquist, Sandra 2:24.06 13/3 2:24.53 3 8
PALM Hamer, Caitlin 2:30.23 13/6 2:28.11 4 7
MINN Mundy, Kristin 2:35.56 13/2 2:35.42 6 5
NEM Rood, Jenny 2:38.86 13/7 2:39.70 8 3
NORT Flessert, Amy 2:39.00 13/1 2:40.61 9 2
MINN Pedersen, Carol 2:40.00 13/8 2:31.61 5 6
MINN Mollenhauer, Dianna 2:40.18 11/4 2:50.38 12 0
DKTA Pederson, Erin 2:46.00 11/3 2:47.78 11 0
SFTL Rosen, Anna 2:51.23 11/5 2:47.70 10 1
MINN Gregory, Ashley 2:59.92 11/2 2:36.57 7 4
WMAC LaPoint, Meghan 3:30.00 11/6 3:11.37 13 0
PMST Rasmusson, Nicolle 3:30.00 11/1 3:22.54 14 0
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MOVY Miller, Paige 2:21.79 12/4 2:20.83 1 11
TPIT Snook, Meredith 2:22.60 12/5 2:21.33 2 9
SFTL Hitchcock, Christina 2:23.61 12/3 2:23.21 4 7
SBM Schultz, Karen 2:25.35 NS NS 0
MINN Thureen, Stacey 2:29.71 12/6 2:29.18 6 5
MINN Hughey, Rachel 2:31.50 12/2 2:34.95 8 3
WLAC Sheehan, Nichole 2:36.50 12/7 2:28.61 5 6
WMAC Nolden, Shelley 2:36.60 12/1 2:23.09 3 8
MINN Krejci, Rachel 2:38.95 12/8 2:33.42 7 4
MEDM Sultan, Samaa 2:40.00 11/7 2:42.86 9 2
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
OPA Glenn, Katie 2:10.47 10/4 2:12.18 1 11
SC Viso, Jessica 2:20.00 10/5 2:23.94 2 9
STAN Stringer, Jennifer 2:21.53 10/3 2:24.02 3 8
PALM Bruce, Stacey 2:21.72 NS NS 0
PBM Smith, Rebecca 2:29.36 10/6 NS 0
MINN Rittenhouse, Amy 2:33.00 10/2 2:38.30 10 1
MOVY Iles, Debbie 2:36.30 10/7 2:30.65 4 7
GAJA Hankins, Malena 2:39.33 10/1 2:31.08 5 6
MINN Peterson, Wendy 2:39.74 10/8 2:36.26 6 5
ROSE Nathalie, Granger-trenel 2:39.80 6/4 2:38.20 9 2
SKY Challener, Roberta 2:43.49 6/5 2:37.24 8 3
MINN Piorier, Erin 2:45.50 6/3 2:37.15 7 4
MYWM Sohn, Emily 2:45.72 6/6 2:54.07 13 0
MINN Hughes, Megan 2:45.84 6/2 2:50.08 11 0
MYWM Froehle, Melissa 2:57.83 6/7 2:52.96 12 0
MICH Sturdy, Clisty 4:30.00 1/8 4:37.63 14 0
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MINN Ridge, Jennifer 2:23.15 9/4 2:22.52 1 11
IM Sands, Liz 2:36.00 9/5 DQ 0
NEM Garland, Sue 2:41.43 9/3 2:40.93 2 9
ENSW Rietz, Heather 2:41.59 9/6 NS 0
MINN Terebayza, Stacy 2:54.53 9/2 2:53.50 3 8
MINN Phillips, Nicki 3:00.94 9/7 2:56.16 5 6
MINN Salamzadeh, Julie 3:15.99 9/1 2:55.94 4 7
WMAC Hansen, Angela 3:19.71 NS NS 0
ROSE Doudikian-Scaff, Nayiri 3:26.52 NS NS 0
COOG Geretz, Aliza 5:10.00 1/1 4:27.13 6 5
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
COOG Gellatly, Jill 2:22.00 8/4 2:19.79 1 11
PSM McIntyre, Shannon 2:23.99 NS NS 0
TOC Welting, Laureen 2:26.00 8/5 2:26.92 3 8
PALM Elias-Williams, Maria 2:27.20 8/3 2:25.40 2 9
SCCM Osborne, Katie 2:29.90 NS NS 0
PBM Irish Bostic, Linda 2:31.43 8/6 2:33.34 6 5
NCMS Dore, Mary 2:32.00 8/2 2:29.25 4 7
DOC Schickore, Jutta 2:36.25 8/7 2:33.14 5 6
L4S Ekstrom, Gretchen 2:38.68 8/1 2:39.90 7 4
MINN Zemlin, Karen 2:40.00 NS NS 0
MINN Nygaard, Sue 2:42.86 8/8 2:40.34 8 3
MOVY Huettner, Heather 2:44.87 7/4 2:40.84 9 2
RMST Johnson, Mindy 2:45.00 7/5 2:44.10 10 1
WMAC Moore, Sally 2:45.00 7/3 2:48.50 13 0
MINN Green, Linda 2:47.50 7/6 2:53.29 15 0
ENSW Ladd, Laura 2:51.84 7/2 2:48.28 12 0
MM Apple, Holly 2:58.44 7/7 3:02.31 16 0
MINN Emison, Pam 3:00.00 7/1 2:44.72 11 0
ISMT Carlson, Martha 3:00.55 7/8 2:52.43 14 0
NEM Flynn, Sandra 3:22.00 6/8 3:22.81 17 0
MINN Heddleson, Susan 3:30.00 NS NS 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SYSM Parker Palace, Kelly 2:25.31 5/4 2:24.61 1 11
PSM Courtney, Zena 2:33.86 5/5 2:33.47 4 7
ISMT Laskey, Marjorie 2:35.88 5/3 2:41.00 6 5
MINN Scouler, Barbara 2:39.09 5/6 2:29.58 2 9
CMS Maleike, Corinna 2:40.57 5/2 2:40.99 5 6
MINN Kratz, Peggy 2:40.94 5/7 2:33.10 3 8
SLAM Petersen, Stephanie 2:46.00 5/1 2:47.90 7 4
MINN Hromada, Sarah 2:49.45 5/8 3:00.85 10 1
TULS Smart, Denise 2:51.00 3/7 2:53.08 8 3
MINN Kueny, Laura 2:51.72 3/8 2:53.91 9 2
MICH Szymczak, Wendy 2:56.78 2/6 3:01.75 11 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NEM Grilli, Tracy 2:30.29 4/4 2:31.84 2 9
CSMT Ritter, Susan 2:35.40 4/5 2:28.08 1 11
MICH Early, Marilyn 2:35.64 4/3 2:41.44 4 7
TOC Quinn, Phyllis 2:49.33 4/6 2:57.59 6 5
GSM Cipriano, Deborah 2:51.37 4/2 2:39.43 3 8
INDY Gettelfinger, Cheryl 2:52.04 4/7 2:52.05 5 6
OREG Summers, Jeanna 3:00.50 4/1 3:06.13 8 3
1776 Woods, Tina 3:00.69 NS NS 0
MINN Nelson, Sarah 3:04.00 4/8 3:04.99 7 4
MINN Ogden, Pamela 3:06.34 2/7 3:13.73 9 2
SFTL Musk, Gail 3:53.04 2/8 3:51.83 10 1
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SNM Miller, Celeste 2:50.00 3/3 2:51.24 1 11
TPIT Lewis, Kathleen 2:55.00 3/4 NS 0
SMST Guthrie, Sally 3:01.59 3/2 2:58.68 3 8
CMS Roche, Carolyn 3:15.00 3/5 2:52.92 2 9
O*H* Smith, Melinda 3:25.00 3/1 3:35.04 5 6
WMAC Schneider, Mary 3:52.40 3/6 3:30.55 4 7
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
RMSC Mymryk, Penny 3:15.61 NS NS 0
UC15 Payne, Brenda 3:25.72 2/3 3:22.05 1 11
MOST Vitt, Ann 3:35.10 2/4 3:23.07 2 9
WMAC Kranpitz, Nancy 3:49.11 2/2 3:43.07 3 8
MINN Smollen, Carol 3:49.61 2/5 3:51.95 4 7
MRAY Detjen, Carol 4:30.00 2/1 4:14.64 5 6
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
VMST Schreiner, Beth 3:23.01 1/4 3:26.59 1 11
TAM Ridout, Nancy 3:27.01 1/3 3:42.20 2 9
ARIZ Linnihan, Beverly 4:32.00 1/5 4:37.51 3 8
MM Avery, Susan 4:56.38 1/2 5:07.62 4 7
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
WMAC Reinke, Carol 4:28.00 NS NS 0
Age Group 85-89
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MM Wong, Flora 7:22.73 NS NS 0
Age Group 90-94
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
FACT Lorenzi, Betty 3:54.68 1/7 4:48.89 1 11
Age Group 95-99
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MM Sanddal, Charlotte 6:44.67 1/6 7:28.35 1 11
Key
DQ Disqualified
Club Assistant
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home