Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2016 Pacific Masters Long Course Swimming Championships ( Fri, Jul 22, 2016 - Sun, Jul 24, 2016 )
Psych Sheet
Event 50: Men 100 M Free
103 Swimmers
Psych Sheet by Age Group
Psych Sheet by Seed Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SMM
Rosas, Javier
56.99
1/3
56.08
1
22
USF
Dillane, Jack
58.00
1/6
1:00.53
4
17
SMM
Jacobs, Bryant
58.50
NS
NS
0
SMM
Koo, Derek
1:00.00
2/6
59.30
2
19
RAMS
Rinehart-Tiner, Kyle
1:04.68
4/3
1:04.30
5
16
RAMS
Murdoch, Tyler
1:09.51
6/3
1:07.63
6
15
USF
Vizcarra, Evan
1:10.00
6/8
1:00.26
3
18
SMM
Lucero, Eric
1:10.00
6/7
1:10.21
8
13
USF
Gutarov, Leonid
1:40.00
10/7
1:09.87
7
14
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
USF
Vizcarra, Nathan
46.95
1/4
56.48
2
19
UC38
Wang, Jackson
55.80
1/5
55.86
1
22
MEMO
Kline, Peter
56.00
NS
NS
0
USF
Holway, Jimmy
1:00.00
2/2
59.08
4
17
SMM
Andaluz, Al
1:00.05
2/7
1:00.76
5
16
FREM
Accornero, Kyle
1:00.86
NS
NS
0
DAM
Docken, Steffen
1:01.00
2/1
1:05.93
7
14
SMM
Neuhold-Huber, Kai
1:02.26
2/8
1:03.78
6
15
USF
Gouvea, Arthur
1:05.00
4/7
57.40
3
18
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NBA
Burris, William
56.89
NS
NS
0
SMM
Sanchez, Carlos
58.50
1/7
56.56
1
22
SON
Ryan, Keith
58.75
1/1
1:00.01
3
18
WCM
Tiernan, Robert
1:00.00
2/3
58.94
2
19
FROG
Law, David
1:03.81
3/1
1:03.13
4
17
USF
Aiello, Liam
1:04.00
3/8
1:07.09
5
16
CALM
Monaghan, Ryan
1:09.32
6/4
1:13.34
8
13
USF
Kononov, Dmitri
1:10.00
7/4
1:11.15
6
15
MEMO
Song, James
1:13.13
8/4
1:11.63
7
14
FREM
Martin, Jason
1:15.00
NS
NS
0
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
OREG
Miller, Matt
1:04.85
NS
NS
0
USF
Smith, Justin
1:07.00
5/6
1:14.03
4
17
USF
Davis, Bryant
1:08.00
5/2
1:07.27
1
22
DAM
Waterson, Kevin
1:11.08
7/6
1:14.00
3
18
SMM
Mustiazza, Oleg
1:12.32
7/7
1:10.38
2
19
ROSE
Ecklund, Tait
1:16.00
8/2
1:17.77
6
15
USF
Bucy, John
1:20.00
8/7
1:15.12
5
16
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
USF
Decker, Matthew
1:05.00
4/6
1:11.02
3
18
SNM
Hatch, Eric
1:08.20
5/1
1:08.70
2
19
TAM
Shoenberger, Deacon
1:10.00
6/1
1:05.41
1
22
SAC
Hurndon, Reuben
1:10.00
NS
NS
0
TCAM
Stock, Kyle
1:25.00
9/5
1:26.47
4
17
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MAM
Hamilton, Rick
59.22
1/8
1:00.44
2
19
MAAC
Fahlen, Mark
59.95
2/5
1:00.38
1
22
BAC
Summe, Philip
1:01.00
NS
NS
0
UC38
Banbury, James
1:06.15
4/8
1:02.66
3
18
MELO
Higgins, John
1:13.00
7/1
1:11.44
4
17
FREM
J-Cheng, Manus
1:40.00
10/2
1:27.23
5
16
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
STAN
Phelan, Darren
59.88
2/4
59.78
1
22
WCM
Cook, Doug
1:02.62
3/4
1:05.62
5
16
SMAC
Keating, Kevin
1:03.00
3/3
1:04.64
4
17
USF
Kotani, Nobuo
1:03.00
3/6
1:07.79
6
15
WCM
Stahl, Stephen
1:03.33
3/2
1:01.82
3
18
WCM
Boone, Jon
1:03.63
3/7
1:01.68
2
19
MAM
Levy, Sid
1:06.85
NS
NS
0
BAC
Gustavson, Jeff
1:10.00
6/2
1:15.03
8
13
LOM
McAdams, Steve
1:14.85
8/3
1:15.72
9
12
MAM
Fegler, Gerald
1:15.00
8/6
1:14.91
7
14
SMM
Stretch, Jim
1:18.00
NS
NS
0
WCM
France, Kermit
1:20.45
8/8
1:19.85
10
11
MELO
Shepherd, Peter
1:36.66
10/5
1:27.31
11
10
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WCM
Boatwright, David
58.50
1/2
57.48
1
22
TVM
Cutting, Steve
1:02.75
3/5
1:03.63
2
19
OREG
Hathaway, David
1:05.00
4/2
1:05.21
3
18
WCM
O'Brien, Kerry
1:06.39
NS
NS
0
RPM
Taylor, Ron
1:09.38
6/5
1:06.59
4
17
SMM
Sharron, Will
1:11.00
NS
NS
0
QSS
Yuen, Matt
1:14.88
NS
NS
0
MEMO
Chew, Thomas
1:22.00
9/4
1:24.92
6
15
MEMO
Tsugawa, Peter
1:30.00
9/6
1:24.55
5
16
TSUN
Diers, Phil
2:20.00
NS
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WCM
Druz, Loren
1:04.50
4/5
1:02.63
1
22
DAM
Woodruff, David
1:06.04
4/1
1:12.41
6
15
RHMS
Van Boer, Eric
1:07.00
5/3
1:08.42
3
18
STAN
Glenn, Tim
1:09.00
5/8
1:08.62
4
17
NSMS
Swenor, Gary
1:10.00
7/5
1:20.63
8
13
UC38
Darlington, Taite
1:11.00
7/3
1:07.86
2
19
SMM
Vandroff, Kenneth
1:12.00
7/2
1:17.29
7
14
FREM
Harter, Phillip
1:14.01
8/5
1:10.79
5
16
YCMS
Citron, Jeffrey
1:15.00
NS
NS
0
SMM
Sweeney, James
1:18.00
NS
NS
0
LOM
Madison, David
1:20.00
8/1
1:23.67
9
12
SMM
Levi, Robert
1:35.00
10/4
1:37.67
10
11
WCM
Au, Andre
2:00.00
10/1
1:38.51
11
10
USF
Orbelian, George
3:00.00
11/3
1:39.79
12
9
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TAM
Holt, Tate
1:04.00
4/4
1:01.69
1
22
USF
Sapirstein, Julian
1:07.00
5/4
1:08.97
3
18
TAM
Bernard, Alan
1:08.19
5/7
1:08.37
2
19
CRUZ
Wilson, Joel
1:12.00
NS
NS
0
MAM
Alderson, Tom
1:13.00
7/8
1:11.46
4
17
TAM
Thomas, Dick
1:26.15
9/3
2:15.89
9
12
MELO
Kauffman, Jim
1:30.20
9/7
1:20.43
5
16
TCAM
Johnson, Gary
1:30.82
9/1
1:35.70
6
15
USF
Gelfond, Michael
2:00.00
10/8
1:42.85
7
14
USF
Murray, Ed
2:15.00
11/5
2:03.69
8
13
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WCM
DeLacy, James
1:07.00
5/5
1:07.44
1
22
TAM
Burns, Richard
1:10.00
6/6
1:07.48
2
19
RHMS
Davis, Don
1:14.80
NS
NS
0
SMM
Leuten, Bob
1:30.00
9/2
1:23.35
3
18
ECAM
Pastor, Alvaro
1:32.00
NS
NS
0
USF
Powers, Patrick
1:35.00
9/8
1:41.49
4
17
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ALB
Murakawa, Yoshio
1:45.00
NS
NS
0
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SRM
Stupfel, Norman
1:40.00
10/3
1:41.25
1
22
USF
Kline, Howard
1:40.00
10/6
2:40.62
3
18
USF
Galvin, Barry
2:05.00
11/4
2:05.40
2
19
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home