2016 Pacific Masters Long Course Swimming Championships ( Fri, Jul 22, 2016 - Sun, Jul 24, 2016 )

Psych Sheet

Event 50 Men 100 M Free

103 Swimmers
Psych Sheet by Age Group   Psych Sheet by Seed Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SMM Rosas, Javier 56.99 1/3 56.08 1 22
USF Dillane, Jack 58.00 1/6 1:00.53 4 17
SMM Jacobs, Bryant 58.50 NS NS 0
SMM Koo, Derek 1:00.00 2/6 59.30 2 19
RAMS Rinehart-Tiner, Kyle 1:04.68 4/3 1:04.30 5 16
RAMS Murdoch, Tyler 1:09.51 6/3 1:07.63 6 15
USF Vizcarra, Evan 1:10.00 6/8 1:00.26 3 18
SMM Lucero, Eric 1:10.00 6/7 1:10.21 8 13
USF Gutarov, Leonid 1:40.00 10/7 1:09.87 7 14
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
USF Vizcarra, Nathan 46.95 1/4 56.48 2 19
UC38 Wang, Jackson 55.80 1/5 55.86 1 22
MEMO Kline, Peter 56.00 NS NS 0
USF Holway, Jimmy 1:00.00 2/2 59.08 4 17
SMM Andaluz, Al 1:00.05 2/7 1:00.76 5 16
FREM Accornero, Kyle 1:00.86 NS NS 0
DAM Docken, Steffen 1:01.00 2/1 1:05.93 7 14
SMM Neuhold-Huber, Kai 1:02.26 2/8 1:03.78 6 15
USF Gouvea, Arthur 1:05.00 4/7 57.40 3 18
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NBA Burris, William 56.89 NS NS 0
SMM Sanchez, Carlos 58.50 1/7 56.56 1 22
SON Ryan, Keith 58.75 1/1 1:00.01 3 18
WCM Tiernan, Robert 1:00.00 2/3 58.94 2 19
FROG Law, David 1:03.81 3/1 1:03.13 4 17
USF Aiello, Liam 1:04.00 3/8 1:07.09 5 16
CALM Monaghan, Ryan 1:09.32 6/4 1:13.34 8 13
USF Kononov, Dmitri 1:10.00 7/4 1:11.15 6 15
MEMO Song, James 1:13.13 8/4 1:11.63 7 14
FREM Martin, Jason 1:15.00 NS NS 0
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
OREG Miller, Matt 1:04.85 NS NS 0
USF Smith, Justin 1:07.00 5/6 1:14.03 4 17
USF Davis, Bryant 1:08.00 5/2 1:07.27 1 22
DAM Waterson, Kevin 1:11.08 7/6 1:14.00 3 18
SMM Mustiazza, Oleg 1:12.32 7/7 1:10.38 2 19
ROSE Ecklund, Tait 1:16.00 8/2 1:17.77 6 15
USF Bucy, John 1:20.00 8/7 1:15.12 5 16
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
USF Decker, Matthew 1:05.00 4/6 1:11.02 3 18
SNM Hatch, Eric 1:08.20 5/1 1:08.70 2 19
TAM Shoenberger, Deacon 1:10.00 6/1 1:05.41 1 22
SAC Hurndon, Reuben 1:10.00 NS NS 0
TCAM Stock, Kyle 1:25.00 9/5 1:26.47 4 17
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MAM Hamilton, Rick 59.22 1/8 1:00.44 2 19
MAAC Fahlen, Mark 59.95 2/5 1:00.38 1 22
BAC Summe, Philip 1:01.00 NS NS 0
UC38 Banbury, James 1:06.15 4/8 1:02.66 3 18
MELO Higgins, John 1:13.00 7/1 1:11.44 4 17
FREM J-Cheng, Manus 1:40.00 10/2 1:27.23 5 16
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
STAN Phelan, Darren 59.88 2/4 59.78 1 22
WCM Cook, Doug 1:02.62 3/4 1:05.62 5 16
SMAC Keating, Kevin 1:03.00 3/3 1:04.64 4 17
USF Kotani, Nobuo 1:03.00 3/6 1:07.79 6 15
WCM Stahl, Stephen 1:03.33 3/2 1:01.82 3 18
WCM Boone, Jon 1:03.63 3/7 1:01.68 2 19
MAM Levy, Sid 1:06.85 NS NS 0
BAC Gustavson, Jeff 1:10.00 6/2 1:15.03 8 13
LOM McAdams, Steve 1:14.85 8/3 1:15.72 9 12
MAM Fegler, Gerald 1:15.00 8/6 1:14.91 7 14
SMM Stretch, Jim 1:18.00 NS NS 0
WCM France, Kermit 1:20.45 8/8 1:19.85 10 11
MELO Shepherd, Peter 1:36.66 10/5 1:27.31 11 10
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
WCM Boatwright, David 58.50 1/2 57.48 1 22
TVM Cutting, Steve 1:02.75 3/5 1:03.63 2 19
OREG Hathaway, David 1:05.00 4/2 1:05.21 3 18
WCM O'Brien, Kerry 1:06.39 NS NS 0
RPM Taylor, Ron 1:09.38 6/5 1:06.59 4 17
SMM Sharron, Will 1:11.00 NS NS 0
QSS Yuen, Matt 1:14.88 NS NS 0
MEMO Chew, Thomas 1:22.00 9/4 1:24.92 6 15
MEMO Tsugawa, Peter 1:30.00 9/6 1:24.55 5 16
TSUN Diers, Phil 2:20.00 NS NS 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
WCM Druz, Loren 1:04.50 4/5 1:02.63 1 22
DAM Woodruff, David 1:06.04 4/1 1:12.41 6 15
RHMS Van Boer, Eric 1:07.00 5/3 1:08.42 3 18
STAN Glenn, Tim 1:09.00 5/8 1:08.62 4 17
NSMS Swenor, Gary 1:10.00 7/5 1:20.63 8 13
UC38 Darlington, Taite 1:11.00 7/3 1:07.86 2 19
SMM Vandroff, Kenneth 1:12.00 7/2 1:17.29 7 14
FREM Harter, Phillip 1:14.01 8/5 1:10.79 5 16
YCMS Citron, Jeffrey 1:15.00 NS NS 0
SMM Sweeney, James 1:18.00 NS NS 0
LOM Madison, David 1:20.00 8/1 1:23.67 9 12
SMM Levi, Robert 1:35.00 10/4 1:37.67 10 11
WCM Au, Andre 2:00.00 10/1 1:38.51 11 10
USF Orbelian, George 3:00.00 11/3 1:39.79 12 9
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TAM Holt, Tate 1:04.00 4/4 1:01.69 1 22
USF Sapirstein, Julian 1:07.00 5/4 1:08.97 3 18
TAM Bernard, Alan 1:08.19 5/7 1:08.37 2 19
CRUZ Wilson, Joel 1:12.00 NS NS 0
MAM Alderson, Tom 1:13.00 7/8 1:11.46 4 17
TAM Thomas, Dick 1:26.15 9/3 2:15.89 9 12
MELO Kauffman, Jim 1:30.20 9/7 1:20.43 5 16
TCAM Johnson, Gary 1:30.82 9/1 1:35.70 6 15
USF Gelfond, Michael 2:00.00 10/8 1:42.85 7 14
USF Murray, Ed 2:15.00 11/5 2:03.69 8 13
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
WCM DeLacy, James 1:07.00 5/5 1:07.44 1 22
TAM Burns, Richard 1:10.00 6/6 1:07.48 2 19
RHMS Davis, Don 1:14.80 NS NS 0
SMM Leuten, Bob 1:30.00 9/2 1:23.35 3 18
ECAM Pastor, Alvaro 1:32.00 NS NS 0
USF Powers, Patrick 1:35.00 9/8 1:41.49 4 17
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ALB Murakawa, Yoshio 1:45.00 NS NS 0
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SRM Stupfel, Norman 1:40.00 10/3 1:41.25 1 22
USF Kline, Howard 1:40.00 10/6 2:40.62 3 18
USF Galvin, Barry 2:05.00 11/4 2:05.40 2 19
Club Assistant
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home