SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2014 NE-LMSC SCM Champs Meet & Zones North

Psych Sheet

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 36 Men 100 M IM

99 Swimmers
Psych Sheet by Age Group   Psych Sheet by Seed Time
Show 2014 Virtual Colonies Zone Championship

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
WAM McGahie, Brian 1:08.00 9/10 1:08.48 4 13
NUSC Desrochers, Nate 1:08.33 8/7 1:07.28 3 14
CMSC Fiore, Jeff 1:10.00 8/2 1:03.54 1 17
ABC Haddad, Ramsey 1:15.00 7/9 1:07.09 2 15
WAM Wild, Mark 1:28.60 3/5 1:25.35 5 12
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MAMA Nilsson, Eric 58.89 9/5 59.44 2 15
CMSC Russell, David 1:00.00 9/6 57.67 1 17
CMSC Barguil, Frederic 1:04.00 9/4 1:03.42 3 14
GBM Schuster, Kevin 1:07.93 9/1 1:08.72 6 11
CMSC McElroy, Kyle 1:08.00 8/4 1:07.49 5 12
CMSC Russell, Jonathan 1:12.00 7/6 1:06.21 4 13
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
WCMS Ahmed, Ahmed 1:10.00 8/1 1:07.41 1 17
CMSC Homoki, Adam 1:15.22 7/10 1:12.42 2 15
LANE Lawson, William 1:19.13 6/10 1:16.96 3 14
LANE Moynihan, Brian 1:21.00 5/8 1:24.34 4 13
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MAMA Doucet, Douglas 1:06.59 9/2 1:07.54 2 15
GSP Wright, Brendan 1:06.73 9/9 1:11.36 4 13
WAM Hammond, Ben 1:08.00 8/6 1:06.40 1 17
GBM Whitford, Matthew 1:11.74 7/5 1:10.96 3 14
GBM Westgeest, Bart 1:15.00 7/1 1:12.52 5 12
MESC Nguyen, Son 1:19.99 5/4 1:13.91 6 11
GBM Cloitre, Christophe 1:22.60 5/9 1:22.53 8 9
GBM Danielson, Kurt 1:23.40 4/5 1:19.79 7 10
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
LANE Fehlau, Brian 1:04.75 9/3 1:04.74 2 15
GSP Ohman, Niclas 1:05.66 9/8 1:03.54 1 17
SWMR Duru, Kaan 1:08.31 NS NS 0
SIMM Hersh, Craig 1:09.00 NS NS 0
MESC Lecrone, Timothy 1:09.40 8/8 1:10.51 3 14
SWMR Gregson, Michael 1:14.00 NS NS 0
GWDM Graham, David 1:15.89 6/5 1:18.29 5 12
NEM Avard, Christian 1:19.79 5/6 1:18.11 4 13
CMSC Dragoni, Stephen 1:25.59 4/3 1:26.91 6 11
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CMSC Anthos, Ed 1:09.11 NS NS 0
WCMS Blood, Jonathan 1:10.20 8/10 1:10.40 1 17
WM Levy, Dan 1:12.50 7/4 1:13.54 2 15
WCMS Strehle, Andrew 1:14.99 7/2 1:13.92 3 14
SWMR Sayles, Douglas 1:16.35 NS NS 0
NSY Perz, Paul 1:16.50 6/7 1:17.85 6 11
CMSC Baker, Henry 1:17.50 6/3 1:15.34 4 13
CMSC Quinn, Thomas 1:18.00 NS NS 0
BSCH Lang, David 1:18.35 6/2 1:16.50 5 12
SIMM Clarke, David 1:20.75 NS NS 0
THOR Hall, Matthew 1:22.61 5/1 1:21.39 7 10
UCLB Chestnut, Wendell 1:28.00 NS NS 0
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
IM Sims, David 1:00.96 NS NS 0
UVRA Bedford, Fritz 1:04.21 9/7 1:02.02 1 17
BUMS Anderson, James 1:08.00 8/5 1:08.31 2 15
SWMR Cote, David 1:10.00 8/9 1:10.39 3 14
WCMS Brown, Phil 1:13.72 7/7 1:13.69 5 12
FLA Tyler, Bob 1:16.00 6/6 1:10.40 4 13
MESC Endicott, John 1:16.50 6/4 1:17.50 6 11
GBM Moran, Terence 1:19.24 5/5 1:19.07 7 10
LANE Mansilla, Frankin 1:25.00 4/7 1:19.64 8 9
WM Burkhardt, Martin 1:25.43 NS NS 0
WM Polhill, Brad 1:27.00 NS NS 0
YNS Dearmin, Carl 1:33.50 3/3 1:23.97 9 8
LANE Von Hahn, Erik 1:35.00 3/9 1:32.06 10 7
BOSY Pierce, Andrew 1:35.00 3/1 1:40.46 12 5
WAM Arsenault, Paul 1:40.00 2/5 1:37.02 11 6
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
GBM Davis, Guy 1:09.00 8/3 1:09.27 2 15
WAM McGahie, Ted 1:14.00 7/3 1:13.28 3 14
CMSC Wallace, Thomas 1:18.36 6/9 1:18.09 4 13
MESC Syphers, Dale 1:18.90 6/1 1:20.81 6 11
UCLB Estabrook, Todd 1:20.39 5/3 1:21.36 7 10
MESC Zarfos, Donald 1:22.40 5/2 1:20.74 5 12
LANE Seligman, James 1:23.00 5/10 1:24.22 8 9
MAMA Lauwers, Gregory 1:30.00 3/4 1:27.03 9 8
FLA Delosh, Steve 1:40.00 3/10 2:00.72 10 7
GSM Doyle, Benn 2:30.10 1/6 1:09.08 1 17
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NEM Shaw, Greg 1:11.79 NS NS 0
UCLB Wood, Kirkham 1:18.00 6/8 1:19.42 1 17
GBM Miller, Steve 1:24.44 4/6 1:27.18 5 12
WAM Allen, Tim 1:25.00 4/4 1:20.87 2 15
UC02 Hauty, Andy 1:26.60 4/2 1:21.67 3 14
BSCH Fuerman, Ross 1:26.62 4/9 1:29.08 6 11
MAMA Keil, Mark 1:27.24 4/1 1:26.67 4 13
SWMR Dow, Paul 1:32.00 NS NS 0
UCLB Jaye, David 1:32.12 3/7 1:32.98 7 10
NEM Skolnick, Stewart 1:41.00 2/4 1:48.64 9 8
ABC Garrison, Richard 1:45.00 2/7 1:38.71 8 9
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PITY Rogacki, Daniel 1:14.66 7/8 1:15.43 1 17
BASS Radimer, John 1:20.00 5/7 1:17.78 2 15
MIT Myers, Richard 1:26.00 4/8 1:26.69 3 14
GBM Newkirk, Thomas 1:28.00 4/10 1:27.65 4 13
SWMR Nelson, Robert 1:28.59 NS NS 0
SWMR McQuiggan, Frank 1:29.79 3/6 1:29.57 5 12
AGUA Bernstein, Rich 1:36.00 NS NS 0
GBM Lewis, John 1:38.30 NS NS 0
BUMS Fiedler, Tom 1:40.80 2/6 1:39.27 6 11
GBM Siegal, Byron 1:52.00 2/8 1:53.45 7 10
UC05 Fogle, George 2:01.10 2/10 1:54.71 8 9
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ABC Snooks, John 1:34.67 3/8 1:35.88 1 17
ABC Pope, James 1:34.78 3/2 1:40.76 2 15
ABC Baxter, David 1:50.00 2/3 1:45.08 3 14
MAMA Coupe, George 1:55.00 2/2 1:49.35 4 13
GBM Read, Philip 1:57.30 2/9 2:01.28 5 12
MESC Pride, H Douglas 2:00.00 2/1 2:10.81 6 11
UCLB Boynton, Robert 3:00.00 1/4 NS 0
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
GBM Arnold, Richard 2:21.66 1/5 3:00.10 1 17
<<< Previous Event    
Next Event >>>
Club Assistant
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home