2019 U.S. Masters Swimming Summer National Championship ( Wed, Aug 7, 2019 - Sun, Aug 11, 2019 )

Psych Sheet

Event 33 Men 200 M Breast

157 Swimmers
Psych Sheet by Age Group   Psych Sheet by Seed Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NOVA Kirk, Gabriel 2:25.03 18/2 2:36.83 2 9
SFTL Rubin, Yona 2:27.21 18/1 2:26.15 1 11
SCSC McKenzie, Brandon 2:40.00 16/4 2:40.26 3 8
UC33 Graves, Joshua 2:40.00 16/3 2:40.40 4 7
MVN Peralta, Daniel 2:42.37 16/8 NS 0
UC33 Stupin, Caleb 2:49.81 14/5 3:06.54 7 4
UC12 Ghavami, Alex 2:52.51 13/4 2:52.30 5 6
USF Palabrica, Juan Pablo 3:18.62 7/6 2:53.97 6 5
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
BERK Materniak, Eric 2:21.20 18/5 2:26.18 2 9
AQUAC Alfaro, Rafael 2:24.00 NS NS 0
GRA Hoyt, Trevor 2:32.00 18/8 2:23.53 1 11
FREE Rakhimov, Timur 2:32.50 17/4 NS 0
ALB Cobleigh, Hunter 2:35.50 NS NS 0
UC33 Gonzales, Reese 2:38.70 17/2 2:50.95 6 5
SFTL Rosenbaum, Ryan 2:40.00 16/5 2:41.80 3 8
PALM Sites, Tyler 2:40.88 16/2 DQ 0
SFTL Kertesz, Kristof 2:42.00 NS NS 0
SBM Lin, Curtis 2:44.12 NS NS 0
MVN Hubbard, Garrett 2:52.00 14/8 2:47.99 5 6
LAPS Pierce, Jonathan 2:55.72 NS NS 0
ARIZ Windle, Zachary 2:58.85 12/3 2:46.33 4 7
MVM Thomas, Michael 3:15.68 8/7 3:18.15 7 4
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
FREE Bezugliy, Alexander 2:24.06 18/3 2:25.21 1 11
SDSM Kukharskyi, Sergii 2:24.37 18/6 2:26.74 2 9
GRA Alexandrov, Mike 2:26.09 18/7 NS 0
PSM Yung, Cejih 2:39.00 17/7 2:40.72 3 8
PSM Conroy, Chris 2:39.36 17/1 DQ 0
MVM Green, Zachary 3:01.00 11/5 3:04.80 5 6
USF Ganiyev, Doston 3:07.46 9/4 3:04.47 4 7
NOVA Szymanski, Filip 3:11.68 NS NS 0
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MSBC Dickens, Scott 2:35.00 NS NS 0
SCAQ McAteer, Brian 2:41.22 16/7 2:51.00 3 8
SLOM Palmer, Ben 2:43.68 15/5 NS 0
UC33 Morris, Jeffrey 2:45.35 15/6 2:47.16 1 11
CGM De Voss, Christopher 2:46.73 NS NS 0
PALM Malik, Michael 2:49.05 15/8 2:59.78 7 4
MEMO Song, Jimmy 2:56.69 13/1 2:59.53 6 5
UCLA Rector, Joel 2:57.33 13/8 2:49.87 2 9
SFTL Wenzel, Phil 3:00.00 12/7 3:07.88 9 2
NOVA Bolcoa, Scott 3:00.00 12/1 3:26.77 10 1
GAJA Snyder, Dan 3:00.72 11/4 2:51.66 4 7
GRA Hochstrasser, James 3:01.14 11/3 2:58.80 5 6
CMS Bergford, Brian 3:05.25 10/4 3:07.65 8 3
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SFTL Garis, Damian 2:40.00 17/8 2:42.67 2 9
COOG Bermudez, Oscar 2:40.32 16/6 2:42.61 1 11
AQUAC Jeanpierre, Charles 2:49.23 14/4 2:52.57 4 7
FAIR McNelis, Michael 2:50.55 14/3 2:48.70 3 8
ROSE Durieux, Chad 2:53.04 13/5 2:57.20 5 6
GRA Kim, Steve 3:12.71 NS NS 0
DAM Waterson, Kevin 3:15.87 8/8 3:30.40 7 4
ARIZ Lesko, John 3:21.23 6/6 3:20.78 6 5
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NOVA West, Steve 2:19.44 18/4 NS 0
SCAQ Hansen, Nelson 2:37.42 17/6 2:59.76 6 5
SOBA Anderson, Ashley 2:43.13 15/4 2:52.43 3 8
MILEN Navarro, Jeiko 2:45.40 15/7 2:51.17 2 9
MVN Cox, Ryan 2:51.48 14/7 2:49.79 1 11
MVN Sumner, David 2:52.00 14/1 2:59.98 7 4
SDSM Ascher, Nathan 2:58.18 12/4 2:56.40 4 7
MILEN Weisleder, Rodney 3:02.30 11/6 2:56.83 5 6
MVN Kolarov, Michael 3:05.63 10/5 3:06.35 8 3
MVN Kurr, Kyle 3:06.98 10/2 3:06.45 9 2
SDSM Frogley, Terry 3:09.79 NS NS 0
MVN Ripic, Steve 3:12.00 9/7 3:07.14 10 1
NOVA Kennedy, Frank 3:25.19 6/8 3:31.63 11 0
MEMO Lehnert, Ahren 3:37.82 4/1 3:31.89 12 0
SDSM Lauritano, Giuseppe 3:49.21 3/5 NS 0
SPP McPeak, Charles 3:55.00 3/6 NS 0
GRA Winslow, Scott 4:03.31 3/2 4:24.66 13 0
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SKY Solano, Abraham 2:34.00 17/5 2:38.24 1 11
NOVA Duplanty, Chris 2:36.96 17/3 2:39.99 2 9
CMS Jimenez, Ignacio 2:42.00 16/1 DQ 0
SFTL Fiser, Graeme 2:45.37 15/2 2:53.44 4 7
GRA Boshoff, Nick 2:51.15 14/2 2:54.68 5 6
CVMM Koehler, Doug 2:53.98 13/3 2:53.32 3 8
DAM McAdam, Samuel 2:55.78 13/6 3:02.84 9 2
MESC Waldfried, Carlo 2:55.97 13/2 DQ 0
MVM Goode, John 2:59.32 12/6 3:02.66 8 3
SDSM Jones, Kenton 2:59.99 12/2 2:57.81 7 4
USF Mc Bride, Patrick 3:06.50 10/3 3:10.64 10 1
SDSM Webster, Dale 3:07.00 10/1 2:56.29 6 5
SKY Sheets, Eric 3:15.75 8/1 3:41.86 15 0
WH2O Fitzgerald, Mike 3:17.90 7/5 3:29.89 11 0
GRA Heath, Lee 3:25.00 NS NS 0
PSM Barnes, Brent 3:25.26 5/4 3:30.87 13 0
RAQ Otto, Gregory 3:25.36 5/5 3:30.73 12 0
MEMO Wu, Long 3:29.48 5/2 3:33.72 14 0
ARIZ Johnson, Kent 3:34.06 NS NS 0
Age Group 55-59
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CMS Scott, Greg 2:45.00 15/3 NS 0
PALM Dyer, Andy 2:56.35 13/7 3:00.13 1 11
PALM Slowey, Michael 3:00.26 12/8 3:08.32 3 8
CMS Louie, Jamie 3:06.50 10/6 DQ 0
SDSM Von Hoffmann, Gerard 3:07.00 10/7 3:00.24 2 9
SKY Haberek, Cork 3:07.13 10/8 3:14.79 7 4
IM Holmberg, Tom 3:07.78 9/5 3:17.42 10 1
NEM Ottinger, Harvey 3:09.90 9/2 3:14.51 6 5
SFTL Marks, Ronald 3:15.00 8/5 3:17.11 9 2
GRA Burke, Tom 3:15.10 8/6 DQ 0
VCM Blatt, Michael 3:15.23 8/2 3:12.08 5 6
TXLA Archer, Branch 3:16.32 7/4 3:08.99 4 7
WH2O Bordovsky, Mauro 3:18.80 7/2 3:14.89 8 3
NOVA Vehovec, Henry 3:20.00 NS NS 0
MOVY Sherman, Bill 3:20.20 NS NS 0
SDSM Cool, Peter 3:22.64 6/2 3:18.41 11 0
CVMM Robinson, Keith 3:26.37 5/3 3:31.62 14 0
NMMS Bleakman, Bruce 3:29.00 5/6 3:20.55 12 0
YST Ramos, John 3:29.57 5/7 3:27.44 13 0
CONN Burbank, Gerald 3:30.50 5/8 3:32.32 15 0
SDSM Walsh, Bill 3:36.85 4/2 3:39.05 16 0
PSP Carmo, Jose 4:30.00 2/6 NS 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CMS Mann, Michael 2:45.00 NS NS 0
IM Seybold, Harvey 3:12.50 9/1 3:11.93 1 11
SAWS Clemmons, Jim 3:19.50 7/8 3:20.82 2 9
CVMM Edwards, Clive 3:20.81 6/3 3:26.52 3 8
NEM Battistini, Rick 3:30.50 NS NS 0
MINN Bovard, Ralph 3:34.88 4/3 3:48.79 5 6
SBM Johannsen, David 3:35.00 4/6 4:11.58 6 5
DAM Kahn, Stuart 3:37.20 4/7 3:37.78 4 7
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
OREG Stark, Allen 3:03.39 11/7 3:06.10 1 11
MAM Fitschen, Gary 3:14.06 9/8 3:29.13 5 6
VCM Kerns, Hubie 3:14.32 8/4 3:15.73 2 9
PSM Peterson, Steven 3:22.90 6/7 3:27.14 4 7
IAMA LeMaster, Stan 3:24.63 6/1 3:26.69 3 8
EBAT Selna, Mike 3:30.00 5/1 3:46.04 7 4
QNA Jolly, Robert 3:40.27 4/8 3:53.35 8 3
GAJA Reid, Joe 3:44.85 NS NS 0
UC50 Mange, Paulo 3:45.00 3/4 3:39.73 6 5
SDSM Gast, Monte 3:51.39 3/3 4:27.50 9 2
DOT Chedekel, Miles 4:13.80 3/1 4:28.42 10 1
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SDSM Freshley, Mike 3:18.30 7/3 3:33.76 1 11
CTMS Reed, Ed 3:30.77 4/4 3:38.30 2 9
SDSM Andersen, Peter 3:34.65 4/5 3:44.52 3 8
GOLD Riker, Tony 4:10.20 3/7 4:09.62 4 7
WMAC Mueller, Lawrence 4:19.40 3/8 4:24.81 5 6
UC33 Murray, Allen 4:21.00 2/4 4:25.58 7 4
AKMS Hamilton, Raymond 4:21.75 2/5 4:24.86 6 5
1776 Diehl, David 6:01.55 1/5 6:43.62 8 3
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
OREG Nakata, Ronald 4:30.00 2/3 4:10.14 1 11
USF Fleming, Jack 4:33.55 2/2 4:35.45 2 9
SDSM Haines, William 4:45.00 2/1 4:47.71 3 8
SDSM Coles, Bill 5:13.96 2/8 8:22.28 4 7
Age Group 85-89
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SDSM Best, Bob 4:38.00 2/7 4:42.91 1 11
SDSM Mitchell, Tom 5:40.00 1/4 5:36.74 2 9
WILD Urtasun, Raul 6:58.40 1/3 6:47.49 3 8
Age Group 90-94
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SDSM Hubbard, Donald 7:45.00 1/6 8:42.80 1 11
Key
DQ Disqualified
Swim Smart
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home