2019 U.S. Masters Swimming Summer National Championship ( Wed, Aug 7, 2019 - Sun, Aug 11, 2019 )

Psych Sheet

Event 27 Men 200 M IM

202 Swimmers
Psych Sheet by Age Group   Psych Sheet by Seed Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PSCM Hotta, Meguru 2:11.19 NS NS 0
SFTL Rubin, Yona 2:19.13 22/6 2:15.80 1 11
UTES Wagner, John 2:20.00 22/2 2:28.03 5 6
OREG McComish, Matthew 2:20.10 22/7 2:19.90 3 8
RIPT Nguyen, Cory 2:20.78 22/8 2:17.96 2 9
ROSE Fisher, Sean 2:27.00 20/3 2:26.28 4 7
LVM Gong, Brian 2:38.14 16/2 2:35.75 7 4
UC38 Beseris, Ethan 2:40.00 15/1 2:48.32 10 1
UC33 Stupin, Caleb 2:40.78 14/3 2:43.80 9 2
UC12 Ghavami, Alex 2:40.81 14/6 2:36.55 8 3
TSTT Guardado, Jese 2:42.99 13/5 NS 0
USF Palabrica, Juan Pablo 2:43.32 13/2 2:33.30 6 5
Age Group 25-29
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
FREE Bezugliy, Alexander 2:11.32 23/3 2:11.10 1 11
SDSM Kukharskyi, Sergii 2:15.77 23/1 2:15.18 2 9
ARIZ Yagi, Keisuke 2:21.00 21/4 2:21.93 4 7
HOPK Anderson, Joseph 2:21.80 21/3 2:21.02 3 8
SFTL Wenzel, Serge 2:30.68 19/2 2:36.52 8 3
DKTA Smith, Ben 2:31.33 19/8 2:38.06 9 2
DAM Iwamoto, Satori 2:33.21 17/4 2:30.56 5 6
SDSM Hershberger, Jordan 2:35.00 17/1 2:33.17 6 5
GRA Cook, Jacob 2:40.00 15/6 2:34.09 7 4
SFTL Jackwin, Eric 2:42.44 13/4 2:38.89 10 1
MVM Pereira, Ed 2:46.20 12/3 2:47.43 11 0
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
UCLA Rogan, Markus 2:10.00 23/4 2:07.84 1 11
SON Bost, Chris 2:21.94 21/6 2:40.10 9 2
NOVA Ryan, Keith 2:22.00 21/2 2:25.41 3 8
PSCM Carpenter, Alex 2:29.12 20/1 2:27.31 4 7
SLOM Palmer, Ben 2:29.37 20/8 NS 0
UC33 Morris, Jeffrey 2:30.53 19/3 2:28.80 6 5
GAJA Snyder, Dan 2:31.28 19/1 2:27.66 5 6
UCLA Rector, Joel 2:32.71 18/2 2:25.03 2 9
SLOM Gibbons, Daniel 2:33.08 18/1 2:40.57 10 1
GRA Hochstrasser, James 2:44.36 13/7 2:37.95 7 4
SFTL Wenzel, Phil 2:45.00 13/8 2:50.28 12 0
NOVA Bolcoa, Scott 2:48.63 12/7 2:57.81 16 0
CMS Bergford, Brian 2:49.28 11/4 2:42.97 11 0
UMAC Strahota, Jeffrey 2:49.42 11/5 2:39.44 8 3
MILEN Campos, Jorge 2:50.50 10/5 2:55.47 14 0
ROSE Pansing, Craig 2:55.00 9/5 2:54.90 13 0
MEMO Song, Jimmy 2:59.99 8/7 2:55.89 15 0
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PSM Gray, Trever 2:18.00 22/4 2:24.13 2 9
NICK Stimson, Eric 2:25.55 20/4 2:17.43 1 11
SFTL Garis, Damian 2:26.00 20/5 2:25.67 3 8
ROSE Popko, David 2:32.59 18/6 2:32.54 5 6
NOVA Blatnik, Jeffrey 2:33.78 17/3 2:37.16 7 4
MVN Herlihy, Brendan 2:35.00 17/7 2:36.00 6 5
STAN Lungren, Matthew 2:38.19 16/7 NS 0
ROSE Schwartz, Joshua 2:40.00 15/2 2:26.10 4 7
AQUAC Sugisawa, Takashi 2:40.15 14/4 2:47.86 8 3
TOC Greenwood, Scott 2:45.00 NS NS 0
DAM Waterson, Kevin 2:50.93 10/6 2:49.08 10 1
GRA Kim, Steve 2:56.93 9/1 2:51.56 11 0
SDSM Al-mashat, Hashim 2:58.80 8/5 2:52.03 12 0
RPM Solberg, Sean 2:59.00 8/6 2:55.63 13 0
ROSE Blackway, Derek 3:00.00 8/1 2:49.01 9 2
Age Group 45-49
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SKY Solano, Abraham 2:21.00 21/5 2:24.29 1 11
CMS Jimenez, Ignacio 2:25.00 21/7 2:26.82 2 9
WIND Frontis, Scot 2:25.50 21/8 2:32.25 5 6
VCM Shaffer, Mike 2:31.37 18/4 2:32.05 4 7
CMS Garland, Robert 2:32.00 18/3 2:27.11 3 8
DAM McAdam, Samuel 2:36.06 16/5 2:36.54 7 4
CVMM Koehler, Doug 2:36.34 16/3 2:36.89 8 3
SFTL Fischer, Andy 2:37.00 NS NS 0
SDSM Jones, Kenton 2:39.99 15/5 2:35.47 6 5
ROSE Breitenbach, Ross 2:45.00 NS NS 0
UC33 Whitten, Hesu 2:49.87 11/3 2:48.02 9 2
GRA Skelly, Drew 2:50.49 10/4 2:49.07 10 1
ARIZ Johnson, Kent 2:57.69 NS NS 0
SKY Luebbe, James 2:58.70 NS NS 0
SKY Sheets, Eric 3:05.58 6/2 3:25.67 13 0
UC26 Harman, Brad 3:13.05 5/7 3:03.53 11 0
GRA Kreger, Jeffrey 3:23.00 3/4 3:15.54 12 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NOVA Johnson, Eric 2:35.00 NS NS 0
PSM Phillips, Daniel 2:40.00 15/7 2:39.03 2 9
TFAM Doll, Dave 2:48.67 12/1 2:47.55 3 8
OPA Edgerton, Karl 2:50.00 11/8 2:56.24 7 4
SWED Sullivan, James 2:50.90 NS NS 0
1776 Reilly, Jeff 2:52.52 10/7 NS 0
SAWS Erwin, Jeff 2:52.95 10/1 2:35.31 1 11
AWJ Vazhenin, Igor 2:55.55 9/2 2:55.13 5 6
SDSM Given, Michael 2:58.62 8/4 2:54.48 4 7
WAMS Spangler, Brian 2:58.91 8/3 3:09.15 11 0
SCAQ Condon, Jeff 3:00.00 7/4 3:01.92 8 3
CB Garcia, Juan 3:00.00 7/5 3:11.62 12 0
MVN Gibson, Mike 3:02.89 7/7 2:55.62 6 5
PSM Cermak, Gerald 3:04.32 6/5 3:03.99 9 2
SDSM Harden, Jimmy 3:20.00 4/6 3:04.00 10 1
MVN Santy, James 3:20.26 4/7 NS 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NOVA Fowler, Jamie 2:22.00 NS NS 0
CMS Scott, Greg 2:30.59 19/6 NS 0
UCLA Morales, Tito 2:32.75 18/7 2:30.98 1 11
ROSE Stephenson, Dan 2:35.75 16/4 2:35.03 2 9
SCAQ Kajiwara, Doug 2:40.00 15/3 2:36.67 3 8
SFTL Zubero, David 2:41.36 14/2 2:36.72 4 7
PALM Dyer, Andy 2:42.01 14/8 2:39.01 6 5
NCMS Sanchez, Greg 2:43.26 13/6 2:38.13 5 6
ARIZ Shake, Scott 2:45.50 12/4 2:43.39 7 4
CMS Louie, Jamie 2:48.50 12/2 3:03.37 16 0
NOVA Weissert, Toby 2:50.00 11/1 2:43.76 8 3
SFTL Marks, Ronald 2:50.00 11/7 2:51.47 11 0
PALM Slowey, Michael 2:52.00 10/2 2:48.67 9 2
SKY Haberek, Cork 2:53.87 10/8 3:00.26 15 0
YST Holbeck, John 2:54.23 9/4 2:51.25 10 1
GRA Burke, Tom 2:55.15 9/6 DQ 0
SCAQ Ireland, Bill 2:56.46 9/7 NS 0
NMMS Bleakman, Bruce 2:57.60 9/8 2:55.01 12 0
GRA Jensen, Dan 3:00.00 8/8 2:57.66 14 0
WH2O Bordovsky, Mauro 3:02.80 7/2 2:57.30 13 0
MVN Mitchell, Robert 3:03.26 7/8 3:10.11 18 0
UC33 Bonano, Greg 3:10.00 NS NS 0
CONN Burbank, Gerald 3:11.50 5/2 3:10.02 17 0
CVMM Losinski, Mark 3:40.00 NS NS 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CMS Mann, Michael 2:35.00 NS NS 0
NMMS Wilson, Robert 2:46.46 12/6 2:48.05 1 11
SAWS Clemmons, Jim 2:59.50 8/2 2:54.11 2 9
SDSM Behun, Bill 3:01.00 7/3 3:06.61 6 5
TTEX Ravel, Rick 3:03.16 7/1 3:09.55 7 4
OREG Brockbank, Doug 3:03.37 NS NS 0
WMAC Millholland, Carl 3:05.00 6/3 3:02.57 4 7
SALT Reeves, William 3:06.97 6/1 3:00.42 3 8
DAM Kahn, Stuart 3:10.42 5/6 3:02.85 5 6
MINN Bovard, Ralph 3:13.46 5/1 3:27.36 9 2
UC33 Bower, Jerry 3:20.00 4/3 NS 0
VCM Lucas, James 3:20.00 NS NS 0
MVN Heather, Michael 3:20.24 4/2 3:42.37 10 1
CVMM Edwards, Clive 3:20.81 4/8 3:14.11 8 3
SDSM Russell, Joe 3:24.40 3/5 NS 0
UC33 Case, Bruce 3:28.32 3/6 3:54.50 11 0
PSP Menduno, Michael 4:00.00 NS NS 0
ROSE Tulin, Michael 4:46.11 1/4 4:40.66 12 0
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
VCM Kerns, Hubie 2:49.28 12/8 2:47.63 1 11
VCM Heck, Steven 2:50.50 10/3 2:52.31 2 9
SHARK Couch, Bob 3:03.50 6/4 3:00.46 3 8
IAMA LeMaster, Stan 3:06.49 6/7 3:05.14 4 7
PSM Peterson, Steven 3:15.70 4/4 3:17.62 5 6
MAM Fitschen, Gary 3:20.55 4/1 3:29.93 6 5
PCST Ebel, Mark 3:34.41 NS NS 0
ARIZ Bailey, Hop 3:34.80 3/2 3:38.66 8 3
QNA Jolly, Robert 3:35.65 3/7 3:38.54 7 4
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TAM Burns, Richard 3:02.00 7/6 2:57.66 1 11
SDSM Freshley, Mike 3:07.90 6/8 3:31.76 4 7
CTMS Reed, Ed 3:10.23 5/3 3:16.74 2 9
TOC Elder, James 3:25.00 3/3 3:29.34 3 8
SDSM Walker, Laurence 3:50.00 3/8 4:02.65 6 5
LAPS Anderson, Eric 4:00.00 2/6 3:34.77 5 6
AKMS Hamilton, Raymond 4:17.80 2/1 4:14.17 7 4
ROSE Ronay, Peter 4:25.00 NS NS 0
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SBM Farrell, Jeff 3:40.50 3/1 3:44.86 2 9
TOC Van Horn, William 3:51.05 2/5 3:42.16 1 11
OREG Nakata, Ronald 3:56.00 2/3 3:57.57 3 8
Age Group 85-89
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SDSM Best, Bob 4:12.00 2/7 4:12.22 1 11
SDSM Mitchell, Tom 5:31.00 1/3 NS 0
Key
DQ Disqualified
Advertise Here
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home