SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

ILMSA Short Course State Championships 2019

Psych Sheet

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 43 Men 100 Y Back

83 Swimmers
Psych Sheet by Age Group   Psych Sheet by Seed Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NWSC Carpenter, Harry 57.90 9/7 NS 0
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SWED Campbell, Dallas 1:14.00 6/5 1:18.48 1 11
JBT Ryan, Joseph 1:30.00 4/1 1:41.62 2 9
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
HRYB Pedersen, Robert 1:01.01 9/1 1:00.27 1 11
CHSM Holmes, CJ 1:02.22 8/5 1:03.21 3 8
CHSM Perkey, Dan 1:08.21 8/8 1:00.80 2 9
CHSM Misch, Daniel 1:10.00 8/10 1:09.40 4 7
CHSM White, Patrick 1:13.84 7/9 1:11.18 5 6
SWED Poelsterl, Michael 1:20.00 5/6 1:25.63 6 5
SWED Hanzalik, Adam 1:20.94 5/8 1:32.66 7 4
SWED Nicholas, Trevor 1:21.00 5/2 NS 0
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NTA Fronk, Casey 56.59 9/6 NS 0
ELG Weidner, Tim 57.37 9/4 57.66 1 11
SWED Gehl, Nicholas 58.23 9/3 59.19 2 9
LSPS Doerr, David 59.79 9/2 1:01.03 3 8
UC21 Parr, John 1:00.00 9/9 1:02.88 4 7
CHSM Lavender, Lemikas 1:27.00 4/7 1:26.59 5 6
SWED Bessette, Aaron 1:30.00 4/8 1:38.45 6 5
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ELG Culver, Benjamin 59.00 9/8 59.21 1 11
LIB Myhre, Adam 1:01.41 9/10 1:01.98 2 9
ELG Tibbetts, Andrew 1:14.00 6/6 1:04.18 3 8
SWED Burris, Jeffrey 1:18.00 6/9 1:19.17 4 7
PALA Czach, Jesse 1:25.00 4/4 NS 0
UC21 Thomas, William 1:27.00 4/3 1:23.59 5 6
JBT Soenksen, Mark 1:30.00 4/9 NS 0
HRYB Gubaras, Aldas 1:39.46 3/2 1:38.52 6 5
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CHSM Lizano, Antonio 1:10.91 7/6 1:10.67 1 11
SWED Lozier, Chris 1:13.54 7/2 NS 0
LSPS Wallace, Andrew 1:14.57 6/4 1:14.70 2 9
CHSM Ware, Sean 1:20.42 5/4 1:20.55 4 7
JBT Kresno, Charles 1:22.00 5/1 1:20.37 3 8
SWED Sesko, Thomas 1:30.00 4/2 NS 0
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
FF Tuchler, Jim 56.50 9/5 NS 0
CHSM Espino, Rudy 1:03.25 8/6 1:03.44 1 11
SWED Cordero, Billy 1:06.00 8/7 1:04.18 2 9
LSPS Hunneke, Kyle 1:08.00 8/3 NS 0
MMA Livingston, Tommy 1:10.34 7/5 NS 0
SWED Marcy, Peter 1:15.50 6/3 1:16.21 4 7
CHSM Figg, Steven 1:16.00 6/8 1:15.54 3 8
JBT Collet, John 1:20.43 5/7 1:19.28 5 6
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SWED Sullivan, James 1:03.98 8/4 1:05.07 2 9
CHSM Gilberg, Steve 1:11.50 7/4 1:04.78 1 11
ELG Schark, Mark 1:11.53 7/7 1:16.39 4 7
IM Backo, Anatolijus 1:14.00 7/10 NS 0
NWSC Depew, Richard 1:14.00 7/1 NS 0
LSPS McKeon, David 1:15.00 6/7 1:14.13 3 8
CENT Brandt, Scott 1:20.50 5/3 NS 0
JBT Miller, Michael 1:22.76 5/10 1:22.61 5 6
ELG Caffero, Louie 1:35.00 3/6 1:28.17 6 5
JBT Bishop, David 1:35.00 3/7 1:29.23 7 4
ELG Woerner, Bruce 1:40.20 3/9 1:48.20 8 3
SWED Creelman, Brit 1:45.00 3/10 1:56.19 9 2
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
UC21 Magiera, Joseph 1:08.60 8/2 1:09.40 3 8
FF Seibt, Andreas 1:09.00 8/9 1:07.70 1 11
EVM Ruderman, Richard 1:09.64 8/1 1:09.39 2 9
CMSC Johnson, Eric 1:13.50 7/8 NS 0
MMA Seaman, John 1:19.00 6/10 1:18.18 4 7
ELG Steenrod, David 1:23.11 4/5 NS 0
SWED Station, John 1:42.00 3/1 1:46.72 6 5
HRYB Moss, Larry 2:00.00 2/9 1:44.94 5 6
SWED Bachtell, John 2:02.48 2/1 2:06.47 7 4
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
EVM Dodson, Phil 1:13.50 7/3 NS 0
VALM DeWitt, Peter 1:17.40 6/2 1:09.62 1 11
PALA Spaulding, Bob 1:18.00 6/1 1:24.54 2 9
SWED Milner, Paul 1:19.47 5/5 DQ 0
CHSM Patronsky, Ross 1:22.00 5/9 1:24.74 4 7
SWED Raines, Pete 1:24.00 4/6 1:24.61 3 8
HRYB Hoppe, David 1:31.00 4/10 1:32.56 5 6
PALA Robb, John 1:31.67 3/5 1:41.09 6 5
EVM Hertel, Robert 1:45.00 2/5 1:53.24 7 4
ELG Maude, Tom 1:59.60 2/2 1:55.20 8 3
ELG Manheim, Chris 2:04.77 2/10 2:12.35 10 1
ELG Brown, Paul 2:10.28 1/5 2:04.17 9 2
JBT Shortley, Thomas 2:30.00 1/4 NS 0
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MICH Ten Hoor, Richard 1:35.00 3/4 1:33.45 2 9
ELG Stitt, John 1:35.90 3/3 1:40.01 4 7
ELG Osborne, Oz 1:35.96 3/8 1:38.32 3 8
ELG Smith, Dave 1:46.00 2/6 1:45.15 5 6
ELG Garcia, Jaime 1:48.51 2/4 1:50.32 6 5
ELG Kracen, Scott 1:50.00 2/7 NS 0
UC16 Campbell, Bob 1:54.00 2/8 1:32.93 1 11
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CHSM Casebolt, Dave 1:52.00 2/3 1:49.71 1 11
Age Group 85-89
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
LIB McClow, Richard 2:20.00 1/6 NS 0
Key
DQ Disqualified
<<< Previous Event    
Next Event >>>
Advertise Here
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home