ILMSA Short Course State Championships 2019

Psych Sheet

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 31 Men 200 Y Free

110 Swimmers
Psych Sheet by Age Group   Psych Sheet by Seed Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CMSC Haage, Bryan 1:50.00 11/4 1:48.52 1 11
NWSC Carpenter, Harry 1:53.00 11/2 1:56.57 2 9
CMSC Haage, Matt 1:57.15 11/10 NS 0
WLAC Carter, Samuel 1:57.43 10/6 1:57.14 3 8
SWED Mingo-Mojica, Kelly 2:29.70 5/9 2:26.93 4 7
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PAWW Zerbonia, Nicholas 1:59.88 10/2 1:54.82 1 11
VALM Kerr, Kyle 2:10.00 8/4 2:06.32 3 8
SWED Villacis, Josue 2:10.00 8/6 3:01.74 7 4
SWED Purvis, Glenn 2:10.10 8/7 2:08.41 4 7
WLAC Long, Alex 2:15.00 7/6 2:03.57 2 9
JBT Ryan, Joseph 2:24.00 6/9 2:44.11 6 5
VALM Konway, Zak 2:38.65 4/9 2:25.55 5 6
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
LSPS Fraser, Alex 1:43.43 11/5 1:47.44 1 11
WLAC Henahan, Patrick 1:53.00 11/8 1:53.37 2 9
LSPS Van Huis, Alex 1:55.55 11/1 NS 0
CHSM White, Patrick 2:03.77 9/5 2:05.96 3 8
CHSM Misch, Daniel 2:20.00 6/5 2:32.79 5 6
SWED Nicholas, Trevor 2:29.70 5/2 2:28.32 4 7
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
LSPS Doerr, David 1:51.19 11/7 1:55.66 2 9
ELG Sur, Thomas 1:57.55 10/4 1:51.31 1 11
SWED Wever, Matthew 2:01.50 10/9 1:57.62 4 7
LSPS Achtstatter, Tim 2:01.71 10/1 2:02.33 5 6
MMA Lowell, Jon 2:02.01 10/10 1:57.37 3 8
SWED Gehl, Nicholas 2:08.00 9/9 2:05.14 6 5
CHSM Benning, Chris 2:15.00 7/4 2:08.52 7 4
NWSC Beard, Marc 2:15.00 7/5 2:12.32 8 3
SWED Schrade, Todd 2:23.37 6/2 2:20.33 9 2
SWED Johnson, Andrew 2:25.00 5/5 2:39.09 10 1
SWED Bessette, Aaron 2:45.00 3/6 2:45.92 11 0
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ELG Culver, Benjamin 1:49.99 11/6 1:50.91 1 11
ABM Martin, Patrick 1:51.80 11/3 1:53.91 2 9
EVM Corr, David 2:05.00 9/4 2:07.19 4 7
ELG Tibbetts, Andrew 2:20.00 6/6 2:03.89 3 8
ELG Myszka, John 2:22.00 6/7 2:29.64 5 6
UC21 Thomas, William 2:49.00 3/8 2:53.31 6 5
ELG Rajadhyax, Nilesh 3:03.22 2/4 3:00.17 7 4
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PALA Keller, Matt 1:54.50 11/9 1:55.25 1 11
EVM Raese, TR 1:57.20 10/5 1:56.73 2 9
FF Urban, Mark 1:58.76 10/3 2:03.07 4 7
SWED Edie, Jacob 1:59.00 10/8 2:01.21 3 8
SWED Holck, Andy 2:06.26 9/3 2:11.75 6 5
NAC Frech, Raymond 2:13.08 8/1 2:09.64 5 6
WLAC Schoenauer, Steffan 2:16.52 7/3 2:13.31 7 4
CHSM Lizano, Antonio 2:18.21 7/2 NS 0
CHSM Misener, Jim 2:19.61 7/1 2:21.73 10 1
JBT Espinos, Bill 2:20.00 7/10 2:15.80 8 3
LSPS Wallace, Andrew 2:24.46 6/1 2:19.11 9 2
CHSM Ware, Sean 2:24.93 6/10 2:28.05 12 0
JBT Kresno, Charles 2:35.00 4/4 2:27.95 11 0
CHSM Myers, Fred 2:35.22 4/3 2:34.58 13 0
VALM Cunningham, Jeffrey 2:40.72 4/10 2:42.04 14 0
IM Mulhall, Michael 2:45.00 3/4 NS 0
SWED McCurdy, Matthew 3:45.00 2/5 3:09.24 15 0
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
FF Lundgren, Kurt 1:58.00 10/7 2:03.02 1 11
SWED Cordero, Billy 2:08.00 9/1 2:08.79 2 9
JBT Collet, John 2:18.74 7/9 2:26.10 4 7
SWED McWeeny, Peter 2:22.79 6/8 2:20.71 3 8
SWED Marcy, Peter 2:28.50 5/3 2:30.18 7 4
CHSM Figg, Steven 2:30.00 5/1 2:28.34 6 5
SWED Jillson, Robert 2:30.40 4/5 2:27.24 5 6
ELG Masters, Kevin 3:10.00 2/2 3:43.69 9 2
SWED Goudy, Keith 3:45.00 2/6 3:12.02 8 3
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
FF Soltys, Ted 2:05.00 9/6 NS 0
COHO Reisner, Daniel 2:05.99 9/7 2:10.32 3 8
EVM Carroll, Frank 2:07.25 9/2 2:10.02 1 11
SWED Sullivan, James 2:08.40 8/5 2:10.22 2 9
LSPS Francis, Lee 2:12.52 8/2 2:16.77 6 5
LSPS McKeon, David 2:13.00 8/9 2:20.63 7 4
NWSC Depew, Richard 2:16.00 7/7 2:15.73 5 6
WSTM Considine, Jamie 2:17.92 7/8 2:15.55 4 7
CENT Brandt, Scott 2:20.00 6/4 2:26.90 9 2
FF Maser, Jörg 2:25.00 5/6 2:23.99 8 3
ELG Schark, Mark 2:29.37 5/8 2:39.26 12 0
ELG Goyette, Brian 2:30.00 5/10 2:27.15 10 1
ELG Caffero, Louie 2:35.00 4/6 2:32.28 11 0
LBF Olson, Mark 2:48.17 3/3 2:49.81 13 0
SWED Creelman, Brit 3:10.00 2/8 3:23.34 14 0
SAMKM Prear, Danny 3:13.40 2/9 3:29.74 15 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SAGE Scanlan, Kevin 2:08.00 9/10 NS 0
FF McCabe, Thomas 2:11.00 8/8 2:16.14 1 11
IM Drake, Rick 2:22.18 6/3 2:21.81 2 9
BAM Shekleton, Tim 2:26.00 5/4 2:22.67 3 8
LIB Reed, Michael 2:35.10 4/7 2:35.26 6 5
ELG Hillegonds, Michael 2:35.50 4/8 2:33.93 5 6
UC21 Samuels, Harry 2:38.80 4/1 2:31.77 4 7
CHSM Hartman, Van 2:53.35 3/1 2:55.18 7 4
VALM Langer, Steven 2:57.15 1/9 NS 0
SWED Bachtell, John 3:41.55 1/7 3:55.95 8 3
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
EVM Dodson, Phil 2:06.50 9/8 2:21.01 3 8
NWSC Toft, Victor 2:10.67 8/3 2:13.94 1 11
CMSC Blumenthal, Jeffrey 2:14.75 8/10 2:18.04 2 9
PALA Guilfoil, Scott 2:44.01 3/5 2:39.34 5 6
HRYB Hoppe, David 2:45.00 3/7 2:37.79 4 7
PALA Robb, John 2:51.78 3/9 3:11.60 6 5
PALA Alsen, Donald 3:10.00 2/3 3:14.83 7 4
ELG Manheim, Chris 3:29.33 1/5 3:26.99 10 1
ELG Maude, Tom 3:30.30 1/6 3:21.83 8 3
LYON Kuhl, John 3:40.00 1/4 3:26.45 9 2
ELG Brown, Paul 3:44.36 1/3 3:27.57 11 0
JBT Shortley, Thomas 3:45.00 1/2 NS 0
PALA Palarz, Jerry 4:12.00 1/1 4:16.91 12 0
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CMSC Wendt, George 2:27.38 5/7 2:26.59 1 11
ELG Stitt, John 2:38.34 4/2 2:52.12 2 9
MMA Cavallo, Bob 2:50.00 3/2 2:56.75 3 8
ELG Osborne, Oz 2:54.14 3/10 2:57.26 4 7
ELG Kracen, Scott 3:00.00 1/8 NS 0
ELG Garcia, Jaime 3:25.16 2/10 3:25.86 5 6
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NWSC Klyce, Erskine 3:05.40 2/7 3:29.38 2 9
CHSM Casebolt, Dave 3:15.00 2/1 3:10.74 1 11
Age Group 85-89
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PALA Schairer, Louis 5:37.12 1/10 7:04.47 1 11
<<< Previous Event    
Next Event >>>
Strive Swim
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home