SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

ILMSA Short Course State Championships 2018

Psych Sheet

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 9 Men 200 Y Free

115 Swimmers
Psych Sheet by Age Group   Psych Sheet by Seed Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
EVM Melnick, Daniel 2:04.56 10/2 1:59.67 1 11
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
WLAC Hines, Tyler 1:43.06 12/5 1:43.92 1 11
LSLP Fraser, Alex 1:44.50 12/6 1:45.56 2 9
WLAC Shivakumar, Varun 1:48.00 12/4 1:47.29 3 8
CHSM Vickers, Anderson 1:57.16 11/8 1:58.42 6 5
WLAC Connolly, Scott 1:58.00 11/2 1:57.52 5 6
WLAC Downey, Ryan 2:00.00 11/1 1:52.34 4 7
CHSM Conoscenti, Giuseppe 2:05.00 10/1 2:02.77 8 3
CHSM Folcik, Jacob 2:15.00 8/9 2:02.08 7 4
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
WIMP Frederiksen, Craig 1:48.43 12/7 1:51.72 1 11
SWED Velasquez, Nick 1:53.23 12/1 1:55.55 3 8
LSLP Hartley, John 1:55.00 11/4 1:52.87 2 9
CHSM Perkey, Dan 1:58.06 11/9 1:55.76 4 7
LSLP Achtstatter, Tim 2:02.45 10/5 2:01.71 5 6
EVM Tarzia, Stephen 2:20.00 7/6 2:18.53 6 5
SWED Nicholas, Trevor 2:55.00 3/5 2:38.77 7 4
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NWSC Carlson, Timothy 1:51.44 12/2 1:51.74 1 11
LSLP Doerr, David 1:55.79 11/3 1:55.64 2 9
ELG Brown, Adam 2:05.00 10/9 2:02.15 3 8
CHSM Benning, Chris 2:10.00 9/10 2:11.32 5 6
CHSM Jones, Brock 2:12.36 8/4 2:10.50 4 7
ELG Roberts, Steven 2:28.00 6/4 2:25.54 6 5
ELG Mehl, David 2:35.10 5/7 2:32.80 7 4
SWED Ferrari, Daniel 2:45.00 5/10 2:49.15 8 3
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ELG Culver, Benjamin 1:50.00 12/3 1:49.77 2 9
NWSC Kinsella, David 1:51.00 12/8 1:49.52 1 11
ABM Martin, Patrick 1:52.00 12/9 1:51.78 3 8
PALA Reader, Paul 1:53.53 12/10 1:54.06 5 6
NWSC Secor, Don 1:55.00 11/7 1:52.77 4 7
SWED Sutton, Grant 2:02.52 10/6 2:05.96 10 1
NWSC Bardak, Peter 2:02.83 10/7 2:01.02 6 5
LIB Mills, Jamie 2:03.23 10/3 2:03.75 9 2
EVM Lind, Jason 2:07.00 9/7 2:01.68 7 4
LIB Myhre, Adam 2:07.58 9/2 2:09.97 11 0
EVM Corr, David 2:08.36 9/1 2:02.65 8 3
ELG Myszka, John 2:17.85 8/10 2:18.41 13 0
CHSM Ford, Kevin 2:25.00 7/3 2:15.18 12 0
LIB Cauwels, Ted 2:43.10 5/1 NS 0
UC21 Thomas, William 2:47.00 4/4 2:46.19 14 0
ELG Rajadhyax, Nilesh 3:04.84 3/8 NS 0
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
WSTM Lundgren, Kurt 1:54.90 11/6 1:59.38 1 11
SWED Holck, Andy 2:07.34 9/8 2:06.26 2 9
EVM Walberer, Andrew 2:12.00 8/6 2:12.63 3 8
SWED Waechter, Michael 2:25.00 7/7 2:24.13 5 6
CHSM Ware, Sean 2:26.22 7/9 2:24.93 7 4
CHSM Misener, Jim 2:26.57 7/1 2:19.61 4 7
LSLP Wallace, Andrew 2:28.00 6/6 2:24.46 6 5
SWED Morgan, Michael 2:30.97 6/9 2:25.40 8 3
WLAC Fitzpatrick, Mike 2:42.00 5/2 NS 0
CHSM Myers, Fred 2:45.49 4/6 2:35.22 9 2
VALM Cunningham, Jeffrey 2:50.00 4/8 2:40.72 10 1
VALM White, Jason 3:00.00 3/3 2:54.33 12 0
SWAM Gomez, Eduardo 3:05.74 3/1 2:53.78 11 0
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
IAMA Bennett, Dennis 1:54.20 11/5 1:54.55 1 11
PALA King, Paul 2:02.80 10/4 2:07.00 2 9
FF Brandt, Mark 2:04.10 10/8 2:07.35 4 7
SWED Cordero, Billy 2:06.00 9/6 2:07.07 3 8
LSLP McKeon, David 2:13.00 8/7 2:15.36 6 5
NWSC Gerlach, Fritz 2:15.00 8/1 2:13.49 5 6
JBT Collet, John 2:21.36 7/4 2:22.82 9 2
SWED Marcy, Peter 2:25.00 7/8 2:28.00 12 0
NWSC Michael, James 2:26.84 7/10 2:25.67 11 0
LIB Moody, Allen 2:28.27 6/7 2:24.71 10 1
CHSM Figg, Steven 2:30.00 6/8 2:21.05 7 4
SWED McWeeny, Peter 2:30.00 6/3 2:22.79 8 3
ELG Caffero, Louie 2:35.00 5/5 2:29.00 13 0
WSTM Kaufman, Larry 2:36.94 5/3 2:35.83 15 0
SWED Jillson, Robert 2:51.98 4/10 2:30.40 14 0
ELG Marsh, Edward 2:56.61 3/6 2:53.56 16 0
ELG Masters, Kevin 3:22.74 2/3 3:27.21 17 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
LIB Whelchel, David 2:02.00 11/10 NS 0
FF Soltys, Ted 2:05.00 10/10 2:02.38 2 9
EVM Carroll, Frank 2:07.25 9/3 2:08.21 3 8
PAWW Perisin, Raymond 2:08.35 9/9 2:00.43 1 11
PALA Bendix, Bruce 2:11.69 8/5 2:14.91 5 6
SAGE Dahlke, Grant 2:15.00 8/2 2:14.48 4 7
SWED Goyette, Brian 2:28.00 6/5 2:33.24 8 3
CENT Brandt, Scott 2:30.00 6/2 2:24.01 6 5
ELG Schark, Mark 2:34.53 6/10 2:29.37 7 4
CHSM Hartman, Van 2:58.67 3/4 2:53.74 9 2
SWED Ceisel, John 4:00.00 1/5 3:47.23 10 1
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CENT Merrill, Nick 2:06.00 9/5 2:07.53 1 11
CMSC Blumenthal, Jeffrey 2:14.00 8/8 NS 0
MMA Hasse, William 2:20.00 7/5 NS 0
BAM Shekleton, Tim 2:25.75 7/2 2:24.71 2 9
ELG Hillegonds, Michael 2:35.00 5/6 2:35.67 4 7
LIB Reed, Michael 2:38.00 5/8 2:34.42 3 8
FF Camin, Peter 2:47.25 4/7 NS 0
SWED Frankel, Jeff 2:48.62 4/3 2:41.89 5 6
SWED McIsaac, Gregory 3:20.00 2/7 3:13.65 6 5
ELG Manheim, Chris 3:24.00 2/8 3:27.86 8 3
PALA Conlon, Mark 3:30.00 2/1 3:26.15 7 4
SWED Bachtell, John 4:15.00 1/6 3:41.55 9 2
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
EVM Dodson, Phil 2:06.80 9/4 2:07.82 1 11
NWSC Toft, Victor 2:13.60 8/3 2:10.67 2 9
PALA Robb, John 2:51.78 4/9 3:02.53 4 7
ELG Maude, Tom 2:59.13 3/7 2:57.19 3 8
ELG Kracen, Scott 3:05.00 3/2 3:09.23 5 6
PALA Alsen, Donald 3:10.00 3/10 3:27.50 6 5
ELG Brown, Paul 3:29.62 2/9 3:34.01 7 4
SWED Barton, Terry 4:40.00 1/7 NS 0
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NWSC Long, Robert 2:31.06 6/1 2:35.38 1 11
ELG Stitt, John 2:42.34 5/9 2:50.01 3 8
ELG Ota, Ken 2:45.00 4/5 2:37.27 2 9
WMAC Mueller, Lawrence 2:50.01 4/2 3:03.54 6 5
ELG Osborne, Oz 2:51.81 4/1 2:52.44 4 7
UC21 Schafer, David 3:05.00 3/9 3:01.28 5 6
NWSC Klyce, Erskine 3:19.00 2/6 3:22.23 8 3
ELG Smith, Dave 3:20.00 2/4 3:04.79 7 4
HRYB Dayton, Barry 3:25.00 2/2 3:51.80 9 2
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CHSM Casebolt, Dave 3:13.00 2/5 3:12.61 1 11
ELG Krich, Robert 4:31.96 1/4 4:26.54 2 9
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PALA Schairer, Louis 5:45.00 1/3 6:44.67 1 11
Age Group 85-89
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
EVM Mullins, Stephen 2:35.00 5/4 3:26.56 2 9
BAM Banfield, Tom 3:36.00 2/10 3:24.51 1 11
<<< Previous Event    
Next Event >>>
Strive Swim
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home