SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2018 Nationwide U.S. Masters Swimming Spring National Championship

Heat Sheet - 24 Heats

<<< Previous Event    

Event 44 Men 200 Y Back
195 Swimmers

Heat 1 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 WMAC Hellmuth, Phillip 80-84 5:20.00 NS NP 0
3 INDY Mennen, Marty 80-84 2:56.91 NS NP 0
4 INDY Costill, David 80-84 2:49.83 2:49.64 1 11
5 IM Ackerman, Owen 80-84 3:30.00 3:24.94 2 9
6 O*H* Daily, John 90-94 5:50.00 5:34.37 1 11
7 UC45 Mitchell, Clarke 85-89 3:30.00 3:18.52 1 11

Heat 2 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ELG Kracen, Scott 65-69 3:56.42 4:04.16 18 0
2 WMAC Knuth, Clark 65-69 3:24.00 3:05.27 15 0
3 PSM Fogg, Stephen 65-69 3:00.47 DQ NP 0
4 TOC King, Edward 65-69 2:55.00 NS NP 0
5 UC16 Harris, Verl 65-69 3:20.10 3:11.17 16 0
6 WMAC Murray, Mike 65-69 3:24.25 3:33.28 17 0
7 NAM Devennish, Edward 70-74 5:00.00 4:28.97 13 0
8 CMS McDanal, Steven 75-79 4:45.00 4:22.35 6 5

Heat 3 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ARIZ LeRoy, Richard 75-79 3:19.60 3:24.02 4 7
2 INDY Quigley, George 75-79 3:13.00 NS NP 0
3 COLO Ogilby, Chuck 75-79 2:57.00 2:37.00 1 11
4 MICH Lokensgard, Erik 75-79 2:55.00 NS NP 0
5 ANCM Roddin, Hugh 75-79 2:55.66 2:53.18 2 9
6 UC32 Wolfe, Artie 75-79 3:06.21 NS NP 0
7 VCM Raffaelli, Larry 75-79 3:14.00 3:13.65 3 8
8 O*H* Learmonth, William 75-79 3:32.88 3:53.55 5 6

Heat 4 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SKY Hunt, Larry 70-74 3:16.33 NS NP 0
2 MICH Ten Hoor, Richard 70-74 3:06.00 DQ NP 0
3 SLAM Walker, Laurence 70-74 3:02.38 2:57.48 10 1
4 ANCM Leonard, Roger 70-74 2:58.00 2:48.56 6 5
5 NCMS Conroy, Michael 70-74 3:01.68 3:02.01 11 0
6 SDSM Ralphs, Tony 70-74 3:05.88 NS NP 0
7 SBRM Medlock, Gordon 70-74 3:15.00 NS NP 0
8 VCM Owens, Robert 70-74 3:59.00 3:52.62 12 0

Heat 5 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PBM Parsons, Roger 70-74 2:56.15 2:55.25 8 3
2 MINN Kleffman, Robin 70-74 2:52.20 2:45.89 4 7
3 PALM Brzezinski, Jay 70-74 2:43.21 2:38.87 3 8
4 TAM Burns, Richard 70-74 2:30.00 2:27.53 1 11
5 ARIZ Wilder, Hugh 70-74 2:30.98 2:35.04 2 9
6 CMS Carney, Kent 70-74 2:45.15 2:46.64 5 6
7 MICH Arneson, Gaard 70-74 2:54.50 2:53.09 7 4
8 ARIZ Shaffer, Craig 70-74 2:57.65 2:56.81 9 2

Heat 6 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 VCM Lucas, James 65-69 2:49.00 NS NP 0
2 CMS Feely, Kevin 65-69 2:47.22 2:43.39 10 1
3 MICH Staudacher, David 65-69 2:44.68 2:46.07 13 0
4 BUMS Kornblatt, Daniel 65-69 2:38.50 2:39.89 9 2
5 SKY Tingley, William 65-69 2:43.93 2:44.71 12 0
6 PBM Heacock, Robert 65-69 2:44.81 2:43.84 11 0
7 BUMS Cothren, Jack 65-69 2:48.00 2:47.40 14 0
8 WMAC Slick, Daniel 65-69 2:50.00 NS NP 0

Heat 7 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WMAC Mykleby, Geoff 65-69 2:35.00 2:29.63 7 4
2 VCM O'Keeffe, Peter 65-69 2:31.41 2:27.86 5 6
3 NCMS Bober, Richard 65-69 2:30.00 2:25.43 3 8
4 MICH Day, Lawrence 65-69 2:15.61 2:16.27 1 11
5 INDY Thomas, Bob 65-69 2:29.65 2:19.65 2 9
6 NEM Schlicher, Fred 65-69 2:30.80 2:26.68 4 7
7 WIN Voisard, Brian 65-69 2:32.70 2:28.19 6 5
8 PSM Bell, Alan 65-69 2:36.00 2:35.69 8 3

Heat 8 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CSMT Bargar, Scott 60-64 2:55.51 2:44.25 17 0
2 SBM Johannsen, David 60-64 2:52.70 2:54.74 22 0
3 MICH Mange, David 60-64 2:45.70 2:49.33 21 0
4 WMAC Fochios, Dean 60-64 2:38.00 2:32.12 14 0
5 MICH Putnam, Clay 60-64 2:38.19 2:36.78 16 0
6 NAST Shirey, Mark 60-64 2:50.45 2:46.89 19 0
7 WMAC Rosen, Robert 60-64 2:55.20 2:49.02 20 0
8 IM Hoppe, David 60-64 3:15.00 3:26.65 23 0

Heat 9 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NAM Tarnapoll, Pete 60-64 2:32.50 2:35.83 15 0
2 SFTL Heinrich, Mark 60-64 2:30.50 2:21.97 7 4
3 UC21 Magiera, Joseph 60-64 2:29.28 2:25.85 10 1
4 OREG Voll, Robert 60-64 2:26.99 2:27.88 12 0
5 SFTL Hendrick, Marty 60-64 2:28.88 NS NP 0
6 IM Seibt, Andreas 60-64 2:30.00 2:16.91 5 6
7 ELG Meyer, Kenneth 60-64 2:31.90 2:29.51 13 0
8 IM Vogel, Matthew 60-64 2:37.36 2:44.30 18 0

Heat 10 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PALM Slowey, Michael 60-64 2:24.38 2:23.84 8 3
2 1693 Slater, Douglas 60-64 2:16.90 2:14.18 3 8
3 SFTL Djang, Philipp 60-64 2:14.63 2:17.14 6 5
4 ARIZ Shake, Scott 60-64 2:11.50 2:08.56 1 11
5 CMS Brackett, Bill 60-64 2:14.00 2:13.08 2 9
6 CMS Weir, D. Scott 60-64 2:15.00 2:14.61 4 7
7 MOVY Welchlin, Bob 60-64 2:23.68 2:27.67 11 0
8 IM Black, Boyd 60-64 2:26.17 2:24.59 9 2

Heat 11 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
3 MICH Izzi, James 55-59 2:52.61 2:55.98 16 0
4 MICH Fitzmorris, Drew 55-59 2:44.81 2:38.77 14 0
5 SCMI Elless, Jack 55-59 2:50.52 2:54.97 15 0
6 INDY Harris, Alon 55-59 3:10.00 NS NP 0

Heat 12 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ARIZ Hagen, Dean 55-59 2:35.60 NS NP 0
2 O*H* Beatty, Chuck 55-59 2:30.99 2:33.22 12 0
3 UTAH Treiman, Gerald 55-59 2:29.01 2:32.26 11 0
4 PBM Caudrillier, Francois 55-59 2:27.99 2:23.84 7 4
5 IM Dahlke, Grant 55-59 2:29.00 NS NP 0
6 WMAC Richards, Scott 55-59 2:29.03 2:29.16 9 2
7 SFTL Monahan, Jim 55-59 2:34.53 2:30.16 10 1
8 ELG Schark, Mark 55-59 2:38.58 2:37.21 13 0

Heat 13 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SFTL Marks, Ronald 55-59 2:22.83 2:20.89 5 6
2 WMAC Grisa, Thomas 55-59 2:14.05 2:15.64 4 7
3 PSM Haynie, Carl 55-59 2:12.62 2:11.17 3 8
4 ANCM Britt, Clay 55-59 2:05.00 2:06.02 1 11
5 MATT Von Jouanne, Roger 55-59 2:09.27 2:08.60 2 9
6 RAMS Neuman, Larry 55-59 2:13.77 NS NP 0
7 RICE Yarid, Jay 55-59 2:20.00 2:21.00 6 5
8 CMS Melanson, Edward 55-59 2:23.33 2:27.86 8 3

Heat 14 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WMAC Lourigan, Jerry 50-54 2:58.33 3:14.83 13 0
2 MOVY Thompson, Anthony 50-54 2:37.48 2:34.77 11 0
3 NAM Guist, Quinn 50-54 2:20.57 NS NP 0
4 SFTL Horwitz, Peter 50-54 2:18.00 2:12.16 6 5
5 NAM Birnbrich, Mark 50-54 2:18.69 2:17.42 8 3
6 SLAM Hopson, Bruce 50-54 2:25.19 2:27.77 10 1
7 ARIZ Collins, Theodore 50-54 2:42.00 2:41.90 12 0

Heat 15 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CMS Barringer, Rob 50-54 2:15.37 2:18.62 9 2
2 VCM Shaffer, Mike 50-54 2:09.92 2:03.94 3 8
3 CMS Jimenez, Ignacio 50-54 2:04.67 2:07.21 4 7
4 GRA Dickson, Kurt 50-54 1:59.44 2:01.28 1 11
5 MAM Hamilton, Rick 50-54 2:02.67 2:03.15 2 9
6 NAM Morris, Richard 50-54 2:08.00 2:09.02 5 6
7 SFTL Segarra, Rafael 50-54 2:12.54 NS NP 0
8 NAM Birnbrich, Chris 50-54 2:17.55 2:14.82 7 4

Heat 16 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 MICH Jennings, Jim 45-49 2:36.70 2:31.75 12 0
3 MVN Gunnell, Steve 45-49 2:18.81 2:13.39 6 5
4 SWIN Robb, Jeff 45-49 2:18.08 NS NP 0
5 NCMS King, Eric 45-49 2:18.73 2:12.91 5 6
6 PALM Vogler, Terry 45-49 2:26.08 2:22.47 11 0

Heat 17 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PBM Linton, Tom 45-49 2:17.25 2:14.52 8 3
2 PBM Zilch, Kurt 45-49 2:15.00 2:12.02 3 8
3 MINN Seguin, Mark 45-49 2:10.91 2:13.93 7 4
4 NCMS Lee, Lawrence 45-49 2:03.55 2:02.74 1 11
5 NAM Lehr, Gunner 45-49 2:10.60 2:08.66 2 9
6 NAM Nance, Chad 45-49 2:11.20 2:12.70 4 7
7 MEDM Whiteway, Jeff 45-49 2:15.53 2:17.36 10 1
8 NAM Vocke, Joe 45-49 2:18.00 2:17.19 9 2

Heat 18 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SFTL Vogel, Michel 40-44 2:46.96 NS NP 0
2 LIB Myhre, Adam 40-44 2:18.72 2:14.83 7 4
3 IM Tetzlaff, Maurice 40-44 2:16.41 2:16.04 9 2
4 OREG Miller, Matt 40-44 2:15.91 2:17.85 10 1
5 ALEX Bingaman, Cory 40-44 2:17.79 2:18.50 12 0
6 SBRM Huffman, Shane 40-44 2:35.00 NS NP 0
7 PBM Berwald, Joshua 35-39 2:26.23 2:24.16 9 2

Heat 19 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 INDY Lathrop, George 40-44 2:15.01 2:15.31 8 3
2 WH2O Sinel, Craig 40-44 2:11.50 2:09.88 5 6
3 NAST Maydak, Jeffrey 40-44 2:10.36 2:09.69 4 7
4 CRUZ Bell, David 40-44 2:01.88 2:02.89 2 9
5 IM Secor, Don 40-44 2:03.88 2:01.96 1 11
6 SFTL Tiozzo, Eduard 40-44 2:11.43 2:10.38 6 5
7 MINN Recker, Jeffrey 40-44 2:14.99 2:06.16 3 8
8 MICH Rietema, Brad 40-44 2:15.35 2:18.14 11 0

Heat 20 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WMAC Murray, Todd 35-39 2:20.17 2:14.34 5 6
2 DAS Weber, Matthew 35-39 2:14.88 2:12.75 4 7
3 DAM Roper, Matt 35-39 2:05.05 2:06.91 3 8
4 UC16 Ostermann, Jeff 35-39 1:57.13 1:57.34 1 11
5 LAKY Cuticchia, Tom 35-39 2:02.22 2:02.55 2 9
6 NAM Hunte, Edward 35-39 2:08.68 2:17.13 6 5
7 CMS Bergford, Brian 35-39 2:19.50 2:17.91 7 4
8 WMAC Bonis, Joshua 35-39 2:25.00 2:20.21 8 3

Heat 21 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
3 MICH McFee, Andrew 30-34 2:16.83 2:12.26 3 8
4 NAM King, Nathan 30-34 1:55.35 1:53.88 1 11
5 SFTL Tomas, Matej 30-34 1:57.00 2:00.29 2 9
6 ALEX Taylor, Tim 30-34 2:17.75 2:16.60 4 7

Heat 22 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 TFAM Rodriguez, Carlos 25-29 2:24.00 NS NP 0
2 NAM Birnbrich, Zachary 25-29 2:15.69 2:00.38 8 3
3 NAM Birnbrich, Hayden 25-29 2:10.00 2:06.34 9 2
4 SFTL Monahan, Sean 25-29 2:02.42 2:06.90 10 1
5 SFTL Jackwin, Eric 25-29 2:07.65 NS NP 0
6 IM Davis, Joshua 25-29 2:10.61 2:07.03 11 0
7 O*H* Jaroszewicz, Matthew 25-29 2:18.07 2:12.67 12 0

Heat 23 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SLAM Enge, Jeffrey 25-29 2:01.53 1:57.23 6 5
2 TOC Offutt, Bryan 25-29 1:55.85 1:59.57 7 4
3 SLAM Alef, Grant 25-29 1:54.89 NS NP 0
4 IM Johnson, Christopher 25-29 1:52.73 1:57.20 5 6
5 ROSE Porrazzo, Ralph 25-29 1:52.92 1:56.83 4 7
6 TOC Trowbridge, Nicholas 25-29 1:55.65 1:53.85 1 11
7 BCTM Raigla, Kaspar 25-29 1:58.00 1:54.49 2 9
8 WH2O Ramsay, George 25-29 2:02.35 1:56.09 3 8

Heat 24 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 PSM Anderson, Jordan 18-24 2:16.00 NS NP 0
3 WMAC Korabelnikov, Tomer 18-24 2:12.99 2:03.68 3 8
4 WMAC Bateman, Cole 18-24 1:44.69 1:51.14 1 11
5 NAM Birnbrich, Luke 18-24 2:11.55 NS NP 0
6 WCM Mefford, Jake 18-24 2:14.76 2:01.02 2 9

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
WMAC Clark, David 60-64 2:45.99 NP
WMAC Larkin, Mark 45-49 2:15.00 NP
WMAC Luetke, Art 70-74 3:49.00 NP
BCTM Osada, Akihiko 30-34 2:07.70 NP
OREG Fasbender, Barry 80-84 3:31.09 NP
OREG Kilburn, David 40-44 2:29.64 NP
BUMS Bishop, Christopher 45-49 2:18.00 NP
MICH Thompson, Frank 65-69 2:41.49 NP
UC11 Oyler, Paul 50-54 2:18.00 NP
WH2O Ballard, James 60-64 2:25.00 NP
WH2O Figueiredo, Paulo 70-74 3:12.00 NP
UC17 Heeter, M 70-74 3:10.00 NP
SYSM Mehok, George 50-54 2:07.90 NP
SBRM Bernhardt, William 35-39 2:15.18 NP
TNAQ Murray, Nathan 18-24 1:41.26 NP
TNAQ Schumann, David 70-74 3:43.06 NP
REDT Moll, Sebastian 50-54 2:14.00 NP
NEM Bright, David 65-69 2:32.08 NP
CHEL Jurman, Jasper 18-24 1:51.94 NP
AKMS Rabinowitz, Max 45-49 2:21.33 NP
INDY Lewis, David 65-69 2:58.50 NP
INDY Dolence, Mike 45-49 2:23.00 NP

<<< Previous Event    
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
This Meet > Swim Meets > Home