SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2018 Nationwide U.S. Masters Swimming Spring National Championship

Heat Sheet - 25 Heats

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 40 Men 200 Y IM
211 Swimmers

Heat 1 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 O*H* Williams, Robert 75-79 4:32.10 4:53.69 3 8
2 LOCO Colyer, Bob 75-79 3:32.93 3:41.42 1 11
3 MICH Lokensgard, Erik 75-79 3:00.00 NS NP 0
4 UC32 Wolfe, Artie 75-79 3:06.12 NS NP 0
5 O*H* Learmonth, William 75-79 3:44.59 4:20.00 2 9
6 SLAM Maine, Thomas 90-94 4:42.20 4:29.95 1 11
7 TNAQ Lauer, William 80-84 3:21.38 3:15.21 1 11

Heat 2 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WMAC Russell, Fred 70-74 3:40.00 3:23.94 7 4
2 MICH Olzmann, Kurt 70-74 2:59.45 2:51.18 3 8
3 EAM Smith, Richard 70-74 2:55.00 2:57.00 4 7
4 SYSM Couch, Bob 70-74 2:37.50 2:38.38 1 11
5 IAMA LeMaster, Stan 70-74 2:44.76 2:44.48 2 9
6 WMAC Corris, Robert 70-74 2:58.83 3:11.15 5 6
7 ELG Osborne, Oz 70-74 3:27.35 3:19.04 6 5

Heat 3 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 CONN Traester, William 65-69 3:50.00 3:53.45 11 0
3 HOLY Cochrane, Scott 65-69 2:48.91 2:49.68 10 1
4 IRM Lemaire, Larry 65-69 2:45.50 2:43.58 8 3
5 INDY Hawks, Dean 65-69 2:46.90 NS NP 0
6 PSK Mange, Kenneth 65-69 2:54.70 2:48.31 9 2

Heat 4 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WIN Voisard, Brian 65-69 2:34.81 2:31.91 6 5
2 PBM Childs, Lee 65-69 2:32.00 2:31.12 5 6
3 PBM Schmidt, George 65-69 2:27.60 2:34.26 7 4
4 PSM Colella, Rick 65-69 2:03.63 2:03.66 1 11
5 VCM Kerns, Hubie 65-69 2:27.32 2:23.54 2 9
6 NEM Schlicher, Fred 65-69 2:30.57 2:28.04 3 8
7 SAWS Clemmons, Jim 65-69 2:32.50 2:31.02 4 7
8 FIG Paul, Gordon 65-69 2:40.35 DQ NP 0

Heat 5 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MICH Lecerf, Olivier 60-64 3:20.00 3:15.63 18 0
2 DAM Swenor, Gary 60-64 2:49.56 2:46.92 16 0
3 INDY Spratt, Mark 60-64 2:45.00 NS NP 0
4 AGUA Sokolow, Steven 60-64 2:50.00 2:49.38 17 0
5 MICH Fitzmorris, Drew 55-59 2:43.72 2:37.11 18 0
6 MICH Hood, Daniel 55-59 2:28.74 NS NP 0
7 PBM Whitcomb, Grant 55-59 2:36.44 2:29.23 16 0

Heat 6 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SFTL Dondi, Beda 60-64 2:37.50 2:35.69 15 0
2 ADMS Wall, Dan 60-64 2:29.44 NS NP 0
3 ELG Ursu, Andrei 60-64 2:26.00 2:23.40 10 1
4 DAMM Garton, Daniel 60-64 2:23.70 2:21.13 9 2
5 1693 Slater, Douglas 60-64 2:24.90 2:17.83 7 4
6 SKY Haberek, Cork 60-64 2:29.36 2:35.31 14 0
7 1776 Keyser, Brian 60-64 2:31.51 2:35.08 13 0
8 CHEL Chambers, John 60-64 2:37.60 2:32.36 12 0

Heat 7 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NAM Callahan, Jim 60-64 2:20.22 2:24.06 11 0
2 INDY Young, Bruce 60-64 2:19.00 2:16.91 4 6.5
3 ARIZ Shake, Scott 60-64 2:13.50 2:13.84 3 8
4 TOC Carter, Paul 60-64 2:10.00 2:11.65 1 11
5 ROSE Stephenson, Dan 60-64 2:12.20 2:11.92 2 9
6 DAS Halley, Franklin 60-64 2:18.45 2:17.53 6 5
7 SRM Morales, John 60-64 2:19.99 2:16.91 4 6.5
8 KM Hamm, Michael 60-64 2:22.00 2:18.43 8 3

Heat 8 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SFTL Marks, Ronald 55-59 2:25.90 2:21.91 13 0
2 OREG Hathaway, David 55-59 2:23.58 2:24.94 14 0
3 MOVY Valley, Eric 55-59 2:21.14 2:21.90 12 0
4 CMS Cummins, Ron 55-59 2:20.00 2:13.95 5 6
5 TRAY Ritchie, Andy 55-59 2:20.50 2:18.87 11 0
6 GS McAdam, Robert 55-59 2:22.21 2:16.98 9 2
7 AAAA Fuselier, Stephen 55-59 2:25.00 2:25.76 15 0
8 UMAC Shipp, Bill 55-59 2:27.00 2:31.24 17 0

Heat 9 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NEM Naylor, Jeff 55-59 2:15.20 2:15.89 7 4
2 MATT Von Jouanne, Roger 55-59 2:13.79 2:13.29 4 7
3 UCLA Morales, Tito 55-59 2:12.00 2:12.05 3 8
4 IM Sims, David 55-59 2:00.82 2:02.25 1 11
5 RICE Guthrie, David 55-59 2:09.54 2:07.82 2 9
6 HAFL Aubrey, Michael 55-59 2:13.40 2:17.34 10 1
7 KONA Dixon, Matthew 55-59 2:14.66 2:15.68 6 5
8 WMAC Grisa, Thomas 55-59 2:16.07 2:16.04 8 3

Heat 10 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 LYON Slad, Thomas 45-49 2:27.56 2:22.75 19 0
2 CRUZ Roberts, David 45-49 2:22.20 2:25.88 21 0
3 SWIN Born, Jason 45-49 2:19.00 2:38.62 22 0
4 GRA Lucero, Michael 45-49 2:17.53 NS NP 0
5 UMAC Ellis, Andrew 45-49 2:18.00 2:15.09 16 0
6 MEDM Semus, Joe 45-49 2:21.00 2:23.98 20 0
7 ABM Colburn, Christopher 45-49 2:22.89 2:18.35 17 0
8 WMAC Lourigan, Jerry 50-54 2:49.77 2:56.64 15 0

Heat 11 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PSM Jones, Brad 50-54 2:20.00 NS NP 0
2 NAM Birnbrich, Mark 50-54 2:17.69 NS NP 0
3 NAM Morris, Richard 50-54 2:15.00 2:11.29 10 1
4 SFTL Segarra, Rafael 50-54 2:13.65 2:11.55 11 0
5 CMS Webber, James 50-54 2:14.99 2:09.34 8 3
6 INDY Shope, Jon 50-54 2:16.00 2:18.23 12 0
7 SFTL Fischer, Andy 50-54 2:18.00 2:18.52 13 0
8 FWYS Elizondo, Bill 50-54 2:25.50 2:23.52 14 0

Heat 12 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SVY Evans, Jeffrey 50-54 2:07.90 2:08.43 6 5
2 CMS Jimenez, Ignacio 50-54 2:05.40 2:08.38 5 6
3 IM Tuchler, Jim 50-54 2:04.10 2:04.90 2 9
4 GRA Magee, Mark 50-54 2:03.56 2:06.17 4 7
5 UMAC Heber, Scott 50-54 2:04.03 2:04.43 1 11
6 MAM Hamilton, Rick 50-54 2:04.61 2:08.70 7 4
7 ARIZ Brundage, Patrick 50-54 2:06.59 2:06.06 3 8
8 VMST Harris, Gregory 50-54 2:08.74 2:09.57 9 2

Heat 13 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WSTM Lundgren, Kurt 45-49 2:15.00 2:08.69 8 3
2 PBM Hanssen, Erik 45-49 2:13.67 2:08.33 6 5
3 NAM Lehr, Gunner 45-49 2:13.00 2:12.20 13 0
4 MVN Gunnell, Steve 45-49 2:11.48 2:11.16 12 0
5 MICH Wuchte, Mathew 45-49 2:11.94 2:21.36 18 0
6 SWIN Bez, Guillermo 45-49 2:13.00 2:09.92 10 1
7 IM Espino, Rudy 45-49 2:14.02 2:13.92 14 0
8 ASCP Wood, Brent 45-49 2:15.92 2:14.04 15 0

Heat 14 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NCMS Lee, Lawrence 45-49 2:07.70 2:02.76 3 8
2 PSM Doherty, Todd 45-49 2:05.79 2:09.78 9 2
3 NCMS Andersen, Morten 45-49 2:02.11 2:02.08 2 9
4 SKY Solano, Abraham 45-49 2:01.00 2:01.54 1 11
5 NAM Wharton, Dave 45-49 2:01.69 2:03.90 4 7
6 ANCM Roddin, Jeffrey 45-49 2:03.44 2:04.73 5 6
7 MICH Field, Jayson 45-49 2:06.53 2:09.93 11 0
8 UMAC Goodison, Michael 45-49 2:09.50 2:08.42 7 4

Heat 15 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WMAC Wu, Bobby 40-44 2:38.00 NS NP 0
2 SHAM Darcy, Peter 40-44 2:20.00 2:17.58 17 0
3 ALEX Bingaman, Cory 40-44 2:16.58 2:14.76 15 0
4 NAST Maydak, Jeffrey 40-44 2:13.35 2:11.39 12 0
5 MICH Rietema, Brad 40-44 2:15.10 2:12.69 14 0
6 MICH Dale, Michael 40-44 2:16.84 2:18.68 18 0
7 OHSP Peppercorn, Andrew 40-44 2:24.21 2:24.84 19 0
8 UC16 Jones, Bruce 40-44 3:04.00 2:44.73 21 0

Heat 16 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NAST Sutton, Robert 40-44 2:12.32 2:35.62 20 0
2 IM Bardak, Peter 40-44 2:10.73 2:10.56 10 1
3 INDY Hartsock, Steve 40-44 2:09.94 2:15.76 16 0
4 CMS Zupancic, Joseph 40-44 2:08.00 2:10.87 11 0
5 WH2O Sinel, Craig 40-44 2:09.84 2:06.61 7 4
6 SFTL Tiozzo, Eduard 40-44 2:10.00 2:09.87 9 2
7 SWIN Dawkins, Adam 40-44 2:11.00 NS NP 0
8 GS Decker, John 40-44 2:12.95 2:12.29 13 0

Heat 17 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SHAM Klepchick, Paul 40-44 2:06.68 2:06.35 5 6
2 WMAC Stich, Darryl 40-44 2:04.42 2:05.13 3 8
3 INDY Powers, Brian 40-44 2:04.00 2:07.73 8 3
4 CRUZ Cole, David 40-44 1:58.99 2:00.04 1 11
5 CMS Doherty, Kevin 40-44 2:02.46 2:00.08 2 9
6 INDY Halbert, Jeffrey 40-44 2:04.02 NS NP 0
7 ELG Culver, Benjamin 40-44 2:04.64 2:05.59 4 7
8 WH2O Schmidt, Matthew 40-44 2:07.49 2:06.58 6 5

Heat 18 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
3 MAM Dunlap, Ryan 35-39 2:17.39 2:20.75 9 2
4 NAM Hunte, Rod 35-39 2:15.35 NS NP 0
5 WMAC Clark, Jason 35-39 2:16.19 2:18.33 8 3
6 LIB Strickland, Brice 35-39 2:25.47 2:23.97 11 0

Heat 19 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NN Filion, Guillaume 35-39 2:06.39 2:05.68 6 5
2 CHEL Sabala, Michael 35-39 2:03.48 2:08.90 7 4
3 BCTM Hansen, Scott 35-39 1:59.50 2:01.54 3 8
4 IM Carlson, Timothy 35-39 1:57.01 1:59.72 2 9
5 BUMS Wells, Geoff 35-39 1:59.03 2:01.73 4 7
6 GRA Gaines, Billy 35-39 2:01.95 1:59.24 1 11
7 SLAM Owen, Jason 35-39 2:04.50 2:02.94 5 6
8 NAM Hunte, Edward 35-39 2:12.67 2:21.02 10 1

Heat 20 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 INDY Saunders, John 30-34 2:40.00 DQ NP 0
3 MICH McFee, Andrew 30-34 2:17.22 2:17.58 11 0
4 MICH Costa, Fernando 30-34 2:11.38 2:06.32 5 6
5 NAST Rosier, Nicholas 30-34 2:16.82 2:15.27 10 1
6 USF Ganiyev, Doston 30-34 2:26.00 2:22.47 12 0
7 SFY Johnson, Adam 30-34 2:48.63 2:35.42 13 0

Heat 21 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 UC45 Snyder, Dan 30-34 2:09.11 2:10.47 8 3
2 NAM Kauscher, Robert 30-34 2:07.56 2:06.35 6 5
3 INDY Hartley, Brian 30-34 1:58.17 1:57.44 3 8
4 ASC Vogel, Jake 30-34 1:52.56 1:52.61 1 11
5 NAM King, Nathan 30-34 1:58.14 1:57.15 2 9
6 IM Gensler, Benjamin 30-34 2:07.28 2:01.62 4 7
7 SFTL Miller, Michael 30-34 2:08.77 2:11.94 9 2
8 SFTL Wenzel, Serge 30-34 2:10.63 2:09.09 7 4

Heat 22 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 FWYS Pacheco, Hector 25-29 2:15.50 2:17.68 11 0
2 PALM Sites, Tyler 25-29 2:13.67 2:08.29 8 3
3 O*H* McCollister, Andrew 25-29 2:10.70 DQ NP 0
4 SFTL Jackwin, Eric 25-29 2:07.56 2:09.78 9 2
5 ARIZ Batchelder, Stephen 25-29 2:09.48 2:01.17 6 5
6 IM Hanson, Zac 25-29 2:12.93 NS NP 0
7 RMST Koons, Andrew 25-29 2:14.30 2:15.81 10 1

Heat 23 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 INDY DeBrota, Anthony 25-29 2:00.59 1:59.21 5 6
2 TOC Offutt, Bryan 25-29 1:58.69 DQ NP 0
3 ALEX McHenry, Scott 25-29 1:55.87 1:55.07 2 9
4 TOC Leopold, Jonathan 25-29 1:50.42 NS NP 0
5 TOC Babcock, Colin 25-29 1:53.37 1:54.73 1 11
6 ARIZ Kirkpatrick, Adrian 25-29 1:56.41 1:58.00 4 7
7 WLAC Healy, Devon 25-29 2:00.10 1:55.17 3 8
8 SLAM Alef, Grant 25-29 2:02.40 2:01.39 7 4

Heat 24 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 WMAC Shay, Tyler 18-24 3:30.00 DQ NP 0
3 LVM Ferber, Noah 18-24 2:20.00 2:14.70 11 0
4 ROSE Fisher, Sean 18-24 2:13.52 2:06.48 8 3
5 UC07 Nguyen, Joseph 18-24 2:16.94 2:09.90 10 1
6 PSM Larsen-Teeters, Michael 18-24 2:30.60 NS NP 0

Heat 25 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SFTL Rousseau, Jean-David 18-24 2:05.93 2:09.27 9 2
2 CGAC Hoffmann, Romano 18-24 2:02.99 1:57.91 3 8
3 SFTL Rosenbaum, Ryan 18-24 1:56.00 1:59.08 5 6
4 WMAC Van Cleave, Kevin 18-24 1:47.18 1:51.34 1 11
5 MESC Dray, Jonathan 18-24 1:54.43 1:53.29 2 9
6 GRA Havton, Jonathan 18-24 1:57.10 1:58.70 4 7
7 WMAC Krueger, Spencer 18-24 2:03.59 2:00.76 6 5
8 STRM Mitchell, Timothy 18-24 2:06.00 2:04.29 7 4

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
LAPS Van Nort, Steven 65-69 2:33.12 NP
SFTL Davis, Andrew 40-44 2:18.41 NP
SBRM Weisser, Karl 25-29 2:18.77 NP
SBRM Wosick, Steve 45-49 2:24.00 NP
TOC Korman, Matt 25-29 1:55.55 NP
RICE Yarid, Jay 55-59 2:29.00 NP
NAST Bennett, Mike 35-39 2:17.50 NP
NEM Bright, David 65-69 2:32.98 NP
NEM Davis, William 55-59 2:27.40 NP
UC11 Oyler, Paul 50-54 2:20.00 NP
SDSM Mitchell, Tom 85-89 4:07.80 NP
IM Meyer, Paul 35-39 2:20.00 NP
SNM Hamilton, Nathan 45-49 2:16.11 NP
SLAM Miller, Douglas 70-74 2:43.00 NP
MICH Steed, Chad 45-49 2:19.01 NP
FWYS Robarge, Mark 30-34 2:20.64 NP
HPX McCluskey, Kevin 35-39 2:14.91 NP
NAM LaMastra, James 40-44 2:12.59 NP
PSM Alsberg, Maoz 45-49 2:12.00 NP
OREG Fasbender, Barry 80-84 3:45.40 NP
BUMS Cothren, Jack 65-69 2:50.00 NP
INDY Galvan-Sarabia, Luis 30-34 2:12.25 NP
INDY McPhail, Quinn 18-24 2:20.00 NP
WMAC Holland, David 55-59 2:15.50 NP
WMAC Millholland, Carl 65-69 2:40.00 NP
BCTM Zhai, Eric 35-39 2:10.70 NP
ARIZ Commings, Jeff 40-44 1:52.93 NP

<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
This Meet > Swim Meets > Home