SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2018 Nationwide U.S. Masters Swimming Spring National Championship

Heat Sheet - 66 Heats

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 28 Men 100 Y IM
517 Swimmers

Heat 1 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 IM Mullins, Stephen 85-89 2:05.00 NS NP 0
2 UC45 Mitchell, Clarke 85-89 1:30.00 1:28.79 1 11
3 IM McClow, Richard 85-89 1:50.00 1:49.20 2 9
4 CMS McDanal, Steven 75-79 1:53.00 1:41.99 7 4
5 CMS Burgess, Thom 75-79 1:38.00 1:34.99 6 5
6 INDY Goldstein, Mel 75-79 1:37.86 NS NP 0
7 O*H* Learmonth, William 75-79 1:38.96 1:45.72 8 3
8 IM du Rivage, Vance 70-74 2:07.57 DQ NP 0

Heat 2 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 UC16 Kin, S Michael 70-74 1:30.00 NS NP 0
2 BUMS Meade, Tom 70-74 1:26.90 NS NP 0
3 PSM Walker, Thomas 70-74 1:25.13 NS NP 0
4 OREG Kelber, Michael 70-74 1:26.47 1:23.11 8 3
5 O*H* Motheral, Thomas 70-74 1:29.50 1:23.28 9 2
6 TNAQ Lauer, William 80-84 1:29.01 1:31.09 3 8
7 INDY Costill, David 80-84 1:14.86 1:15.38 1 11
8 MICH Martin, Ray 80-84 1:25.05 1:21.63 2 9

Heat 3 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WCM Bledsoe, Dennis 75-79 1:30.30 NS NP 0
2 VMST Novell, Ken 75-79 1:23.42 1:25.33 4 7
3 COLO Ogilby, Chuck 75-79 1:16.76 1:15.22 3 8
4 SDSM Freshley, Mike 75-79 1:11.11 1:12.53 1 11
5 TOC Elder, James 75-79 1:12.73 1:12.79 2 9
6 VMST Sober, Harry 75-79 1:21.30 NS NP 0
7 ROSE Bell, John 75-79 1:28.33 NS NP 0
8 LOCO Colyer, Bob 75-79 1:30.56 1:32.75 5 6

Heat 4 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SBRM Griffin, Robert 70-74 1:22.70 DQ NP 0
2 NCMS Conroy, Michael 70-74 1:20.91 1:22.13 7 4
3 WMAC Hollub, Greg 70-74 1:13.71 1:15.32 4 7
4 DAM McPherson, Andrew 70-74 1:07.91 1:05.06 1 11
5 SYSM Couch, Bob 70-74 1:09.34 1:10.37 2 9
6 MINN Kleffman, Robin 70-74 1:13.79 1:11.96 3 8
7 ELG Ota, Ken 70-74 1:22.00 1:22.05 6 5
8 O*H* Terkel, Lawrence 70-74 1:22.81 1:20.77 5 6

Heat 5 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 IM Camin, Peter 60-64 1:40.65 NS NP 0
2 IM Popadic, Mirko 60-64 1:38.34 1:40.65 36 0
3 SBRM Ledley, Ben 60-64 1:35.00 1:16.65 29 0
4 MAMA Worral, Dave 60-64 1:37.00 1:29.55 34 0
5 IM Moss, Lawrence 60-64 1:39.00 1:34.24 35 0
6 CONN Traester, William 65-69 1:44.00 1:43.22 23 0
7 SNM Class, Patrick 65-69 1:37.90 NS NP 0
8 SPM Rager, Steven 65-69 1:59.88 1:39.68 22 0

Heat 6 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 IRM Cleaver, John 65-69 1:27.50 DQ NP 0
2 PSM Fogg, Stephen 65-69 1:21.25 1:19.74 19 0
3 PSM Hayes, William 65-69 1:17.75 1:16.19 15 0
4 HOLY Cochrane, Scott 65-69 1:16.46 1:18.40 18 0
5 MICH Palmer, Bill 65-69 1:17.00 1:15.75 14 0
6 SLAM Wisland, Dave 65-69 1:20.00 1:21.15 20 0
7 WMAC Reshel, Dan 65-69 1:26.83 NS NP 0
8 UC16 Harris, Verl 65-69 1:29.10 1:25.76 21 0

Heat 7 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 O*H* Douglass, Nick 65-69 1:14.97 1:16.32 16 0
2 WIN Voisard, Brian 65-69 1:12.17 1:09.78 11 0
3 INDY Perrin, Thomas 65-69 1:11.11 NS NP 0
4 INDY Thomas, Bob 65-69 1:10.33 1:05.73 4 7
5 PBM Heacock, Robert 65-69 1:10.53 1:09.36 9 2
6 IRM Lemaire, Larry 65-69 1:11.84 1:11.50 12 0
7 INDY Chamberlain, Rick 65-69 1:14.06 1:14.12 13 0
8 BUMS Pot, Eugene 65-69 1:15.99 1:16.71 17 0

Heat 8 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PBM Childs, Lee 65-69 1:08.00 1:07.13 7 4
2 PBM Schmidt, George 65-69 1:04.50 1:07.35 8 3
3 MICH Day, Lawrence 65-69 1:02.37 1:06.00 5 6
4 PSM Colella, Rick 65-69 57.45 57.57 1 11
5 SFTL Shead, Timothy 65-69 1:01.88 1:00.34 2 9
6 WMAC Mykleby, Geoff 65-69 1:04.00 1:03.33 3 8
7 1776 Thornton, James 65-69 1:05.87 1:06.41 6 5
8 FIG Paul, Gordon 65-69 1:10.05 1:09.62 10 1

Heat 9 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MICH Fortune, James 60-64 1:26.37 1:22.81 33 0
2 MICH Fort, Robert 60-64 1:17.49 1:18.66 32 0
3 NKSM Gutowski, Mark 60-64 1:16.78 1:13.57 26 0
4 FFC Milner, Paul 60-64 1:16.05 1:16.81 30 0
5 NAM Tarnapoll, Pete 60-64 1:16.23 1:10.13 23 0
6 SLAM Golz, Bob 60-64 1:17.28 1:15.81 27 0
7 SPXS Thompson, Chris 60-64 1:18.02 NS NP 0
8 MICH Schwartzenberger, Thomas 60-64 1:27.98 NS NP 0

Heat 10 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 DAM Swenor, Gary 60-64 1:13.72 1:11.13 24 0
2 SBM Johannsen, David 60-64 1:12.56 1:12.80 25 0
3 IM Seybold, Harvey 60-64 1:11.09 NS NP 0
4 ZAM Dixon, Ralph 60-64 1:10.00 1:04.92 16 0
5 TOC Haris, Lee 60-64 1:11.00 NS NP 0
6 DAMM Garton, Daniel 60-64 1:12.00 1:05.64 17 0
7 KONA Lee, Stanley 60-64 1:12.85 1:16.29 28 0
8 LAPS Wagoner, Victor 60-64 1:15.50 1:17.35 31 0

Heat 11 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SKY Sprawls, David 60-64 1:09.75 1:08.66 21 0
2 MMA Hasse, William 60-64 1:08.50 NS NP 0
3 1776 Keyser, Brian 60-64 1:06.64 1:08.44 20 0
4 NASH LeMaistre, Charles 60-64 1:05.98 1:03.71 14 0
5 IM Merrill, Nick 60-64 1:06.23 1:07.69 18 0
6 ELG Ellis, Joel 60-64 1:08.35 NS NP 0
7 LYON Johnson, Eric 60-64 1:08.89 1:08.38 19 0
8 SFTL Dondi, Beda 60-64 1:09.75 1:09.48 22 0

Heat 12 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 KM Hamm, Michael 60-64 1:05.00 1:02.69 9 2
2 UC09 Taylor, Samuel 60-64 1:03.73 1:02.13 6 5
3 AWJ Hildebrandt, David 60-64 1:03.35 1:03.43 13 0
4 INDY Young, Bruce 60-64 1:03.00 1:01.74 5 6
5 MAM Heath, Robert 60-64 1:03.20 1:02.24 7 4
6 MICH Parker, Randy 60-64 1:03.50 1:03.30 11 0
7 CMS Weir, D. Scott 60-64 1:04.00 1:03.10 10 1
8 SHSH Rae-Grant, Alex 60-64 1:05.38 NS NP 0

Heat 13 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 DAS Halley, Franklin 60-64 1:02.51 1:04.21 15 0
2 LAPS Lindstedt, David 60-64 1:01.75 1:02.28 8 3
3 AKMS Abbott, Rick 60-64 1:00.01 1:00.52 3 8
4 RICE Kone, Bruce 60-64 59.50 NS NP 0
5 TOC Carter, Paul 60-64 59.90 58.73 1 11
6 ARIZ Shake, Scott 60-64 1:01.50 1:01.33 4 7
7 1693 Slater, Douglas 60-64 1:02.20 1:00.19 2 9
8 CMS Henry, Shafer 60-64 1:03.00 1:03.32 12 0

Heat 14 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 O*H* Janasko, James 55-59 1:24.87 1:23.63 47 0
2 SWED Goyette, Brian 55-59 1:19.69 1:19.56 45 0
3 MICH Izzi, James 55-59 1:18.69 1:14.60 42 0
4 INDY Weiss, John 55-59 1:15.56 1:13.42 41 0
5 INDY Long, Christopher 55-59 1:17.51 1:17.08 43 0
6 HUNT Crook, Bob 55-59 1:18.71 NS NP 0
7 O*H* Cox, Daniel 55-59 1:23.87 NS NP 0

Heat 15 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 IM Bychowski, James 55-59 1:13.00 NS NP 0
2 MICH Foltz, Carl 55-59 1:10.33 1:08.87 31 0
3 NEM Mansilla, Frankin 55-59 1:09.86 1:09.67 36 0
4 MICH Masimore, Lyle 55-59 1:09.60 DQ NP 0
5 UC17 Book, John 55-59 1:09.70 NS NP 0
6 LVM Mitchell, Robert 55-59 1:09.93 NS NP 0
7 HUNT Masterson, Don 55-59 1:12.00 NS NP 0
8 LAPS Raine, Charlie 55-59 1:13.39 1:11.42 37 0

Heat 16 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SCCM Naroski, Shaun 55-59 1:09.54 1:08.03 29 0
2 ALEX Bales, Paul 55-59 1:09.47 1:05.55 22 0
3 HPX Pollard, Vince 55-59 1:09.23 1:12.11 40 0
4 SWIN Wagner, Luke 55-59 1:09.00 1:19.30 44 0
5 RICE Yarid, Jay 55-59 1:09.00 NS NP 0
6 WLAC Hasak, Amit 55-59 1:09.28 1:09.60 35 0
7 SWIN Vickers, Mark 55-59 1:09.50 1:11.96 39 0
8 WMAC Sailor, Andrew 55-59 1:09.56 1:07.82 27 0

Heat 17 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MOVY Orwick, David 55-59 1:08.80 1:11.51 38 0
2 HAFL Cole, Andrew 55-59 1:08.70 NS NP 0
3 UMAC Shipp, Bill 55-59 1:08.50 1:09.24 34 0
4 WHA Berryhill, Keith 55-59 1:07.70 1:07.69 26 0
5 PCY Bergman, Michael 55-59 1:07.81 1:04.29 17 0
6 HAFL Grzeszczak, John 55-59 1:08.50 NS NP 0
7 AAAA Fuselier, Stephen 55-59 1:08.74 1:06.75 24 0
8 SWIN Winiger, John 55-59 1:09.00 1:21.37 46 0

Heat 18 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WMAC Allen, Peter 55-59 1:07.66 1:09.10 33 0
2 CRSC Weissman, Greg 55-59 1:07.58 1:04.65 19 0
3 MICH Coffman, Chuck 55-59 1:07.35 1:05.46 21 0
4 CMS Cummins, Ron 55-59 1:06.50 1:02.05 14 0
5 WMAC Pfaltzgraff, Mark 55-59 1:07.00 1:08.48 30 0
6 MICH Hood, Daniel 55-59 1:07.39 1:09.06 32 0
7 LYON Clark, Gregory 55-59 1:07.64 1:08.01 28 0
8 PBM Caudrillier, Francois 55-59 1:07.69 1:05.37 20 0

Heat 19 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 TRAY Ritchie, Andy 55-59 1:05.50 1:03.27 16 0
2 XCL Freund, Robert 55-59 1:04.50 1:04.33 18 0
3 MOVY Miller, Brent 55-59 1:03.10 1:02.00 12 0
4 NAM Fritsch, Dale 55-59 1:02.42 1:06.75 24 0
5 IM Soltys, Ted 55-59 1:03.00 1:01.95 11 0
6 TNAQ Soltis, Doug 55-59 1:03.50 1:00.05 7 4
7 IM Jenkins, Timothy 55-59 1:04.50 NS NP 0
8 SDM Woods, Thomas 55-59 1:06.26 1:05.78 23 0

Heat 20 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WMAC Holland, David 55-59 1:02.00 NS NP 0
2 NEM Tyler, Bob 55-59 1:01.46 1:02.01 13 0
3 PSM Haynie, Carl 55-59 1:00.94 NS NP 0
4 AWJ Dyer, Andy 55-59 1:00.32 1:00.76 9 2
5 HAFL Aubrey, Michael 55-59 1:00.43 1:00.09 8 3
6 WMAC Blommel, Gregory 55-59 1:01.18 1:01.57 10 1
7 MOVY Sherman, Bill 55-59 1:01.55 1:02.38 15 0
8 SYSM Stultz, Todd 55-59 1:02.19 NS NP 0

Heat 21 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 IAMA Ross, David 55-59 1:00.07 NS NP 0
2 PSM Hering, Brad 55-59 58.98 58.94 5 6
3 AMS Hughey, Richard 55-59 57.38 NS NP 0
4 IM Sims, David 55-59 56.50 56.15 2 9
5 ANCM Britt, Clay 55-59 57.00 57.48 4 7
6 RICE Guthrie, David 55-59 57.49 57.25 3 8
7 MVN Travaini, Carlo 55-59 1:00.00 56.12 1 11
8 MATT Berry, David 55-59 1:00.08 59.58 6 5

Heat 22 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 SWOM Miller, Dana 50-54 1:47.90 1:41.86 45 0
3 ZAM Ritchie, Jerry 50-54 1:30.00 1:17.16 43 0
4 UC16 Frisz, Troy 50-54 1:21.45 1:21.30 44 0
5 INDY Stukenberg, Erik 50-54 1:24.82 NS NP 0
6 THT Marshall, Todd 50-54 1:33.00 NS NP 0

Heat 23 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 DOC Ramos, William 50-54 1:16.25 1:13.53 40 0
2 MMA Livingston, Tommy 50-54 1:14.02 1:11.22 37 0
3 SKY Mattingly, Dan 50-54 1:12.19 1:12.52 39 0
4 PAWW Querciagrossa, AJ 50-54 1:10.30 1:07.95 32 0
5 NCMS Coleman, Rick 50-54 1:11.73 1:11.91 38 0
6 MICH Bristor, Kirk 50-54 1:14.00 1:16.46 42 0
7 UC17 Fleece, William 50-54 1:15.71 DQ NP 0
8 NASH Egan, Brian 50-54 1:16.76 1:15.77 41 0

Heat 24 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 LYON Costello, John 50-54 1:08.67 1:08.70 34 0
2 INDY Kerr, David 50-54 1:07.10 1:07.62 31 0
3 SFTL O'Shea, Rick 50-54 1:07.00 NS NP 0
4 NAST Kaneshiro, Knoel 50-54 1:05.95 1:03.84 21 0
5 EPAP Moulton, Matthew 50-54 1:06.89 1:06.05 29 0
6 UC09 Oyler, Douglas 50-54 1:07.01 1:06.96 30 0
7 LIB Wilcox, John 50-54 1:08.00 1:10.23 36 0
8 MOVY Poste, Rob 50-54 1:09.66 1:07.98 33 0

Heat 25 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SBRM Pieniazkiewicz, Ralph 50-54 1:05.69 1:09.22 35 0
2 UC38 Bunch, Brian 50-54 1:05.60 1:02.11 16 0
3 IM Murphy, Michael 50-54 1:05.50 1:04.79 26 0
4 HAFL LeClair, David 50-54 1:04.70 1:04.76 24 0
5 MINN Ewing, Michael 50-54 1:04.99 1:03.94 22 0
6 UC21 Ure, Jeff 50-54 1:05.52 1:04.78 25 0
7 MICH Kim, Danny 50-54 1:05.66 1:05.34 27 0
8 MINN Young, Robert 50-54 1:05.75 1:05.87 28 0

Heat 26 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WMAC Fischer, James 50-54 1:04.34 1:02.02 14 0
2 IM Brandt, Mark 50-54 1:04.12 1:04.75 23 0
3 MICH Cassidy, John 50-54 1:04.10 1:03.30 19 0
4 INDY Shope, Jon 50-54 1:03.00 1:03.23 18 0
5 UC16 Jastremski, Kelly 50-54 1:03.99 NS NP 0
6 UC16 Hoskins, Kyle 50-54 1:04.11 1:03.32 20 0
7 NAM Birnbrich, Mark 50-54 1:04.14 1:02.02 14 0
8 WH2O Ferguson, Daniel 50-54 1:04.50 1:02.61 17 0

Heat 27 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SFTL Segarra, Rafael 50-54 1:02.76 1:00.61 12 0
2 UC15 Arrington, Adam 50-54 1:00.80 NS NP 0
3 MICH Christensen, Kurt 50-54 59.23 59.25 10 1
4 WIN Oliva, Stepan 50-54 58.77 58.28 9 2
5 MMAC Biegel, Mark 50-54 58.83 58.07 8 3
6 CMS Webber, James 50-54 59.70 57.83 7 4
7 REDT Moll, Sebastian 50-54 1:02.00 NS NP 0
8 SDSM Strate, Brian 50-54 1:02.83 1:01.61 13 0

Heat 28 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SVY Evans, Jeffrey 50-54 57.80 57.22 6 5
2 IM Malas, Bryan 50-54 56.99 NS NP 0
3 1776 Hiltabiddle, Steve 50-54 56.35 55.89 2 9
4 UMAC Heber, Scott 50-54 55.21 54.98 1 11
5 IM Tuchler, Jim 50-54 56.10 56.20 3 8
6 DCAC Williams, Neill 50-54 56.46 56.92 4 7
7 VMST Harris, Gregory 50-54 57.79 57.04 5 6
8 CMS Jimenez, Ignacio 50-54 58.73 1:00.47 11 0

Heat 29 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
3 SBRM Pejza, Steven 45-49 1:20.00 1:23.33 41 0
4 IM Frech, Raymond 45-49 1:09.65 NS NP 0
5 SBRM Berebitsky, Douglas 45-49 1:11.34 1:18.61 39 0
6 ISWM Kolo, Garrett 45-49 1:35.00 1:27.71 42 0

Heat 30 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SBRM Rose, Patrick 45-49 1:08.98 1:07.68 36 0
2 USF Mc Bride, Patrick 45-49 1:06.79 1:08.85 38 0
3 OREG Kinder, John 45-49 1:05.30 NS NP 0
4 SDSM Hohn, Chris 45-49 1:05.26 1:07.13 34 0
5 PBM Gawriljuk, Douglas 45-49 1:05.30 1:05.03 31 0
6 LYON Slad, Thomas 45-49 1:06.33 1:04.47 30 0
7 PBM Ames, Eddie 45-49 1:08.96 1:07.51 35 0
8 IM Barrett, Sean 45-49 1:09.00 NS NP 0

Heat 31 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 INDY Alexander, Drew 45-49 1:05.20 1:21.39 40 0
2 INDY Rose, Zorba 45-49 1:05.00 NS NP 0
3 FSAM Pugh, Greg 45-49 1:04.99 NS NP 0
4 MICH Michel, Patrick 45-49 1:04.47 1:02.94 25 0
5 MEDM Whiteway, Jeff 45-49 1:04.69 1:02.23 21 0
6 IM Shanahan, Mike 45-49 1:05.00 1:04.12 28 0
7 MICH Cabbage, Sean 45-49 1:05.02 1:06.42 33 0
8 SWIN Born, Jason 45-49 1:05.20 1:08.31 37 0

Heat 32 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NAST Wollenhaupt, Eric 45-49 1:04.22 1:02.10 20 0
2 UMAC Ellis, Andrew 45-49 1:04.00 1:03.60 26 0
3 UC48 Samaddar, Robin 45-49 1:03.19 1:02.71 22 0
4 PSM Carmosino, Vince 45-49 1:02.11 1:01.42 18 0
5 SWIN Bez, Guillermo 45-49 1:03.13 59.01 9 2
6 MEDM Semus, Joe 45-49 1:04.00 1:05.07 32 0
7 SBRM Toothaker, Bradley 45-49 1:04.12 1:03.70 27 0
8 CRUZ Roberts, David 45-49 1:04.30 1:04.22 29 0

Heat 33 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ABM Colburn, Christopher 45-49 1:01.95 1:02.89 24 0
2 PBM Bessire, Brent 45-49 1:00.08 1:01.98 19 0
3 ASC Dennison, Keith 45-49 59.99 NS NP 0
4 IM Espino, Rudy 45-49 59.94 1:00.48 17 0
5 WSTM Lundgren, Kurt 45-49 59.95 59.91 14 0
6 PBM Zilch, Kurt 45-49 1:00.00 NS NP 0
7 NEM Carroll, Stephen 45-49 1:00.87 1:02.87 23 0
8 WMAC Schaetz, Daniel 45-49 1:02.00 NS NP 0

Heat 34 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SVY Sangmeister, Gary 45-49 59.75 1:00.19 15 0
2 PBM Lindahl, Lennart 45-49 59.39 59.43 11 0
3 MICH Field, Jayson 45-49 58.78 57.50 7 4
4 WMAC Larkin, Mark 45-49 58.00 1:00.29 16 0
5 PSM Alsberg, Maoz 45-49 58.69 59.31 10 1
6 MVN Gunnell, Steve 45-49 59.18 58.91 8 3
7 INDY Polack, Tim 45-49 59.63 NS NP 0
8 IM Urban, Mark 45-49 59.87 59.82 13 0

Heat 35 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PBM Kitzman, Scott 45-49 57.50 57.15 6 5
2 NAM Wharton, Dave 45-49 55.69 56.51 4 7
3 PSCM Dreitzler, Todd 45-49 54.05 55.44 3 8
4 MOVY Baleka, Siphiwe 45-49 53.16 54.03 2 9
5 NOVA West, Steve 45-49 53.68 53.08 1 11
6 ANCM Roddin, Jeffrey 45-49 55.45 56.66 5 6
7 NTA Raese, TR 45-49 57.11 NS NP 0
8 IM Grotke, Kevin 45-49 58.00 59.49 12 0

Heat 36 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 SBRM Shank, Jason 40-44 1:20.00 1:32.89 50 0
3 ZAM Hovyadinov, Sergei 40-44 1:18.51 1:13.06 47 0
4 TNAQ Paynter, Talbott 40-44 1:19.15 NS NP 0
5 IM Gubaras, Aldas 40-44 1:35.00 1:28.05 49 0
6 SBRM LaFree, Matthew 30-34 1:36.72 DQ NP 0

Heat 37 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SBRM Heaton, Joseph 40-44 1:14.64 1:10.01 42 0
2 WMAC Bayliss, Adam 40-44 1:11.32 1:11.45 44 0
3 WMAC Parry, Jason 40-44 1:09.86 1:09.24 39 0
4 WMAC Schueneman, Grant 40-44 1:08.00 NS NP 0
5 WLAC Schoenauer, Steffan 40-44 1:09.84 1:09.82 41 0
6 KAC Helphinstine, Paul 40-44 1:09.99 1:08.76 38 0
7 INDY Fine, Kevin 40-44 1:12.07 1:11.68 45 0
8 SBRM Hall, David 40-44 1:15.00 1:14.34 48 0

Heat 38 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MINN Dowd, Jeffrey 40-44 1:06.14 1:06.76 36 0
2 IM Corr, David 40-44 1:04.90 1:05.45 35 0
3 VCM Raffaelli, Ryan 40-44 1:04.15 1:07.72 37 0
4 SBRM Warter, James 40-44 1:04.00 1:11.76 46 0
5 NYAC Goldberg, Brian 40-44 1:04.00 1:10.34 43 0
6 SFTL Davis, Andrew 40-44 1:04.50 1:02.47 33 0
7 UC22 Shelton, Loren 40-44 1:05.00 NS NP 0
8 MICH Cowan, Neil 40-44 1:08.00 1:09.55 40 0

Heat 39 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PALM Betenbaugh, David 40-44 1:03.75 1:00.65 22 0
2 TFAM Reed, Benjamin 40-44 1:03.00 1:02.44 32 0
3 INDY Street, Matthew 40-44 1:03.00 1:02.25 30 0
4 ALEX Bingaman, Cory 40-44 1:02.32 1:00.42 21 0
5 INDY McCulloch, Michael 40-44 1:02.77 1:01.86 27 0
6 CSLA Quane, Eric 40-44 1:03.00 1:00.75 23 0
7 LIB Myhre, Adam 40-44 1:03.54 1:02.55 34 0
8 HAFL Montero, Carlos 40-44 1:04.00 1:01.92 28 0

Heat 40 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 FSAM Olson, Jeff 40-44 1:01.94 1:00.26 20 0
2 WMAC Bell, Bryan 40-44 1:01.53 59.90 19 0
3 NAM LaMastra, James 40-44 1:01.01 NS NP 0
4 IM Kinsella, David 40-44 1:00.00 58.64 15 0
5 MICH Dale, Michael 40-44 1:00.97 1:02.42 31 0
6 WH2O Sinel, Craig 40-44 1:01.35 58.56 14 0
7 BCTM Jones, Cody 40-44 1:01.89 1:01.54 26 0
8 MICH Sherman, Matt 40-44 1:02.20 1:01.11 25 0

Heat 41 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NAM Halloran, Ross 40-44 59.95 NS NP 0
2 INDY Hartsock, Steve 40-44 59.63 1:02.14 29 0
3 SHAM Strock, Justin 40-44 59.48 NS NP 0
4 IM Bardak, Peter 40-44 59.08 58.95 16 0
5 RICE Mastracchio, Dominic 40-44 59.25 58.48 13 0
6 UC41 Staley, Matt 40-44 59.52 NS NP 0
7 AGUA Mountantonakis, Stavros 40-44 59.83 NS NP 0
8 WHA Safalow, Bradley 40-44 1:00.00 1:00.85 24 0

Heat 42 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 INDY Warren, Ryan 40-44 58.90 NS NP 0
2 SFTL Tiozzo, Eduard 40-44 58.65 58.03 11 0
3 SFTL Williams, Ryan 40-44 58.00 56.54 5 6
4 GOLD Beckwith, Harvey 40-44 56.63 56.76 6 5
5 NEM Ohman, Niclas 40-44 57.95 58.97 17 0
6 SHAM Klepchick, Paul 40-44 58.64 58.06 12 0
7 WH2O Schmidt, Matthew 40-44 58.79 57.56 8 3
8 CMS Zupancic, Joseph 40-44 59.00 59.78 18 0

Heat 43 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 INDY Powers, Brian 40-44 56.00 57.55 7 4
2 NAM Holden, Blake 40-44 55.41 54.06 2 9
3 TOC Greenwood, Scott 40-44 54.50 57.77 9 2
4 ARIZ Commings, Jeff 40-44 51.83 NS NP 0
5 MOVY Bundy, Chris 40-44 53.00 52.04 1 11
6 ARIZ Dunlap, Courtney 40-44 55.32 57.86 10 1
7 NAM Briseno, Osiris 40-44 55.78 55.51 3 8
8 CRUZ Bell, David 40-44 56.34 56.25 4 7

Heat 44 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 UC21 Eddington, Jantzen 35-39 1:30.83 1:30.01 40 0
2 JYMF Murphy, Ryan 35-39 1:20.00 1:11.82 36 0
3 LYON Cunningham, Kevin 35-39 1:12.00 1:11.34 35 0
4 O*H* Verardi, Ryan 35-39 1:10.46 1:07.11 32 0
5 RMST Hanford, Jeremy 35-39 1:11.67 1:06.94 30 0
6 ARC Boutwell, Joshua 35-39 1:15.55 1:05.63 28 0
7 SBRM Luber, Michael 35-39 1:30.00 1:22.04 38 0
8 SBRM Malec, Andy 35-39 1:45.00 1:26.15 39 0

Heat 45 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MSSC Shaw, Chris 35-39 1:10.00 1:17.76 37 0
2 IM Wenke, Dave 35-39 1:09.43 1:09.63 33 0
3 CMS Castor, Jimmy 35-39 1:05.94 1:03.69 25 0
4 IM Vogel, Nick 35-39 1:05.00 1:04.07 26 0
5 ROSE Durieux, Kyle 35-39 1:05.66 1:02.97 24 0
6 FSAM Geesaman, Adam 35-39 1:06.80 1:07.04 31 0
7 SBRM Utz, Chris 35-39 1:10.00 1:11.25 34 0
8 ROSE Burnett, Nicholas 35-39 1:10.00 1:04.46 27 0

Heat 46 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 HPX McCluskey, Kevin 35-39 1:03.51 1:01.61 18 0
2 MAM Dunlap, Ryan 35-39 1:03.38 1:02.80 23 0
3 BCTM Ambrose, Shawn 35-39 1:03.00 NS NP 0
4 BCTM Wu, Jim 35-39 1:02.71 NS NP 0
5 SKY Jotautas, Mike 35-39 1:02.99 1:00.75 16 0
6 CGAC Franklin, David 35-39 1:03.05 1:01.92 19 0
7 IM Mosley, Thomas 35-39 1:03.40 1:06.12 29 0
8 WMAC Murray, Todd 35-39 1:04.02 1:00.89 17 0

Heat 47 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ELG Brown, Adam 35-39 1:02.00 1:02.15 20 0
2 PBM Billingsley, Patrick 35-39 1:01.49 1:02.65 22 0
3 WMAC Clark, Jason 35-39 1:01.00 1:02.30 21 0
4 NAST Bennett, Mike 35-39 1:01.00 NS NP 0
5 CSLA Quane, David 35-39 1:01.00 56.77 8 3
6 NAM Hunte, Rod 35-39 1:01.35 1:00.30 14 0
7 ROSE Durieux, Chad 35-39 1:01.63 1:00.74 15 0
8 SKY Chavez, Mirko 35-39 1:02.50 NS NP 0

Heat 48 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 BCTM Zhai, Eric 35-39 1:00.08 NS NP 0
2 UC15 Flemming, Ross 35-39 58.37 NS NP 0
3 ELG Weidner, Tim 35-39 56.53 57.17 9 2
4 TOC Holsman, Trent 35-39 56.15 54.73 4 7
5 NN Filion, Guillaume 35-39 56.45 55.87 7 4
6 NAST Teske, Brian 35-39 58.00 59.66 13 0
7 WHA Ford, Torrence 35-39 59.99 59.16 12 0
8 MICH Mitchell, Ayinde 35-39 1:00.47 57.81 10 1

Heat 49 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CMS Trinidad, Reuben 35-39 55.80 NS NP 0
2 FAIR Danner, Gregory 35-39 55.10 54.13 3 8
3 WMAC Parkins, David 35-39 54.11 54.99 5 6
4 WMAC Mueller, Scott 35-39 52.00 53.81 2 9
5 IM Carlson, Timothy 35-39 53.29 53.66 1 11
6 AKMS Jiracek, Jakub 35-39 54.50 NS NP 0
7 BUMS Wells, Geoff 35-39 55.26 55.38 6 5
8 CHEL Sabala, Michael 35-39 55.89 58.17 11 0

Heat 50 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SBRM Hudak, Kyle 30-34 1:15.00 1:18.81 26 0
2 OHSP Clark, Gregory 30-34 1:09.00 NS NP 0
3 NAST Rosier, Nicholas 30-34 1:02.20 1:01.14 19 0
4 TOC Taylor, Jonathan 30-34 1:02.00 1:01.21 20 0
5 SFTL Wenzel, Serge 30-34 1:02.00 58.41 13 0
6 SWOM Schapiro, Adam 30-34 1:02.99 1:01.26 22 0
7 SKY Gough, Neville 30-34 1:11.00 NS NP 0
8 SBRM Schlifke, Peter 30-34 1:30.60 1:22.35 27 0

Heat 51 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PALM Thaler, Daniel 30-34 1:01.79 1:01.24 21 0
2 FAIR Schwarz, Kurt 30-34 1:00.94 NS NP 0
3 TOC Prill, Derek 30-34 59.38 59.07 15 0
4 GWSA Donihe, Phil 30-34 58.94 58.58 14 0
5 MATT Von Jouanne, Daniel 30-34 59.07 59.31 16 0
6 INDY Galvan-Sarabia, Luis 30-34 1:00.25 1:02.18 24 0
7 ALEX Taylor, Tim 30-34 1:01.42 1:00.59 18 0
8 PBM Lebost, Daniel 30-34 1:01.80 1:00.46 17 0

Heat 52 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 UC45 Snyder, Dan 30-34 58.71 57.11 11 0
2 PBM Weir, Paul 30-34 57.00 1:07.16 25 0
3 TOC Bower, Kenny 30-34 56.56 NS NP 0
4 STMA Buhr, Anthony 30-34 56.14 55.97 9 2
5 IM Holmes, CJ 30-34 56.22 1:01.29 23 0
6 NAM Kauscher, Robert 30-34 56.89 55.61 6 5
7 IM Gensler, Benjamin 30-34 58.28 55.83 8 3
8 SFTL Miller, Michael 30-34 58.77 58.31 12 0

Heat 53 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 TOC Gans, Egan 30-34 56.00 54.73 5 6
2 MMA Peterson, David 30-34 55.20 56.19 10 1
3 SYS Iovanovich, Igor 30-34 55.00 54.39 4 7
4 ASC Vogel, Jake 30-34 51.29 51.94 1 11
5 NAM King, Nathan 30-34 53.48 54.14 3 8
6 INDY Hartley, Brian 30-34 55.07 53.52 2 9
7 SYSM Deery, Kyle 30-34 55.90 NS NP 0
8 TOC Talbott, Christopher 30-34 56.00 55.63 7 4

Heat 54 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 IRM Alamos, Fernando 25-29 1:15.31 NS NP 0
2 XSWM Sykes, Christopher 25-29 1:05.99 NS NP 0
3 RMST Koons, Andrew 25-29 1:02.27 1:03.00 43 0
4 AGUA Altman-Kurosaki, Jonas 25-29 1:01.17 NS NP 0
5 SBRM Weisser, Karl 25-29 1:03.69 59.88 40 0
6 IRM Vogel, Peter 25-29 1:10.50 1:11.05 44 0
7 PSM Clark, Austin 18-24 1:13.12 1:13.03 45 0
8 SBRM Santos, Miguel 18-24 1:30.00 1:07.15 42 0

Heat 55 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 UC30 Hubbard, Max 25-29 1:00.55 NS NP 0
2 CSPM Murphy, Conor 25-29 59.99 56.54 28 0
3 SFTL Jackwin, Eric 25-29 59.65 59.13 36 0
4 TNAQ Jackson, Brock 25-29 59.10 58.48 34 0
5 STAN Van, Tommy 25-29 59.30 57.13 29 0
6 IM Hanson, Zac 25-29 59.87 59.22 37 0
7 MICH Oxner, Adam 25-29 59.99 1:00.04 41 0
8 IRM Gildea, Chris 25-29 1:00.59 58.65 35 0

Heat 56 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 AKMS Adams, Wyatt 25-29 58.55 NS NP 0
2 UC14 Stephenson, Brady 25-29 58.51 59.48 39 0
3 WLAC Dyer, Frank 25-29 58.24 52.65 7 4
4 TOC MacKay, Ian 25-29 58.00 1:00.35 42 0
5 TOC Ferrif, Nick 25-29 58.00 56.13 27 0
6 ARIZ Batchelder, Stephen 25-29 58.51 59.22 37 0
7 WMAC Hallam, Alex 25-29 58.55 57.48 31 0
8 NYAC Frawley, Robert 25-29 58.67 NS NP 0

Heat 57 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CSPM Pasquesi, Justin 25-29 57.70 54.24 17 0
2 SLAM Hernandez, Michael 25-29 57.50 55.27 24 0
3 TOC Aziz, Mazen 25-29 57.00 NS NP 0
4 IM Johnson, Christopher 25-29 56.93 55.20 23 0
5 MICH Ksebati, Fares 25-29 56.99 54.74 21 0
6 MICH Haan, Colby 25-29 57.02 57.73 32 0
7 WLAC Healy, Devon 25-29 57.50 53.94 14 0
8 SLAM Lawrence, Jesse 25-29 58.00 53.87 12 0

Heat 58 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MICH Daniels, James 25-29 56.01 54.61 20 0
2 TOC Foster, Dana 25-29 56.00 NS NP 0
3 NAM Williams, Rowan 25-29 55.68 56.08 26 0
4 TOC Davis, Cole 25-29 55.50 54.95 22 0
5 TOC Korman, Matt 25-29 55.55 51.58 6 5
6 NCMS Lindholm, Kyle 25-29 56.00 57.39 30 0
7 INDY DeBrota, Anthony 25-29 56.01 54.59 19 0
8 TOC Casey, Aaron 25-29 56.22 57.81 33 0

Heat 59 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CSPM Jarzen, Jacob 25-29 55.09 54.30 18 0
2 TOC Murray, Matthew 25-29 55.00 NS NP 0
3 MICH Destree, Nathan 25-29 54.16 54.02 15 0
4 MICH Kiviluoma, Tuomas 25-29 53.91 49.80 2 9
5 NAM Birnbrich, Andrew 25-29 54.00 56.04 25 0
6 TOC Yntema, Douwe 25-29 54.46 NS NP 0
7 TOC Hurko, Matt 25-29 55.00 54.12 16 0
8 SLAM Enge, Jeffrey 25-29 55.33 52.95 9 2

Heat 60 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NAM Birnbrich, Zachary 25-29 52.65 53.63 10 1
2 TOC Ferguson, Kevin 25-29 51.58 53.64 11 0
3 TOC Leopold, Jonathan 25-29 50.64 52.72 8 3
4 CHEL Modrov, Drew 25-29 49.72 49.51 1 11
5 TOC Babcock, Colin 25-29 50.61 50.33 4 7
6 NYAC Schweitzer, Paul-Marc 25-29 51.40 50.82 5 6
7 TOC Koon, Nolan 25-29 52.13 50.21 3 8
8 NCMS Thomas, Chandler 25-29 52.99 53.88 13 0

Heat 61 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SBRM Baker, Logan 18-24 1:10.00 1:17.73 46 0
2 MICH Hendricks, Benjamin 18-24 1:06.99 1:00.34 33 0
3 LVM Ferber, Noah 18-24 1:05.00 58.95 27 0
4 UC08 Guminski, Timothy 18-24 1:03.95 59.99 31 0
5 IM Garcia, Daniel 18-24 1:04.10 NS NP 0
6 UC45 Weis, Jason 18-24 1:05.69 1:02.76 40 0
7 BCTM Escareno, Jesus 18-24 1:09.72 1:07.29 43 0
8 PSM Nixon, Blake 18-24 1:10.82 1:10.60 44 0

Heat 62 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PSM Anderson, Jordan 18-24 1:02.00 1:01.33 37 0
2 BCTM Alexiou, Athanasios 18-24 1:01.52 1:02.67 39 0
3 CTMS Dennis, Grayson 18-24 1:01.00 56.92 22 0
4 USU Howell, Jayden 18-24 1:00.76 58.97 28 0
5 WMAC Hora, Nicholas 18-24 1:00.88 59.67 30 0
6 NEM Hsieh, Alan 18-24 1:01.18 1:00.81 36 0
7 ROSE Fisher, Sean 18-24 1:01.76 58.33 26 0
8 WSTM Onchuck, Nathan 18-24 1:03.50 1:00.67 35 0

Heat 63 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SKY Kolb, William 18-24 1:00.55 1:00.26 32 0
2 SKY Willett, Gregory 18-24 1:00.40 1:04.60 41 0
3 WMAC Bateman, Cole 18-24 59.99 53.87 11 0
4 UC21 Brown, Bronson 18-24 59.20 58.19 25 0
5 USF Palabrica, Juan Pablo 18-24 59.39 NS NP 0
6 UC30 Baetzold, Seth 18-24 59.99 1:00.50 34 0
7 WCM Mefford, Jake 18-24 1:00.50 56.99 24 0
8 IM Melnick, Daniel 18-24 1:00.65 1:01.62 38 0

Heat 64 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WMAC Kreider, Joshua 18-24 58.60 54.22 13 0
2 IM Riordan, Chris 18-24 57.70 55.09 15 0
3 GRA Costigan, Matthew 18-24 57.67 NS NP 0
4 PBM Wasko, Cameron 18-24 56.96 55.42 16 0
5 UC48 O?neil, Sam 18-24 57.00 56.54 19 0
6 CSPM Petyniak, Jakub 18-24 57.69 56.92 22 0
7 MICH Zacks, Daniel 18-24 57.99 56.82 20 0
8 ROSE Samia, Austin 18-24 59.10 59.03 29 0

Heat 65 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ENSW McPherson, Matt 18-24 56.15 56.83 21 0
2 WMAC Burton, Logan 18-24 55.99 51.85 3 8
3 MICH Helander, Aaron 18-24 55.55 52.62 7 4
4 CHEL Jurman, Jasper 18-24 55.18 NS NP 0
5 LVM Alentado, Jason 18-24 55.55 53.96 12 0
6 SLAM Wagner, Matthew 18-24 55.86 55.93 18 0
7 STRM Castro Diaz, Gonzalo 18-24 56.00 55.67 17 0
8 COLU Taylor, Austin 18-24 56.33 51.86 4 7

Heat 66 of 66

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NAM Appleby, Andrew 18-24 53.50 49.59 1 11
2 WMAC Perez, Ricky 18-24 53.33 52.31 6 5
3 SKY Rich, Andrew 18-24 53.00 54.73 14 0
4 CGAC Zarzecki, Bartosz 18-24 52.00 53.07 8 3
5 WMAC Van Cleave, Kevin 18-24 52.61 50.85 2 9
6 PBM Warner, Shawn 18-24 53.21 53.11 9 2
7 SFTL Rosenbaum, Ryan 18-24 53.50 53.58 10 1
8 CGAC Hoffmann, Romano 18-24 53.70 52.15 5 6

<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
This Meet > Swim Meets > Home