SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2018 Nationwide U.S. Masters Swimming Spring National Championship

Heat Sheet - 22 Heats

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 26 Men 200 Y Fly
187 Swimmers

Heat 1 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MICH Stover, John 75-79 4:18.00 NS NP 0
2 UC32 Wolfe, Artie 75-79 3:46.66 NS NP 0
3 MICH Lokensgard, Erik 75-79 3:30.00 NS NP 0
4 ANCM Roddin, Hugh 75-79 3:20.00 3:15.73 1 11
5 NOR Straka, Peter 75-79 3:42.00 3:34.10 2 9
6 VCM Raffaelli, Larry 75-79 4:13.00 3:55.05 3 8
7 SLAM Maine, Thomas 90-94 6:20.41 6:30.71 1 11
8 TNAQ Lauer, William 80-84 3:43.24 3:45.83 1 11

Heat 2 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ARIZ Shaffer, Craig 70-74 3:33.21 3:31.67 7 4
2 NEM Myers, Richard 70-74 3:09.00 3:03.35 4 7
3 IAMA LeMaster, Stan 70-74 3:05.34 3:05.74 5 6
4 TOC Rudloff, Jr., Edward 70-74 2:57.50 2:52.65 1 11
5 CMS Carney, Kent 70-74 2:57.96 3:03.09 3 8
6 WMAC Meehan, Tom 70-74 3:08.10 3:02.99 2 9
7 ELG Osborne, Oz 70-74 3:33.12 3:30.79 6 5
8 IM Schein, Howard 70-74 4:05.59 4:11.71 8 3

Heat 3 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 NCMS Miller, Jamie 60-64 4:46.05 5:34.11 15 0
3 INDY Bly, Phillip 65-69 4:20.00 3:35.88 10 1
4 PSK Mange, Kenneth 65-69 3:22.00 3:07.31 5 6
5 NAM Hoefer, Fritz 65-69 4:00.00 NS NP 0
6 TNAQ McCord, John 65-69 4:40.00 NS NP 0
7 MICH Forgione, David 60-64 5:30.00 NS NP 0

Heat 4 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WMAC Millholland, Carl 65-69 3:15.00 3:32.25 9 2
2 CMAM Kennedy, James 65-69 3:06.18 3:14.78 7 4
3 NEM Schlicher, Fred 65-69 2:33.50 2:31.66 3 8
4 IM Dodson, Phil 65-69 2:26.83 2:22.91 1 11
5 ARIZ Modjeska, Mark 65-69 2:27.80 2:27.44 2 9
6 PSM Bell, Alan 65-69 2:51.00 2:52.27 4 7
7 TPIT Gustafson, Lee 65-69 3:14.69 3:12.00 6 5
8 ROSE Sterne, Erik 65-69 3:15.85 3:17.12 8 3

Heat 5 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ARIZ Collins, Theodore 50-54 3:02.00 3:12.67 14 0
2 IM Jacobs, Dave 50-54 2:27.79 2:19.89 10 1
3 PSM Jones, Brad 50-54 2:25.00 2:11.83 6 5
4 SFTL Segarra, Rafael 50-54 2:23.90 2:17.04 8 3
5 SLAM Hopson, Bruce 50-54 2:27.67 2:32.86 13 0
6 FWYS Elizondo, Bill 50-54 2:29.50 2:24.74 11 0

Heat 6 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WMAC Mering, Kenneth(Doug) 60-64 3:29.15 3:08.60 13 0
2 WMAC Clark, David 60-64 3:00.00 3:04.52 11 0
3 MICH Phillips, Mike 60-64 2:47.00 2:49.22 9 2
4 SWIFT Knowles, Andy 60-64 2:35.65 2:42.37 8 3
5 AGUA Sokolow, Steven 60-64 2:47.00 3:07.60 12 0
6 NKSM Gutowski, Mark 60-64 2:48.00 2:51.76 10 1
7 MICH Aumiller, Joe 60-64 3:11.95 3:27.26 14 0

Heat 7 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CHEL Chambers, John 60-64 2:33.00 2:31.27 6 5
2 ELG Ursu, Andrei 60-64 2:25.00 2:22.75 4 7
3 NCMS Sanchez, Greg 60-64 2:20.64 2:14.69 1 11
4 DAS Halley, Franklin 60-64 2:19.48 DQ NP 0
5 SRM Morales, John 60-64 2:20.48 2:21.78 3 8
6 SPM Davis, Kern 60-64 2:22.22 2:24.02 5 6
7 IM Seibt, Andreas 60-64 2:25.00 2:20.40 2 9
8 SKY Haberek, Cork 60-64 2:33.50 2:40.62 7 4

Heat 8 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 LAPS Raine, Charlie 55-59 2:59.99 2:44.31 13 0
2 OREG Hathaway, David 55-59 2:37.00 2:37.12 12 0
3 SFTL Marks, Ronald 55-59 2:33.26 2:28.16 10 1
4 INDY Cummings, Brian 55-59 2:30.00 2:26.98 8 3
5 MICH Schuldinger, Michael 55-59 2:32.89 2:25.35 6 5
6 MICH Fitzmorris, Drew 55-59 2:35.37 2:46.85 14 0
7 NEM Chatinover, Jonathan 55-59 2:45.00 2:52.44 15 0
8 MICH Harvey, Nathan 55-59 3:48.06 3:42.06 16 0

Heat 9 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 USMS Dauginas, Joe 55-59 2:26.74 2:26.75 7 4
2 WMAC Richards, Scott 55-59 2:22.22 2:13.24 3 8
3 NEM Naylor, Jeff 55-59 2:20.35 2:19.80 4 7
4 IM Sims, David 55-59 1:59.00 2:01.59 1 11
5 PBM LaMonica, Mike 55-59 2:05.91 2:12.97 2 9
6 MOVY Valley, Eric 55-59 2:21.96 2:35.83 11 0
7 WMAC Grisa, Thomas 55-59 2:25.42 2:27.47 9 2
8 CMS Melanson, Edward 55-59 2:30.00 2:23.61 5 6

Heat 10 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NAM Birnbrich, Chris 50-54 2:17.55 2:17.68 9 2
2 PSCM Schuster, Fred 50-54 2:12.03 2:06.98 4 7
3 VCM Shaffer, Mike 50-54 2:05.90 2:00.60 1 11
4 GRA Magee, Mark 50-54 2:02.26 2:03.69 2 9
5 ARIZ Brundage, Patrick 50-54 2:05.39 2:06.31 3 8
6 NCMS Moran, Marty 50-54 2:08.08 2:08.51 5 6
7 SFTL Fischer, Andy 50-54 2:16.00 2:14.78 7 4
8 IM Brandt, Mark 50-54 2:20.70 2:24.90 12 0

Heat 11 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 WMAC Conley, Scotty 45-49 3:15.00 2:59.26 21 0
3 VCM Young, Michel 45-49 2:30.00 2:31.49 18 0
4 SKY Ronau, Matt 45-49 2:26.88 2:25.86 15 0
5 MATT McCoy, Peter 45-49 2:28.07 2:27.37 16 0
6 MICH Sturdy, Patrick 45-49 3:00.00 2:55.93 20 0

Heat 12 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NCMS King, Eric 45-49 2:25.99 2:23.88 14 0
2 MICH Wuchte, Mathew 45-49 2:24.57 2:16.16 11 0
3 PSM Winter, Doug 45-49 2:23.69 2:13.79 9 2
4 PBM Lindahl, Lennart 45-49 2:20.00 2:23.70 13 0
5 SPM Herman, Eric 45-49 2:22.03 2:22.55 12 0
6 SWIN Robb, Jeff 45-49 2:24.44 2:13.62 8 3
7 USF Mc Bride, Patrick 45-49 2:25.15 2:30.15 17 0
8 ABM Colburn, Christopher 45-49 2:26.10 2:36.58 19 0

Heat 13 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 BOZE Luebke, Phillip 45-49 2:15.03 2:14.75 10 1
2 MICH Steed, Chad 45-49 2:11.71 2:12.47 6 5
3 ANCM Roddin, Jeffrey 45-49 2:05.00 2:07.17 4 7
4 SKY Solano, Abraham 45-49 2:02.00 2:02.84 2 9
5 NCMS Andersen, Morten 45-49 2:02.51 2:02.12 1 11
6 NCMS Lee, Lawrence 45-49 2:06.78 2:03.86 3 8
7 PBM Hanssen, Erik 45-49 2:12.56 2:09.76 5 6
8 PBM Linton, Tom 45-49 2:18.25 2:13.56 7 4

Heat 14 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PBM Loder, Scott 35-39 2:19.95 NS NP 0
2 SFTL Goler, Jonathan 35-39 2:17.32 2:20.22 12 0
3 WMAC Bonis, Joshua 35-39 2:15.00 2:18.02 11 0
4 NAM Hunte, Edward 35-39 2:10.54 2:16.42 10 1
5 SFTL Cedanio, Noel 35-39 2:15.94 2:23.48 13 0
6 INDY Rouch, Stephen 35-39 2:19.41 2:12.27 9 2
7 MICH McKenna, Stephen 40-44 2:25.00 2:27.88 16 0
8 INDY Forst, Jeremy 40-44 2:46.00 2:31.13 17 0

Heat 15 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 OREG Miller, Matt 40-44 2:22.58 2:26.93 15 0
2 NAM Hill, Keith 40-44 2:15.00 2:09.67 9 2
3 CMS Zupancic, Joseph 40-44 2:15.00 2:13.23 11 0
4 INDY O'Malley, Mark 40-44 2:11.27 NS NP 0
5 OREG Adams, James 40-44 2:14.59 2:16.10 13 0
6 PSM Murphy, Nathan 40-44 2:15.00 2:07.09 5 6
7 GS Decker, John 40-44 2:16.70 2:13.24 12 0
8 ABM Martin, Patrick 40-44 2:23.00 2:16.19 14 0

Heat 16 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ARIZ Valle, Marc 40-44 2:09.12 2:11.05 10 1
2 SFTL Martinez, Juan 40-44 2:08.00 2:07.90 7 4
3 INDY Halbert, Jeffrey 40-44 2:04.02 2:06.12 3 8
4 WMAC Babcock, Andrew 40-44 2:02.06 2:02.88 1 11
5 CMS Doherty, Kevin 40-44 2:03.66 2:03.15 2 9
6 IM Bardak, Peter 40-44 2:07.08 2:06.92 4 7
7 PAC Martinko, John 40-44 2:09.09 2:07.32 6 5
8 SWIN Dawkins, Adam 40-44 2:10.00 2:08.15 8 3

Heat 17 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CMS Batchelder, John 35-39 2:08.27 2:05.03 7 4
2 MICH Vanderkaay, Christian 35-39 1:58.57 1:56.77 3 8
3 BCTM Hansen, Scott 35-39 1:55.51 1:58.49 5 6
4 NEM Moran, Daniel 35-39 1:54.24 1:53.24 1 11
5 FAIR Danner, Gregory 35-39 1:54.41 1:54.76 2 9
6 UC16 Ostermann, Jeff 35-39 1:57.61 1:57.12 4 7
7 GRA Gaines, Billy 35-39 1:59.50 1:59.56 6 5
8 PALM Malik, Michael 35-39 2:09.70 2:09.14 8 3

Heat 18 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 SYS Chan, Daniel 25-29 2:15.00 1:56.14 4 7
3 WMAC Lucchesi, Michael 25-29 2:08.00 2:00.15 7 4
4 IM Davis, Joshua 25-29 2:08.12 2:06.18 10 1
5 PBM Magazine, Andrew 25-29 2:20.99 2:07.27 11 0
6 NAM Bey, Matthew 30-34 2:20.00 2:11.45 7 4
7 PBM Wilson, Todd 30-34 2:20.47 2:26.26 9 2

Heat 19 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 INDY O'Neal, Matthew 30-34 2:15.00 2:07.01 5 6
2 SBRM Cavadini, Louis 30-34 2:10.10 2:16.26 8 3
3 AMBU McCleary, Daniel 30-34 2:01.52 1:53.74 1 11
4 SFTL Tomas, Matej 30-34 1:57.00 2:02.85 2 9
5 SLAM Lau, Jonathan 30-34 2:00.34 2:02.97 3 8
6 AGUA Young, James 30-34 2:04.61 2:05.97 4 7
7 MINN Rosales Yepez, Jose 30-34 2:14.41 2:10.38 6 5
8 PALM LeMoine, Benjamin 30-34 2:15.99 DQ NP 0

Heat 20 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 TOC Casey, Aaron 25-29 2:06.00 2:03.54 8 3
2 NCMS Fox, Will 25-29 2:02.43 1:52.53 2 9
3 WMAC Finke, Ryan 25-29 1:56.08 1:56.17 5 6
4 DAS Glaser-Garbrick, Dan 25-29 1:54.92 1:51.34 1 11
5 MOVY Mathews, Sean 25-29 1:55.00 1:53.45 3 8
6 TOC Offutt, Bryan 25-29 1:58.00 1:59.09 6 5
7 TOC Yntema, Douwe 25-29 2:04.39 2:03.77 9 2
8 SPM Stiles, David 25-29 2:07.54 2:15.88 12 0

Heat 21 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WMAC Korabelnikov, Tomer 18-24 2:15.00 2:08.30 13 0
2 UC10 Cooper, Jeremy 18-24 2:13.15 2:17.52 15 0
3 UC30 Baetzold, Seth 18-24 2:09.99 2:03.15 7 4
4 PSM Pederson, Nicholas 18-24 2:05.63 2:07.18 12 0
5 ROSE Lum, Andrew 18-24 2:08.50 2:06.09 10 1
6 SFTL Rousseau, Jean-David 18-24 2:10.77 2:11.28 14 0
7 MICH Christensen, Kyle 18-24 2:15.00 2:03.66 9 2
8 LTMM Millard, Jelani 18-24 2:22.66 2:23.06 16 0

Heat 22 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PBM Wasko, Cameron 18-24 2:05.00 1:58.95 6 5
2 UC41 Woudenberg, Casey 18-24 1:59.00 1:57.59 4 7
3 NAM Barton, Tanner 18-24 1:55.50 1:53.45 2 9
4 SFTL Torres, Luke 18-24 1:53.00 1:58.31 5 6
5 GRA Havton, Jonathan 18-24 1:54.17 1:54.05 3 8
6 MICH Helander, Aaron 18-24 1:56.31 1:51.04 1 11
7 MICH Szuba, Dan 18-24 2:00.19 2:03.29 8 3
8 SLAM Watson, James 18-24 2:05.60 2:06.55 11 0

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
SFY Patrick, Gary 45-49 2:34.22 NP
SLAM Miller, Douglas 70-74 2:48.00 NP
IM Bychowski, James 55-59 2:45.00 NP
IM Jenkins, Timothy 55-59 2:18.00 NP
IM Long, Robert 70-74 3:22.44 NP
NAM LaMastra, James 40-44 2:13.39 NP
NAM Wilhelm, John 50-54 2:30.00 NP
PALM Ekman, Evan 50-54 2:20.93 NP
OREG Fasbender, Barry 80-84 4:32.97 NP
BUMS Langendorfer, Stephen 65-69 3:55.99 NP
PCY Wasserman, Neil 60-64 2:31.52 NP
KMSC Gerber, Gregory 65-69 2:44.60 NP
SFTL Kertesz, Kristof 18-24 1:57.76 NP
UC11 Oyler, Paul 50-54 2:20.00 NP
WLAC Szabados, Bela 40-44 2:02.19 NP
NAST Welklin, David 50-54 2:30.00 NP
NEM Bright, David 65-69 2:42.18 NP
PBM Berwald, Joshua 35-39 2:40.81 NP
PBM Ferron, Lars 60-64 2:54.07 NP
UTAH Treiman, Gerald 55-59 3:13.42 NP
INDY Dolence, Mike 45-49 2:31.00 NP

<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
This Meet > Swim Meets > Home