SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2018 Nationwide U.S. Masters Swimming Spring National Championship

Heat Sheet - 27 Heats

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 20 Men 200 Y Breast
227 Swimmers

Heat 1 of 27

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 PBM Johnston, Bob 80-84 4:15.52 NS NP 0
3 YCHA Lau, Wang 80-84 3:33.00 3:33.81 2 9
4 INDY Costill, David 80-84 3:20.50 3:18.69 1 11
5 WMAC May, George 80-84 3:50.00 3:55.72 3 8
6 SWIFT Knowles, Percy 85-89 5:01.17 5:15.00 1 11

Heat 2 of 27

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 VMST Grant, Will 75-79 5:00.00 5:01.48 5 6
3 LOCO Colyer, Bob 75-79 3:45.71 3:52.43 3 8
4 SDSM Freshley, Mike 75-79 2:45.33 2:57.88 1 11
5 CMS Burgess, Thom 75-79 3:45.00 3:35.50 2 9
6 ARIZ Eisenklam, Peter 75-79 4:16.56 4:11.01 4 7

Heat 3 of 27

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 PSM Walker, Thomas 70-74 5:15.00 4:41.63 13 0
3 GOLD Riker, Tony 70-74 3:42.00 3:28.64 10 1
4 NASH Fuenmayor, Jose 70-74 3:24.52 3:24.59 8 3
5 WMAC Mueller, Lawrence 70-74 3:25.70 3:31.08 11 0
6 SLAM Pohlmann, John 70-74 3:43.81 4:28.70 12 0
7 ELG Woerner, Bruce 55-59 3:20.22 3:27.42 17 0

Heat 4 of 27

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PBM Parsons, Roger 70-74 3:17.08 3:16.30 6 5
2 NEM Myers, Richard 70-74 3:04.00 3:03.36 5 6
3 IAMA LeMaster, Stan 70-74 2:58.53 2:56.50 2 9
4 IM Wendt, George 70-74 2:50.00 2:55.66 1 11
5 CMS Carney, Kent 70-74 2:55.62 2:56.99 4 7
6 MICH Olzmann, Kurt 70-74 3:01.00 2:56.68 3 8
7 WMAC Corris, Robert 70-74 3:13.13 3:25.01 9 2
8 SKY Hunt, Larry 70-74 3:21.45 3:21.86 7 4

Heat 5 of 27

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ARIZ Newport, Roderick 65-69 3:25.60 3:24.06 15 0
2 SUSA Schroeder, Bruce 65-69 3:20.65 3:09.30 10 1
3 INDY Bly, Phillip 65-69 3:16.30 3:09.25 9 2
4 CMAM Kennedy, James 65-69 3:06.87 3:13.13 12 0
5 PALM Beardmore, Roger 65-69 3:12.52 3:12.52 11 0
6 NEM Fuerman, Ross 65-69 3:18.81 3:20.97 13 0
7 TNAQ McCord, John 65-69 3:25.23 3:22.75 14 0
8 WCM Conner, Christopher 55-59 3:11.04 3:16.71 16 0

Heat 6 of 27

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 HOLY Cochrane, Scott 65-69 3:02.91 3:04.00 6 5
2 INDY Hawks, Dean 65-69 2:55.90 2:44.64 2 9
3 SAWS Clemmons, Jim 65-69 2:49.50 2:48.61 4 7
4 IM Dahlberg, Peder 65-69 2:43.92 2:46.40 3 8
5 VCM Kerns, Hubie 65-69 2:46.09 2:39.84 1 11
6 O*H* Douglass, Nick 65-69 2:53.13 2:59.88 5 6
7 WMAC Millholland, Carl 65-69 3:00.00 3:05.79 7 4
8 SLAM Wisland, Dave 65-69 3:05.00 3:07.61 8 3

Heat 7 of 27

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 AGUA Sokolow, Steven 60-64 3:09.00 3:03.87 22 0
2 SKY Sprawls, David 60-64 2:58.11 2:51.92 16 0
3 MICH Phillips, Mike 60-64 2:53.60 2:52.37 17 0
4 MICH Aumiller, Joe 60-64 2:52.54 3:01.84 21 0
5 TVM Hektner, Eric 60-64 2:53.54 2:57.13 19 0
6 WMAC Van De Laarschot, Keith 60-64 2:56.00 2:50.74 15 0
7 IM Krismanits, Gene 60-64 3:04.98 2:58.53 20 0
8 OCMT Stevens, Rhoads 60-64 3:34.57 3:32.52 23 0

Heat 8 of 27

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CONN Lamontagne, Robert 60-64 2:50.92 2:53.45 18 0
2 SWIFT Knowles, Andy 60-64 2:45.02 2:47.51 14 0
3 ADMS Wall, Dan 60-64 2:43.56 NS NP 0
4 SKY Haberek, Cork 60-64 2:42.24 2:45.85 12 0
5 DAM Swenor, Gary 60-64 2:43.38 2:43.12 11 0
6 UC08 WuShanley, Ying 60-64 2:43.62 2:37.50 8 3
7 IM Seybold, Harvey 60-64 2:48.00 2:38.04 9 2
8 SFTL Vehovec, Henry 60-64 2:50.99 2:46.62 13 0

Heat 9 of 27

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 1776 Keyser, Brian 60-64 2:36.77 2:41.49 10 1
2 SDSM Von Hoffmann, Gerard 60-64 2:35.00 2:31.29 2 9
3 SPM Davis, Kern 60-64 2:33.30 2:36.39 7 4
4 MICH Parker, Randy 60-64 2:32.00 2:33.92 5 6
5 KM Hamm, Michael 60-64 2:33.00 2:27.82 1 11
6 PALM Slowey, Michael 60-64 2:34.15 2:33.54 3 8
7 DAS Halley, Franklin 60-64 2:35.23 2:35.66 6 5
8 UC21 Magiera, Joseph 60-64 2:40.10 2:33.71 4 7

Heat 10 of 27

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SFTL Marks, Ronald 55-59 2:44.85 2:40.40 11 0
2 MICH Foltz, Carl 55-59 2:41.35 2:43.16 13 0
3 WMAC Allen, Peter 55-59 2:37.62 2:38.89 9 2
4 TRAY Ritchie, Andy 55-59 2:35.00 2:28.85 5 6
5 UCLA Morales, Tito 55-59 2:35.50 2:32.21 7 4
6 IM Holmberg, Tom 55-59 2:37.74 2:41.10 12 0
7 O*H* Kelley, Kevin 55-59 2:42.37 2:40.04 10 1
8 MICH Hood, Daniel 55-59 2:48.16 2:51.99 15 0

Heat 11 of 27

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 HAFL Aubrey, Michael 55-59 2:25.87 2:32.27 8 3
2 WMAC Holland, David 55-59 2:25.00 2:44.42 14 0
3 AWJ Dyer, Andy 55-59 2:21.59 2:29.98 6 5
4 RICE Guthrie, David 55-59 2:11.95 2:12.98 2 9
5 MVN Travaini, Carlo 55-59 2:19.00 2:07.80 1 11
6 GS McAdam, Robert 55-59 2:23.54 2:21.81 3 8
7 NEM Naylor, Jeff 55-59 2:25.49 2:26.63 4 7
8 PBM Moreno, Al 55-59 2:32.70 NS NP 0

Heat 12 of 27

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SFTL Vogel, Michel 40-44 3:15.17 3:00.23 19 0
2 ZAM Ayshford, Mark 40-44 3:07.16 2:58.81 18 0
3 SBRM Shank, Jason 40-44 2:50.00 DQ NP 0
4 BCTM Nakahodo, Sidney 40-44 2:40.83 NS NP 0
5 INDY Forst, Jeremy 40-44 2:42.68 2:38.89 15 0
6 FSAM Stolle, Matt 40-44 2:50.00 3:04.25 21 0
7 UC16 Geiss, Anthony 40-44 3:15.00 3:03.95 20 0
8 MICH Flynn, John 50-54 3:19.83 3:07.04 17 0

Heat 13 of 27

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 IM Murphy, Michael 50-54 2:43.00 2:40.96 13 0
2 LYON Costello, John 50-54 2:41.15 2:38.03 12 0
3 MOVY Thompson, Anthony 50-54 2:37.48 2:32.94 10 1
4 MICH VanderMey, Mark 50-54 2:34.82 2:21.65 4 7
5 WMAC Sinitz, John 50-54 2:37.00 2:32.19 9 2
6 INDY Shope, Jon 50-54 2:40.00 2:43.95 14 0
7 WCM Endres, Paul 50-54 2:41.25 2:51.66 15 0
8 NEM Grady, Seth 50-54 2:52.50 2:53.32 16 0

Heat 14 of 27

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MINN Ewing, Michael 50-54 2:30.99 2:26.51 8 3
2 IAMA Bennett, Dennis 50-54 2:22.57 2:23.40 5 6
3 DCAC Williams, Neill 50-54 2:19.88 2:21.56 3 8
4 IM Tuchler, Jim 50-54 2:17.30 2:14.63 1 11
5 CMS Jimenez, Ignacio 50-54 2:19.31 2:23.83 6 4.5
6 PSM Kays, David 50-54 2:22.06 2:23.83 6 4.5
7 VMST Harris, Gregory 50-54 2:23.17 2:20.83 2 9
8 IM Brandt, Mark 50-54 2:33.66 2:35.60 11 0

Heat 15 of 27

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SKY Schall, J-D 45-49 3:20.00 2:55.09 21 0
2 SKY Ronau, Matt 45-49 2:51.53 2:40.66 19 0
3 LYON Slad, Thomas 45-49 2:36.79 2:31.45 13 0
4 NAST Wollenhaupt, Eric 45-49 2:35.00 2:35.56 17 0
5 USF Mc Bride, Patrick 45-49 2:35.69 2:40.93 20 0
6 MICH Sturdy, Patrick 45-49 2:45.00 3:01.48 22 0
7 WMAC De Lone, Daniel 45-49 3:07.35 3:11.83 23 0
8 GRA Winslow, Scott 45-49 3:42.91 3:27.03 24 0

Heat 16 of 27

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CRUZ Roberts, David 45-49 2:30.90 2:31.75 15 0
2 SNM Petrilla, Eric 45-49 2:30.43 2:29.24 10 1
3 INDY Stephens, Ryan 45-49 2:30.00 2:39.73 18 0
4 PBM Tessin, Chris 45-49 2:24.20 2:28.08 9 2
5 PBM Hanssen, Erik 45-49 2:29.85 2:27.09 8 3
6 UMAC Ellis, Andrew 45-49 2:30.00 2:30.16 12 0
7 SKY Rushman, C.J. 45-49 2:30.65 2:32.67 16 0
8 MATT McCoy, Peter 45-49 2:34.32 2:31.72 14 0

Heat 17 of 27

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 IM Espino, Rudy 45-49 2:21.53 2:24.07 7 4
2 NCMS Andersen, Morten 45-49 2:17.89 2:18.18 5 6
3 UMAC Goodison, Michael 45-49 2:16.93 2:18.04 4 7
4 NOVA West, Steve 45-49 2:01.67 2:03.20 1 11
5 SKY Solano, Abraham 45-49 2:12.00 2:12.10 2 9
6 PSM Doherty, Todd 45-49 2:17.36 2:16.90 3 8
7 IM Grotke, Kevin 45-49 2:20.00 2:19.89 6 5
8 SNM Hamilton, Nathan 45-49 2:23.34 2:29.46 11 0

Heat 18 of 27

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 DAS Sanchez, Greg 40-44 2:38.00 2:45.34 17 0
2 NASH Shavrov, Alexander 40-44 2:32.60 2:31.84 12 0
3 CSLA Quane, Eric 40-44 2:30.80 2:25.83 9 2
4 NAM Hill, Keith 40-44 2:24.81 2:16.95 5 6
5 IM Warren, Robert 40-44 2:28.15 2:30.82 11 0
6 MICH Dale, Michael 40-44 2:32.17 2:33.74 13 0
7 IM Tetzlaff, Maurice 40-44 2:36.25 2:43.45 16 0
8 WMAC Wu, Bobby 40-44 2:38.00 2:36.49 14 0

Heat 19 of 27

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 RMST Baldwin, Craig 40-44 2:21.24 2:22.14 7 4
2 WH2O Schmidt, Matthew 40-44 2:16.79 2:17.02 6 5
3 CMS Doherty, Kevin 40-44 2:14.99 2:16.47 4 7
4 NAM Holden, Blake 40-44 2:07.63 2:05.20 1 11
5 INDY Powers, Brian 40-44 2:11.00 2:15.42 3 8
6 SHAM Klepchick, Paul 40-44 2:15.14 2:13.68 2 9
7 WMAC Stich, Darryl 40-44 2:20.82 2:22.73 8 3
8 1693 Williams, Rich 40-44 2:23.41 2:26.05 10 1

Heat 20 of 27

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CMS Bergford, Brian 35-39 2:47.00 2:36.21 16 0
2 PBM Billingsley, Patrick 35-39 2:40.00 NS NP 0
3 PBM Berwald, Joshua 35-39 2:40.11 2:46.42 17 0
4 WH2O Charmes, Roman 35-39 2:50.09 NS NP 0
5 BCTM Escareno, Jesus 18-24 2:48.06 2:48.44 11 0
6 ROSE Lum, Andrew 18-24 2:30.54 2:24.36 6 5
7 NEM Hsieh, Alan 18-24 2:38.29 2:29.52 10 1
8 XSWM Benziger, Xander 25-29 2:35.00 2:23.01 15 0

Heat 21 of 27

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WMAC Murray, Todd 35-39 2:30.92 2:27.71 14 0
2 BUMS Werner, David 35-39 2:25.85 2:24.63 12 0
3 SFTL Cedanio, Noel 35-39 2:22.56 2:26.08 13 0
4 NAM Hunte, Rod 35-39 2:20.35 2:17.38 6 5
5 COOG Bermudez, Oscar 35-39 2:20.89 2:18.14 7 4
6 PALM Malik, Michael 35-39 2:22.69 2:22.68 10 1
7 ENSW Silver, Isaac 35-39 2:27.11 NS NP 0
8 ROSE Durieux, Kyle 35-39 2:36.54 2:33.87 15 0

Heat 22 of 27

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CHEL Sabala, Michael 35-39 2:18.42 2:23.86 11 0
2 NN Filion, Guillaume 35-39 2:15.10 2:12.32 4 7
3 IM Carlson, Timothy 35-39 2:09.47 2:12.05 3 8
4 BUMS Wells, Geoff 35-39 2:06.51 2:08.61 1 11
5 CMS Trinidad, Reuben 35-39 2:08.83 2:11.65 2 9
6 ELG Sur, Thomas 35-39 2:13.26 2:13.29 5 6
7 NAST Teske, Brian 35-39 2:16.00 2:19.27 8 3
8 ROSE Durieux, Chad 35-39 2:18.76 2:21.22 9 2

Heat 23 of 27

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 MAM Law, David 30-34 2:40.29 2:35.52 13 0
3 USF Ganiyev, Doston 30-34 2:37.00 2:28.19 10 1
4 NAST Rosier, Nicholas 30-34 2:30.00 2:27.53 9 2
5 ALEX Taylor, Tim 30-34 2:32.50 2:31.00 12 0
6 PALM Thaler, Daniel 30-34 2:39.31 2:27.18 8 3

Heat 24 of 27

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 IM Van Huis, Alex 30-34 2:24.60 2:18.04 7 4
2 NAM Kauscher, Robert 30-34 2:19.78 2:09.44 3 8
3 IM Gensler, Benjamin 30-34 2:14.28 2:09.42 2 9
4 TOC Gans, Egan 30-34 2:10.00 2:07.18 1 11
5 MMA Peterson, David 30-34 2:12.56 2:11.48 4 7
6 STMA Buhr, Anthony 30-34 2:18.13 2:16.46 5 6
7 SLAM Lau, Jonathan 30-34 2:22.46 2:17.88 6 5
8 TOC Prill, Derek 30-34 2:28.65 2:30.22 11 0

Heat 25 of 27

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PALM Sites, Tyler 25-29 2:25.76 2:17.18 13 0
2 MICH Destree, Nathan 25-29 2:24.45 2:16.98 12 0
3 IM Feczko, Nick 25-29 2:21.37 2:12.41 7 4
4 IM Davis, Joshua 25-29 2:18.99 2:15.57 9 2
5 TOC Ferrif, Nick 25-29 2:20.00 2:12.09 5 6
6 MICH Daniels, James 25-29 2:23.34 2:14.07 8 3
7 IRM Gildea, Chris 25-29 2:25.00 2:24.07 16 0
8 PBM Magazine, Andrew 25-29 2:29.84 2:18.56 14 0

Heat 26 of 27

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 O*H* McCollister, Andrew 25-29 2:18.53 2:12.34 6 5
2 WMAC Mistry, Cy 25-29 2:10.00 DQ NP 0
3 SLAM Lawrence, Jesse 25-29 2:03.10 2:05.10 3 8
4 TOC Leopold, Jonathan 25-29 1:58.34 2:05.08 2 9
5 TOC Korman, Matt 25-29 2:00.00 2:01.88 1 11
6 NCMS Thomas, Chandler 25-29 2:08.99 2:10.50 4 7
7 CSPM Pasquesi, Justin 25-29 2:14.44 2:16.18 11 0
8 SBRM Meck, Howard 25-29 2:18.87 2:15.83 10 1

Heat 27 of 27

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 BCTM Alexiou, Athanasios 18-24 2:28.84 2:29.00 9 2
2 ARMS Frederick, Aaron 18-24 2:22.19 2:22.90 5 6
3 WMAC Hora, Nicholas 18-24 2:16.76 2:20.13 4 7
4 MESC Dray, Jonathan 18-24 2:08.00 2:09.09 1 11
5 SFTL Rousseau, Jean-David 18-24 2:15.77 2:15.01 2 9
6 IM Melnick, Daniel 18-24 2:21.44 2:24.44 7 4
7 UC08 Guminski, Timothy 18-24 2:28.31 2:19.10 3 8
8 WVM Ghavami, Alex 18-24 2:30.00 2:27.92 8 3

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
TOC Bower, Kenny 30-34 2:20.20 NP
SFTL Cox, Raymond 40-44 2:45.53 NP
SFTL Kertesz, Kristof 18-24 2:15.47 NP
SFTL Magarity, Tyler 35-39 2:22.00 NP
SDSM Mitchell, Tom 85-89 4:21.72 NP
IM Garcia, Daniel 18-24 2:28.10 NP
IM Bychowski, James 55-59 2:55.00 NP
ELG Brown, Adam 35-39 2:35.00 NP
SHSH Rae-Grant, Alex 60-64 2:34.00 NP
MICH Mahler, Jay 70-74 3:00.00 NP
FAST Neville, Richard 60-64 2:36.46 NP
MICH Stover, John 75-79 4:15.00 NP
WMAC Hoganson, Robert 60-64 2:54.00 NP
WMAC Clark, David 60-64 2:54.00 NP
INDY Weiss, John 55-59 3:03.32 NP
PCY Wasserman, Neil 60-64 2:41.83 NP
OREG Kinder, John 45-49 2:36.40 NP
PSM Carmosino, Vince 45-49 2:22.17 NP
PSM Pehrson, Josh 18-24 2:15.02 NP
PSM Phillips, Daniel 55-59 2:21.01 NP
AKMS Jiracek, Jakub 35-39 2:08.00 NP
BCTM Zhai, Eric 35-39 2:28.50 NP

<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
This Meet > Swim Meets > Home