SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2018 Nationwide U.S. Masters Swimming Spring National Championship

Heat Sheet - 41 Heats

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 8 Men 200 Y Free
352 Swimmers

Heat 1 of 41

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 MOVY Murray, Dave 85-89 7:00.00 6:20.25 4 7
3 SWIFT Knowles, Percy 85-89 4:15.73 4:13.23 2 9
4 IM Mullins, Stephen 85-89 3:35.00 3:21.96 1 11
5 LVM Butler, Walter 85-89 4:17.37 4:13.65 3 8
6 SDSM Hubbard, Donald 90-94 4:38.00 4:44.90 1 11

Heat 2 of 41

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 PBM Hogan, Thomas 80-84 4:59.99 4:42.26 3 8
3 O*H* Hall, Sid 80-84 3:10.00 3:01.05 1 11
4 SFTL Drobner, Sherwin 80-84 3:26.53 3:57.91 2 9
5 SFTL Frappier, Gilles 75-79 3:43.22 3:54.66 9 2
6 PBM Lyon, Bruce 75-79 5:00.00 4:15.57 10 1

Heat 3 of 41

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PBM Cannan, Patrick 75-79 3:26.82 3:37.18 7 4
2 SNM Walker, Joseph 75-79 2:57.00 2:52.17 4 7
3 VMST Novell, Ken 75-79 2:50.01 2:34.73 1 11
4 SFTL Goldbas, Mervyn 75-79 2:45.71 2:38.67 2 9
5 SFTL Trauber, Ami 75-79 2:47.00 2:40.09 3 8
6 ARIZ LeRoy, Richard 75-79 2:50.50 3:07.33 5 6
7 RMST Pilette, Sterling 75-79 3:15.00 3:23.16 6 5
8 RMST Nobbe, Nick 75-79 3:34.06 3:46.53 8 3

Heat 4 of 41

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ZAM Aikman, Richard 70-74 5:00.00 3:32.09 22 0
2 O*H* Spence, Thomas 70-74 3:15.37 3:11.02 18 0
3 RMST Snowhite, Larry 70-74 3:15.13 3:29.03 21 0
4 NICK Cannamela, Donald 70-74 3:05.00 2:55.94 16 0
5 SFTL Buchan, Douglas 70-74 3:07.62 NS NP 0
6 CLOV Sanchez, David 70-74 3:15.33 3:24.18 20 0
7 PBM Straeck, Michael 70-74 3:25.99 3:22.29 19 0

Heat 5 of 41

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PBM Putnam, David 70-74 2:57.00 2:51.27 14 0
2 SLAM Walker, Laurence 70-74 2:48.81 2:47.98 13 0
3 ELG Ota, Ken 70-74 2:40.00 2:38.25 10 1
4 UC17 Heeter, M 70-74 2:38.00 2:35.25 8 3
5 BUMS Meade, Tom 70-74 2:38.70 2:52.67 15 0
6 VCM Owens, Robert 70-74 2:40.00 2:40.26 11 0
7 WMAC Mueller, Lawrence 70-74 2:49.16 3:05.72 17 0
8 CMS Abrahams, Richard 70-74 3:00.00 2:45.39 12 0

Heat 6 of 41

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 EAM Smith, Richard 70-74 2:35.00 2:25.64 6 5
2 MICH Arneson, Gaard 70-74 2:29.00 2:27.72 7 4
3 SPM Selles, Carl 70-74 2:20.43 2:21.21 3 8
4 SYSM Couch, Bob 70-74 2:12.50 2:12.98 2 9
5 TOC Rudloff, Jr., Edward 70-74 2:14.75 2:12.51 1 11
6 WMAC Hollub, Greg 70-74 2:22.87 2:24.29 5 6
7 SDSM Ralphs, Tony 70-74 2:30.18 2:22.41 4 7
8 IM Long, Robert 70-74 2:35.87 2:36.37 9 2

Heat 7 of 41

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 OMAH Quintana, Ken 60-64 4:00.00 3:51.93 28 0
2 IM Webb, Joseph 60-64 2:40.00 2:46.18 26 0
3 INDY Wilbrandt, Thierry 60-64 2:36.00 2:37.89 22 0
4 MOVY Recalde, Marco 60-64 2:55.11 2:50.63 27 0
5 UC17 Thomson, Douglas 65-69 2:37.50 2:38.93 19 0
6 O*H* Sautters, Robert 65-69 2:26.78 2:31.21 17 0
7 TPIT Gustafson, Lee 65-69 2:30.33 2:25.29 16 0
8 SLAM Davidson, Wallace 65-69 2:46.89 2:48.24 20 0

Heat 8 of 41

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 BUMS Kornblatt, Daniel 65-69 2:23.50 2:21.74 15 0
2 WMAC Mandel, Barry 65-69 2:17.00 2:10.95 7 4
3 KONA Devins, Jeff 65-69 2:15.91 2:16.26 12 0
4 IM Toft, Victor 65-69 2:13.60 2:08.76 6 5
5 NCMS Van der Horst, Charles 65-69 2:15.74 2:14.60 9 2
6 1776 Stevens, Craig 65-69 2:16.40 2:14.71 10 1
7 ROCH Gianniny, Bruce 65-69 2:18.73 2:33.51 18 0
8 PSM Hayes, William 65-69 2:23.74 2:21.23 14 0

Heat 9 of 41

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NAM Purdie, James 65-69 2:11.74 2:18.23 13 0
2 MICH Olson, Chuck 65-69 2:08.00 2:05.18 2 9
3 IM Dodson, Phil 65-69 2:06.80 2:06.26 4 7
4 1776 Thornton, James 65-69 2:01.85 2:02.87 1 11
5 VCM Gruber, Glenn 65-69 2:05.98 2:08.32 5 6
6 NEM Schlicher, Fred 65-69 2:07.08 2:05.45 3 8
7 ARIZ Modjeska, Mark 65-69 2:09.99 2:12.75 8 3
8 PSM Bell, Alan 65-69 2:12.00 2:15.95 11 0

Heat 10 of 41

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 O*H* McCardle, Kevin 60-64 2:32.00 2:34.98 21 0
2 TVM Hektner, Eric 60-64 2:26.61 2:23.80 20 0
3 KONA Murray, Robert 60-64 2:19.90 2:40.78 24 0
4 NAM Tribuzi, Scot 60-64 2:14.50 2:13.37 16 0
5 WMAC Van De Laarschot, Keith 60-64 2:15.57 2:13.74 17 0
6 IM Critchfield, Thomas 60-64 2:20.00 2:09.88 14 0
7 PSM Fritschen, Tom 60-64 2:29.28 2:42.90 25 0
8 MICH Lecerf, Olivier 60-64 2:34.00 2:38.64 23 0

Heat 11 of 41

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 TOC Haris, Lee 60-64 2:12.00 2:18.97 19 0
2 TNAQ Toth, Dennis 60-64 2:11.00 2:08.19 13 0
3 OPA Glenn, Tim 60-64 2:10.00 2:05.37 10 1
4 WMAC Fochios, Dean 60-64 2:08.00 2:05.19 9 2
5 DAMM Montgomery, Jim 60-64 2:10.00 2:18.55 18 0
6 SWIFT Knowles, Andy 60-64 2:10.56 2:06.57 11 0
7 SFTL Heinrich, Mark 60-64 2:11.86 2:04.77 8 3
8 LYON Johnson, Eric 60-64 2:13.54 2:11.01 15 0

Heat 12 of 41

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NAM Callahan, Jim 60-64 2:04.88 2:01.92 6 5
2 UC09 Taylor, Samuel 60-64 2:02.29 2:00.75 5 6
3 INDY Young, Bruce 60-64 2:00.00 1:57.99 3 8
4 CSMT Ritter, James 60-64 1:53.37 1:53.93 2 9
5 ROSE Stephenson, Dan 60-64 1:53.87 1:53.47 1 11
6 DAMM Garton, Daniel 60-64 2:02.24 1:59.90 4 7
7 WCM O'Brien, Kerry 60-64 2:03.55 2:06.68 12 0
8 IM Scanlan, Kevin 60-64 2:05.50 2:04.15 7 4

Heat 13 of 41

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 IM Voudrie, Gregory 55-59 3:00.00 3:07.40 38 0
2 O*H* Definis, Jay 55-59 2:44.58 2:40.93 36 0
3 SFTL Richards, Mark 55-59 2:26.24 2:20.03 31 0
4 MVM Campbell, Chris 55-59 2:22.00 2:19.69 30 0
5 SWED Goyette, Brian 55-59 2:24.30 2:27.20 35 0
6 UC16 Cleaver, Phillip 55-59 2:30.00 2:25.89 34 0
7 IM Hartman, Van 55-59 2:58.67 2:53.35 37 0

Heat 14 of 41

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MICH St. Germain, Eric 55-59 2:19.30 NS NP 0
2 DAMM Alkire, Jim 55-59 2:16.23 2:20.66 32 0
3 AAAA Fuselier, Stephen 55-59 2:13.76 2:09.61 22 0
4 MOVY Orwick, David 55-59 2:12.00 2:16.51 29 0
5 PBM Whitcomb, Grant 55-59 2:13.26 2:06.69 19 0
6 O*H* Beatty, Chuck 55-59 2:15.60 2:15.03 28 0
7 ZAM Clements, Jessee 55-59 2:16.51 2:14.99 27 0
8 SNM Graffis, Kevin 55-59 2:19.90 2:21.04 33 0

Heat 15 of 41

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WLAC Hasak, Amit 55-59 2:10.27 2:12.83 26 0
2 IM Dahlke, Grant 55-59 2:10.00 2:11.81 25 0
3 UMAC Shipp, Bill 55-59 2:08.00 2:08.81 20 0
4 OREG Hathaway, David 55-59 2:04.27 2:03.63 16 0
5 OCMT Lileikis, Joseph 55-59 2:07.75 2:02.89 13 0
6 PAWW Perisin, Raymond 55-59 2:08.35 1:59.67 9 2
7 NEM Davis, William 55-59 2:10.12 2:09.86 23 0
8 ALEX Bales, Paul 55-59 2:12.00 2:09.53 21 0

Heat 16 of 41

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WMAC Pfaltzgraff, Mark 55-59 2:04.00 2:02.21 12 0
2 MOVY Sherman, Bill 55-59 2:03.50 2:00.29 10 1
3 KONA Dixon, Matthew 55-59 2:02.20 1:58.25 6 5
4 AWJ Dyer, Andy 55-59 2:00.55 1:59.11 7 4
5 WHA Berryhill, Keith 55-59 2:01.90 2:03.18 14 0
6 MOVY Valley, Eric 55-59 2:02.83 2:11.15 24 0
7 MICH Schuldinger, Michael 55-59 2:03.92 2:00.97 11 0
8 NCMS Moore, John 55-59 2:04.05 2:03.76 17 0

Heat 17 of 41

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 UC04 Travers, Craig 55-59 1:59.26 2:03.45 15 0
2 NEM Tyler, Bob 55-59 1:57.91 1:55.24 2 9
3 UCLA Morales, Tito 55-59 1:57.00 1:56.28 3 8
4 IM Sims, David 55-59 1:46.25 1:48.83 1 11
5 PBM LaMonica, Mike 55-59 1:56.29 2:03.84 18 0
6 SWOM Bishop, David 55-59 1:57.36 1:57.34 4 7
7 CMS Cummins, Ron 55-59 1:58.98 1:58.06 5 6
8 MEDM Hassan, Amro 55-59 2:00.52 1:59.36 8 3

Heat 18 of 41

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WMAC Schutz, Kevin 50-54 3:00.00 3:38.41 29 0
2 SFTL Tulacz, J. Andrew 50-54 2:40.00 NS NP 0
3 COOG Keen, John 50-54 2:21.35 2:22.54 26 0
4 MOVY Poste, Rob 50-54 2:17.65 2:14.29 24 0
5 WMAC May, John 50-54 2:25.00 2:26.60 27 0
6 MICH McEntire, Ari 50-54 2:49.00 2:44.07 28 0
7 SFTL Martz, Adam 45-49 2:44.77 2:37.63 24 0
8 SBRM Berebitsky, Steve 45-49 3:00.00 2:22.62 22 0

Heat 19 of 41

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 GBM Schultz, Richard 50-54 2:11.52 2:10.30 23 0
2 SHAM Meade, Matthew 50-54 2:10.42 2:08.54 20 0
3 WCM Endres, Paul 50-54 2:04.77 2:09.73 22 0
4 IM Davis, Paul 50-54 2:04.00 2:16.18 25 0
5 WMAC Sinitz, John 50-54 2:04.77 2:03.77 17 0
6 NAM Wilhelm, John 50-54 2:08.16 2:02.07 14 0
7 IM Jacobs, Dave 50-54 2:10.50 2:08.18 19 0
8 UC09 Oyler, Douglas 50-54 2:12.00 2:08.78 21 0

Heat 20 of 41

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ZAM Brown, Dale 50-54 2:01.34 1:59.44 11 0
2 WMAC Fischer, James 50-54 2:00.30 2:02.15 15 0
3 WIN Oliva, Stepan 50-54 1:59.50 2:07.10 18 0
4 MICH Bailey, Jeff 50-54 1:57.00 1:53.20 5 6
5 PSCM Schuster, Fred 50-54 1:58.71 1:53.74 7 4
6 SKY Luebbe, James 50-54 1:59.72 2:01.32 13 0
7 HAFL LeClair, David 50-54 2:00.66 2:03.27 16 0
8 UC16 Hoskins, Kyle 50-54 2:02.57 2:00.80 12 0

Heat 21 of 41

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NCMS Moran, Marty 50-54 1:56.30 1:54.48 8 3
2 PSM Kays, David 50-54 1:53.39 1:53.57 6 5
3 IAMA Bennett, Dennis 50-54 1:52.13 1:51.39 3 8
4 NITR Unruh, Steven 50-54 1:46.61 1:47.97 2 9
5 PSM Nygren, Mats 50-54 1:49.62 1:47.88 1 11
6 GRA Dickson, Kurt 50-54 1:52.36 1:51.97 4 7
7 NAM Birnbrich, Chris 50-54 1:55.04 1:58.50 10 1
8 CMS Barringer, Rob 50-54 1:56.73 1:56.89 9 2

Heat 22 of 41

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NAM Linek, Scott 45-49 2:31.13 2:40.34 25 0
2 SKY Foree, Macy 45-49 2:18.40 2:20.51 21 0
3 SFY Patrick, Gary 45-49 2:08.49 2:04.94 16 0
4 SBRM Koch, Joe 45-49 2:06.01 2:02.72 14 0
5 PSCM Courtney, Chris 45-49 2:07.50 2:05.50 18 0
6 ASCP Virkus, Todd 45-49 2:10.00 2:09.09 20 0
7 SBRM Pejza, Steven 45-49 2:20.00 2:28.57 23 0
8 NASH Long, Michael 45-49 2:40.00 2:41.61 26 0

Heat 23 of 41

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 UC04 Adams, Scott 45-49 2:04.15 2:05.00 17 0
2 BOZE Luebke, Phillip 45-49 2:00.19 1:57.41 8 3
3 WHA Wimberly, Kirk 45-49 1:58.00 2:04.93 15 0
4 COLO Ogilby, Kayo 45-49 1:57.47 1:58.77 12 0
5 SFTL Tadla, Jarek 45-49 1:58.00 1:57.76 10 1
6 GRA Lucero, Michael 45-49 1:59.10 1:59.46 13 0
7 CRUZ Harbourt, Cliff 45-49 2:02.06 1:58.06 11 0
8 UC16 Wright, Jason 45-49 2:05.94 2:06.19 19 0

Heat 24 of 41

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NEM Carroll, Stephen 45-49 1:55.55 1:54.49 6 5
2 NAM Vocke, Joe 45-49 1:55.00 1:54.21 5 6
3 NCMS Andersen, Morten 45-49 1:50.12 1:49.80 2 9
4 LVM Wegner, Dan 45-49 1:45.70 1:47.34 1 11
5 NCMS Lee, Lawrence 45-49 1:49.77 1:49.94 3 8
6 IM Keller, Matt 45-49 1:53.80 1:51.21 4 7
7 PBM Bessire, Brent 45-49 1:55.33 1:57.52 9 2
8 SNM Petrilla, Eric 45-49 1:57.32 1:57.02 7 4

Heat 25 of 41

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 UC16 Jones, Bruce 40-44 2:49.00 2:23.48 35 0
2 MICH Christy, Nick 40-44 2:21.37 2:19.52 34 0
3 WLAC Schoenauer, Steffan 40-44 2:10.08 2:10.33 33 0
4 PBM Goldsmith, Colin 40-44 2:20.00 2:25.32 36 0
5 NTXL Glass, Mark 40-44 2:24.18 2:29.11 37 0
6 TNAQ Gutierrez, Rommy 30-34 2:12.00 2:05.68 16 0
7 ENSW Jackson, Adam 30-34 2:39.58 2:33.56 18 0
8 PSM Nixon, Blake 18-24 2:08.00 2:20.42 26 0

Heat 26 of 41

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SBRM Berebitsky, Jeff 40-44 2:05.53 2:02.67 30 0
2 VCM Raffaelli, Ryan 40-44 2:01.15 2:07.42 31 0
3 SYSM Albino, Jorge 40-44 2:00.00 1:58.85 26 0
4 CVMM Karren, Kelly 40-44 1:58.94 1:56.62 20 0
5 SFTL Davis, Andrew 40-44 1:59.47 1:58.33 25 0
6 INDY Lathrop, George 40-44 2:00.60 1:59.60 27 0
7 MICH McKenna, Stephen 40-44 2:02.76 1:59.65 28 0
8 MICH Cowan, Neil 40-44 2:08.00 2:09.44 32 0

Heat 27 of 41

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WHA Safalow, Bradley 40-44 1:57.00 2:02.58 29 0
2 LRC Stamenovic, Ivan 40-44 1:56.00 1:53.90 15 0
3 AGUA Mountantonakis, Stavros 40-44 1:55.00 1:54.22 16 0
4 SFTL Martinez, Juan 40-44 1:55.00 1:51.27 9 2
5 MICH Palmer, Joe 40-44 1:55.00 1:57.21 23 0
6 LIB Mills, Jamie 40-44 1:55.74 1:56.31 19 0
7 INDY Street, Matthew 40-44 1:56.00 1:55.05 17 0
8 PSM Murphy, Nathan 40-44 1:58.00 1:52.74 12 0

Heat 28 of 41

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SFTL Williams, Ryan 40-44 1:54.19 1:52.12 10 1
2 ALEX Jent, Daniel 40-44 1:53.54 1:55.59 18 0
3 PAC Martinko, John 40-44 1:53.37 1:52.18 11 0
4 ABM Martin, Patrick 40-44 1:52.00 1:53.22 13 0
5 NAM McKinley, Ryan 40-44 1:52.50 1:49.76 7 4
6 MICH Rietema, Brad 40-44 1:53.38 1:56.64 21 0
7 INDY McCulloch, Michael 40-44 1:53.77 1:56.73 22 0
8 RMST Baldwin, Craig 40-44 1:54.87 1:57.30 24 0

Heat 29 of 41

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CSMT Paige, Bruce 40-44 1:50.50 1:49.08 5 6
2 IM Reader, Paul 40-44 1:48.92 1:50.01 8 3
3 WMAC Babcock, Andrew 40-44 1:46.34 1:47.02 3 8
4 MOVY Bundy, Chris 40-44 1:45.00 1:46.46 2 9
5 CRUZ Cole, David 40-44 1:45.99 1:49.06 4 7
6 IM Kinsella, David 40-44 1:46.50 1:45.84 1 11
7 HAFL Hunter, Andy 40-44 1:49.50 1:49.21 6 5
8 ARIZ Dunlap, Courtney 40-44 1:50.50 1:53.32 14 0

Heat 30 of 41

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SBRM Turner, Adam 35-39 2:10.00 2:07.99 22 0
2 HPX McCluskey, Kevin 35-39 2:07.08 2:03.42 17 0
3 SBRM Brown, Ryan 35-39 2:03.00 2:05.99 21 0
4 MMA Rokosz, Peter 35-39 2:00.56 2:05.88 20 0
5 CMS Castor, Jimmy 35-39 2:00.62 2:00.95 16 0
6 MSSC Shaw, Chris 35-39 2:07.00 2:19.67 23 0
7 ARC Boutwell, Joshua 35-39 2:09.55 2:05.34 19 0
8 SWIN Mruk, Benjamin 35-39 2:20.00 2:22.71 24 0

Heat 31 of 41

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MAM Dunlap, Ryan 35-39 2:00.39 1:57.06 14 0
2 NAST Sikich, Christopher 35-39 1:57.00 2:00.59 15 0
3 CHEL Sabala, Michael 35-39 1:55.90 1:55.86 12 0
4 IM Doerr, David 35-39 1:53.79 1:52.89 9 2
5 INDY Rouch, Stephen 35-39 1:54.04 1:52.62 8 3
6 MICH Mitchell, Ayinde 35-39 1:56.18 1:54.03 11 0
7 NAM Oldham, Brian 35-39 1:58.92 1:56.60 13 0
8 CSI Frawley, Jeff 35-39 2:00.43 2:04.90 18 0

Heat 32 of 41

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CMS Trinidad, Reuben 35-39 1:52.13 1:52.45 7 4
2 BCTM Yellin, Jeffrey 35-39 1:47.48 1:46.91 3 8
3 BCTM Hansen, Scott 35-39 1:45.82 1:51.44 6 5
4 GRA Gaines, Billy 35-39 1:44.75 1:46.14 2 9
5 MICH Vanderkaay, Christian 35-39 1:45.35 1:45.27 1 11
6 WMAC Mueller, Scott 35-39 1:46.58 1:47.87 4 7
7 SFTL Gaudreau, Maxime 35-39 1:52.12 1:50.18 5 6
8 WMAC Fischer, Richie 35-39 1:53.16 1:53.91 10 1

Heat 33 of 41

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WMAC Wade, Michael 30-34 2:04.25 2:01.91 15 0
2 SFTL Wenzel, Serge 30-34 2:00.61 1:57.53 12 0
3 MINN Rosales Yepez, Jose 30-34 1:58.42 1:56.08 11 0
4 IM Gensler, Benjamin 30-34 1:54.28 1:49.53 7 4
5 NAM Gerken, Dustin 30-34 1:58.40 1:51.76 9 2
6 PALM LeMoine, Benjamin 30-34 1:59.01 2:00.96 14 0
7 GRA Hochstrasser, James 30-34 2:02.34 1:58.73 13 0
8 CONN Duguay, Robert 30-34 2:06.40 2:10.47 17 0

Heat 34 of 41

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PBM Weir, Paul 30-34 1:52.00 1:48.71 5 6
2 IM Frederiksen, Craig 30-34 1:48.43 1:49.79 8 3
3 SYS Iovanovich, Igor 30-34 1:42.50 1:42.34 3 8
4 ARIZ DeBerry, Tyler 30-34 1:38.20 1:41.76 1 11
5 ASC Vogel, Jake 30-34 1:42.18 1:42.18 2 9
6 INDY Hartley, Brian 30-34 1:45.65 1:43.94 4 7
7 INDY Henahan, Patrick 30-34 1:51.60 1:52.27 10 1
8 IM Hartley, John 30-34 1:52.00 1:49.36 6 5

Heat 35 of 41

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MICH Allon, Michael 25-29 3:09.99 2:46.53 30 0
2 VALM Kerr, Kyle 25-29 2:05.42 1:56.63 25 0
3 NCMS Lindholm, Kyle 25-29 1:58.30 1:51.13 22 0
4 AGUA Altman-Kurosaki, Jonas 25-29 1:56.10 NS NP 0
5 TOC Ferguson, Christopher 25-29 1:57.00 1:53.09 24 0
6 O*H* Jaroszewicz, Matthew 25-29 1:59.29 1:56.90 26 0
7 UC16 Wright, Andrew 25-29 2:17.37 2:15.73 29 0
8 UC45 Weis, Jason 18-24 1:58.22 1:59.52 25 0

Heat 36 of 41

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WMAC Hallam, Alex 25-29 1:55.45 1:58.78 27 0
2 SLAM Enge, Jeffrey 25-29 1:52.10 1:47.45 17 0
3 WLAC Healy, Devon 25-29 1:52.00 1:46.24 15 0
4 VALM Fozkos, Tyler 25-29 1:51.57 1:46.31 16 0
5 WH2O Ramsay, George 25-29 1:51.68 1:45.32 14 0
6 TOC Casey, Aaron 25-29 1:52.00 1:52.89 23 0
7 MOVY Musser, Seth 25-29 1:53.25 1:44.45 13 0
8 UC14 Stephenson, Brady 25-29 1:55.91 2:09.23 28 0

Heat 37 of 41

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 TOC Yntema, Douwe 25-29 1:50.00 1:49.05 20 0
2 NCMS Fox, Will 25-29 1:49.28 1:43.34 10 1
3 MICH Daniels, James 25-29 1:48.50 1:48.09 18 0
4 WMAC Finke, Ryan 25-29 1:45.10 1:43.20 9 2
5 DAS Glaser-Garbrick, Dan 25-29 1:45.33 1:44.05 12 0
6 PSCM Barcinas, Ken 25-29 1:49.18 1:42.49 5 6
7 SLAM Alef, Grant 25-29 1:49.98 1:49.32 21 0
8 NCMS Sauter, Trace 25-29 1:51.00 1:48.75 19 0

Heat 38 of 41

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 IM Fraser, Alex 25-29 1:44.38 1:43.00 8 3
2 ALEX McHenry, Scott 25-29 1:43.20 1:43.71 11 0
3 TOC Scheid, Trevor 25-29 1:42.34 1:42.82 7 4
4 CHEL Modrov, Drew 25-29 1:37.78 1:36.50 1 11
5 NYAC Schweitzer, Paul-Marc 25-29 1:39.37 1:38.83 3 8
6 ARIZ Kirkpatrick, Adrian 25-29 1:42.47 1:42.37 4 7
7 WLAC Dyer, Frank 25-29 1:43.98 1:38.82 2 9
8 NAM Osterhage, Raymond 25-29 1:45.00 1:42.76 6 5

Heat 39 of 41

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 LVM Ferber, Noah 18-24 1:58.00 1:53.78 20 0
2 MICH Szuba, Timothy 18-24 1:55.35 1:53.78 20 0
3 ARMS Frederick, Aaron 18-24 1:53.55 1:52.18 19 0
4 PSM Pederson, Nicholas 18-24 1:53.16 1:51.69 18 0
5 USU Howell, Jayden 18-24 1:53.18 1:48.94 13 0
6 NAM Birnbrich, Luke 18-24 1:53.55 1:49.73 15 0
7 WMAC Hora, Nicholas 18-24 1:57.35 1:54.94 22 0
8 MICH Hendricks, Benjamin 18-24 1:58.19 1:54.98 23 0

Heat 40 of 41

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CSPM Petyniak, Jakub 18-24 1:51.42 1:50.74 16 0
2 PSCM Gamroth, Grant 18-24 1:49.18 1:39.41 2 9
3 NAM Barton, Tanner 18-24 1:48.48 1:45.55 9 2
4 UC21 Schuman, James 18-24 1:47.74 1:47.99 12 0
5 WMAC Krueger, Spencer 18-24 1:47.89 1:48.94 13 0
6 NAM Appleby, Andrew 18-24 1:48.50 1:39.08 1 11
7 NAM Callahan, Keeler 18-24 1:49.33 1:43.47 7 4
8 ROSE Lum, Andrew 18-24 1:51.66 1:51.48 17 0

Heat 41 of 41

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 UC10 Cooper, Jeremy 18-24 1:47.33 1:56.32 24 0
2 SFTL Torres, Luke 18-24 1:44.00 1:45.96 10 1
3 MICH Szuba, Dan 18-24 1:41.40 1:41.50 4 7
4 TNAQ Murray, Nathan 18-24 1:38.90 1:46.24 11 0
5 SLAM Logan, Blake 18-24 1:41.00 1:43.48 8 3
6 MESC Dray, Jonathan 18-24 1:43.07 1:42.93 6 5
7 PBM Warner, Shawn 18-24 1:45.43 1:41.80 5 6
8 WMAC Perez, Ricky 18-24 1:47.52 1:41.12 3 8

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
WMAC Larkin, Mark 45-49 1:53.60 NP
WMAC Lopez, Francisco 65-69 4:12.00 NP
WMAC Michalowski, Brian 40-44 1:54.99 NP
BCTM Pepper, Bryan 25-29 1:49.28 NP
INDY Snyder, Alex 25-29 1:55.55 NP
INDY Reiman, Timothy 85-89 4:02.60 NP
SVY Gross, Jeremy 45-49 1:50.46 NP
CHEL Jurman, Jasper 18-24 1:45.30 NP
NCMS Sanchez, Greg 60-64 2:04.41 NP
OHSP Clark, Gregory 30-34 2:18.00 NP
RICE De Groot, John 45-49 1:54.78 NP
GSC Faust, Raleigh 40-44 1:49.00 NP
VMST Sheahan, Dan 60-64 2:14.47 NP
TOC Aziz, Mazen 25-29 1:52.00 NP
TOC Bower, Kenny 30-34 1:50.50 NP
PBM Ferron, Lars 60-64 2:25.18 NP
PBM Fisher, Alex 75-79 3:03.51 NP
PBM Quiggin, David 70-74 2:14.45 NP
SYSM Stultz, Todd 55-59 1:58.00 NP
SBRM Schlueter, Benjamin 40-44 2:35.50 NP
SWED Cordero, Billy 50-54 2:03.00 NP
UC15 Arrington, Adam 50-54 2:00.80 NP
SWED Holck, Andy 45-49 2:08.00 NP
WLAC Szabados, Bela 40-44 1:45.16 NP
LMS Unland, Mark 55-59 2:13.50 NP
MICH Doud, Robert 95-99 7:04.16 NP
COOG Mahaffey, Don 55-59 2:08.62 NP
IM Blumenthal, Jeffrey 60-64 2:11.65 NP
IM Soltys, Ted 55-59 2:00.00 NP
NAM Halloran, Ross 40-44 1:52.00 NP
PALM Beardmore, Roger 65-69 2:40.60 NP
NYAC Frawley, Robert 25-29 1:55.05 NP

<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
This Meet > Swim Meets > Home