SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2018 Nationwide U.S. Masters Swimming Spring National Championship

Heat Sheet - 21 Heats

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 6 Men 400 Y IM
185 Swimmers

Heat 1 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 IM Schein, Howard 70-74 8:02.02 8:08.35 9 2
2 INDY Bly, Phillip 65-69 7:59.01 6:40.39 10 1
3 ELG Osborne, Oz 70-74 7:29.27 7:08.72 7 4
4 BUMS Langendorfer, Stephen 65-69 7:07.99 7:01.87 12 0
5 TNAQ Lauer, William 80-84 7:25.68 6:54.61 1 11
6 MICH Stover, John 75-79 7:55.18 8:08.12 3 8
7 WMAC Russell, Fred 70-74 8:00.00 7:25.08 8 3
8 O*H* Learmonth, William 75-79 8:33.27 9:36.03 4 7

Heat 2 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 SLAM Maine, Thomas 90-94 10:32.25 9:48.23 1 11
3 SDSM Mitchell, Tom 85-89 9:01.89 9:06.24 1 11
4 NCMS Miller, Jamie 60-64 8:36.44 9:44.91 18 0
5 IAMA Brenton, Buz 80-84 8:41.00 8:34.23 2 9
6 MICH Forgione, David 60-64 10:00.00 10:57.94 19 0

Heat 3 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MICH Mange, David 60-64 6:52.00 6:39.25 17 0
2 MICH Lokensgard, Erik 75-79 6:40.00 6:34.20 2 9
3 PSK Mange, Kenneth 65-69 6:36.00 6:21.13 7 4
4 WMAC Rosen, Robert 60-64 6:32.74 6:23.28 16 0
5 EAM Smith, Richard 70-74 6:33.00 6:21.95 4 7
6 COLE Clarke, Gregory 70-74 6:36.31 DQ NP 0
7 TOC King, Edward 65-69 6:45.00 6:31.57 9 2
8 ARIZ Shaffer, Craig 70-74 6:56.64 7:06.51 6 5

Heat 4 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WMAC Corris, Robert 70-74 6:21.50 6:39.32 5 6
2 CMAM Kennedy, James 65-69 6:10.00 6:41.84 11 0
3 ARIZ Collins, Theodore 50-54 6:05.00 6:17.16 16 0
4 WMAC Millholland, Carl 65-69 6:00.00 5:51.75 4 7
5 DAM Swenor, Gary 60-64 6:02.10 5:58.23 14 0
6 MICH Staudacher, David 65-69 6:07.29 6:10.34 6 5
7 WCM Conner, Christopher 55-59 6:18.30 6:16.11 14 0
8 BUMS Cothren, Jack 65-69 6:25.00 6:24.00 8 3

Heat 5 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 UC16 Geiss, Anthony 40-44 6:00.00 5:46.78 13 0
2 SPM Rager, Ryan 40-44 5:56.88 6:02.30 14 0
3 LAPS Raine, Charlie 55-59 5:55.11 DQ NP 0
4 IM Avery, Bill 55-59 5:49.56 NS NP 0
5 MICH Sturdy, Patrick 45-49 5:54.00 5:37.92 15 0
6 MICH Fitzmorris, Drew 55-59 5:55.55 5:41.85 13 0
7 IAMA LeMaster, Stan 70-74 5:59.95 5:55.16 2 9
8 WMAC Conley, Scotty 45-49 6:00.00 5:54.85 17 0

Heat 6 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WMAC Clark, David 60-64 5:47.00 NS NP 0
2 MICH Phillips, Mike 60-64 5:45.77 5:37.91 13 0
3 SDSM Freshley, Mike 75-79 5:43.80 6:14.05 1 11
4 SAWS Clemmons, Jim 65-69 5:39.50 5:23.76 3 8
5 CMS Carney, Kent 70-74 5:43.44 5:59.98 3 8
6 IM Wendt, George 70-74 5:45.00 5:44.96 1 11
7 MICH Aumiller, Joe 60-64 5:46.85 6:21.03 15 0
8 O*H* Douglass, Nick 65-69 5:49.41 6:08.34 5 6

Heat 7 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PBM Whitcomb, Grant 55-59 5:35.92 5:13.50 10 1
2 MICH Perry, Ron 45-49 5:35.00 5:45.92 16 0
3 WMAC Van De Laarschot, Keith 60-64 5:34.85 5:35.21 12 0
4 SWIFT Knowles, Andy 60-64 5:30.29 5:26.51 8 3
5 CHEL Chambers, John 60-64 5:32.00 5:20.43 7 4
6 BUMS Khouri, Brian 30-34 5:34.95 5:25.84 10 1
7 OREG Voll, Robert 60-64 5:35.13 5:32.86 11 0
8 SKY Sprawls, David 60-64 5:36.06 5:29.52 10 1

Heat 8 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CONN Duguay, Robert 30-34 5:27.95 5:31.89 11 0
2 ELG Ursu, Andrei 60-64 5:24.00 5:13.97 6 5
3 SLAM Hopson, Bruce 50-54 5:22.07 5:23.79 15 0
4 SKY Haberek, Cork 60-64 5:18.45 5:27.42 9 2
5 VCM Kerns, Hubie 65-69 5:20.00 5:17.10 2 9
6 NEM Chatinover, Jonathan 55-59 5:22.13 5:23.09 12 0
7 INDY Forst, Jeremy 40-44 5:25.00 5:18.32 12 0
8 USF Ganiyev, Doston 30-34 5:30.00 DQ NP 0

Heat 9 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 TRAY Ritchie, Andy 55-59 5:14.50 5:02.76 7 4
2 USMS Dauginas, Joe 55-59 5:12.03 5:14.62 11 0
3 FWYS Elizondo, Bill 50-54 5:11.90 5:07.43 13 0
4 MICH Schuldinger, Michael 55-59 5:10.00 5:05.91 9 2
5 MEDM Semus, Joe 45-49 5:10.00 5:08.84 11 0
6 INDY Shope, Jon 50-54 5:12.00 5:01.68 11 0
7 PALM Vogler, Terry 45-49 5:14.34 5:15.30 12 0
8 IAMA Eure, Paul 50-54 5:17.35 5:14.35 14 0

Heat 10 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 VCM Young, Michel 45-49 5:10.00 5:24.37 14 0
2 HAFL LeClair, David 50-54 5:07.04 5:01.48 10 1
3 SFTL Fischer, Andy 50-54 5:05.00 4:55.82 9 2
4 SPM Herman, Eric 45-49 5:04.40 4:56.04 7 4
5 AGUA Arias, Luis 30-34 5:05.00 NS NP 0
6 INDY Dolence, Mike 45-49 5:07.00 5:19.76 13 0
7 SFTL Marks, Ronald 55-59 5:09.01 5:00.40 6 5
8 PSM Jones, Brad 50-54 5:10.00 4:42.81 8 3

Heat 11 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PCY Wasserman, Neil 60-64 5:03.01 5:05.19 4 7
2 PBM Billingsley, Patrick 35-39 5:02.09 4:58.94 11 0
3 SPM Davis, Kern 60-64 5:00.01 5:08.04 5 6
4 WVM Ghavami, Alex 18-24 5:00.00 4:56.18 9 2
5 IM Seibt, Andreas 60-64 5:00.00 4:47.82 1 11
6 WMAC Grisa, Thomas 55-59 5:01.60 4:58.80 4 7
7 CMS Melanson, Edward 55-59 5:02.84 5:00.03 5 6
8 NAM Callahan, Jim 60-64 5:04.33 5:00.35 3 8

Heat 12 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SRM Morales, John 60-64 4:59.55 4:56.01 2 9
2 GS McAdam, Robert 55-59 4:58.64 5:02.82 8 3
3 FAIR Schwarz, Kurt 30-34 4:58.00 4:44.58 6 5
4 IM Bey, Jim 50-54 4:55.00 5:01.90 12 0
5 PBM Magazine, Andrew 25-29 4:57.99 4:37.51 12 0
6 MICH McFee, Andrew 30-34 4:58.20 5:01.15 9 2
7 PSM Winter, Doug 45-49 4:58.69 4:52.34 6 5
8 IM Grotke, Kevin 45-49 5:00.00 4:49.61 5 6

Heat 13 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MICH Wuchte, Mathew 45-49 4:53.28 5:02.31 9 2
2 SFTL Segarra, Rafael 50-54 4:50.30 4:42.27 7 4
3 WMAC Korabelnikov, Tomer 18-24 4:50.00 4:36.87 7 4
4 NEM Naylor, Jeff 55-59 4:48.82 4:49.09 3 8
5 NAM Bey, Matthew 30-34 4:50.00 4:50.55 7 4
6 UMAC Ellis, Andrew 45-49 4:50.00 DQ NP 0
7 SNM Hamilton, Nathan 45-49 4:51.70 5:02.70 10 1
8 PSM Phillips, Daniel 55-59 4:53.68 4:42.29 1 11

Heat 14 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MATT Von Jouanne, Roger 55-59 4:48.25 4:47.53 2 9
2 GS Decker, John 40-44 4:46.95 4:45.26 7 4
3 PALM Sites, Tyler 25-29 4:46.38 4:30.46 10 1
4 RMST Koons, Andrew 25-29 4:45.69 4:48.40 14 0
5 PBM Hanssen, Erik 45-49 4:45.85 4:38.89 4 7
6 MVN Gunnell, Steve 45-49 4:46.60 DQ NP 0
7 OREG Adams, James 40-44 4:47.02 4:52.72 11 0
8 NAST Maydak, Jeffrey 40-44 4:48.69 4:48.20 8 3

Heat 15 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MINN Rosales Yepez, Jose 30-34 4:45.00 4:51.09 8 3
2 NAM Birnbrich, Hayden 25-29 4:45.00 4:43.23 13 0
3 SPM Stiles, David 25-29 4:43.61 4:53.06 15 0
4 INDY Rouch, Stephen 35-39 4:43.46 4:36.24 6 5
5 BCTM Osada, Akihiko 30-34 4:43.58 4:39.74 5 6
6 SWIN Robb, Jeff 45-49 4:44.88 4:57.53 8 3
7 NAM Morris, Richard 50-54 4:45.00 4:41.89 6 5
8 BUMS Werner, David 35-39 4:45.52 4:46.95 9 2

Heat 16 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SFTL Cedanio, Noel 35-39 4:42.11 4:51.63 10 1
2 ROSE Fisher, Sean 18-24 4:40.17 4:33.30 6 5
3 NAM Lehr, Gunner 45-49 4:39.99 4:34.34 3 8
4 WH2O Sinel, Craig 40-44 4:39.37 4:36.25 5 6
5 MICH Rietema, Brad 40-44 4:39.71 4:50.51 9 2
6 PALM Malik, Michael 35-39 4:40.12 4:35.24 5 6
7 CMS Batchelder, John 35-39 4:41.72 4:37.21 7 4
8 ELG Sur, Thomas 35-39 4:42.70 4:24.27 4 7

Heat 17 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 INDY Hartsock, Steve 40-44 4:38.27 4:51.23 10 1
2 IM Van Huis, Alex 30-34 4:36.98 4:24.73 1 11
3 TNYA Hildebrand, David 35-39 4:34.64 4:38.42 8 3
4 IM Secor, Don 40-44 4:33.12 4:25.92 2 9
5 WMAC Stich, Darryl 40-44 4:34.30 4:33.85 4 7
6 GRSC Valdivia, Ricardo 50-54 4:35.59 4:28.44 2 9
7 PSM Kays, David 50-54 4:37.90 4:39.17 5 6
8 ROSE Lum, Andrew 18-24 4:38.37 4:37.91 8 3

Heat 18 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 INDY O'Malley, Mark 40-44 4:32.22 DQ NP 0
2 NCMS Heijnen, Michel 30-34 4:30.02 4:32.46 4 7
3 NAM Hill, Keith 40-44 4:30.00 4:37.18 6 5
4 SHAM Klepchick, Paul 40-44 4:27.14 4:28.17 3 8
5 TOC Yntema, Douwe 25-29 4:28.40 4:23.10 7 4
6 IM Hartley, John 30-34 4:30.00 4:28.10 2 9
7 SLAM Lau, Jonathan 30-34 4:30.82 4:31.50 3 8
8 PSM Colella, Rick 65-69 4:32.37 4:30.64 1 11

Heat 19 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CMS Jimenez, Ignacio 50-54 4:26.21 4:32.48 4 7
2 SLAM Wagner, Matthew 18-24 4:25.83 4:22.41 5 6
3 TOC Casey, Aaron 25-29 4:25.00 4:32.24 11 0
4 SLAM Owen, Jason 35-39 4:23.00 4:23.24 3 8
5 IM Davis, Joshua 25-29 4:23.00 4:21.69 6 5
6 ARIZ Brundage, Patrick 50-54 4:25.72 4:26.07 1 11
7 INDY Halbert, Jeffrey 40-44 4:26.02 DQ NP 0
8 NAM Wharton, Dave 45-49 4:26.69 4:27.57 2 9

Heat 20 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SKY Solano, Abraham 45-49 4:22.00 4:22.04 1 11
2 CMS Doherty, Kevin 40-44 4:21.43 4:22.18 1 11
3 NEM Moran, Daniel 35-39 4:17.92 4:15.07 2 9
4 MICH Helander, Aaron 18-24 4:15.96 4:09.74 4 7
5 CSPM Pasquesi, Justin 25-29 4:16.34 4:12.95 5 6
6 GRA Magee, Mark 50-54 4:19.26 4:29.01 3 8
7 O*H* McCollister, Andrew 25-29 4:21.73 4:12.26 4 7
8 SFTL Monahan, Sean 25-29 4:22.72 4:26.65 9 2

Heat 21 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 DAS Glaser-Garbrick, Dan 25-29 4:14.20 4:04.13 2 9
2 SLAM Lawrence, Jesse 25-29 4:12.35 4:25.07 8 3
3 SFTL Rosenbaum, Ryan 18-24 4:07.00 4:07.68 2 9
4 TNAQ Murray, Nathan 18-24 3:49.02 4:08.30 3 8
5 TOC Babcock, Colin 25-29 4:06.97 4:10.82 3 8
6 MESC Dray, Jonathan 18-24 4:07.07 4:05.22 1 11
7 FAIR Danner, Gregory 35-39 4:12.71 4:08.93 1 11
8 WLAC Healy, Devon 25-29 4:15.50 4:04.10 1 11

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
SKY Rushman, C.J. 45-49 5:13.32 NP
SLAM Miller, Douglas 70-74 5:45.00 NP
LAPS Van Nort, Steven 65-69 5:44.22 NP
UC11 Oyler, Paul 50-54 5:03.00 NP
UC32 Wolfe, Artie 75-79 6:52.82 NP
SWED Cordero, Billy 50-54 4:59.00 NP
SWED Holck, Andy 45-49 5:30.00 NP
TNAQ Schumann, David 70-74 8:05.78 NP
PBM Berwald, Joshua 35-39 5:03.55 NP
NEM Bright, David 65-69 5:26.83 NP
SFY Hoyne, Ron 60-64 5:50.28 NP
IM Dodson, Phil 65-69 5:13.56 NP
IM Blumenthal, Jeffrey 60-64 5:44.25 NP
OREG Fasbender, Barry 80-84 7:46.49 NP
OREG Miller, Matt 40-44 4:54.47 NP
NAM LaMastra, James 40-44 4:43.37 NP
GRA Lucero, Michael 45-49 4:56.15 NP
BCTM Zhai, Eric 35-39 4:47.50 NP
INDY Catlin, Andrew 25-29 4:25.39 NP
INDY Snyder, Alex 25-29 4:47.39 NP

<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
This Meet > Swim Meets > Home