SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2017 SPMS Short Course Meters Championship

Heat Sheet - 11 Heats

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 39 Men 200 M Free
105 Swimmers

Heat 1 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 LBG Smith, Stan 70-74 5:00.00 3:45.07 3 6
2 SDSM Hubbard, Donald 90-94 4:42.00 4:52.75 1 9
3 LVM Feldman, Michael 55-59 4:00.00 3:49.96 17 0
4 SCAQ Gross, William 55-59 3:40.00 3:45.48 16 0
5 LVM Cochran, Victor 65-69 3:59.00 3:56.66 5 4
6 ROSE Goode, Douglas 75-79 4:08.89 4:31.80 4 5
7 LVM Butler, Walter 85-89 4:43.10 4:49.95 1 9
8 GRA Montes, Bob 50-54 5:00.00 4:40.03 10 0

Heat 2 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SBM Beguhl, Philip 65-69 3:25.00 3:32.19 4 5
2 GRA Bird, Justin 30-34 3:20.00 3:11.81 5 4
3 WH2O Bahamon, Luis 55-59 3:15.00 3:08.49 15 0
4 ROSE Purgason, H Lee 60-64 3:12.00 3:08.00 5 4
5 WH2O Charmes, Roman 35-39 3:15.00 3:03.64 6 3
6 ROSE House, John 75-79 3:18.36 3:27.53 3 6
7 ROSE Ronay, Peter 75-79 3:20.00 3:13.10 2 7
8 CMS Abrahams, Richard 70-74 3:30.00 2:58.53 2 7

Heat 3 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WH2O Liao, Seymour 45-49 3:00.00 2:40.50 7 2
2 LVM Fulljames, Rick 65-69 2:56.00 2:53.30 3 6
3 WH2O Graham, Errol 55-59 2:52.40 2:57.98 14 0
4 LVM Anderson, Patrick 25-29 2:50.00 2:44.58 5 4
5 CVMM Aamoth, James 55-59 2:50.00 2:41.86 13 0
6 SDSM Harden, Jimmy 50-54 2:55.00 2:42.32 7 2
7 UC44 Carey, George 75-79 2:56.12 3:03.82 1 9
8 GRA Dickson, Kurt 50-54 2:02.40 2:04.51 1 9

Heat 4 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SDSM Gehr, Gabriel 25-29 2:45.47 NS NP 0
2 ROSE Christensen, Charlie 55-59 2:45.02 2:40.88 12 0
3 GRA Madden, Mark 55-59 2:45.00 2:40.60 11 0
4 BAC Gustavson, Jeff 55-59 2:42.05 2:37.30 9 0
5 SDSM Monney, Pascal 40-44 2:45.00 2:31.41 8 1
6 WH2O Camacho, Raymond 50-54 2:45.00 2:48.10 9 0
7 MELO Pinto, Harlan 60-64 2:45.44 2:42.56 4 5
8 SDSM Nitsch, Michael 45-49 2:46.01 2:59.20 8 1

Heat 5 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ROSE Hilger, Eric 50-54 2:40.00 2:36.46 6 3
2 SDSM Given, Michael 50-54 2:36.20 2:30.64 4 5
3 ARIZ Wilder, Hugh 70-74 2:34.00 2:32.45 1 9
4 UC44 Jarvis, Scott 55-59 2:32.54 2:30.50 7 2
5 ROSE Frost, Ray 50-54 2:33.00 2:33.32 5 4
6 VCM Olson, Tom 65-69 2:36.00 2:41.43 2 7
7 MVM Campbell, Chris 55-59 2:38.00 2:32.93 8 1
8 MVN Santy, James 55-59 2:40.12 2:37.70 10 0

Heat 6 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 GRA Heath, Lee 45-49 2:30.00 2:31.67 6 3
2 SDSM Hartloff, Paul 55-59 2:30.00 2:26.67 6 3
3 SDSM Muniz, Rodrigo 35-39 2:30.00 2:33.66 5 4
4 VCM Gruber, Glenn 65-69 2:25.09 2:24.25 1 9
5 ROSE Bloss, Wolf-Rudiger 45-49 2:26.00 2:22.54 5 4
6 GRA Binkow, Samuel 25-29 2:30.00 2:27.49 4 5
7 GRA Burnett, Davey 30-34 2:30.00 2:27.62 4 5
8 GRA Finn, Jeff 50-54 2:30.00 2:43.20 8 1

Heat 7 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MVM Pereira, Ed 30-34 2:23.50 2:21.19 3 6
2 VCM Frank, Peter 55-59 2:23.29 2:19.34 3 6
3 GRA Jensen, Dan 55-59 2:22.00 2:19.56 4 5
4 ROSE Taylor, Thomas 55-59 2:20.50 2:16.65 2 7
5 ROSE Passos, Andre 40-44 2:20.74 2:13.41 5 4
6 UC38 Meyer, Brian 40-44 2:23.00 2:15.41 6 3
7 NOVA Crosson, Jeffrey 55-59 2:23.42 2:24.43 5 4
8 NOVA Sponagle, Stephen 60-64 2:24.94 2:25.84 3 6

Heat 8 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MAX Zhou, John 40-44 2:20.00 2:25.81 7 2
2 WH2O Libit, Bryan 35-39 2:19.30 2:26.63 4 5
3 ROSE Godor, Frank 35-39 2:17.69 2:16.65 3 6
4 MAM Dunlap, Ryan 35-39 2:15.00 2:15.98 2 7
5 TSTT Guardado, Jese 18-24 2:15.61 2:16.34 5 4
6 GRA Lucero, Michael 45-49 2:18.12 2:15.80 4 5
7 OREG Hathaway, David 55-59 2:19.74 2:15.65 1 9
8 ROSE Fisher, Sean 18-24 2:20.00 2:11.69 4 5

Heat 9 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ROSE Cienega, Julio 50-54 2:14.88 2:16.74 2 7
2 TVM Cutting, Steve 60-64 2:14.51 2:17.98 2 7
3 GRA Hochstrasser, James 30-34 2:14.15 2:16.65 2 7
4 ROSE Galluzzi, David 40-44 2:10.00 2:09.73 4 5
5 MVN Gunnell, Steve 45-49 2:12.89 2:08.32 2 7
6 GRA Edge, Jonathan 50-54 2:14.37 2:17.53 3 6
7 WH2O Larson, Adam 35-39 2:14.81 2:15.29 1 9
8 TSTT Montero, Kyle 18-24 2:15.00 2:36.66 8 1

Heat 10 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 GRA Wood, Andrew 40-44 2:09.99 2:09.43 2 7
2 LVM Boshoff, Nick 45-49 2:08.97 2:08.62 3 6
3 ROSE Stephenson, Dan 60-64 2:07.75 2:06.50 1 9
4 WH2O Kunsch, Antoine 25-29 2:05.00 1:58.35 2 7
5 RAA Popko, David 40-44 2:06.61 2:07.22 1 9
6 GRA Hill, Jamal 18-24 2:08.49 2:22.77 6 3
7 OREG Miller, Matt 40-44 2:09.62 2:09.63 3 6
8 GRA Acosta - Gomez, Misael 18-24 2:10.00 2:24.22 7 2

Heat 11 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 LVM Wegner, Dan 45-49 2:01.01 1:58.87 1 9
3 GRA Lindsay, Kyle 18-24 2:00.00 2:01.87 3 6
4 ROSE Porrazzo, Ralph 25-29 1:54.33 1:56.59 1 9
5 ROSE Burnett, Simon 30-34 1:56.30 1:50.83 1 9
6 MVN Fidler, Tyler 18-24 2:00.63 2:00.28 1 9
7 LVM Anderson, Eric 18-24 2:02.17 2:00.68 2 7
8 WH2O Stryker, Samuel 25-29 2:03.00 2:06.60 3 6

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
CARL Padgett, David 45-49 2:06.00 NP
CHEL Sabala, Michael 35-39 2:12.17 NP
RAA Kennedy, William 60-64 2:53.69 NP
RIPT Pombo, Diego 55-59 2:19.31 NP
GRA Wrabley, Matt 55-59 3:00.00 NP
GRA Palmer, Kent 40-44 2:22.20 NP
GRA Pechmann, Luke 25-29 1:50.98 NP
GRA Winslow, Scott 45-49 3:37.00 NP
NOVA Podmajersky, Tom 50-54 2:30.00 NP
GRA Johnson, Che 45-49 2:49.81 NP
GRA Cook, Jacob 25-29 2:05.00 NP
GRA Herrera, Carlos 25-29 2:16.00 NP
SDSM Astudillo, Fabio 65-69 3:10.00 NP
SDSM Frogley, Terry 45-49 2:17.59 NP
ROSE DeSouza, Jose 45-49 2:10.00 NP
VCM Foote, David 65-69 2:42.37 NP
SDSM Sicard, Federico 65-69 2:55.00 NP
TAM Bernard, Alan 65-69 2:25.99 NP

<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Strive Swim
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home