SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2017 SPMS Short Course Meters Championship

Heat Sheet - 12 Heats

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 12 Men 400 M Free
95 Swimmers

Heat 1 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 GRA Montes, Bob 50-54 10:00.00 10:00.27 18 0
2 TSTT Mejia, Fernando 50-54 8:28.32 5:35.35 12 0
3 SDSM Mitchell, Tom 80-84 7:55.00 8:03.35 1 9
4 GRA Bird, Justin 30-34 7:45.00 7:01.16 6 3
5 LVM Tarquino, Mario 50-54 7:50.00 6:58.00 16 0
7 LVM Cochran, Victor 65-69 7:59.00 8:28.50 7 2
8 GRA Stalker, Nathan 40-44 10:00.00 4:52.61 5 4

Heat 2 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 LBG Werner, John 50-54 7:02.46 6:58.32 17 0
2 LVM Anderson, Patrick 25-29 7:00.00 5:45.77 5 4
3 LVM Ghan, Jeff 65-69 6:59.00 6:08.10 5 4
4 WH2O Olson, Jay 65-69 6:40.00 6:32.90 6 3
5 GRA Mallen, Travis 40-44 6:50.00 7:19.95 10 0
7 LVM Jauch, Peter 50-54 6:59.00 6:26.60 15 0
8 GRA Winslow, Scott 45-49 7:00.00 NS NP 0

Heat 3 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ROSE Bostrom, Michael 40-44 6:32.24 6:41.74 9 0
2 UC44 Carey, George 75-79 6:29.97 6:34.30 1 9
3 LVM Fulljames, Rick 65-69 6:16.00 6:04.91 4 5
4 WH2O Figueiredo, Paulo 70-74 6:06.31 6:16.05 2 7
5 CVMM Losinski, Mark 60-64 6:08.93 6:16.06 8 1
7 WH2O Whitehead, Michael 50-54 6:25.00 6:16.53 14 0
8 GRA Keating, David 55-59 6:30.00 6:50.18 11 0

Heat 4 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MYST Ramos, John 55-59 6:00.23 5:43.81 8 1
2 WH2O Larson, Charles 65-69 6:00.00 5:50.59 3 6
3 GRA Wrabley, Matt 55-59 5:55.02 6:04.06 10 0
4 BAC Gustavson, Jeff 55-59 5:48.67 5:44.49 9 0
5 SCAQ Fisk, Nelson 50-54 5:55.00 5:51.99 13 0
7 LBG Liu, Jeff 40-44 6:00.00 5:53.52 8 1
8 ROSE Gomez Larez, Luis 40-44 6:00.00 5:07.64 7 2

Heat 5 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PCCM Anderson, Robert 60-64 5:48.35 5:45.77 7 2
2 LBG Fowler, Chris 50-54 5:40.00 5:33.33 11 0
3 ARIZ Wilder, Hugh 70-74 5:35.00 5:32.84 1 9
4 SAWS Clemmons, Jim 65-69 5:29.50 5:07.35 1 9
5 UC33 Yu, Charlie 45-49 5:30.00 5:06.05 4 5
7 GRA Heath, Lee 45-49 5:40.00 5:20.18 5 4
8 MVN Heather, Michael 60-64 5:43.86 5:42.24 6 3

Heat 6 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ROSE Frost, Ray 50-54 5:25.00 5:27.69 10 0
2 TAM Bernard, Alan 65-69 5:19.99 5:19.85 2 7
3 ARIZ Modjeska, Mark 60-64 5:15.33 5:13.76 5 4
4 LBG Kremers, Brian 40-44 5:15.01 5:04.19 6 3
5 ROSE Hsu, Howard 30-34 5:15.25 5:04.66 3 6
7 GRA Liebowitz, Daniel 30-34 5:17.25 5:19.12 5 4
8 NOVA Bolcoa, Scott 35-39 5:23.68 5:13.14 5 4

Heat 7 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MYST Holbeck, John 55-59 5:14.50 5:07.96 6 3
2 SDSM Hartloff, Paul 55-59 5:06.00 5:05.14 5 4
3 ROSE Godor, Frank 35-39 5:00.68 4:57.32 4 5
4 GRA Hochstrasser, James 30-34 5:00.02 4:45.10 2 7
5 MVM Pereira, Ed 30-34 5:00.50 5:08.40 4 5
7 ROSE Hixson, Peter 50-54 5:03.20 5:00.28 9 0
8 UC44 Jarvis, Scott 55-59 5:10.00 5:22.07 7 2

Heat 8 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 GRA Acosta - Gomez, Misael 18-24 5:00.00 NS NP 0
2 NOVA Crosson, Jeffrey 55-59 4:59.57 4:54.28 2 7
3 ROSE Daltorio, Robert 25-29 4:58.86 4:53.77 3 6
4 OREG Hathaway, David 55-59 4:58.56 4:48.60 1 9
5 VCM Frank, Peter 55-59 4:58.64 4:58.13 3 6
7 UC38 Meyer, Brian 40-44 4:59.00 4:45.59 4 5
8 NOVA Sponagle, Stephen 60-64 4:59.96 5:06.92 4 5

Heat 9 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 GRA Jensen, Dan 55-59 4:57.00 4:58.14 4 5
2 TVM Cutting, Steve 60-64 4:55.01 4:58.47 3 6
3 ROSE Mendoza, Jon 30-34 4:50.00 4:40.48 1 9
4 SDSM Jones, Kenton 50-54 4:43.09 4:45.12 6 3
5 ROSE Cienega, Julio 50-54 4:49.88 4:54.60 8 1
7 GRA Lucero, Michael 45-49 4:52.91 5:04.52 3 6
8 GRA Skelly, Drew 50-54 4:56.99 4:53.85 7 2

Heat 10 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 GRA Paggi, Gregory 35-39 4:42.12 4:39.48 3 6
2 CARL Padgett, David 45-49 4:40.00 4:51.50 2 7
3 LVM Jackson, Randy 35-39 4:36.98 4:29.79 1 9
4 ROSE Stephenson, Dan 60-64 4:36.00 4:29.92 1 9
5 SCAQ Thomas, Bruce 60-64 4:36.43 4:39.99 2 7
7 CVMM Koehler, Doug 50-54 4:37.83 4:39.19 5 4
8 LVM Marlow, Jarvis 40-44 4:40.01 4:32.87 2 7

Heat 11 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ROSE Galluzzi, David 40-44 4:35.00 4:37.43 3 6
2 GRA Edge, Jonathan 50-54 4:34.58 4:39.12 4 5
3 GRA Dickson, Keith 18-24 4:29.72 4:26.76 3 6
4 PSM Kays, David 50-54 4:26.87 4:27.08 3 6
5 LVM Anderson, Eric 18-24 4:27.38 4:21.67 2 7
7 GRA Miess, David 25-29 4:30.00 5:28.14 4 5
8 OREG Miller, Matt 40-44 4:35.00 4:32.13 1 9

Heat 12 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 GRA Marshall, Mario 35-39 4:25.90 4:30.45 2 7
2 MVN Fidler, Tyler 18-24 4:24.18 4:19.28 1 9
3 GRA Dickson, Kurt 50-54 4:17.55 4:19.15 2 7
4 WH2O Kunsch, Antoine 25-29 4:15.00 4:26.06 1 9
5 UC38 Wells, Barton 50-54 4:16.37 4:17.35 1 9
7 LVM Wegner, Dan 45-49 4:19.36 4:15.35 1 9
8 WH2O Stryker, Samuel 25-29 4:25.00 4:27.90 2 7

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
WH2O Sinel, Craig 40-44 4:47.28 NP
WH2O Skow, Jonathan 55-59 5:55.00 NP
CVMM Marnoch, Eric 50-54 4:52.57 NP
PVS Ford, Peter 35-39 4:20.00 NP
SDSM Sicard, Federico 65-69 6:15.00 NP
VCM Gruber, Glenn 65-69 5:12.68 NP
VCM Foote, David 65-69 5:54.75 NP
ROSE Passos, Andre 40-44 4:45.50 NP
GRA Herrera, Carlos 25-29 4:50.00 NP
GRA Lindsay, Kyle 18-24 4:20.00 NP
NOVA Podmajersky, Tom 50-54 6:00.00 NP

<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All times are unofficial just like a scoreboard.  For official times see official results at meet.
Advertise Here
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home