2018 YMCA Masters National Swimming Championships

Heat Sheet - 10 Heats

Event 312 Men 200 Y Breast
63 Swimmers

Heat 1 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 2631 Collings, John 90-94 9:02.01 10:17.53 1 9
2 7125 Salzmann, Fred 85-89 5:46.48 6:07.95 1 9
4 7169 May, George 80-84 4:00.00 3:58.24 1 9
5 6328 Kuglen, Craig 80-84 5:49.62 NS NP 0

Heat 2 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 1285 Hickey, Ken 70-74 4:44.00 5:13.18 5 4
2 1245 Riker, Tony 70-74 3:42.00 3:27.09 3 6
3 2631 Iliff, Jack 70-74 3:15.00 3:14.95 2 7
4 1245 Parsons, Roger 70-74 3:17.75 3:12.77 1 9
5 4600 van Meeteren, Hans 70-74 3:48.22 3:55.14 4 5
6 1069 Laux, Michael 75-79 3:56.14 3:23.61 1 9
7 2631 Fligsten, Ken 75-79 6:10.00 5:34.54 2 7

Heat 3 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 5023 Hardwick, David 65-69 4:20.00 4:23.44 12 0
3 1336 Martin, Jack 65-69 3:20.00 3:09.22 7 2
4 1069 Geoghegan, William 65-69 3:16.00 3:12.61 10 0
5 2135 Hartkemeyer, Randall 65-69 3:20.00 3:12.50 9 0
6 1336 Chojnowski, Gerry 65-69 3:33.50 3:34.44 11 0

Heat 4 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 6124 Haverland, Rick 65-69 3:15.00 NS NP 0
2 5867 Campbell, Mike 65-69 2:59.00 3:03.16 5 4
3 4803 Douglass, Nick 65-69 2:53.13 2:57.02 4 5
4 1245 Shead, Timothy 65-69 2:30.00 2:35.25 1 9
5 2135 Heck, Steven 65-69 2:45.45 2:47.68 2 7
6 6748 Bauer, Craig 65-69 2:55.50 2:53.43 3 6
7 1245 Griffin, Dane 65-69 3:11.00 3:10.43 8 1
8 5867 Muthler, Stephen 65-69 3:15.69 3:06.48 6 3

Heat 5 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 4549 Miller, Jamie 60-64 4:31.00 4:33.30 9 0
3 2631 Irminger, Doug 60-64 3:54.41 4:01.68 8 1
4 1248 Ibanez, George 60-64 3:42.00 3:34.48 5 4
5 1245 Sonenshein, Roy 60-64 3:44.60 3:52.64 7 2
6 1245 Braffman, Bruce 60-64 4:03.64 DQ NP 0
7 2631 Threadgill, Peter 60-64 5:25.70 5:49.38 10 0

Heat 6 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 4803 Mouch, Brian 60-64 3:30.00 3:20.53 4 5
2 1336 Keil, Mark 60-64 3:27.84 NS NP 0
3 1336 Battistini, Rick 60-64 2:50.00 NS NP 0
4 5023 Halley, Franklin 60-64 2:32.45 2:38.11 1 9
5 1336 Kussatz, Uwe 60-64 2:36.00 2:46.35 2 7
6 5867 Naumov, Evan 60-64 3:09.00 3:18.01 3 6
7 3915 DeSimone, David 60-64 3:30.00 NS NP 0
8 2135 Klahn, Bill 60-64 3:40.00 3:51.50 6 3

Heat 7 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 4803 Tepe, Chris 55-59 3:05.69 3:01.57 5 4
3 1245 Moreno, Al 55-59 2:33.00 2:43.98 3 6
4 1245 Aubrey, Michael 55-59 2:25.00 2:27.60 2 7
5 6124 McAdam, Robert 55-59 2:27.77 2:26.21 1 9
6 2631 Sebring, Patrick 55-59 3:00.00 2:58.96 4 5

Heat 8 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 1336 Hillman, Allen 50-54 2:51.01 2:56.16 4 5
3 1245 LeClair, David 50-54 2:45.15 2:42.75 3 6
4 1069 Lynch, Myles 50-54 2:21.00 2:21.56 1 9
5 1069 Henderson, Wade 50-54 2:30.00 2:33.85 2 7
6 1245 Sabra, David 50-54 2:50.00 NS NP 0
7 1988 Stephens, Ryan 45-49 2:25.00 2:35.05 1 9

Heat 9 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 1245 Cox, Raymond 40-44 3:05.00 3:04.71 5 4
2 1285 Hynes, Brodie 40-44 2:46.55 2:46.84 4 5
3 1336 Jerger, Adam 40-44 2:15.00 2:14.05 1 9
4 5023 Rasmussen, Cody 40-44 2:20.00 2:18.54 2 7
5 6124 Decker, John 40-44 2:50.00 2:34.03 3 6
6 1245 Fuentes, Julio 35-39 2:32.11 2:28.36 2 7
7 1336 Groselle, John 35-39 2:23.41 2:21.06 1 9
8 1245 Perry, Nicholas 35-39 3:19.62 3:26.50 3 6

Heat 10 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 5023 Martin, Bradley 30-34 2:53.68 2:31.12 3 6
3 4803 Schapiro, Adam 30-34 2:27.45 2:27.42 2 7
4 1245 Andara, Leopoldo 30-34 2:30.17 2:12.25 1 9
5 5023 Glaser-Garbrick, Dan 25-29 2:20.44 2:12.65 1 9
6 5023 Jergens, Matthew 25-29 2:24.69 2:25.89 2 7
7 4803 Carter, Thomas 18-24 2:36.26 NS NP 0

For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
FINIS
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home