SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

Pan American Masters 2018 Swimming Championship

Heat Sheet - 28 Heats

<<< Previous Event    

Event 804 Men 400 M Free
217 Swimmers

Heat 1 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
3 ANV Rodriguez, Jorge 85-89 13:00.00 11:21.36 5
4 AMAZ Acosta, Jose De Jesus 55-59 10:30.01 9:31.27 12
5 GAJA Stolz, Irwin 85-89 10:45.00 10:06.38 4

Heat 2 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
2 SYSM Colburn, Harry 75-79 9:54.94 9:46.22 6
3 SPM Beach, Robert 85-89 9:00.00 8:50.53 2
4 PBM Marchbanks, Jerry 80-84 8:34.00 NS NP
5 IM Mullins, Stephen 85-89 8:55.00 8:13.40 1
6 PEMA Peñaloza Jarrín, José 85-89 9:35.18 9:27.94 3
7 HAHAV Abusada, Espir 85-89 10:00.00 NS NP

Heat 3 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 T2NM Stollmeyer, Michael 80-84 8:20.45 7:49.08 2
2 OREG Foges, John 70-74 8:11.18 NS NP
3 BRMAS Meneses, Francisco 70-74 8:00.00 NS NP
4 SPEL Zeller, Max 80-84 7:55.00 8:31.36 4
5 FACT Zani, William 80-84 7:59.25 8:05.53 3
6 LQBLO Gutierrez, Felipe 25-29 8:00.00 7:50.56 12
7 GAJA Stolz, Hal 80-84 8:18.68 NS NP
8 IM Conlon, Mark 60-64 8:30.00 NS NP

Heat 4 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 NEM Tapia-Perez, Santiago 75-79 7:34.48 7:40.64 5
2 FENIX Mercado, Isaias 40-44 7:29.00 7:31.14 20
3 TSK Ingolfsrud, Geir 75-79 7:15.00 7:10.34 4
4 SFTL Szeinfeld, Marcos 70-74 7:13.69 7:06.94 11
5 SFTL Rimerman, Ira 80-84 7:15.00 7:06.85 1
6 GAJA Miller, David 75-79 7:20.00 NS NP
7 EMELE Salmon, John 65-69 7:32.48 6:50.58 9
8 SPMAS Pontes, Leonardo 40-44 7:40.00 7:21.91 19

Heat 5 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 DAM Swenor, Gary 60-64 7:11.96 NS NP
2 MASJO Angulo Gaucherand, Luis 25-29 7:00.15 6:21.84 10
3 ANMBA Da Silva Céo Neto, Pompilio 75-79 6:58.06 6:28.29 2
4 NCMS Diel, Bruce 70-74 6:45.55 NS NP
5 NCMS Glender, Carlos 60-64 6:55.70 6:43.02 14
6 PCMV Pisso, Wilman 35-39 7:00.00 5:54.32 13
7 SPORT Santos, Alejandro 60-64 7:07.00 7:14.91 15
8 PBM Taber, Mike 60-64 7:12.34 NS NP

Heat 6 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 NEM Hutchings, Dick 75-79 6:40.54 6:47.29 3
2 PCST Ebel, Mark 70-74 6:31.23 6:25.67 9
3 LIM Piccirilo, Jose 70-74 6:30.00 7:21.40 12
4 NCMS Nguyen, Sonny 35-39 6:29.99 6:27.61 17
5 COMPE Dine, Nelson 70-74 6:30.00 NS NP
6 DELV Aguilera, Jorge 65-69 6:30.00 6:37.10 8
7 FACT Ross, Mark 70-74 6:32.84 NS NP
8 GAJA Delair, Stan 65-69 6:45.00 NS NP

Heat 7 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 UC03 Mitchell, Tocher 70-74 6:25.00 6:28.84 10
2 DELV Velásquez Martínez, Iván 35-39 6:20.00 6:18.90 16
3 CROL Chavarria, Luis 35-39 6:15.00 5:56.84 14
4 LHM Goldstein, Brad 35-39 6:12.26 NS NP
5 MCHIH Venegas, Hugo 50-54 6:12.39 5:47.40 13
6 GOLD Miyares, Andres 35-39 6:18.22 NS NP
7 FACT Walker, Allan 65-69 6:20.22 6:36.69 7
8 MCHIH Torres, Omar 25-29 6:26.04 6:22.45 11

Heat 8 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 APUPY Vargas Gomez, David 40-44 6:10.23 NS NP
2 NCMS Carlson, Eric 55-59 6:07.07 5:51.18 10
3 CCMA Molina, Alvaro 25-29 6:04.00 NS NP
4 YCFM Pontes, Jose Renato 60-64 6:02.00 6:16.71 12
5 DN Romero, Arturo 35-39 6:02.26 5:50.18 12
6 TVM Hektner, Eric 60-64 6:05.37 6:01.48 10
7 UC14 Kesslering, Nick 65-69 6:10.20 NS NP
8 TANI Carvajal Cortez, Gilberto 60-64 6:12.00 6:37.53 13

Heat 9 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 SDSM Ralphs, Tony 75-79 6:00.00 5:42.62 1
2 SPM Freeman, Stephan 60-64 6:00.00 5:48.03 7
3 BRMAS Neto, Renato 50-54 6:00.00 NS NP
4 ACUCO Velez Johnson, Juan 35-39 6:00.00 5:24.96 10
5 BRMAS Moraes, Marco Antonio 45-49 6:00.00 NS NP
6 MV Russian, Oscar 65-69 6:00.00 5:50.95 6
7 SPM Salomon, Greg 55-59 6:00.00 NS NP
8 PEMA Canepa, Fernando 70-74 6:01.66 5:54.88 8

Heat 10 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 ACUCO Gomez, Gabriel 55-59 5:59.00 5:29.09 9
2 PBM Quiggin, David 70-74 5:56.00 5:44.28 6
3 MICH Arneson, Gaard 70-74 5:55.50 5:48.41 7
4 PCCM Anderson, Robert 60-64 5:50.38 5:53.57 8
5 EE Casassus, Matias 45-49 5:52.00 NS NP
6 PBM Lodwig, Keefe 75-79 5:56.00 NS NP
7 YCFM Schick, David 55-59 5:58.13 NS NP
8 ACUCO Moreno, Alonso 60-64 6:00.00 5:57.62 9

Heat 11 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 ACUCO Ramirez Barcenas, Carlos 60-64 5:48.00 6:02.70 11
2 DAA Ferron, Adriano 40-44 5:45.00 5:55.00 18
3 DELV Valencia, Jose 55-59 5:39.99 6:04.17 11
4 LRM Schwartz, Marvin 70-74 5:34.05 5:39.89 4
5 EXER Plata, Rodolfo 30-34 5:39.00 5:38.74 9
6 ANV Torres, Christian 35-39 5:42.00 5:27.66 11
7 CTMS Reed, Ed 75-79 5:47.86 NS NP
8 PSM McColly, Michael 70-74 5:50.00 5:41.49 5

Heat 12 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 WIN Voisard, Brian 65-69 5:32.66 5:29.56 4
2 WMST Wolfhagen, Niels 60-64 5:31.18 NS NP
3 ANAC Monge Espana, Oscar 35-39 5:30.34 5:24.80 9
4 SST Canales, Diego 25-29 5:30.00 5:36.35 9
5 MASC Hidalgo, Carlos 45-49 5:30.02 6:30.82 18
6 GSM Volker, Jens 50-54 5:30.38 5:35.59 11
7 SYSM Couch, Bob 70-74 5:32.00 5:36.85 3
8 UC14 Barbero, Matias 30-34 5:32.77 NS NP

Heat 13 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 SPORT Urrutia, Ricardo 45-49 5:29.50 5:36.05 17
2 TOC Rudloff, Edward 70-74 5:28.21 NS NP
3 SYSM Hillman III, Allen 50-54 5:25.72 5:49.34 14
4 SCAQ Ireland, Bill 55-59 5:25.66 NS NP
5 CAMEC Farfán, Freddy 40-44 5:25.67 NS NP
6 BRMAS Barros, Sebastian 55-59 5:27.00 5:23.38 8
7 MOVY Glidden, Chip 65-69 5:28.27 5:50.85 5
8 MORSS Vidal, Gerardo 30-34 5:30.00 5:20.77 8

Heat 14 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 NEM Schlicher, Fred 70-74 5:22.64 5:11.89 2
2 DN Defillo, Christian 45-49 5:21.56 NS NP
3 YCFM Meisenheimer, Lucky 60-64 5:20.00 NS NP
4 UC32 Nelson, Mark 35-39 5:20.00 6:12.83 15
5 OKUDA Damha, Mario 50-54 5:20.00 NS NP
6 DYNAM Vazhnenin, Igor 50-54 5:20.54 NS NP
7 OKUDA Schippers, Pierre 50-54 5:22.25 5:30.45 10
8 OKUDA Xavier, Bruno 30-34 5:25.00 5:13.58 7

Heat 15 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 LOMA Gutierrez Labarthe, Jose Ant 35-39 5:18.40 5:20.22 8
2 ABM Colburn, Christopher 45-49 5:15.10 5:17.97 15
3 LRM Gooding, Jack 65-69 5:14.71 5:15.36 2
4 OREG Tujo, Christian 45-49 5:13.30 NS NP
5 SDCC Mejia, Juan 50-54 5:14.52 5:12.95 8
6 MOST Walker, Donald 60-64 5:14.99 5:15.13 5
7 DN Camejo, Julio 45-49 5:17.64 5:10.28 13
8 UC14 Tisdale, David 50-54 5:19.00 5:42.67 12

Heat 16 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 NTXL Doyle, Michael 50-54 5:13.06 5:16.10 9
2 PSM Kirkland, Dan 70-74 5:11.67 5:03.56 1
3 NCMS Sanchez, Greg 60-64 5:10.96 4:59.00 3
4 PSCM Barcinas, Ken 25-29 5:10.00 4:24.97 1
5 PBM Gawriljuk, Douglas 45-49 5:10.46 NS NP
6 CONN Duguay, Robert 30-34 5:11.28 NS NP
7 IM Dodson, Phil 65-69 5:12.92 5:16.30 3
8 GSM Niemi, Ken 60-64 5:13.17 5:16.19 6

Heat 17 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 CRSF Leon, Diego 40-44 5:08.94 5:07.96 14
2 ARIZ Valle, Marc 40-44 5:05.84 4:57.16 12
3 PIRAT Cullell, Jose 18-24 5:05.00 5:12.84 3
4 CMPR Cue, Juan 55-59 5:05.00 5:13.28 7
5 CACBA Mortara, Hector 40-44 5:05.00 5:18.95 17
6 ROSE Daltorio, Robert 25-29 5:05.35 5:05.90 8
7 AQUAS Sugisawa, Takashi 40-44 5:08.07 4:58.17 13
8 CMS Jones, Ryan 40-44 5:09.91 5:13.96 15

Heat 18 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 PIRAT Hernandez, Nicolas 25-29 5:04.53 4:49.04 5
2 CFA Rossi, Luis 50-54 5:04.45 NS NP
3 CMSP Serra, Nicolau 55-59 5:03.00 NS NP
4 SFTL Zubero, David 55-59 5:01.22 4:55.24 5
5 SPM Davis, Kern 60-64 5:02.66 NS NP
6 YCFM Kroupa, Andy 45-49 5:04.00 NS NP
7 SCM Krauser, Larry 65-69 5:04.52 5:04.05 1
8 GNU Poitevin, Andre 45-49 5:04.66 5:18.03 16

Heat 19 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 IM Brandt, Mark 50-54 5:00.01 5:11.61 7
2 ETAND Zaccaro, Luciano 35-39 5:00.00 NS NP
3 BRMAS Czelusniak da Silva, Ricardo 35-39 5:00.00 5:04.29 7
4 CSF Rinaldini, Emilio 45-49 4:58.75 5:13.60 14
5 LEOMA Juarez Montes, Andres 18-24 4:59.00 4:47.56 2
6 ECLLG Assis, Eduardo 60-64 5:00.00 NS NP
7 IM Seibt, Andreas 60-64 5:00.00 5:07.22 4
8 MASTE Campos Salazar, Manuel 35-39 5:00.15 NS NP

Heat 20 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 ELMIL Mora, Eduardo 40-44 4:58.25 4:53.17 9
2 BELEN Atkinson, Juan 45-49 4:58.00 4:49.05 6
3 SNM Hatch, Eric 40-44 4:57.20 4:56.15 11
4 BUMS Mayall, Randy 50-54 4:56.52 4:51.93 5
5 GRA Lucero, Michael 45-49 4:56.84 NS NP
6 PSCM Pruett, Jacob 18-24 4:57.23 5:22.22 4
7 DYNAM Gilyazov, Rinat 55-59 4:58.00 NS NP
8 CRCC Garcia Carranza, Jaime 50-54 4:58.30 5:09.93 6

Heat 21 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 TTC Cagy, Marcelo 45-49 4:55.47 NS NP
2 YMCA Nepote, Exequiel 30-34 4:55.00 5:08.04 6
3 BRMAS Vieira, Augusto 45-49 4:55.00 4:57.58 10
4 CMPR Meares, Stuart 55-59 4:55.00 4:52.95 4
5 CVMM Karren, Kelly 45-49 4:55.00 NS NP
6 DAA Sartori, Nicolas 40-44 4:55.00 5:14.92 16
7 BATAN Benitez, Felipe 30-34 4:55.10 NS NP
8 CC Albino, Jorge 40-44 4:55.55 NS NP

Heat 22 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 SNM Brancamp, David 55-59 4:53.74 5:02.81 6
2 CCMA Calle, Juan 50-54 4:52.00 NS NP
3 NST Krutoy, Kostyantyn 18-24 4:52.00 6:16.48 5
4 GS Decker, John 40-44 4:51.67 4:51.46 7
5 SPORT Santos, Alfredo 25-29 4:51.74 4:57.70 7
6 SPM Herman, Eric 45-49 4:52.00 4:57.82 11
7 PRAIA Rodrigues, Rodrigo 35-39 4:52.07 4:57.89 6
8 NCMS Rubacky, Mark 45-49 4:54.03 4:51.88 9

Heat 23 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 TOC Lentz, Graham 30-34 4:50.00 4:42.62 3
2 UC45 Sanchez, Juan 45-49 4:48.81 4:50.45 7
3 RMST Baldwin, Craig 40-44 4:47.89 4:48.51 6
4 BRMAS Carvalho, Rodrigo 45-49 4:46.00 NS NP
5 SPM Stiles, David 25-29 4:46.49 4:44.89 4
6 ARIZ Richardson, Terry 55-59 4:48.47 4:47.21 3
7 RIDG Campbell, Marshall 50-54 4:50.00 4:51.45 4
8 CONN Gerard, William 25-29 4:50.34 4:52.32 6

Heat 24 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 GNU Dutra, William 45-49 4:45.80 NS NP
2 KSS Fuentes, Julio 35-39 4:43.05 4:56.38 5
3 DAM Roper, Matt 35-39 4:42.91 4:47.68 4
4 BRMAS Sanvicente, Lourenco 35-39 4:40.78 4:40.20 2
5 IAMA Bennett, Dennis 50-54 4:42.89 4:41.11 1
6 CONN Sargent, Gregory 50-54 4:43.00 4:41.42 2
7 YCFM Kloppe, William 35-39 4:43.36 4:41.36 3
8 TTC Carli, Marcelo 40-44 4:46.00 4:51.64 8

Heat 25 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 OREG Miller, Matt 40-44 4:40.00 4:42.81 5
2 DAA Quinteros, Gonzalo 25-29 4:40.00 4:38.84 3
3 YCFM Farrell, Andrew 45-49 4:39.62 4:51.78 8
4 MINN Rosales Yepez, Jose 30-34 4:38.38 4:54.42 5
5 DN Bisono Lopez, Tomas 45-49 4:38.73 NS NP
6 ROSE Stephenson, Dan 60-64 4:39.85 4:42.91 2
7 PIRAT Garcia Lachner, Roberto 40-44 4:40.00 4:38.58 4
8 CDDQ Palacios Wanke, Hans 50-54 4:40.60 4:47.58 3

Heat 26 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 BRMAS Aragao, Antonio 45-49 4:37.50 4:37.98 4
2 NCMS Fox, Will 25-29 4:36.82 NS NP
3 CMPR Perez, Arnaldo 55-59 4:34.14 4:29.58 2
4 GRSC Valdivia, Ricardo 50-54 4:32.28 NS NP
5 SYSM Rodriguez, Ramses 45-49 4:33.00 4:32.79 1
6 UNIDO Tapia, Miguel 45-49 4:35.00 4:37.10 3
7 DJAN Madruga, Djan 60-64 4:37.00 4:37.43 1
8 NAUT Mendez, Libardo 45-49 4:37.70 4:42.68 5

Heat 27 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 COLO Garland, Robert 45-49 4:30.33 4:34.59 2
2 AQUAF Dutra, Breno 40-44 4:29.03 4:33.40 3
3 CONN Virgil, Jeremy 35-39 4:27.29 4:24.00 1
4 SPCO Ellefson, Carl 40-44 4:25.00 4:54.58 10
5 SFTL Martinez, Juan 40-44 4:25.02 NS NP
6 PRAIA Silva, Vinicius 30-34 4:28.97 4:25.21 2
7 NCMS Heijnen, Michel 30-34 4:30.00 4:43.48 4
8 MICH Anderson, Tony 55-59 4:31.14 4:27.52 1

Heat 28 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 DS Valle, Ramon 40-44 4:24.00 4:33.15 2
2 SPORT Arredondo Gomez, Julio 30-34 4:20.00 4:24.30 1
3 BDO Christensen, Eric 40-44 4:18.55 4:19.58 1
4 SPCO Gornto, Donald 45-49 4:15.00 5:04.56 12
5 MBI Arevalo Encinas, Jaime 18-24 4:18.40 4:37.91 1
6 SCS Omelchuk, Yulian 18-24 4:19.91 NS NP
7 AZFL Monasterio, Ricardo 40-44 4:20.83 NS NP
8 CAIX Prestes, Kassius 25-29 4:24.23 4:26.86 2

<<< Previous Event    
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Strive Swim
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home