SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

Pan American Masters 2018 Swimming Championship

Heat Sheet - 26 Heats

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 402 Men 100 M Back
188 Swimmers

Heat 1 of 26

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
3 ARKM Gillanders, David 75-79 2:36.96 2:14.43 9
4 GNU Biedermann, Anton 90-94 2:10.00 2:16.13 1
5 FACT Cornell, John 90-94 2:22.00 2:39.51 2

Heat 2 of 26

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 MOST Raiborn, Louis 85-89 2:53.00 2:27.26 5
2 FACT Ralph, Gordon 85-89 2:16.19 2:12.52 4
3 TERR Alva, Julio 85-89 2:02.13 2:02.62 3
4 O*H* Oyakawa, Yoshi 85-89 1:35.00 1:42.20 1
5 FACT Coulter, Robert 85-89 1:57.44 2:01.49 2
6 FMM Weatherbee, Charles 85-89 2:06.37 NS NP
7 ANV Rodriguez, Jorge 85-89 2:40.00 2:43.36 6

Heat 3 of 26

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
2 SFTL Gorwitz, Nahum 80-84 2:43.62 2:36.02 3
3 PEMA Escardó, Eduardo 65-69 1:44.43 1:42.63 16
4 TOC Van Horn, William 80-84 1:33.25 1:36.42 1
5 OAK Liepner, Michael 80-84 1:52.71 1:48.97 2
6 FACT Kung, Luke 80-84 2:14.91 2:55.52 4
7 PMS Arguedas Falconi, Italo 80-84 2:45.90 NS NP

Heat 4 of 26

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 MAIQQ Ortega, Luis 65-69 2:10.00 2:36.88 19
2 GAJA Delair, Stan 65-69 1:45.00 NS NP
3 SDSM Coles, Bill 80-84 1:55.62 NS NP
4 DELV Aguilera, Jorge 65-69 1:45.00 1:37.39 14
5 GERM Boyle, Michael 65-69 2:08.72 2:08.35 18
6 FMT Bergstrom, Robert 75-79 2:18.33 1:58.75 6
7 EMELE Agama Pesantes, Alejandro 75-79 1:55.00 2:23.02 10

Heat 5 of 26

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 1776 Diehl, David 75-79 1:58.18 2:05.51 8
2 BRMAS Koelle, Ingo 75-79 1:51.30 1:47.94 5
3 SPM Betzer, Peter 75-79 1:48.90 1:42.78 4
4 TAM Burns, Richard 75-79 1:20.00 1:17.17 1
5 WMST Boak, Thomas 75-79 1:34.00 1:37.39 2
6 BRMAS Silva, Osmar 75-79 1:50.00 1:39.51 3
8 FACT Rodenfels, Bill 75-79 2:00.05 2:02.21 7

Heat 6 of 26

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 BRMAS Almeida, Manoel 70-74 2:37.46 2:32.92 13
2 SKY Johnston, Robert 70-74 1:57.86 1:51.37 11
3 FACT Hickey, Ken 70-74 1:44.30 1:59.98 12
4 MICH Arneson, Gaard 70-74 1:33.50 1:34.87 10
5 PBM Parsons, Roger 70-74 1:34.25 1:32.34 7
6 IM Krier, Ron 70-74 1:46.43 NS NP
7 BRMAS Meneses, Francisco 70-74 2:00.00 NS NP
8 TTO Akbar, Clyde 70-74 3:39.68 3:27.56 14

Heat 7 of 26

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 PSM McColly, Michael 70-74 1:32.00 1:26.24 4
2 FACT Jarvis, David 70-74 1:29.00 1:32.44 8
3 LRM Schwartz, Marvin 70-74 1:25.10 1:29.44 5
4 LMAO Wright, Gregg 70-74 1:13.36 1:24.63 3
5 GAJA Reid, Joe 70-74 1:20.87 1:20.73 1
6 RIPT Selna, Mike 70-74 1:26.00 1:23.38 2
7 BRMAS Guisard Ferraz, Jose 70-74 1:32.00 1:34.46 9
8 PSM Fogg, Stephen 70-74 1:33.09 1:29.75 6

Heat 8 of 26

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 VMST Miller, Jim 65-69 1:42.15 1:38.85 15
2 MOVY Glidden, Chip 65-69 1:30.16 1:31.40 12
3 PSM Warner, Frank 65-69 1:24.21 1:33.28 13
4 APEA Rocha de Alencar, Francisco 65-69 1:22.00 1:29.69 10
5 NEM Bright, David 65-69 1:22.43 1:20.90 7
6 TAM Bernard, Alan 65-69 1:29.99 1:24.48 9
7 UC50 Martinez, Fernando 65-69 1:30.81 1:31.01 11
8 FACT Dickson, Todd 65-69 1:44.00 1:44.52 17

Heat 9 of 26

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 TXLA Burns, Bill 65-69 1:20.14 NS NP
2 WIN Voisard, Brian 65-69 1:18.93 1:19.51 5
3 WMAC Mykleby, Geoff 65-69 1:17.50 1:13.67 2
4 TOC Ferroggiaro, Fred 65-69 1:12.50 1:13.96 3
5 RICE Williams, Bruce 65-69 1:14.00 1:12.19 1
6 WMST Tharp, Greg 65-69 1:18.59 1:19.55 6
7 GTX Courtney, Jack 65-69 1:19.50 1:19.14 4
8 PBM Heacock, Robert 65-69 1:21.12 1:23.18 8

Heat 10 of 26

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
2 AMAZ Acosta, Jose De Jesus 55-59 2:35.35 2:24.57 17
3 SPM Esposito, Jim 55-59 1:28.11 1:17.86 10
4 AQUAS Robert, Roberto 55-59 1:32.28 NS NP
5 PSM Fritschen, Tom 60-64 1:30.31 1:30.81 16
6 SPORT Santos, Alejandro 60-64 1:46.00 1:43.91 17
7 BRMAS Monteiro, Antonio 50-54 1:25.00 1:37.11 14

Heat 11 of 26

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 LIM Bigeli, Walter 60-64 1:29.00 1:28.30 15
2 UC43 Vallejo, Sergio 60-64 1:23.00 1:25.97 13
3 JERU Gutiérrez, Oscar 60-64 1:20.00 1:16.04 8
4 SPM Nixon, John 60-64 1:19.11 1:18.99 9
5 SFTL Voll, Robert 60-64 1:19.45 1:22.65 12
6 GSM Niemi, Ken 60-64 1:20.08 1:19.24 11
7 ACUCO Ramirez Barcenas, Carlos 60-64 1:28.00 1:26.42 14
8 FACT Finley, Mark 60-64 1:29.00 NS NP

Heat 12 of 26

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 MTC Borges, Victor 60-64 1:17.00 1:14.07 5
2 FSN Montane, Leandro 60-64 1:13.13 1:15.44 6
3 SFTL Steynberg, Andre 60-64 1:09.81 1:11.01 3
4 NCMS Klein, Jonathan 60-64 1:07.27 1:09.01 2
5 DJAN Madruga, Djan 60-64 1:09.00 1:08.97 1
6 SPORT Sisniega, Ivar 60-64 1:13.00 1:12.71 4
7 IM Black, Boyd 60-64 1:14.89 1:19.23 10
8 SFTL Hendrick, Marty 60-64 1:18.89 1:15.65 7

Heat 13 of 26

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 DELV Valencia, Jose 55-59 1:24.34 1:24.97 15
2 UTAH Treiman, Gerald 55-59 1:22.95 NS NP
3 CVMM Stolshek, Bradley 55-59 1:18.99 1:16.57 8
4 YCFM Beattie, Jeff 55-59 1:15.00 1:12.68 6
5 SNM Brancamp, David 55-59 1:17.84 1:18.31 11
6 MOST Pegues, Lex 55-59 1:21.58 1:20.37 13
7 CFA Del Tredici, Claudio 55-59 1:23.00 1:24.60 14
8 CB Garcia, Juan 55-59 1:27.00 1:30.27 16

Heat 14 of 26

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 SPMAS Almeida, Marcio 55-59 1:14.51 1:14.72 7
2 SDM Woods, Thomas 55-59 1:12.00 1:17.71 9
3 VMST Harris, Gregory 55-59 1:11.36 1:09.44 3
4 ANCM Britt, Clay 55-59 1:04.00 1:05.80 1
5 TOMS Gushe, Len 55-59 1:08.20 1:06.83 2
6 SDMDR Vicioso, Danilo 55-59 1:12.00 1:11.35 4
7 DSTAK De Souza Costa, Marco 55-59 1:12.01 1:12.30 5
8 CMPR Funicelli, Antonio 55-59 1:15.00 1:18.50 12

Heat 15 of 26

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 CCMA Hoyos, Felipe 50-54 1:23.32 1:22.22 11
2 SDCC Mejia, Juan 50-54 1:15.44 1:16.09 10
3 BRZA Lema, Pablo 50-54 1:14.01 NS NP
4 AQUAS Salguero, Salvador 50-54 1:13.50 NS NP
5 GSM Faria, Jose 50-54 1:14.00 1:10.30 7
6 UC14 Krieger, Dima 50-54 1:14.10 NS NP
7 MCHIH Venegas, Hugo 50-54 1:23.04 1:22.84 12
8 UC14 Tisdale, David 50-54 1:24.00 1:23.13 13

Heat 16 of 26

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 NAM Morris, Richard 50-54 1:10.00 1:09.88 5
2 SYSM Mench, Edward 50-54 1:09.00 1:08.99 4
3 SPM Smith, Joshua 50-54 1:07.13 1:12.98 8
4 YCFM Bryant, Brandon 50-54 1:04.00 1:07.32 2
5 SFTL Krishtal, Valeriy 50-54 1:06.67 1:06.68 1
6 TTC Woldaynsky, Jefferson 50-54 1:07.65 1:10.09 6
7 1776 Hiltabiddle, Steve 50-54 1:09.58 1:08.94 3
8 CVMM Boosin, Michael 50-54 1:10.01 1:14.17 9

Heat 17 of 26

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 DN Utate, Juan 45-49 2:09.10 2:11.15 20
2 PSG Dominguez Laiz, Alan 45-49 1:19.86 1:18.30 16
3 AP Faria, Jr., Almir 45-49 1:18.00 1:20.81 19
4 GNU Poitevin, Andre 45-49 1:17.95 1:19.88 18
5 DN Ramos, Eric 45-49 1:19.21 1:18.77 17
6 ANV Leal, Marco 45-49 1:31.00 NS NP
7 FENIX Mercado, Isaias 40-44 1:58.09 2:07.94 14
8 DN Sainz, Miguel 40-44 2:12.51 2:10.59 15

Heat 18 of 26

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 SPMAS Rossa Filho, Sérgio 45-49 1:15.00 1:16.41 14
2 BRMAS Oliveira Neto, Anastácio 45-49 1:13.10 1:18.10 15
3 EE Batlle, Juan 45-49 1:11.10 1:13.81 11
4 MUSK Rasmussen, Gregory 45-49 1:10.00 1:08.78 5
5 NAM Nance, Chad 45-49 1:10.56 1:10.62 8
6 AQRLS Collazos, Andres 45-49 1:12.90 1:12.97 10
7 BDO Campesino, Bernardo 45-49 1:14.00 1:15.54 13
8 UC15 LaCour, Michael 45-49 1:15.00 1:14.64 12

Heat 19 of 26

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 ANV Partida, Juan 45-49 1:09.00 1:10.60 7
2 GNU Marques, Eduardo 45-49 1:07.09 NS NP
3 MLAC Chiappetta, Michael 45-49 1:05.55 1:07.66 3
4 DN Bisono Lopez, Tomas 45-49 1:02.91 1:03.20 1
5 CDDQ Suarez, Francisco 45-49 1:04.50 1:04.56 2
6 BRMAS Perricone, Fabrízio 45-49 1:07.00 1:08.66 4
7 NST Lysenko, Andrii 45-49 1:07.84 1:09.71 6
8 LIM Grotta, Warley 45-49 1:09.90 1:11.90 9

Heat 20 of 26

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 ACUCO Quintero Vallejo, Juan 40-44 1:15.00 1:17.14 12
2 CLS Garcia, Abdiel 40-44 1:11.60 1:09.64 5
3 TTO Gopaulsingh, Anton 40-44 1:10.75 1:10.61 8
4 MV Carranza, Néstor 40-44 1:10.00 1:16.77 11
5 UJS Tauil, Andre 40-44 1:10.00 1:10.04 6
6 CDDQ Nunez, Oscar 40-44 1:11.00 1:10.80 9
7 SNM Hatch, Eric 40-44 1:14.94 1:13.85 10
8 APUPY Vargas Gomez, David 40-44 1:30.19 1:31.46 13

Heat 21 of 26

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 SPMAS Junior, Wanderley 40-44 1:08.58 1:06.41 3
2 AQRLS Fonseca Elze, Carlos 40-44 1:05.80 NS NP
3 PAR Carrillo, Alfredo 40-44 1:03.52 1:03.28 1
4 OKUDA Okuda, Leandro 40-44 1:02.20 1:03.42 2
5 AWJ Chia, Nei-Kuan 40-44 1:03.43 NS NP
6 SDS Saum, Brett 40-44 1:05.50 1:10.22 7
7 UBCAR Vidal, Mariano 40-44 1:07.56 DQ NP
8 IM Secor, Don 40-44 1:08.91 1:06.47 4

Heat 22 of 26

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 YCFM Dionisi, Nicolas 35-39 2:14.46 2:28.89 6
2 UC14 Nappi, Steve 35-39 1:10.00 1:14.44 4
3 DAM Roper, Matt 35-39 1:08.84 1:08.73 2
4 PBM Lotano, Daniel 35-39 1:04.33 1:03.45 1
5 SYSM Dirden, Richard 35-39 1:06.00 NS NP
6 MR Ledesma, Hugo 35-39 1:09.01 1:09.61 3
7 PCMV Pisso, Wilman 35-39 2:00.00 1:25.07 5

Heat 23 of 26

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
2 ELMIL Garcia Lachner, Andres 30-34 1:08.80 1:10.59 5
3 SPMAS Da Silva, Matheus 30-34 1:02.00 1:02.62 3
4 GB Sumida, Leonardo 30-34 58.00 58.68 2
5 AZFL Magevski Sickert, Thiago 30-34 59.15 58.46 1
6 GAJA Weyandt, Todd 30-34 1:02.86 1:03.57 4
7 DN Diaz Bencosme, Ruben 30-34 1:15.31 1:12.61 6

Heat 24 of 26

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 LQBLO Gutierrez, Felipe 25-29 2:01.00 1:50.79 15
2 AWLM An, Peter 25-29 1:30.01 1:26.29 13
3 AWLM Greve, Jesse 25-29 1:15.63 1:17.12 12
4 ACUCO Escobar Alvarez, David 25-29 1:13.00 1:11.25 7
5 SIMAS Fregonara, Martino 25-29 1:15.51 1:15.27 11
6 SST Canales, Diego 25-29 1:17.00 1:14.65 10
7 MASJO Angulo Gaucherand, Luis 25-29 1:45.10 1:35.87 14

Heat 25 of 26

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 ACUCO Agudelo, Jorge 25-29 1:10.28 1:08.53 6
2 ANV Zenteno Ramirez, Jorge 25-29 1:08.00 1:08.46 5
3 CRC Monzón, Lucas 25-29 1:03.55 1:04.08 2
4 DN Gomez, Jean Luis 25-29 59.98 1:00.20 1
5 DELV Dominguez Gallego, Sebastian 25-29 1:03.11 1:11.41 8
6 BRMAS Spanhol, André 25-29 1:05.60 1:05.90 3
7 BRMAS Vivan Lima, Rafaelli 25-29 1:08.00 1:07.70 4
8 WEST Koss, Stephen 25-29 1:12.00 1:13.45 9

Heat 26 of 26

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
3 AWLM Soules, Ian 18-24 1:28.00 1:24.53 3
4 CUICA Becker, Allan 18-24 1:07.00 1:09.58 1
5 PSCM Pruett, Jacob 18-24 1:20.90 1:18.57 2
6 AWLM Mercado, Gianni 18-24 1:41.14 1:38.12 4

<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Club Assistant
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home