SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

Pan American Masters 2018 Swimming Championship

Heat Sheet - 17 Heats

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 202 Men 400 M IM
131 Swimmers

Heat 1 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
3 PRM Maldonado, Luis 80-84 13:04.72 12:30.42 3
4 SYSM Browne, James 80-84 10:58.23 11:37.01 2
5 ETOB Monné, John 85-89 13:00.00 12:58.17 1

Heat 2 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 ACUCO Penilla-valencia, Gustavo 70-74 9:25.00 11:08.20 4
2 AGUA Smith, Charles 45-49 8:55.45 11:23.63 14
3 OKMS Badgley, David 75-79 8:39.86 DQ NP
4 AQAMA Saenz, Nelson 40-44 8:30.00 6:10.23 12
5 EE Perez, Francisco 60-64 8:30.50 8:21.35 10
6 TNAQ McCord, John 65-69 8:40.00 NS NP
7 BRMAS Heineken, Wolf 80-84 9:00.00 8:48.17 1
8 NCMS Miller, Jamie 60-64 9:51.43 12:05.04 11

Heat 3 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 TERR Ramirez Perriggo, Reynaldo 65-69 8:04.10 8:15.00 7
2 TERR Castro, Félix 65-69 7:59.00 7:47.67 6
3 ACCV Roman Cabra, Francisco 65-69 7:54.22 NS NP
4 PEMA Canepa, Fernando 70-74 7:33.24 7:30.89 2
5 UTAH Treiman, Gerald 55-59 7:54.20 7:05.36 7
6 BRMAS Dias, Paulo Emilio 65-69 7:55.83 NS NP
7 AGUA Bernstein, Rich 70-74 7:59.00 NS NP
8 SFTL Winokur, Eliot 70-74 8:17.53 7:54.48 3

Heat 4 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 UC45 Givehchi, Ali 45-49 7:31.22 NS NP
2 EMSC Summers, Scott 50-54 7:20.00 7:17.65 9
3 FENIX Montero, Freddy 25-29 7:09.59 DQ NP
4 NCMS Carlson, Eric 55-59 7:07.07 6:59.04 6
5 MCHIH Torres, Omar 25-29 7:08.04 7:06.78 8
6 FACT Jennings, Bob 65-69 7:15.00 6:57.84 4
7 AMAZ Farias, Jose 65-69 7:20.00 7:06.36 5
8 SFTL Delong, Gerry 75-79 7:32.63 NS NP

Heat 5 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 GNU Biedermann, Carlos 65-69 7:00.00 NS NP
2 CTMS Reed, Ed 75-79 6:59.43 7:01.55 1
3 NCMS Kern, Paul 50-54 6:54.06 NS NP
4 ELMIL Brenes, Marco 45-49 6:50.55 6:51.28 13
5 SDSM Freshley, Mike 75-79 6:54.00 7:20.68 2
6 DELV Cabrera Fernandez, Alexander 40-44 6:55.00 6:39.04 14
7 SPM Freeman, Stephan 60-64 7:00.00 7:02.73 9
8 ANV Oviedo, Juan 40-44 7:01.02 NS NP

Heat 6 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 SYSM Hillman III, Allen 50-54 6:45.66 6:39.93 8
2 CAMEC Loor, Rodrigo 40-44 6:44.52 7:15.95 15
3 AP Guimaraes, Thyago 30-34 6:40.00 6:37.75 10
4 FENA Mancheno Saá, Marcelo 30-34 6:33.20 6:25.39 8
5 PSM Kirkland, Dan 70-74 6:34.24 6:25.55 1
6 AP Faria, Jr., Almir 45-49 6:40.00 6:43.36 11
7 GSMS Schmaltz, Joel 45-49 6:44.52 6:51.10 12
8 MV Russian, Oscar 65-69 6:50.00 6:48.72 3

Heat 7 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 DSTAK De Souza Costa, Marco 55-59 6:30.00 NS NP
2 URIOS Olguin Ruiz, Luis 35-39 6:30.00 6:23.95 12
3 ETAND Errobidart, Andres 35-39 6:25.00 6:32.19 13
4 EE Casassus, Matias 45-49 6:25.00 NS NP
5 MOVY Goldbloom, Robert 55-59 6:25.00 6:08.43 2
6 PSG Dominguez Laiz, Alan 45-49 6:26.30 NS NP
7 URIOS Olguin Ruiz, Jorge 30-34 6:30.00 6:50.59 11
8 YCFM Hynes, Brodie 40-44 6:31.49 6:07.25 11

Heat 8 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 EDELP Taboada, Sergio Marcelo 55-59 6:23.00 6:41.71 5
2 ANV Beltran, Mauricio 35-39 6:20.00 5:56.75 10
3 NEM Bright, David 65-69 6:14.62 6:11.72 2
4 SYSM Denault, Charles 55-59 6:10.00 6:20.60 4
5 CONN Duguay, Robert 30-34 6:14.48 6:32.23 9
6 SKY Haberek, Cork 60-64 6:15.79 6:15.56 7
7 NCMS Denison, Paul 60-64 6:21.00 5:59.45 4
8 SFTL Voll, Robert 60-64 6:23.24 6:30.25 8

Heat 9 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 IM Dodson, Phil 65-69 6:05.03 6:06.43 1
2 CV de Oliveira, Thiago 30-34 6:00.00 6:17.26 7
3 1776 Hiltabiddle, Steve 50-54 6:00.00 5:58.54 7
4 GSM Faria, Jose 50-54 5:59.00 5:38.65 4
5 NCMS Rubacky, Mark 45-49 5:59.40 5:52.38 9
6 SPM LeClair, David 50-54 6:00.00 5:51.22 6
7 OREG Tujo, Christian 45-49 6:03.82 6:03.78 10
8 CMS Louie, Jamie 60-64 6:06.63 6:07.03 5

Heat 10 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 REGAT Lopez, Andres 35-39 5:58.12 5:59.30 11
2 CMPR Cue, Juan 55-59 5:50.00 6:08.80 3
3 SIMAS Roscini, Angelo Paolo 30-34 5:50.00 5:27.86 5
4 AGUAV Ruben, Muñoz 25-29 5:47.00 6:06.89 7
5 NCMS Sanchez, Greg 60-64 5:49.68 NS NP
6 CFA Martinez, Hector 60-64 5:50.00 6:08.52 6
7 DAA Ferraro, Fabian 35-39 5:57.98 5:49.13 9
8 SPORT Santos, Alfredo 25-29 5:58.97 5:49.34 6

Heat 11 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 DYNAM Gilyazov, Rinat 55-59 5:45.00 NS NP
2 PBM Billingsley, Patrick 35-39 5:45.00 5:42.84 8
3 NAM Callahan, Jim 60-64 5:42.53 5:44.37 3
4 FINS Kannegieser, Robert 60-64 5:40.90 5:37.98 1
5 ROSE Daltorio, Robert 25-29 5:42.33 5:40.28 5
6 IM Seibt, Andreas 60-64 5:45.00 5:40.37 2
7 UJS Tauil, Andre 40-44 5:45.00 5:36.15 7
8 CAMEC Farfán, Freddy 40-44 5:45.37 6:11.97 13

Heat 12 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 AQRLS Collazos, Andres 45-49 5:40.00 5:41.17 8
2 SPM Nixon, John 60-64 5:40.00 DQ NP
3 AEM Pedrazzi, Gustavo 45-49 5:35.45 5:23.35 6
4 GS Decker, John 40-44 5:34.39 5:31.08 5
5 ETAND Persson Truppel, Ricardo 40-44 5:35.00 5:35.19 6
6 ROSE Borton, Dan 50-54 5:39.15 5:45.36 5
7 NAM Morris, Richard 50-54 5:40.00 5:28.74 3
8 OREG Miller, Matt 40-44 5:40.79 5:40.05 8

Heat 13 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 NST Lysenko, Andrii 45-49 5:31.94 5:34.48 7
2 MINN Hoffmann, Paul 30-34 5:30.00 5:48.68 6
3 YCFM Kloppe, William 35-39 5:30.00 5:19.53 4
4 UAQ Zepeda, Fernando 30-34 5:29.03 5:14.28 3
5 YCFM Livingston, Terry 50-54 5:30.00 NS NP
6 AQRLS Mutis, Cesar 40-44 5:30.00 5:58.07 10
7 DAA Garis, Damian 35-39 5:30.80 5:15.33 3
8 GRA Lucero, Michael 45-49 5:34.30 NS NP

Heat 14 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 SPMAS Junior, Wanderley 40-44 5:27.26 DQ NP
2 PRM Cedanio, Noel 35-39 5:24.34 5:42.77 7
3 SPM Stiles, David 25-29 5:22.30 5:24.30 4
4 MUSK Rasmussen, Gregory 45-49 5:20.00 5:21.32 5
5 PRM Segarra, Rafael 50-54 5:21.15 NS NP
6 EE Montero, Francisco 30-34 5:22.50 5:19.26 4
7 AQAMA Lopez Zapata, Juan 40-44 5:26.25 NS NP
8 SIMAS Carmona, Alvaro 40-44 5:28.00 5:49.01 9

Heat 15 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 AQRLS Fonseca Elze, Carlos 40-44 5:15.53 NS NP
2 CPM Morais, Hugo 40-44 5:15.00 5:21.39 4
3 SYSM Rodriguez, Ramses 45-49 5:12.51 5:17.49 3
4 AQRLS Lopez, Juan 35-39 5:11.00 5:06.13 2
5 GRSC Valdivia, Ricardo 50-54 5:12.14 NS NP
6 CMPR Perez, Arnaldo 55-59 5:13.18 5:13.11 1
7 GNU Marques, Eduardo 45-49 5:15.00 5:20.54 4
8 PALM Malik, Michael 35-39 5:18.07 5:19.58 5

Heat 16 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 NAUT Mendez, Libardo 45-49 5:07.80 5:07.37 2
2 ANV Flores Flores, Juan 30-34 5:05.90 5:13.93 2
3 GNU Mattos, Fausto 35-39 5:02.80 5:04.50 1
4 NOVA Ryan, Keith 30-34 4:59.41 NS NP
5 URIOS Urioste Denis, Luis 40-44 5:00.02 4:54.81 2
6 JDP Solano, Abraham 45-49 5:03.00 5:03.70 1
7 CMS Jimenez, Ignacio 50-54 5:06.27 5:08.27 2
8 EOC Pinto, Luiz 40-44 5:08.00 5:10.59 3

Heat 17 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 KSS Fuentes, Julio 35-39 4:57.16 5:30.94 6
2 BERK Materniak, Eric 25-29 4:50.70 4:56.11 2
3 TOC Offutt, Bryan 25-29 4:50.00 4:47.58 1
4 FREE Bezugliy, Alexander 30-34 4:38.55 4:42.92 1
5 ROSE Granger, Nicolas 50-54 4:45.61 4:53.21 1
6 MBI Arevalo Encinas, Jaime 18-24 4:50.50 5:06.89 1
7 BDO Christensen, Eric 40-44 4:55.55 4:47.82 1
8 IM Davis, Joshua 25-29 4:58.32 5:14.76 3

<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Swim Smart
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home