SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

Pan American Masters 2018 Swimming Championship

Heat Sheet - 20 Heats

Event 701 Women 200 M IM
148 Swimmers

Heat 1 of 20

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 BSMT Hastings, Patricia 80-84 6:15.00 5:50.85 4
2 VIC Varty, Eulah 80-84 5:17.89 5:18.15 2
3 HAHAV Busch Herrera, Eliana 80-84 5:07.01 5:10.99 1
4 FACT Henderson, Martha 80-84 5:35.21 5:29.80 3
5 MARY Weston, Frances 75-79 7:57.09 6:40.27 3
6 SYSM Meyers, Susan 75-79 3:53.00 4:10.12 1
7 BRMAS Andrade, Cynthia 75-79 4:53.30 4:55.82 2
8 FACT Panker, Karen 70-74 4:12.95 4:23.10 1

Heat 2 of 20

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 GAJA Hamilton, Rebecca 65-69 7:53.60 NS NP
2 AQAMA Barrios, Gloria 65-69 4:40.00 4:56.62 2
3 SDSM Kaguni, Laurie 65-69 3:47.53 NS NP
4 NASH Kendrick, Anne 65-69 4:30.00 4:55.64 1
5 BRMAS Cosenza, Bianca 65-69 5:45.00 6:26.64 3
6 AMAZ Gutierrez, Angelica 60-64 4:20.00 DQ NP
7 IM Emmrich, Ann 60-64 3:58.65 NS NP
8 AST Romanos, Silvia 60-64 4:53.59 NS NP

Heat 3 of 20

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 SPM Harrelson, Jo Ann 60-64 3:54.79 3:41.58 11
2 CAVS Mehmed, Laura 60-64 3:44.50 3:38.12 10
3 ANV Rodriguez, Araceli 60-64 3:30.00 3:34.37 8
4 AQAMA Arango, Silvia 60-64 3:30.00 4:04.91 14
5 NCMS Alton, Dale 60-64 3:30.00 3:19.52 6
6 BRMAS Melo, Marina Palmeira 60-64 3:40.00 3:37.11 9
7 CFM Veloso, Lolita 60-64 3:45.30 3:42.24 12
8 CAE Barbosa, Mirta Susana 60-64 3:54.85 3:50.24 13

Heat 4 of 20

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 FACT Lasher, Cynthia 60-64 3:24.35 3:19.48 5
2 GOLD Devanney, Celia 60-64 3:14.00 3:18.29 4
3 SDSM Ganze, Cathy 60-64 2:58.07 3:04.48 2
4 WCM Bilich, Bonnie 60-64 2:47.71 NS NP
5 STAR McDonough, Janet 60-64 2:56.00 2:57.11 1
6 TAM Wheeler, Barbara 60-64 3:12.00 3:11.70 3
7 AQRLS Valencia, Marcela 60-64 3:15.00 3:21.68 7
8 INDY Gettelfinger, Cheryl 60-64 3:26.07 NS NP

Heat 5 of 20

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 VERMO Vega, Maribel 50-54 4:30.09 NS NP
2 AMAZ Suarez, Cecilia 50-54 4:25.25 4:16.75 16
3 AMAZ Ortiz, Celina 50-54 4:20.20 4:16.92 17
4 BRMAS Assis, Welma 50-54 4:30.00 3:55.48 12
5 BRMAS Franco, Tania Lucia 55-59 4:17.66 NS NP
6 GS Aragon, Leah 55-59 3:58.09 4:02.23 13
8 MASPE Ojeda, Maria Pia 55-59 4:30.00 4:43.99 14

Heat 6 of 20

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 MMAC Rexer, Marianne 55-59 3:49.23 3:48.42 12
2 ELMIL Gonzalez, Ana 55-59 3:36.22 3:22.50 9
3 MOST Robinson, Ming 55-59 3:30.00 3:19.57 8
4 SFTL Kelly, Mary Shawn 55-59 3:17.77 NS NP
5 SNOW Russello, Stacey 55-59 3:23.72 3:22.99 10
6 MOST Cuda, Suzanne 55-59 3:30.00 DQ NP
7 ANBM Rokich, Karen 55-59 3:37.93 3:24.59 11

Heat 7 of 20

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 EE Pérez, Claudia 55-59 3:15.13 3:19.56 7
2 ANV Castro Neri, Leticia 55-59 3:06.00 3:01.99 4
3 IM Froehlich, Kathryn 55-59 2:58.85 2:58.97 3
4 GS Moore, Carolyn 55-59 2:51.01 2:55.02 1
5 NTXL Bailey, Monica 55-59 2:55.00 NS NP
6 ARIZ Bunch, Brigid 55-59 3:03.69 2:58.30 2
7 MBC Letarte, Sylvie 55-59 3:10.00 3:09.33 5
8 VMST Miller, Patricia 55-59 3:15.18 3:11.10 6

Heat 8 of 20

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 UC07 Fiedler Lord, Olympia 50-54 4:06.00 4:09.86 15
2 GS Scott, Leslie 50-54 3:33.11 3:27.75 10
3 TYSM Maurer, Jody 50-54 3:23.08 3:28.64 11
4 T2NM Morrisseau, AnnMarie 50-54 3:08.57 2:54.08 3
5 MICH Rogers, Julie 50-54 3:12.07 3:14.90 8
6 YCFM Zimmermann, Kathy 50-54 3:25.67 NS NP
7 SKY Ehringer, Susan 50-54 4:02.54 4:01.99 13
8 AMAZ Ibarra, Veronica 50-54 4:06.06 4:02.93 14

Heat 9 of 20

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 SPM Kupan, Cheryl 50-54 3:00.03 3:21.65 9
2 KAC Cleven, Detra 50-54 2:59.38 2:50.86 2
3 CC Rodacki, Andrea 50-54 2:54.00 3:14.52 7
4 IM Sands, Liz 50-54 2:46.51 2:47.68 1
5 CAMO Chapdelaine, Josee 50-54 2:50.00 2:57.28 6
6 TTO Cozier, Danielle 50-54 2:55.00 NS NP
7 SYSM Frederic, Christine 50-54 3:00.02 2:56.43 5
8 CVMM Weiderman, Jennifer 50-54 3:00.30 2:56.33 4

Heat 10 of 20

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 ACUCO Escobar, Sandra 45-49 4:00.00 3:35.78 11
2 ASC Pusch, Judy 45-49 3:45.00 4:02.58 13
3 ELMIL Monge, Marta 45-49 3:29.12 3:24.22 9
4 OAK Navarro, Maria 45-49 3:10.00 3:11.47 8
5 ETOB de Laat, Marcela 45-49 3:19.47 3:10.35 7
6 OREG Gonzalez, Shirlene 45-49 3:35.27 3:34.54 10
7 AMAZ Cinencio, Grace 45-49 3:45.10 3:42.44 12
8 SKY Holbrook, Dana 45-49 4:05.00 4:05.66 14

Heat 11 of 20

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 UC14 Wreski, Julia 45-49 3:00.00 3:04.42 5
2 DN Paulino Berges, Eliana 45-49 2:59.25 2:54.25 4
3 SKY Nieto, Alexandra 45-49 2:49.00 2:45.09 3
4 ELMIL Poll, Claudia 45-49 2:35.40 2:34.05 1
5 DN Duque Correa, Diana 45-49 2:43.30 2:40.28 2
6 HAFL Stewart, Ann 45-49 2:53.64 NS NP
7 CSF Fernandez, Veronica 45-49 2:59.80 NS NP
8 ACUCO Klinkert, Joanna 45-49 3:00.58 3:07.74 6

Heat 12 of 20

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
2 DN Castrillon Loaiza, Lina 40-44 3:20.00 NS NP
3 O*H* Collier, Kari 40-44 3:07.33 NS NP
4 CROL Gonzalez, Elizabeth 40-44 2:55.43 2:48.67 6
5 APUPY Sanchez, Rosanna 40-44 3:05.26 3:05.15 10
6 CONN Matarese, Christine 40-44 3:19.00 NS NP
7 STGOM Roman Pulgarin, Ana 40-44 3:47.61 3:40.51 11

Heat 13 of 20

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 MAM Maidenberg, Eve 40-44 2:54.73 2:53.91 9
2 CDI Cohen, Cecy 40-44 2:41.00 2:45.13 4
3 UC09 Gross, Jennifer 40-44 2:40.23 2:41.07 3
4 ETOB Bertelink, Cindy 40-44 2:32.00 2:33.63 1
5 PALM Moro, Erin 40-44 2:38.99 2:39.27 2
6 SYSM Keiber, Casey 40-44 2:40.88 2:46.64 5
7 SKY Della, Lindsay 40-44 2:50.50 2:49.47 7
8 IM Hoover, Molly 40-44 2:55.00 2:50.47 8

Heat 14 of 20

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
3 CBLV Reyes Madriñan, Marlene 30-34 3:30.00 NS NP
4 MASPE Guzmán, Pamela 30-34 3:30.00 3:48.77 13
5 DN Haro, Susana 35-39 4:50.24 4:37.99 8
6 ADMS King, Sarah 35-39 5:50.00 5:47.28 9

Heat 15 of 20

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 SFTL Stutz, Kathleen 35-39 3:28.89 3:27.36 6
2 CC Abrahao, Ana Isabel 35-39 3:06.12 3:06.08 4
3 SRM Rueda, Marcela 35-39 3:00.62 2:56.47 3
4 GMUP Geskos, Evangeline 35-39 2:44.15 2:55.37 2
5 NCMS Holland, Irish 35-39 2:47.47 NS NP
6 BBWM Ritter, Jennifer 35-39 3:05.00 2:49.72 1
7 MINN Jeske, Ingrid 35-39 3:10.02 3:13.47 5
8 SPMAS Torres, Luana 35-39 3:38.00 3:27.83 7

Heat 16 of 20

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 SFTL Murphy, Siobhan 30-34 3:20.44 3:11.53 11
2 ANV Fluchaire Bernal, Ethel 30-34 3:10.50 NS NP
3 SDEPO Carrasco, Barbara Carolina 30-34 3:06.94 3:04.92 10
4 UC02 Dixon, Jill 30-34 2:53.94 2:54.15 8
5 O*H* Braniecki, Ashley 30-34 2:59.70 2:58.42 9
6 ACUCO Coronel David, Ana 30-34 3:10.00 NS NP
7 MICH Yager, Laura 30-34 3:16.51 NS NP
8 CONN Karas, Stefanie 30-34 3:26.80 3:19.82 12

Heat 17 of 20

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 TOC McGraw, Kathleen 30-34 2:45.00 2:42.98 7
2 SBC Nakagaki, Mariana 30-34 2:35.00 2:40.16 5
3 VMST Letendre, Denise 30-34 2:32.64 2:30.49 3
4 TW Hale, Alicia 30-34 2:25.44 2:23.35 1
5 AWJ O'Leary, Britta 30-34 2:26.00 2:25.59 2
6 CROL Hidalgo, Mariangel 30-34 2:34.00 2:31.31 4
7 SPM Hall, Johannah 30-34 2:44.00 NS NP
8 GSC Huber, Stacey 30-34 2:50.00 2:42.90 6

Heat 18 of 20

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 SKY Baldwin, Tricia 25-29 4:08.77 4:14.16 15
2 TECH Jara-Charbonneau, Daphne 25-29 3:06.72 3:06.10 11
3 SVY Lampe, Corinne 25-29 3:05.00 2:48.90 9
4 PBM Lackey, Tori 25-29 2:55.02 2:43.80 5
5 AQUAS Chica, Maria 25-29 2:55.68 3:10.27 12
6 SST Morris, Catalina 25-29 3:05.00 2:56.02 10
7 ETAND Villalba Ulberich, Magdalens 25-29 3:10.00 3:11.09 13

Heat 19 of 20

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 SST Covarrubias, Paula 25-29 2:50.00 3:12.10 14
2 AMC Robles Velazquez, Tania 25-29 2:45.00 2:42.25 4
3 SST Álvarez, Paulina 25-29 2:40.00 2:46.13 7
4 SBC Nakagaki, Jovana 25-29 2:33.50 2:36.53 2
5 PSCM Moronuki, Emi 25-29 2:34.18 2:24.42 1
6 DADS Kutac, Carleigh 25-29 2:40.00 2:38.20 3
7 LAMV Skoda, Anette 25-29 2:46.01 2:44.17 6
8 VMST Geroni, Deidre 25-29 2:52.20 2:46.32 8

Heat 20 of 20

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
2 SST Silva Osses, Consuelo 18-24 3:20.00 3:22.76 4
3 AMAZ Reza, Grace Alitzel 18-24 3:09.25 3:10.59 3
4 ELMIL Ramirez, Valery 18-24 2:34.95 2:31.61 1
5 ANTAR Gamboa Gongora, Jessica 18-24 2:44.25 2:44.54 2
6 SST Salinas, Jessica 18-24 3:10.00 NS NP

For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertise Here
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home