SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2018 Masters Swimming Australia National Championships

Heat Sheet - 24 Heats

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 17 Mixed 200 M IM
189 Swimmers

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
NSA Samuels, Allan 50-54 2:55.00 NS 0
NSA Samuels, Peta 45-49 3:10.00 NS 0

Heat 1 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
3 WMV McGough, Glad 85-89 9:01.04 7:46.75 1 10
5 CDW Roberts, Maggie 80-84 6:10.00 6:27.73 1 10
6 WAB Hanna, Maureen 70-74 6:45.00 7:04.12 3 8
7 QMM Davis, Brian 75-79 7:10.00 NS 0

Heat 2 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
3 WSF Nguyen, Michael 25-29 5:00.00 DQ NP 0
4 WMV Williams, Andrea 65-69 4:45.56 4:37.60 9 2
5 WCM Elliott, Theresa 75-79 4:50.00 4:47.17 2 9
7 NBT Gorham, Vickey 55-59 5:40.00 4:47.02 12 1

Heat 3 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NSA Saviane, Anita 75-79 4:35.00 4:24.92 1 10
2 WGT Smith, Stephen 65-69 4:31.50 4:04.43 7 4
3 WGT Lawrence, Geoffrey 65-69 4:30.00 DQ NP 0
4 WGT Osborn, Michael 60-64 4:30.00 DQ NP 0
5 WMH Wingate, Ivan 80-84 4:30.00 4:44.74 2 9
6 VMV Nichol, Janet 55-59 4:30.00 4:04.68 11 1
7 SAT Ramsay, Tubby 80-84 4:32.00 4:48.59 3 8
8 WOP Andrew, Ruth 70-74 4:40.00 4:28.23 2 9

Heat 4 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 WBM Lakshamalla, Maria 40-44 4:30.00 4:43.67 6 5
3 WSF Neville, Stephanie 18-24 4:22.00 4:15.04 3 8
4 NTN Watkins, Ron 75-79 4:20.00 DQ NP 0
5 WOP Scott, Geoffrey 60-64 4:20.00 4:13.59 6 5
7 THB Gregory, Diane 60-64 4:30.00 4:34.83 10 1

Heat 5 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CAS Bailey, Kay 60-64 4:10.00 4:06.01 9 2
2 TTL Dillon, Ros 65-69 4:09.88 4:18.70 8 3
3 VNL Kirton, Jan 65-69 4:05.00 3:57.05 5 6
5 CDW Moore, Patricia 65-69 4:05.00 4:03.20 6 5
6 NBT Skulander, Annika-Lee 25-29 4:08.27 4:07.18 5 6
7 WSF Curry, Nathan 30-34 4:10.00 3:45.97 8 3

Heat 6 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 VDC Clarkson, Caroline 60-64 4:00.00 3:46.01 5 6
2 WRV Neethling, Nadine 35-39 4:00.00 3:45.95 6 5
3 WML Sorensen, Kate 45-49 4:00.00 3:34.03 5 6
4 NWG Bailey, Paul 55-59 3:55.00 3:47.19 10 1
5 WSU Walter, Pamela 65-69 4:00.00 4:06.16 7 4
6 TLC Brook, Michelle 35-39 4:00.00 3:54.39 7 4
7 WOP Hovem, Knut 55-59 4:00.00 4:06.43 12 1
8 TDP Watkinson, Marcia 60-64 4:01.00 3:56.75 7 4

Heat 7 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WOP Whitehead, Heather 55-59 3:54.00 3:27.93 9 2
2 VMV Baker, Patricia 70-74 3:50.00 3:52.96 1 10
3 WCM Hughes, Richard 55-59 3:50.00 3:49.27 11 1
4 TLC McHenry, Diana 60-64 3:50.00 4:02.78 8 3
6 NRY McCrindell, Andrew 55-59 3:50.00 3:47.16 9 2
7 WSF Arrow, Alistair 18-24 3:50.00 DQ NP 0
8 NSA Mundy, Graham 65-69 3:55.00 3:53.23 6 5

Heat 8 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WPC McCarthy, Aine 30-34 3:50.00 3:04.78 3 8
2 CDW Hogarth, Fiona 50-54 3:45.10 3:43.99 6 5
3 QDU Crollick, Therese 60-64 3:45.00 3:48.00 6 5
4 QBN Clarkson, Tracy 65-69 3:45.00 3:33.53 3 8
5 WSU Wimbridge, Graham 60-64 3:45.00 3:55.48 5 6
6 WSH Wheeler, Sophie 18-24 2:40.00 3:28.45 2 9
6 WCM Farmer, Alison 50-54 3:46.00 NS 0
7 NWS Blanch, Kerryn 45-49 3:50.00 3:44.34 6 5

Heat 9 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WCM Paul, Victor 70-74 3:45.00 3:36.73 2 9
2 WSS Kerr, Julie 65-69 3:41.85 3:28.53 1 10
4 WCM Johnson, Richard 55-59 3:35.00 3:29.68 7 4
5 NCT Haddad, Suzie 30-34 3:35.12 3:26.99 6 5
6 WCM Parsons, Eleanor 60-64 3:40.00 3:30.95 4 7
7 QBR Ernst, Andree 65-69 3:43.48 3:43.76 4 7
8 QAC Horton, Karina 60-64 3:45.00 3:29.06 3 8

Heat 10 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NBR Cutler, Joy 65-69 3:35.00 3:33.11 2 9
2 NWG Catzel, Jorian 70-74 3:34.00 3:36.13 1 10
3 VMV Briggs, Daphne 55-59 3:30.00 3:27.14 8 3
4 WCM Eisenhauer, Anna 30-34 3:30.00 3:12.71 5 6
5 WCM Poll, Nathan 30-34 3:30.00 3:01.76 6 5
6 WSH Jemerson, Sarah 40-44 3:32.00 3:16.43 4 7
8 VMV Cocks, John 80-84 3:35.00 3:30.91 1 10

Heat 11 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WCM Anthony, Vivienne 55-59 3:27.00 3:28.29 10 1
2 WKA Ball, Tony 55-59 3:26.39 3:32.00 8 3
3 WCM Tetley, Megan 50-54 3:25.00 3:14.50 5 6
5 WRK Savin, Cherie 35-39 3:23.75 3:21.65 5 6
6 WWC Fidge, Stephen 50-54 3:25.00 3:10.09 6 5
7 VSC Howes, Peter 45-49 3:26.45 3:14.91 8 3
8 QNA Bott, Greg 60-64 3:30.00 3:34.32 4 7

Heat 12 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WRV Scorer, Bruce 35-39 3:20.00 2:53.51 8 3
2 WPC Duncombe, Aaron 30-34 3:20.00 3:08.11 7 4
3 WCM Tait, Brigid 55-59 3:20.00 3:08.63 6 5
4 SMR Wareing, Deborah 60-64 3:19.00 3:21.38 2 9
5 TAC Tyrell, Philip 65-69 3:20.00 3:07.74 4 7
6 WMV Hart, Lesley 55-59 3:20.00 3:19.03 7 4
7 WMV Ware, Claire 45-49 3:20.00 3:18.48 4 7
8 QAC Cox, Kylie 40-44 3:20.50 3:08.45 3 8

Heat 13 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WBP Plant, Colin 55-59 3:16.31 3:21.07 6 5
2 WBM Badani, Nicole 40-44 3:15.00 3:20.98 5 6
3 VPP Daly, Michael 60-64 3:14.15 3:12.54 3 8
4 WMH Cahill, John 50-54 3:10.23 3:21.02 7 4
5 WGT Jackson, Amber 30-34 3:12.33 3:05.22 4 7
6 WRK Burdekin, Craig 40-44 3:15.00 2:45.67 8 3
7 WWF Roper, Garry 55-59 3:16.00 3:06.35 5 6
8 NBT Blamires, Megan 45-49 3:17.00 3:16.25 3 8

Heat 14 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WCM Chua, Beng Hooi 40-44 3:10.00 3:07.35 10 1
2 CDW Gibson, Paul 65-69 3:10.00 3:12.96 5 6
3 NML Ludgate, Helen 45-49 3:08.00 3:00.96 2 9
4 VMV McNeil, Andrea 55-59 3:08.00 3:00.67 2 9
6 WRK Tanaka, Emi 35-39 3:09.00 2:57.50 4 7
7 NBT Dorrington, Andrew 35-39 3:10.00 2:47.76 5 6
8 QMM Teece, Vanessa 50-54 3:10.00 2:59.24 3 8

Heat 15 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
3 WWC Lysenko, Alexei 45-49 3:05.00 3:23.37 9 2
4 SAT McCormack, Simon 50-54 3:05.00 3:08.62 5 6
5 QRT Candler, Karen 55-59 3:05.00 3:07.37 4 7
6 VMV Taylor, Donald 65-69 3:05.00 3:07.65 3 8
7 QRT Jackson, Kevin 65-69 3:05.25 3:02.49 2 9
8 NSP Tompkins, Sue 55-59 3:06.00 3:07.83 5 6

Heat 16 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WCM Bell, Sally 55-59 3:03.50 3:03.91 3 8
3 WRK Young, Bridget 50-54 3:00.00 2:54.36 1 10
4 NMR Sakurovs, Alison 30-34 2:59.35 2:54.99 2 9
5 WSH Mansell, Elissa 40-44 3:00.00 3:04.31 2 9
6 NRY Andrews, Kathy 45-49 3:00.00 2:59.62 1 10
7 SMR Young, Ian 65-69 3:03.00 3:00.02 1 10
8 WML Rickard, Alan 35-39 3:04.38 3:01.79 9 2

Heat 17 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 QMM Horton, Hobe 60-64 2:58.23 2:56.59 2 9
3 NTN Makin, Caroline 50-54 2:57.00 2:58.06 2 9
4 WAB Cannon, Marcelle 45-49 2:55.00 NS 0
5 VMV Burt, Tony 45-49 2:56.00 2:56.75 7 4
8 WBM Harper, Alana 35-39 2:59.22 2:55.53 3 8

Heat 18 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WGK Cooper, Rachael 25-29 2:55.00 2:54.27 3 8
2 WML Luke, Richard 45-49 2:55.00 2:53.93 6 5
3 WRK van der Wel, Ingrid 40-44 2:54.10 2:49.57 1 10
4 WMV Anderson, Stuart 30-34 2:54.00 2:51.93 4 7
5 SHB Sutcliffe, Joanne 55-59 2:54.00 2:55.07 1 10
6 NMR Johnston, Peter 35-39 2:54.66 2:48.90 6 5
7 TAC Steele, Anne 50-54 2:55.00 2:59.92 4 7
8 SHB Simpson, Grant 60-64 2:55.00 2:48.16 1 10

Heat 19 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WGK Nayler, Paul 40-44 2:50.00 2:40.39 6 5
2 WMH Viljoen, Cara 18-24 2:50.00 2:56.36 1 10
3 NBT Knickerbocker, Audrey 25-29 2:50.00 2:45.04 1 10
4 VPP Walsh, Nicole 25-29 2:50.00 3:21.27 4 7
5 CDW Russell, Dane 35-39 2:50.00 2:50.72 7 4
6 VPP Scott, Ian 25-29 2:50.00 2:39.23 3 8
7 QMM Belmar, Roger 50-54 2:50.00 2:50.39 4 7
8 VMV Rodgers, Leigh 60-64 2:52.00 2:55.75 1 10

Heat 20 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NBT Brown, Stephen 55-59 2:49.00 2:47.02 2 9
2 WSH Mead, Ryan 35-39 2:48.00 2:43.72 4 7
3 NBT Forrester, Kurt 25-29 2:47.97 2:38.84 2 9
4 WCM Brackstone, Kristy 35-39 2:45.53 2:45.70 1 10
5 WAM Johnson, Andrew 45-49 2:47.64 2:50.45 5 6
6 QRC Tweedy, John 50-54 2:48.00 2:48.32 3 8
7 WPC Taylor, Natalie 35-39 2:48.00 2:49.52 2 9
8 WPC Czaplinski, Robert 40-44 2:49.00 2:46.05 9 2

Heat 21 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 WSG Morelli, Ron 55-59 2:45.00 2:50.28 4 7
3 VPP Hann, David 30-34 2:43.00 2:38.60 1 10
4 VGS Webb, Kodie 40-44 2:42.00 2:38.45 5 6
5 VPP Humphrey, Jacinta 25-29 2:42.31 2:48.07 2 9
6 NMA May, Brian 55-59 2:43.00 2:48.45 3 8
7 VPP Ashley, Susanna 30-34 2:45.00 2:40.38 1 10
8 SAM Smedley, Mark 55-59 2:45.00 2:34.92 1 10

Heat 22 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 WCM Simson, Luke 30-34 2:40.00 2:48.45 3 8
3 WFR Morton, Michael 25-29 2:40.00 DQ NP 0
5 WOP Hille, David 30-34 2:40.00 2:45.16 2 9
6 NSP Hawton, Jon 50-54 2:40.00 2:44.97 2 9
7 WCM Gordon, Ian 45-49 2:40.00 2:43.59 3 8
8 WCM Pottier, Vincent 40-44 2:40.00 2:44.43 7 4

Heat 23 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WWC Lawrenson, Kieren 40-44 2:36.00 2:31.86 4 7
2 QLT McKaig, John 45-49 2:35.00 2:34.85 2 9
4 VBC Haggag, Sherif 30-34 2:30.00 2:53.26 5 6
5 NPN MacKay, Stuart 40-44 2:30.00 2:31.16 3 8
6 WRV Eyre, Damien 45-49 2:35.00 2:43.64 4 7
7 VMH Carp, Michael 45-49 2:36.00 2:33.92 1 10
8 TLC Brook, Ashley 35-39 2:37.50 2:39.48 3 8

Heat 24 of 24

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NBT Cleland, Aaron 40-44 2:26.00 2:23.22 1 10
2 CHELS Sabala, Michael 35-39 2:25.17 NS NP 0
3 VPP Schultz, Darius 25-29 2:20.00 2:22.73 1 10
4 WCM Cousins, Michael 18-24 2:15.00 2:34.60 1 10
5 VPP Cronk, Stephen 35-39 2:15.00 2:18.97 1 10
6 VPP Winton, Steven 40-44 2:24.00 2:28.60 2 9
7 NET Lemmon, Paul 50-54 2:25.50 2:24.45 1 10
8 WRK Hughes, Stephen 35-39 2:29.29 2:24.01 2 9

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
CDW Woodworth, Jill 55-59 4:10.00 NP
NBT Rogers, Sandra 50-54 3:05.58 NP
NBT Hay, Scott 45-49 3:05.00 NP
NBT Valentine, Jessica 30-34 5:00.00 NP
NCH Jeff, Rosemary 75-79 5:00.00 NP
NWG Earp, Marilyn 65-69 3:35.00 NP
QAC Bott, Julie 60-64 4:30.00 NP
NSP Roche, Heidi 45-49 2:59.00 NP
NSP Watson, James 40-44 2:38.00 NP
NSA Stanford, Colin 80-84 4:30.00 NP
QMM Southam, Colette 50-54 3:40.00 NP
QRT Churchill, Meryl 55-59 3:21.00 NP
QNS Cahill, Priscilla 40-44 3:50.00 NP
TAC Slugocki, Maciej 65-69 2:58.00 NP
WCM Deuchar, William 70-74 4:26.00 NP
WCM Dunne, Anthony 55-59 2:45.00 NP
WCM Infante, Carol-Ann 50-54 3:08.00 NP
WCR Borromei, Kathie 35-39 2:58.45 NP
WML Ravenscroft, Murray 50-54 3:00.00 NP
NVL Henry, Talbot 40-44 2:30.00 NP
WSS Wyatt, Nick 50-54 3:45.00 NP
WSU Lynch Calnan, Ann-Maree 60-64 4:04.04 NP
WSS Gaudet, Susan 60-64 5:55.00 NP

<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Swim Smart
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home