SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2017 NE-LMSC & Colonies Zone SCM Championships

Heat Sheet - 5 Heats

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 46 Men 100 M Back
59 Swimmers

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
CHEL Modrov, Drew 25-29 54.00 NS 0
CRM Hobson, Ryan 18-24 1:04.93 NS 0
GBM Gendreau, Edmund 55-59 1:13.00 NS 0
GSP French, Chris 55-59 1:16.60 NS 0
MESC Darling, Drew 65-69 1:41.73 NS 0
SPM Stiles, David 25-29 1:10.38 NS 0
SYSM Mitchell, Jack 75-79 2:52.58 NS 0
WCMS Blood, Jonathan 50-54 1:10.79 NS 0
GSM Faria, Jose 50-54 1:08.37 NS 0
GSP French, Chris 55-59 1:16.60 NS 0

Heat 1 of 5

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CRM Martin, Charles 80-84 2:51.00 2:54.94 1 17
2 CONN Epstein, Paul 70-74 2:20.00 2:21.24 3 14
3 TYMS Smith, Chris 85-89 2:05.00 2:10.90 1 17
4 WAM Jonas, Tzvi 30-34 2:00.00 1:43.24 2 15
5 CRM Kwa, Ken 40-44 1:55.00 1:45.69 3 14
6 MAMA Prescott, Al 45-49 2:00.00 1:55.02 4 13
7 CONN Canning, Peter 55-59 2:00.00 1:56.57 10 7
8 GSP Coupe, George 75-79 2:16.00 2:17.79 3 14
9 SWMR Roccabello, John 70-74 2:23.86 DQ NP 0

Heat 2 of 5

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ABC Song, Mingjie 70-74 1:43.02 1:36.44 2 15
2 MAMA Keil, Mark 60-64 1:38.41 1:38.80 2 15
3 GSP McDermot, Patrick 50-54 1:35.00 1:32.61 4 13
4 CONN Schwarten, John 65-69 1:35.00 1:34.41 3 14
5 GSP Rubacky, Mark 45-49 1:31.51 1:25.67 3 14
6 GBM Ceckler, Jack 60-64 1:33.00 NS NP 0
7 GBM Orzel, Joseph 55-59 1:35.00 1:34.14 9 8
8 LYMT Pope, James 75-79 1:36.72 1:44.21 1 17
9 OEVT Feng, Cheng 25-29 1:40.00 1:28.84 2 15
10 WAM Hutchings, Dick 75-79 1:45.93 1:46.33 2 15

Heat 3 of 5

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CONN Burbank, Gerald 55-59 1:30.00 1:26.54 7 10
2 MESC Roth, Douglas 55-59 1:29.10 1:32.58 8 9
3 SWMR Torgerson, Rob 55-59 1:25.00 1:18.63 5 12
4 MESC Rupert, Bill 70-74 1:23.00 1:36.06 1 17
5 GBM Westgeest, Bart 35-39 1:20.00 NS NP 0
6 GWDM Holt, Steve 65-69 1:22.31 1:27.74 1 17
7 GWDM Graham, David 40-44 1:24.26 1:27.89 2 15
8 1776 Hiltabiddle, Steve 50-54 1:25.00 NS NP 0
9 CONN Higgens, Erik 40-44 1:30.00 1:22.12 1 17
10 GBM Kerkhove, Johan 65-69 1:30.10 1:28.27 2 15

Heat 4 of 5

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ABC Belletete, Steve 50-54 1:19.63 1:21.32 3 14
2 CONN Wyckoff, Benjamin 50-54 1:18.50 1:18.73 2 15
3 SRPM Epstein, Daniel 65-69 1:17.60 NS NP 0
4 GSP Wright, Brendan 35-39 1:16.00 1:17.03 3 14
5 SWMR Sayles, Douglas 50-54 1:15.48 1:14.31 1 17
6 WAM Steinkraus-Ramirez, Henry 30-34 1:15.88 1:07.34 1 17
7 WAM McGahie, Ted 55-59 1:16.55 1:15.89 4 13
8 LANE Mockler, Frank 60-64 1:18.00 1:18.01 1 17
9 GSP Tyler, Bob 55-59 1:19.01 1:14.91 3 14
10 GSP DeLew, Christopher 55-59 1:20.00 1:19.91 6 11

Heat 5 of 5

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CRM Alexander, Mark 55-59 1:12.41 1:12.51 2 15
2 GSP Carroll, Stephen 45-49 1:10.00 1:12.98 2 15
3 SWMR Burtchell, Eric 25-29 1:09.50 1:09.84 1 17
4 CHEL Sabala, Michael 35-39 1:07.17 NS NP 0
5 GBM Bailey, Jerry 45-49 1:03.17 1:03.51 1 17
6 CONN Rebbecchi, Thomas 18-24 1:04.00 1:04.42 1 17
7 SWMR Theroux, Trent 50-54 1:08.00 NS NP 0
8 GBM Wolfson, Benjamin 35-39 1:10.00 1:15.30 2 15
9 MESC DeHart, Pieter 35-39 1:11.11 1:10.16 1 17
10 GBM Davis, Guy 55-59 1:12.50 1:11.49 1 17

<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertise Here
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home