SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2017 NE-LMSC & Colonies Zone SCM Championships

Heat Sheet - 8 Heats

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 16 Men 100 M Breast
74 Swimmers

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
CHEL Modrov, Drew 25-29 1:02.16 NS 0

Heat 1 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
4 CRM Martin, Charles 80-84 3:00.00 2:56.46 2 15
5 SWS Riley, Sean 40-44 2:36.00 2:02.14 6 11
6 TNYA Goran, Steven 55-59 2:57.05 NS NP 0

Heat 2 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ADMS Kilroy, Thomas 75-79 2:20.00 NS NP 0
2 GSP Coupe, George 75-79 2:18.00 2:25.88 2 15
3 MESC Jones, William 80-84 2:14.75 2:06.95 1 17
4 SWMR Burks, Vincent 55-59 2:00.00 NS NP 0
5 SWMR Elturkmani, Majed 60-64 1:55.00 1:45.58 4 13
6 HOLY Gottsegen, David 60-64 1:55.88 2:02.14 6 11
7 ABC Terry, Jim 70-74 2:06.00 2:10.40 5 12
8 ABC Ribush, Nicholas 75-79 2:15.00 2:13.93 1 17
9 WAM Hutchings, Dick 75-79 2:19.00 NS NP 0
10 TYMS Smith, Chris 85-89 2:21.00 2:18.68 1 17

Heat 3 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 BUMS# Handin, Alex 25-29 1:50.00 1:37.35 4 13
2 AGUA Bernstein, Rich 70-74 1:48.00 1:48.12 4 13
3 GBM Lewis, John 70-74 1:47.54 1:46.06 2 15
4 GBM Rooney, Alec 45-49 1:45.00 1:41.53 10 7
5 ABC McLaughlin, Brian 60-64 1:40.77 1:41.15 2 15
6 MAMA Keil, Mark 60-64 1:44.04 1:46.27 5 12
7 CONN Canning, Peter 55-59 1:45.00 1:45.12 10 7
8 CONN Epstein, Paul 70-74 1:48.00 1:46.20 3 14
9 MESC Roth, Douglas 55-59 1:49.98 1:50.40 11 6
10 SRPM Baden, Aaron 40-44 1:51.00 1:34.40 5 12

Heat 4 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 GBM Danielson, Kurt 40-44 1:40.00 NS NP 0
2 MIT Heyison, Michael 60-64 1:38.39 1:38.94 1 17
3 WMS Fuerman, Ross 60-64 1:37.73 1:41.74 3 14
4 LANE Moynihan, Brian 35-39 1:36.00 1:38.10 2 15
5 CRM Kwa, Ken 40-44 1:35.00 1:30.22 4 13
6 CONN Duguay, Robert 30-34 1:35.31 1:31.92 3 14
7 CONN Burbank, Gerald 55-59 1:36.00 1:34.26 9 8
8 GBM Miller, Steve 60-64 1:38.22 NS NP 0
9 SRPM Olander, John 65-69 1:39.18 1:43.73 2 15
10 ABC Juethner, Konrad 45-49 1:40.71 1:38.37 9 8

Heat 5 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 HOLY Cochrane, Scott 65-69 1:34.86 1:34.56 1 17
2 GWDM Dymek, Timothy 50-54 1:33.26 1:34.37 3 14
3 XCL Cataldo, Keith 55-59 1:32.00 1:30.43 6 11
4 MAMA Foster, Walter 55-59 1:30.00 1:31.06 7 10
5 BYB Holmes, Jeff 45-49 1:30.00 1:29.99 8 9
6 ADMS Hargis, Blake 40-44 1:30.00 NS NP 0
7 GSP Rubacky, Mark 45-49 1:30.06 1:24.99 7 10
8 MIT Myers, Richard 70-74 1:33.00 1:32.99 1 17
9 LANE Mesirow, Benjamin 25-29 1:34.16 1:36.05 3 14
10 WAM Jonas, Tzvi 30-34 1:35.00 1:46.16 4 13

Heat 6 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SWMR Allen, Robbie 50-54 1:28.22 1:21.10 1 17
2 CRM Davis, William 55-59 1:27.32 1:26.26 5 12
3 GSP Edsall, Tyler 40-44 1:26.43 1:25.38 2 15
4 NBPB Olson, Bob 55-59 1:25.40 1:25.20 3 14
5 CRM Chin, Michael 18-24 1:25.00 1:24.41 1 17
6 WAM Morette, Kyle 25-29 1:25.32 1:20.67 1 17
7 UC02 Kishchenko, Roman 40-44 1:26.00 1:29.00 3 14
8 GBM Wraight, Thomas 30-34 1:27.18 1:26.21 2 15
9 NMEG Gerber, Robert 50-54 1:28.00 NS NP 0
10 CONN Lamontagne, Robert 55-59 1:28.52 1:31.08 8 9

Heat 7 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 FLA Grady, Seth 50-54 1:23.87 1:26.24 2 15
2 NMEG Johnson, William 45-49 1:23.00 NS NP 0
3 GBM Bailey, Jerry 45-49 1:22.10 NS NP 0
4 UMAC Ellis, Andrew 45-49 1:22.00 1:19.95 4 13
5 BUMS# Poirot, Cedric 30-34 1:19.97 1:20.46 1 17
6 GSP Hopkins, Kevin 45-49 1:20.00 1:21.61 5 12
7 YNS Opolski, Ian 25-29 1:22.00 1:21.88 2 15
8 UC02 Weissman, Greg 55-59 1:22.14 1:22.00 2 15
9 WCMS Brown, Phil 55-59 1:23.79 1:25.78 4 13
10 MESC Morse, Benjamin 45-49 1:24.00 1:23.96 6 11

Heat 8 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 GSP Carroll, Stephen 45-49 1:19.00 1:18.36 3 14
2 SWMR Garcia, Albert 45-49 1:17.40 NS NP 0
3 GSP Wright, Brendan 35-39 1:16.77 1:17.07 1 17
4 SIMM Hersh, Craig 45-49 1:13.00 1:13.18 2 15
5 UMAC Goodison, Michael 45-49 1:09.52 1:09.49 1 17
6 CONN Spoon, Ryan 35-39 1:12.10 NS NP 0
7 GSP Naylor, Jeff 55-59 1:16.00 1:16.94 1 17
8 GBM Gendreau, Edmund 55-59 1:17.00 NS NP 0
9 WAM Hammond, Ben 40-44 1:18.00 1:14.32 1 17
10 SPM Stiles, David 25-29 1:19.49 NS NP 0

<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All times are unofficial just like a scoreboard.  For official times see official results at meet.
Advertise Here
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home