SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2017 U.S. Masters Swimming Summer National Championship

Heat Sheet - 9 Heats

Event 3 Men 800 M Free
76 Swimmers

Heat 1 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 IM Mullins, Stephen 85-89 18:30.00 18:13.49 1 11
3 NCMS Miller, Jamie 60-64 17:07.68 17:54.77 10 1
4 MINN Langland, Jim 65-69 15:58.00 15:00.10 7 4
5 SFTL Bynoe, Ralph 45-49 17:00.77 17:02.72 6 5
6 RMST Nobbe, Nick 75-79 17:40.00 18:01.24 3 8

Heat 2 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WMAC Hollub, Greg 70-74 14:43.00 12:17.04 1 11
2 UC30 Kadwell, Frank 45-49 14:00.00 13:41.52 5 6
3 UC33 Carey, George 75-79 13:40.10 14:21.46 2 9
4 SFTL Larson, Allen 60-64 13:23.53 12:40.86 8 3
5 MINN Bergquist, David 30-34 13:30.00 12:34.80 5 6
6 MICH Martin, Ray 80-84 13:52.19 13:55.71 1 11
7 NCMS Beachler, Michael 65-69 14:08.12 13:47.62 5 6
8 RMST Snowhite, Larry 70-74 15:00.00 16:14.10 5 6

Heat 3 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NORT Kelson, Aaron 55-59 13:20.00 13:13.79 12 0
2 MATD Dimitrov, Matias 35-39 12:59.00 10:21.68 1 11
3 RICE Hardy, Rog 70-74 12:45.00 12:42.56 2 9
4 SWED Holck, Andy 45-49 12:40.00 11:07.69 3 8
5 MICH Thompson, Frank 65-69 12:40.00 13:15.33 4 7
6 MELO Pinto, Harlan 60-64 12:55.80 12:12.61 5 6
7 IM Long, Robert 70-74 13:05.00 12:57.31 4 7
8 DKTA Gosnold, Will 75-79 13:20.53 13:10.54 1 11

Heat 4 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PALM Near, Jim 60-64 12:35.24 12:33.40 7 4
2 SKY Tingley, William 65-69 12:33.50 13:52.05 6 5
3 EMSC Summers, Scott 50-54 12:23.16 12:52.68 9 2
4 MINN Strauss, Ronald 55-59 12:15.00 11:48.89 10 1
5 AGUA Bernstein, Rich 70-74 12:20.00 12:52.93 3 8
6 MINN Opheim, Robert 35-39 12:30.57 12:21.45 3 8
7 NORT Brown, Perry 65-69 12:34.56 13:15.21 3 8
8 NEM Battistini, Rick 60-64 12:37.85 12:32.89 6 5

Heat 5 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NEM Meltz, Steve 60-64 12:00.00 12:41.59 9 2
2 LIB Keil, Todd 60-64 11:57.51 11:21.08 4 7
3 MINN Fischer, Kenneth 55-59 11:42.00 11:25.93 9 2
4 SFTL Hendrick, Marty 55-59 11:34.57 11:21.76 7 4
5 OREG Howell, Richard 55-59 11:38.00 12:13.65 11 0
6 COOG Keen, John 50-54 11:49.53 11:55.45 8 3
7 MINN Carlson, Reid 25-29 12:00.00 11:18.62 2 9
8 SFTL Vogel, Michel 40-44 12:05.32 13:10.40 4 7

Heat 6 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ISWM Bulington, Carter 18-24 11:30.50 11:26.22 1 11
2 GWSC Mathews, Waseem 30-34 11:30.00 11:05.11 4 7
3 O2 Schiemann, Steven 55-59 11:25.00 11:22.70 8 3
4 SFTL Zubero, David 55-59 11:23.80 10:27.12 2 9
5 WMAC Richards, Scott 55-59 11:23.92 10:46.30 5 6
6 IAMA Huebener, Wayne 55-59 11:25.62 11:17.90 6 5
7 OREG McAllister, Mark 50-54 11:30.00 11:49.31 7 4
8 ROSE Hitch, Walter 65-69 11:32.00 11:24.09 2 9

Heat 7 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MINN Burks, Jonathan 30-34 11:18.99 10:53.25 3 8
2 MINN Lofgren, Peter 35-39 11:00.00 12:07.14 2 9
3 1776 Thornton, James 65-69 10:45.00 10:28.94 1 11
4 MINN Ruehle, Tom 50-54 10:32.89 10:10.47 4 7
5 JAMM Nelson, John 60-64 10:36.40 10:46.18 3 8
6 CMS Barringer, Rob 50-54 10:57.99 10:15.98 6 5
7 PBM Ames, Eddie 45-49 11:00.45 11:08.07 4 7
8 SYSM Newman, Steven 55-59 11:20.00 10:36.50 4 7

Heat 8 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SFTL Fiser, Graeme 50-54 10:30.77 10:03.10 3 8
2 1776 Reilly, Jeff 55-59 10:22.22 10:34.20 3 8
3 NAST Maydak, Jeffrey 40-44 10:18.25 10:18.35 3 8
4 NAM Callahan, Jim 60-64 10:10.33 9:59.76 1 11
5 NCMS Sauter, Trace 25-29 10:15.00 9:58.01 1 11
6 UC30 Girard, Matt 30-34 10:20.00 10:27.81 2 9
7 SYSM Albino, Jorge 40-44 10:30.00 9:51.19 1 11
8 MINN Schmitz, William 50-54 10:32.53 10:12.52 5 6

Heat 9 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ROSE Passos, Andre 40-44 10:05.00 10:10.06 2 9
2 IM Keller, Matt 45-49 9:45.29 9:34.99 2 9
3 CMS Garland, Robert 45-49 9:37.63 9:23.77 1 11
4 ARIZ Utsch, Jeffrey 50-54 9:08.52 9:31.21 2 9
5 PSM Nygren, Mats 50-54 9:28.30 9:26.63 1 11
6 SCAQ Thomas, Bruce 60-64 9:43.81 10:02.82 2 9
7 SYSM Eckert, Jonathan 30-34 9:56.07 9:57.03 1 11
8 ARKM Strauss, Trip 55-59 10:10.10 10:03.49 1 11

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
ROSE Kim, Gene 30-34 15:00.01 NP
SFTL Trauber, Ami 75-79 13:50.00 NP
PMST Johnson, Steve 60-64 12:08.00 NP
MINN Schlichting, Randy 50-54 10:48.25 NP
MINN Maguire, John 60-64 12:40.00 NP
MINN Moran, Marty 50-54 10:33.00 NP
UC03 Levesque, Gilles 50-54 18:38.64 NP

For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Strive Swim
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home