2017 U.S. Masters Swimming Summer National Championship ( Wed, Aug 2, 2017 - Sun, Aug 6, 2017 )

Heat Sheet - 15 Heats

Event 41 Men 200 M IM
122 Swimmers

Heat 1 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 UC08 Ashare, Edward 75-79 5:00.00 4:54.70 5 6
3 SDSM Bell, John 75-79 3:53.17 4:18.63 4 7
4 MINN Bergman, John 75-79 3:31.00 3:41.08 1 11
5 UC33 Carey, George 75-79 3:33.86 3:48.99 2 9
6 CMS Burgess, Thom 75-79 4:10.00 4:14.83 3 8
7 OREG Fasbender, Barry 80-84 4:10.40 4:26.61 1 11

Heat 2 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 AMS Bailey, Conner 70-74 3:27.97 3:22.50 7 4
2 CMS Carney, Kent 70-74 3:20.00 3:13.16 3 8
3 PSM Peterson, Steven 70-74 3:17.10 3:14.97 4 7
4 SYSM Couch, Bob 70-74 2:57.00 2:57.56 1 11
5 SWIA LeMaster, Stan 70-74 3:09.22 3:06.49 2 9
6 PSCM Gemmill, Dave 70-74 3:20.00 3:21.84 6 5
7 RICE Hardy, Rog 70-74 3:25.00 3:34.25 8 3
8 TOC Elder, James 70-74 3:40.00 3:16.31 5 6

Heat 3 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 PSM Fogg, Stephen 65-69 3:54.52 3:42.27 10 1
3 BUMS Pot, Eugene 65-69 3:44.84 3:30.90 8 3
4 AGUA Einsidler, Jon 65-69 3:45.00 NS NP 0
5 PCCM Anderson, Robert 60-64 3:11.43 3:09.45 8 3
6 ROSE Tulin, Michael 60-64 4:52.94 4:46.11 10 1

Heat 4 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MINN Bovard, Ralph 65-69 3:17.08 3:14.85 6 5
2 WMAC Millholland, Carl 65-69 3:06.99 3:05.48 5 6
3 1776 Dougherty, Stephen 65-69 2:55.05 3:01.20 3 8
4 WIN Voisard, Brian 65-69 2:52.71 2:55.04 1 11
5 CMS MacDonald, Lee 65-69 2:55.00 2:58.33 2 9
6 TTEX Ravel, Rick 65-69 3:06.21 3:03.16 4 7
7 ROSE Hitch, Walter 65-69 3:16.00 3:15.08 7 4
8 NORT Stewart, Charles 65-69 3:25.00 3:32.32 9 2

Heat 5 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SAWS Crist, Bruce 60-64 2:59.70 3:10.28 9 2
2 SKY Haberek, Cork 60-64 2:50.54 2:54.12 6 5
3 AKMS Collier, Scott 60-64 2:42.74 2:45.32 3 8
4 TXLA Sauer, Jim 60-64 2:29.00 2:30.91 1 11
5 KM Hamm, Michael 60-64 2:41.41 2:42.40 2 9
6 CMS Louie, Jamie 60-64 2:48.74 2:47.94 4 7
7 MINN Smith, Darrell 60-64 2:55.00 2:51.96 5 6
8 MINN Lamour, Didier 60-64 3:01.00 3:03.43 7 4

Heat 6 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 UC40 Patterson, Daniel 55-59 3:13.50 3:06.84 14 0
2 UTAH Treiman, Gerald 55-59 2:55.51 NS NP 0
3 MINN Fleming, Patrick 55-59 2:50.00 2:54.47 12 0
4 NEM Davis, William 55-59 2:48.82 2:44.94 6 5
5 PBM Caudrillier, Francois 55-59 2:49.94 2:52.92 11 0
6 MINN Hugo, John 55-59 2:52.00 2:45.70 8 3
7 SCCM Naroski, Shaun 55-59 3:03.65 3:00.45 13 0
8 GWST Burgess, Randal 55-59 3:30.36 3:32.44 15 0

Heat 7 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 IM Seibt, Andreas 55-59 2:45.00 2:38.15 4 7
2 SCCM Ritchie, Andy 55-59 2:40.28 2:36.85 3 8
3 PBM Aubrey, Michael 55-59 2:38.64 2:39.62 5 6
4 RICE Guthrie, David 55-59 2:30.01 2:29.13 1 11
5 WMAC Grisa, Thomas 55-59 2:36.99 2:35.27 2 9
6 DAMM Myers, Ross 55-59 2:40.00 2:45.54 7 4
7 MOVY Sherman, Bill 55-59 2:42.60 2:46.53 9 2
8 SFTL Marks, Ronald 55-59 2:48.00 2:48.93 10 1

Heat 8 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 EMSC Summers, Scott 50-54 3:21.18 3:22.75 15 0
2 MINN Conrad, Terry 50-54 2:48.00 3:05.82 14 0
3 MINN Ruehle, Tom 50-54 2:44.12 2:40.69 10 1
4 CMS Barringer, Rob 50-54 2:41.97 2:31.53 6 5
5 MINN Schlichting, Randy 50-54 2:43.56 2:38.34 8 3
6 MINN King, Robert 50-54 2:45.00 2:47.76 12 0
7 WLOO Vogel, Brian 50-54 2:59.68 2:56.00 13 0
8 NTXL Glass, Mark 40-44 3:16.87 3:10.13 8 3

Heat 9 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ARIZ Dickson, Kurt 50-54 2:35.80 2:29.27 4 7
2 SFTL Segarra, Rafael 50-54 2:32.40 2:39.54 9 2
3 IM Tuchler, Jim 50-54 2:26.80 2:22.79 2 9
4 ROSE Granger, Nicolas 50-54 2:10.09 2:11.15 1 11
5 VMST Harris, Gregory 50-54 2:26.56 2:27.17 3 8
6 1776 Hiltabiddle, Steve 50-54 2:28.96 2:29.74 5 6
7 MICH Christensen, Kurt 50-54 2:33.00 2:32.94 7 4
8 MOVY Hayden, Douglas 50-54 2:40.00 2:44.19 11 0

Heat 10 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MICH Sturdy, Patrick 45-49 3:10.00 2:56.03 7 4
2 IM Thielen, Aaron 45-49 2:48.00 2:39.50 3 8
3 SFTL Koenig, Kit 45-49 2:38.60 2:41.54 4 7
4 MICH Wuchte, Mathew 45-49 2:24.81 2:38.62 2 9
5 MINN Tripps, Scott 45-49 2:30.30 2:31.41 1 11
6 NCMS Robling, Steve 45-49 2:40.49 2:45.38 5 6
7 MICH Cabbage, Sean 45-49 2:58.91 2:49.19 6 5
8 SFTL Lassen, Jason 45-49 3:10.29 3:06.61 8 3

Heat 11 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PSM DeWard, Robert 40-44 2:50.44 2:52.92 5 6
2 SYSM Palace, Mark 40-44 2:42.96 2:45.87 4 7
3 NAST Maydak, Jeffrey 40-44 2:34.91 2:33.35 2 9
4 SFTL Tiozzo, Eduard 40-44 2:28.00 NS NP 0
5 GS Decker, John 40-44 2:34.53 2:31.60 1 11
6 OREG Miller, Matt 40-44 2:38.42 2:38.48 3 8
7 NYAC Goldberg, Brian 40-44 2:48.00 3:08.75 7 4
8 NEM Graham, David 40-44 2:51.92 2:58.28 6 5

Heat 12 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 DAM Waterson, Kevin 35-39 2:46.02 2:51.93 6 5
2 SWIA Okerbloom, Neal 35-39 2:43.14 2:46.05 5 6
3 CMS Batchelder, John 35-39 2:34.87 2:32.86 3 8
4 CMS David, Emmanuel 35-39 2:26.01 2:24.75 1 11
5 DAM Roper, Matt 35-39 2:28.14 2:32.28 2 9
6 MINN Lofgren, Peter 35-39 2:40.00 3:09.12 7 4
7 SCCM Bouchard, Trevor 35-39 2:45.00 2:45.53 4 7

Heat 13 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MINN Celis Mejia, Luis Alberto 30-34 3:40.00 DQ NP 0
2 CONN Duguay, Robert 30-34 3:03.07 2:59.98 5 6
3 NAST Rosier, Nicholas 30-34 2:34.90 2:39.98 4 7
4 SFTL Wenzel, Serge 30-34 2:24.42 2:30.68 1 11
5 UC30 Girard, Matt 30-34 2:30.00 2:35.14 3 8
6 DKTA Smith, Ben 30-34 2:36.23 2:31.33 2 9
7 PMST Peterson, Matland 30-34 3:08.20 3:07.44 6 5

Heat 14 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 MINN Eggersgluss, Andrew 25-29 2:52.67 2:59.83 5 6
3 SFTL Jackwin, Eric 25-29 2:32.56 2:24.12 1 11
4 NCMS Sauter, Trace 25-29 2:29.00 2:26.60 2 9
5 MINN Forslund, Cory 25-29 2:32.18 2:39.74 4 7
6 SCAQ Leung, Brian 25-29 2:33.00 2:26.87 3 8

Heat 15 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MINN Vogt, Logan 18-24 2:38.59 NS NP 0
2 MINN Nelson, Daniel 18-24 2:34.00 2:38.07 5 6
3 MINN Klemm, Josh 18-24 2:30.47 2:26.59 3 8
4 ROSE Granger, Jeremy 18-24 2:19.80 2:20.03 1 11
5 ARMS Frederick, Aaron 18-24 2:27.50 2:31.87 4 7
6 BOZE Kelly, Matthew 18-24 2:32.32 2:25.86 2 9
7 SKY Kolb, William 18-24 2:37.79 2:43.19 7 4
8 UC38 Rodriguez Martinez, Adrian 18-24 2:45.32 2:40.88 6 5

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
MINN Andersen, Chris 60-64 3:03.50 NP
MINN Anderson, Joseph 30-34 2:20.82 NP
UC38 Anderson, Bruce 55-59 2:38.62 NP
FFC Colteu, Claudiu 40-44 2:50.00 NP
DAMM Hauck, Jason 30-34 2:18.00 NP
NEM Bright, David 60-64 2:50.00 NP
SFTL Davis, Andrew 40-44 2:39.65 NP
SYSM Kahn, Roger 60-64 3:00.00 NP
TXLA Vandam, David 60-64 2:55.77 NP
YCFM Livingston, Terry 50-54 2:30.00 NP
MINN Pelissier, Jim 70-74 3:26.00 NP
CMS Scott, Greg 55-59 2:29.31 NP

For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Swim Smart
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home