SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2017 U.S. Masters Swimming Summer National Championship

Heat Sheet - 18 Heats

Event 35 Men 100 M Back
123 Swimmers

Heat 1 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 PMST Farrar, Frank 85-89 2:55.68 3:23.32 1 11
3 UC33 McConnell, Stan 85-89 2:22.00 NS NP 0
4 OREG Lamb, Willard 95-99 2:08.64 2:11.19 1 11
5 MINN Joyner, Jay 65-69 2:15.00 2:16.47 14 0
6 SFTL Akbar, Clyde 65-69 2:55.48 3:39.68 15 0

Heat 2 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MINN Magee, Pete 80-84 1:54.92 1:55.00 4 7
2 O*H* Oyakawa, Yoshi 80-84 1:42.00 1:44.00 3 8
3 INDY Costill, David 80-84 1:35.50 1:29.06 1 11
4 IM Ackerman, Owen 80-84 1:45.00 1:37.71 2 9
5 MM Avery, John 75-79 1:52.44 1:54.02 3 8
6 MINN Bergman, John 75-79 1:35.00 1:38.82 2 9
7 TOC Van Horn, William 75-79 1:40.00 1:33.25 1 11
8 ARIZ Moye, Paul 75-79 1:56.00 NS NP 0

Heat 3 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WMAC Hollub, Greg 70-74 1:37.55 1:33.95 7 4
2 MINN Kleffman, Robin 70-74 1:32.30 1:26.82 4 7
3 LMAO Wright, Gregg 70-74 1:20.77 1:23.36 3 8
4 ARIZ Wilder, Hugh 70-74 1:16.00 1:13.49 1 11
5 PALM Brzezinski, Jay 70-74 1:20.00 1:18.06 2 9
6 WMAC Meehan, Tom 70-74 1:30.00 1:28.30 5 6
7 PBM Parsons, Roger 70-74 1:34.25 1:32.44 6 5
8 PSCM Gemmill, Dave 70-74 1:40.00 NS NP 0

Heat 4 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 UC14 Krieger, Dima 50-54 1:18.68 1:13.10 8 3
3 SFTL Horwitz, Peter 50-54 1:15.00 NS NP 0
4 ENSW McPherson, John 50-54 1:17.00 1:19.84 9 2
5 MMA Livingston, Tommy 50-54 1:25.00 NS NP 0
6 MINN Nelson, Stephen 55-59 1:23.59 1:26.34 21 0
7 CSMT Bargar, Scott 60-64 1:30.49 1:24.00 14 0

Heat 5 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 1776 Jones, Robert 65-69 1:31.10 1:30.47 11 0
3 SKY Tingley, William 65-69 1:25.99 1:24.92 8 3
4 BUMS Kornblatt, Daniel 65-69 1:24.00 1:25.88 9 2
5 PSM Warner, Frank 65-69 1:24.21 NS NP 0
6 ROSE Hitch, Walter 65-69 1:28.00 1:26.63 10 1
7 PSM Fogg, Stephen 65-69 1:34.72 1:33.09 13 0

Heat 6 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 GRA Kerns, Hubie 65-69 1:20.00 1:19.59 6 5
2 RMST Rysdon, Jon 65-69 1:20.00 1:19.23 4 7
3 PBM Schmidt, George 65-69 1:17.44 1:19.28 5 6
4 NCMS Bober, Richard 65-69 1:14.26 1:14.71 1 11
5 WMST Tharp, Greg 65-69 1:16.17 1:18.59 2 9
6 WIN Voisard, Brian 65-69 1:19.50 1:18.93 3 8
7 MICH Thompson, Frank 65-69 1:20.00 1:31.26 12 0
8 MINN Nelson, Steven 65-69 1:23.00 1:20.19 7 4

Heat 7 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CMS Benson, Stan 60-64 1:22.00 NS NP 0
2 IM Black, Boyd 60-64 1:20.86 1:14.89 4 7
3 TXLA Vandam, David 60-64 1:19.77 NS NP 0
4 TSUN Darlington, Taite 60-64 1:18.10 1:16.32 5 6
5 LIB Keil, Todd 60-64 1:19.51 1:18.46 10 1
6 SAWS Crist, Bruce 60-64 1:19.84 1:21.20 11 0
7 NEM Bright, David 60-64 1:21.00 1:22.43 12 0
8 JAMM Nelson, John 60-64 1:22.80 1:23.84 13 0

Heat 8 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 UC33 Gordin, Scott 60-64 1:16.59 NS NP 0
2 MINN Holthus, Brian 60-64 1:16.50 1:17.59 7 4
3 PSM Graham, Donald 60-64 1:13.22 1:14.79 3 8
4 NCMS Klein, Jonathan 60-64 1:08.51 1:10.78 1 11
5 MINN Lukens, Jeffrey 60-64 1:12.00 1:14.18 2 9
6 GAJA Hildebrandt, David 60-64 1:16.17 1:16.89 6 5
7 MOVY Welchlin, Bob 60-64 1:16.50 1:18.22 9 2
8 PALM Slowey, Michael 60-64 1:17.23 1:17.92 8 3

Heat 9 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 1776 Matz, Michael 55-59 1:21.72 1:20.94 19 0
2 CTMS Moore, Lin 55-59 1:21.19 NS NP 0
3 UTAH Treiman, Gerald 55-59 1:20.91 NS NP 0
4 SFTL Marks, Ronald 55-59 1:18.50 1:17.43 14 0
5 SLAM Dennis, Justin 55-59 1:20.28 1:19.08 17 0
6 IM Ruderman, Richard 55-59 1:21.00 NS NP 0
7 UC40 Patterson, Daniel 55-59 1:21.50 1:20.43 18 0
8 NORT Punyko, Bill 55-59 1:21.78 1:22.47 20 0

Heat 10 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MINN Brenton, Ken 55-59 1:17.26 1:14.52 9 2
2 WMAC Blommel, Gregory 55-59 1:15.86 1:16.28 12 0
3 CONN Gunzl, Arthur 55-59 1:15.28 1:12.89 7 4
4 SYSM Newman, Steven 55-59 1:15.00 1:14.17 8 3
5 IAMA Kealy, Daniel 55-59 1:15.20 1:16.57 13 0
6 SFTL Hendrick, Marty 55-59 1:15.62 1:18.89 16 0
7 PBM Caudrillier, Francois 55-59 1:16.50 1:15.87 11 0
8 BUMS Kristek, Steven 55-59 1:18.00 1:18.14 15 0

Heat 11 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MTSC Thain, Doug 55-59 1:14.31 1:11.76 4 7
2 OREG Uebele, Keith 55-59 1:13.76 1:11.90 5 6
3 WMAC Grisa, Thomas 55-59 1:13.05 1:10.20 2 9
4 MOVY Wells, Brad 55-59 1:09.00 1:08.05 1 11
5 DAMM Myers, Ross 55-59 1:11.73 1:12.01 6 5
6 UC38 Anderson, Bruce 55-59 1:13.33 NS NP 0
7 SFTL Zubero, David 55-59 1:13.86 1:10.79 3 8
8 MICH Pogue, Jim 55-59 1:15.00 1:14.92 10 1

Heat 12 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MINN Schlichting, Randy 50-54 1:11.88 1:10.43 5 6
2 SFTL Segarra, Rafael 50-54 1:08.26 1:08.39 4 7
3 ARIZ Dickson, Kurt 50-54 1:06.68 1:05.87 3 8
4 ROSE Granger, Nicolas 50-54 1:01.89 1:01.57 1 11
5 NS Krishtal, Valeriy 50-54 1:06.67 NS NP 0
6 IM Tuchler, Jim 50-54 1:06.80 1:05.30 2 9
7 MICH Christensen, Kurt 50-54 1:11.50 1:11.43 6 5
8 VMST Clear, Kirk 50-54 1:11.91 1:12.76 7 4

Heat 13 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 MICH Sturdy, Patrick 45-49 1:19.00 1:21.09 5 6
3 LVM Wegner, Dan 45-49 1:07.85 1:06.35 3 8
4 NCMS Lee, Lawrence 45-49 1:05.63 1:06.10 2 9
5 MINN Tripps, Scott 45-49 1:07.07 1:05.62 1 11
6 SFTL Koenig, Kit 45-49 1:13.69 1:13.60 4 7

Heat 14 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PSM DeWard, Robert 40-44 1:14.92 1:13.18 3 8
2 NAST Maydak, Jeffrey 40-44 1:10.65 1:09.34 2 9
3 BCTM Nakahodo, Sidney 40-44 1:08.71 NS NP 0
4 STAN Stringer, Sean 40-44 1:06.83 1:07.41 1 11
5 SFTL Tiozzo, Eduard 40-44 1:08.57 NS NP 0
6 CVMM Karren, Kelly 40-44 1:08.80 NS NP 0
7 OREG Miller, Matt 40-44 1:12.50 1:14.90 4 7

Heat 15 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PMST Gohman, Chad 35-39 1:21.46 1:24.97 7 4
2 CMS Bergford, Brian 35-39 1:17.25 1:16.52 5 6
3 DAS Weber, Matthew 35-39 1:11.67 1:10.40 3 8
4 PBM Lotano, Daniel 35-39 1:07.85 1:04.33 1 11
5 DAM Roper, Matt 35-39 1:08.56 1:08.84 2 9
6 MATD Dimitrov, Matias 35-39 1:15.00 1:12.03 4 7
7 DAM Waterson, Kevin 35-39 1:18.62 1:18.00 6 5

Heat 16 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
3 UC30 Hubbard, Max 25-29 1:15.25 1:08.48 5 6
4 MINN Wojta, Samuel 25-29 1:15.00 NS NP 0
5 IM Pedersen, Robert 30-34 1:13.04 1:08.63 1 11
6 ROSE Kim, Gene 30-34 1:15.01 1:16.40 2 9

Heat 17 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 DAM Docken, Steffen 25-29 1:09.78 1:13.59 6 5
2 NORT Broch, William 25-29 1:07.52 1:17.02 7 4
3 PCAT Aselton, John 25-29 1:02.19 NS NP 0
4 TOC Hurko, Matt 25-29 1:00.15 1:00.05 2 9
5 MINN Albu, Phil 25-29 1:01.85 1:07.40 4 7
6 ROSE Porrazzo, Ralph 25-29 1:04.65 59.65 1 11
7 SFTL Jackwin, Eric 25-29 1:07.76 1:05.76 3 8
8 MINN Eggersgluss, Andrew 25-29 1:14.32 1:17.05 8 3

Heat 18 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
3 UC45 Purrington, Nicholas 18-24 1:10.00 NS NP 0
4 GMUP Danchak, Alexander 18-24 1:03.91 NS NP 0
5 UC30 Ekstrom, Jonathan 18-24 1:10.00 1:08.41 1 11

For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
FINIS
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home