SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2017 U.S. Masters Swimming Summer National Championship

Heat Sheet - 9 Heats

Event 4 Women 800 M Free
75 Swimmers

Heat 1 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 OREG Stark, Carol 65-69 22:20.83 22:34.19 5 6
2 ADMS King, Sarah 30-34 19:40.00 21:07.85 9 2
3 ARIZ Linnihan, Beverly 75-79 19:00.00 20:39.46 4 7
4 WMAC Dillon Stewart, Jane 75-79 18:02.37 18:23.54 3 8
5 RMST Manheim, Lucy 75-79 18:44.17 18:02.76 2 9
6 MANI Varty, Eulah 80-84 19:28.18 20:41.60 1 11
7 UC48 Samberg, Amy 50-54 20:00.00 19:16.87 8 3
8 MM Sanddal, Charlotte 95-99 26:20.00 31:35.73 1 11

Heat 2 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MINN Smollen, Carol 70-74 17:07.80 16:19.54 3 8
2 SFTL Volz, Kristin 40-44 16:23.46 15:49.16 9 2
3 NEM Flynn, Sandra 50-54 14:53.00 14:59.87 7 4
4 SNM Tyler, A Susan 65-69 14:40.66 14:41.59 3 8
5 SFTL Goldbas, Isabela 55-59 14:47.34 15:09.03 9 2
6 MOST Callaway, Linda 60-64 15:00.00 15:04.07 7 4
7 SKY Arnold, Tita 75-79 16:50.00 16:25.14 1 11
8 MINN Swartz, Shannon 65-69 17:11.19 18:19.29 4 7

Heat 3 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ROSE Doudikian-Scaff, Nayiri 45-49 14:38.89 13:32.34 4 7
2 RMST Wymelenberg, Lynn 60-64 14:30.00 15:39.59 8 3
3 PMST Rasmusson, Nicolle 30-34 14:00.00 15:40.21 8 3
4 SFTL Kelly, Mary Shawn 55-59 13:56.36 12:17.39 3 8
5 SFTL Ventura, Rosa 70-74 13:57.72 14:38.32 2 9
6 SFTL Rosenblat, Daniela 40-44 14:05.78 13:57.23 8 3
7 MINN Pechmann, Tracy 55-59 14:33.29 14:01.25 8 3
8 CMS Roche, Carolyn 65-69 14:40.00 12:49.07 2 9

Heat 4 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 IM McDaniel, Georgia 70-74 13:50.00 13:52.39 1 11
2 MINN Hilal, Susan 40-44 13:30.00 13:31.89 7 4
3 WMAC Walther, Amy 40-44 13:22.32 13:10.97 6 5
4 DAM Phalen, Jennifer 50-54 13:16.64 12:57.98 5 6
5 DOC Stager, Nan 60-64 13:21.21 13:08.47 5 6
6 MINN Kueny, Laura 55-59 13:23.25 12:25.33 5 6
7 MICH Tirakian, Yvonne 18-24 13:39.84 14:07.93 3 8
8 UC33 Lumbert Gentry, Kerri 60-64 13:56.00 12:24.99 3 8

Heat 5 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 IM Del Greco, Jane 60-64 13:00.41 13:15.93 6 5
2 MYWM Froehle, Melissa 40-44 12:57.91 12:56.08 5 6
3 OREG Summers, Jeanna 60-64 12:46.30 12:48.87 4 7
4 GSM Cipriano, Deborah 60-64 12:38.57 11:50.82 1 11
5 SNM Miller, Celeste 65-69 12:40.00 12:27.54 1 11
6 MICH Szymczak, Wendy 55-59 12:47.90 13:18.01 6 5
7 BCTM Craffey, Joan 60-64 13:00.00 12:08.56 2 9
8 AQTX Feather, Shawn 55-59 13:15.17 13:50.06 7 4

Heat 6 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 1776 Clair, Kathleen 55-59 12:35.00 15:12.57 10 1
2 TULS Smart, Denise 55-59 12:15.43 12:19.08 4 7
3 MINN Kratz, Peggy 55-59 12:13.48 11:27.71 1 11
4 MINN Persico, Elizabeth 50-54 11:57.00 13:02.77 6 5
5 SFTL Barbosa, Tatiana 35-39 12:05.48 12:19.86 5 6
6 IM Froehlich, Kathryn 55-59 12:15.00 12:12.94 2 9
7 MINN Green, Linda 50-54 12:16.95 12:33.72 4 7
8 ROSE Parker, Amy 40-44 12:38.00 12:37.08 4 7

Heat 7 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WMAC Nolden, Shelley 35-39 11:48.69 10:53.63 2 9
2 MINN Rittenhouse, Amy 40-44 11:35.00 11:47.52 3 8
3 ENSW Rietz, Heather 45-49 11:34.94 11:23.33 1 11
4 SKY May, Julie 50-54 11:30.55 11:38.01 2 9
5 MOVY Huettner, Heather 50-54 11:32.16 11:59.81 3 8
6 MINN Weiland, Carole 45-49 11:35.00 11:38.05 3 8
7 MINN Kline, Anna 35-39 11:45.24 11:44.75 4 7
8 MINN Arnosti, Libby 25-29 11:52.89 11:17.52 2 9

Heat 8 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MINN Fittipaldi, Carolyn 18-24 11:30.00 10:43.43 2 9
2 PALM Hamer, Caitlin 30-34 11:26.22 10:48.12 4 7
3 SFTL Murphy, Siobhan 30-34 11:22.88 11:45.05 7 4
4 SFTL Congdon, Heather 35-39 11:00.00 10:40.77 1 11
5 GAJA Hankins, Malena 40-44 11:20.19 10:49.76 2 9
6 MINN Krejci, Rachel 35-39 11:23.74 11:16.50 3 8
7 MINN Gregory, Ashley 30-34 11:30.00 11:16.61 6 5
8 IM Nagel, Lynne 45-49 11:30.00 11:27.80 2 9

Heat 9 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 IAMA Bennett, Sara 18-24 10:35.33 10:28.40 1 11
2 PALM Ballard, Jessica 25-29 10:18.42 9:53.20 1 11
3 COOG Gellatly, Jill 50-54 10:08.00 9:54.87 1 11
4 MINN Dahlager, Kelsey 30-34 9:43.00 9:48.82 2 9
5 UC30 Lendway, Heather 30-34 9:55.00 9:43.05 1 11
6 SC Viso, Jessica 40-44 10:10.00 10:11.16 1 11
7 ISWM Lapinskas, Christina 30-34 10:30.32 10:02.91 3 8
8 AGUA Young, Charley 30-34 10:50.99 11:02.86 5 6

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
AKMS Miller, Kristina 25-29 13:02.12 NP
SFTL O'Connor, Alexandre 25-29 10:40.77 NP
MINN Arntzen, Kristin 40-44 14:30.00 NP

For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
FINIS
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home