SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2017 U.S. Masters Swimming Summer National Championship

Heat Sheet - 18 Heats

Event 9 Men 400 M Free
158 Swimmers

Heat 1 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
3 METR Schloss, Steve 80-84 9:14.00 9:14.36 2 9
4 RMST Nobbe, Nick 75-79 8:20.00 8:42.01 5 6
5 IM Mullins, Stephen 85-89 8:30.00 8:48.28 1 11

Heat 2 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NORT Timmerman, Tim 45-49 8:00.00 7:57.05 9 2
2 MINN Kaplan, Mark 65-69 7:48.42 7:34.13 16 0
3 MOVY Recalde, Marco 60-64 7:29.77 7:14.09 20 0
4 VMST Galletly, Sandy 75-79 7:20.55 7:08.43 4 7
5 VJO Abegg, Michael 50-54 7:29.34 7:37.69 23 0
6 MINN Suare, Ruben 50-54 7:30.01 6:50.87 22 0
7 MINN Langland, Jim 65-69 7:50.00 7:10.86 15 0

Heat 3 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SFTL Goldbas, Mervyn 75-79 6:57.57 6:35.25 2 9
2 SFTL Trauber, Ami 75-79 6:40.00 6:34.17 1 11
3 UC30 Kadwell, Frank 45-49 6:35.00 6:25.00 8 3
4 GSM Levine, Steven 65-69 6:25.56 6:33.36 13 0
5 UC33 Carey, George 75-79 6:32.87 6:51.32 3 8
6 WMAC Corris, Robert 70-74 6:40.00 6:36.30 10 1
7 MICH Martin, Ray 80-84 6:44.58 6:45.78 1 11
8 NCMS Beachler, Michael 65-69 6:57.85 6:50.61 14 0

Heat 4 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NEM Battistini, Rick 60-64 6:15.99 6:00.01 16 0
2 TVM Hektner, Eric 55-59 6:09.37 6:10.23 17 0
3 MINN Maguire, John 60-64 6:05.50 6:30.82 19 0
4 PSM Carlton, Brian 65-69 6:02.52 NS NP 0
5 AGUA Bernstein, Rich 70-74 6:05.00 6:28.20 9 2
6 PALM Near, Jim 60-64 6:09.03 6:06.34 18 0
7 MINN Warner, Aaron 25-29 6:15.00 6:26.31 3 8
8 AMS Bailey, Conner 70-74 6:18.84 6:11.35 8 3

Heat 5 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SWED Holck, Andy 45-49 6:00.00 5:17.53 7 4
2 RICE Hardy, Rog 70-74 6:00.00 6:05.00 7 4
3 BUMS Kornblatt, Daniel 65-69 5:57.05 5:57.96 10 1
4 MINN Lulich, Ronald 50-54 5:55.00 5:41.76 19 0
5 MINN Opheim, Robert 35-39 5:55.33 5:54.20 10 1
6 WMAC Hollub, Greg 70-74 6:00.00 5:57.63 6 5
7 MICH Thompson, Frank 65-69 6:00.00 6:28.84 12 0
8 NORT Brown, Perry 65-69 6:00.35 6:07.18 11 0

Heat 6 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SWIA LeMaster, Stan 70-74 5:50.00 5:46.20 5 6
2 MINN Fischer, Kenneth 55-59 5:47.49 5:33.46 14 0
3 MOVY Glidden, Chip 65-69 5:42.54 5:28.27 6 5
4 ROSE Hitch, Walter 65-69 5:40.00 5:30.77 7 4
5 COOG Keen, John 50-54 5:41.20 5:43.40 21 0
6 NAM Tribuzi, Scot 60-64 5:44.00 5:16.41 7 4
7 IM Anderson, Mark 60-64 5:47.57 5:55.72 14 0
8 PMST Peterson, Matland 30-34 5:50.17 5:52.16 6 5

Heat 7 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MVM Campbell, Chris 55-59 5:37.80 5:50.23 16 0
2 MACC Boisvert, Paul 55-59 5:35.00 5:22.40 9 2
3 MICH Aumiller, Joe 60-64 5:34.70 5:34.07 11 0
4 SFTL Larson, Allen 60-64 5:34.51 6:05.55 17 0
5 IAMA Huebener, Wayne 55-59 5:34.68 5:29.28 12 0
6 MINN Anderson, Marc 65-69 5:35.00 5:33.28 9 2
7 OREG McAllister, Mark 50-54 5:36.37 5:37.58 18 0
8 SPM Selles, Carl 70-74 5:40.00 5:44.90 4 7

Heat 8 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SYSM Couch, Bob 70-74 5:33.00 5:32.43 2 9
2 TOC Rudloff, Edward 70-74 5:31.18 5:28.21 1 11
3 MINN Muchow, Gary 55-59 5:30.00 5:32.04 13 0
4 NEM Meltz, Steve 60-64 5:30.00 5:55.86 15 0
5 GWSC Mathews, Waseem 30-34 5:30.00 5:17.46 4 7
6 IM Wendt, George 70-74 5:30.00 5:34.38 3 8
7 MINN Collins, Craig 55-59 5:31.22 5:26.48 10 1
8 O2 Schiemann, Steven 55-59 5:34.50 5:37.74 15 0

Heat 9 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SDSM Mench, Lee 65-69 5:26.95 5:22.94 5 6
2 NEM Bright, David 60-64 5:25.00 5:34.44 12 0
3 IM Blumenthal, Jeffrey 60-64 5:24.44 5:31.94 10 1
4 BERK Hoke, James 30-34 5:24.15 5:21.23 5 6
5 SWIA Okerbloom, Neal 35-39 5:24.22 5:28.47 9 2
6 IAMA Kealy, Tom 60-64 5:25.00 5:16.40 6 5
7 WIN Voisard, Brian 65-69 5:25.20 5:32.66 8 3
8 MICH Olson, Chuck 65-69 5:29.00 5:19.10 4 7

Heat 10 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ISWM Bulington, Carter 18-24 5:20.15 5:27.66 4 7
2 SLAM Dennis, Justin 55-59 5:17.58 5:19.52 8 3
3 NTXL Doyle, Michael 50-54 5:14.58 5:13.06 17 0
4 PBM Ames, Eddie 45-49 5:13.89 5:14.72 6 5
5 SGSC Leier, Brian 55-59 5:14.24 5:27.42 11 0
6 DAM Muir, Scott 40-44 5:16.25 5:20.44 10 1
7 SFTL Zubero, David 55-59 5:18.02 5:01.22 5 6
8 DOC Wright, Robert 60-64 5:23.87 5:40.36 13 0

Heat 11 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CONN Duguay, Robert 30-34 5:11.28 5:15.56 3 8
2 SFTL Shead, Timothy 65-69 5:10.00 5:16.52 3 8
3 SFTL Koenig, Kit 45-49 5:08.75 5:10.54 5 6
4 MINN Schmitz, William 50-54 5:08.05 4:50.72 12 0
5 AKMS Collier, Scott 60-64 5:08.30 5:06.78 4 7
6 SYSM Newman, Steven 55-59 5:10.00 4:57.34 4 7
7 1776 Thornton, James 65-69 5:10.00 4:58.22 2 9
8 JAMM Nelson, John 60-64 5:11.79 5:19.48 9 2

Heat 12 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 DAS Weber, Matthew 35-39 5:05.22 5:03.96 8 3
2 MINN Ruehle, Tom 50-54 5:04.56 4:50.40 11 0
3 IM Scanlan, Kevin 60-64 5:02.49 5:14.76 5 6
4 MOVY Valley, Eric 55-59 5:02.39 5:02.15 6 5
5 ROSE Popko, David 40-44 5:02.43 4:37.24 1 11
6 TXLA Wood, Larry 60-64 5:04.17 5:17.92 8 3
7 1776 Reilly, Jeff 55-59 5:05.05 5:06.47 7 4
8 SFTL Pardo, Robert 40-44 5:06.79 5:00.49 8 3

Heat 13 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CMS Barringer, Rob 50-54 5:00.73 4:53.35 15 0
2 SYSM Albino, Jorge 40-44 5:00.00 4:42.58 3 8
3 SFTL Fiser, Graeme 50-54 4:59.37 4:50.78 13 0
4 MINN Vogt, Logan 18-24 4:59.03 5:27.39 3 8
5 MTSC Thain, Doug 55-59 4:59.27 4:54.81 3 8
6 WMAC Biles, James 55-59 4:59.55 4:53.33 2 9
7 MOVY Hayden, Douglas 50-54 5:00.00 4:58.23 16 0
8 SWED Cordero, Billy 50-54 5:01.00 4:49.68 10 1

Heat 14 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 1776 Patterson, Thomas 40-44 4:58.00 5:04.73 9 2
2 NAM Callahan, Jim 60-64 4:55.01 4:55.54 2 9
3 MINN Rupp, Christopher 35-39 4:53.17 4:49.79 6 5
4 STAN Stringer, Sean 40-44 4:51.89 4:40.24 2 9
5 MICH Bailey, Jeff 50-54 4:53.07 5:42.58 20 0
6 NAST Maydak, Jeffrey 40-44 4:54.52 4:58.03 7 4
7 KISU Carlsen, Glenn 60-64 4:57.10 4:59.43 3 8
8 GS Decker, John 40-44 4:58.63 4:51.67 5 6

Heat 15 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PALM Cook, Andy 50-54 4:51.25 4:51.41 14 0
2 RAC St. Vincent, Thomas 18-24 4:49.25 4:34.10 1 11
3 ARKM Strauss, Trip 55-59 4:48.48 4:48.30 1 11
4 DAM Roper, Matt 35-39 4:45.71 4:42.91 5 6
5 RMST Baldwin, Craig 40-44 4:48.21 4:47.89 4 7
6 CMS Batchelder, John 35-39 4:49.20 4:42.48 4 7
7 SFTL Segarra, Rafael 50-54 4:50.10 4:42.70 8 3
8 ROSE Daltorio, Robert 25-29 4:51.74 5:05.35 2 9

Heat 16 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 UC30 Girard, Matt 30-34 4:45.00 5:01.52 2 9
2 IAMA Bennett, Dennis 50-54 4:42.89 4:42.96 9 2
3 YCFM Farrell, Andrew 45-49 4:42.18 4:48.37 4 7
4 PALM Malik, Michael 35-39 4:40.03 4:40.70 3 8
5 ROSE Stephenson, Dan 60-64 4:40.50 4:36.85 1 11
6 SYSM Eckert, Jonathan 30-34 4:42.29 NS NP 0
7 SFTL Cuellar, Sebastian 30-34 4:44.09 4:47.03 1 11
8 ROSE Passos, Andre 40-44 4:45.00 4:53.63 6 5

Heat 17 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WMAC Girard, Alex 35-39 4:39.35 4:52.53 7 4
2 IAMA Tollakson, TJ 35-39 4:37.71 4:36.59 2 9
3 PSM Nygren, Mats 50-54 4:36.13 4:30.78 4 7
4 CONN Virgil, Jeremy 35-39 4:33.97 4:27.29 1 11
5 CMS Garland, Robert 45-49 4:35.70 4:30.33 1 11
6 IM Keller, Matt 45-49 4:36.75 4:34.85 2 9
7 CONN Reul, Andy 50-54 4:39.00 4:37.77 7 4
8 PSM Colella, Rick 65-69 4:40.00 4:37.70 1 11

Heat 18 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SYSM Rodriguez, Ramses 45-49 4:30.28 4:37.12 3 8
2 SFTL Monahan, Sean 25-29 4:27.05 4:37.07 1 11
3 MINN Nelson, Daniel 18-24 4:21.00 4:40.94 2 9
4 ROSE Granger, Nicolas 50-54 4:16.61 4:15.93 1 11
5 NITR Unruh, Steven 50-54 4:20.58 4:25.78 2 9
6 ARIZ Utsch, Jeffrey 50-54 4:24.39 4:35.90 6 5
7 ARIZ Dickson, Kurt 50-54 4:27.94 4:26.33 3 8
8 MICH Anderson, Tony 50-54 4:31.14 4:31.55 5 6

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
MINN Anderson, Joseph 30-34 4:23.26 NP
PMST Johnson, Steve 60-64 6:13.00 NP
SRM Stupfel, Norman 85-89 8:58.00 NP
IM Long, Robert 70-74 6:32.00 NP
MINN Seaburg, Joshua 25-29 4:40.17 NP
MINN Strauss, Ronald 55-59 6:10.00 NP
MINN Moran, Marty 50-54 5:00.00 NP
MINN Hanzlik, Jim 60-64 6:00.00 NP
MINN Diaz, Richard 50-54 8:00.00 NP
SCAQ Thomas, Bruce 60-64 4:42.37 NP
MINN Kirkvold, Brian 40-44 4:49.99 NP
DAMM Hauck, Jason 30-34 4:19.00 NP
NEM Graham, David 40-44 5:49.94 NP
WCM Laws, Gus 18-24 5:18.11 NP
WMAC Olson, John 80-84 10:12.04 NP
SFTL Davis, Andrew 40-44 4:51.19 NP
SYSM Kriger, Joel 60-64 5:30.00 NP
ROSE Mc Ginley, Patrick 50-54 5:23.30 NP
ARIZ Modjeska, Mark 60-64 5:04.87 NP
CSMT Ritter, James 60-64 4:40.50 NP

For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertise Here
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home