2017 U.S. Masters Swimming Summer National Championship

Heat Sheet - 15 Heats

Event 17 Men 200 M Breast
126 Swimmers

Heat 1 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MINN Kansas, Bill 80-84 4:30.00 4:25.50 3 8
2 MICH Martin, Ray 80-84 4:09.48 4:26.47 4 7
3 INDY Costill, David 80-84 3:55.00 3:43.98 1 11
4 WMAC May, George 80-84 4:24.13 4:22.96 2 9
5 SCCM Smith, Christopher 85-89 5:09.00 5:15.27 2 9
6 SRM Stupfel, Norman 85-89 5:59.00 5:01.63 1 11
7 UC21 Gerlich, Peter 60-64 4:55.56 4:46.13 18 0
8 SFTL Larson, Allen 60-64 4:03.07 4:04.43 17 0

Heat 2 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 VMST Galletly, Sandy 75-79 4:33.65 4:24.84 4 7
2 RMST Chadsey, William 75-79 3:58.69 4:36.46 5 6
3 GRA Freshley, Mike 75-79 3:13.93 3:20.81 1 11
4 MINN Arlander, David 75-79 4:10.70 4:13.36 2 9
5 WMAC Corris, Robert 70-74 4:00.00 4:03.26 11 0
6 NASH Fuenmayor, Jose 70-74 3:52.31 4:00.59 10 1
7 WMAC Pease, Richard 70-74 3:55.00 3:53.20 9 2
8 TSUN Ceci, Louis 65-69 4:06.41 4:22.97 9 2

Heat 3 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 AGUA Bernstein, Rich 70-74 3:45.00 3:52.69 8 3
2 MINN Pelissier, Jim 70-74 3:30.00 3:38.65 5 6
3 CMS Carney, Kent 70-74 3:25.00 3:21.77 2 9
4 IM Wendt, George 70-74 3:20.00 3:22.79 3 8
5 PSM Peterson, Steven 70-74 3:20.60 3:17.88 1 11
6 SWIA LeMaster, Stan 70-74 3:29.19 3:24.63 4 7
7 PSCM Gemmill, Dave 70-74 3:40.00 3:40.61 6 5
8 AMS Bailey, Conner 70-74 3:51.15 3:48.19 7 4

Heat 4 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MINN Fine, Gary 65-69 3:42.00 3:46.23 7 4
2 WMAC Millholland, Carl 65-69 3:30.00 3:35.62 5 6
3 CMS MacDonald, Lee 65-69 3:10.00 3:13.35 3 8
4 OREG Stark, Allen 65-69 2:59.99 3:03.39 2 9
5 IM Dahlberg, Peder 65-69 3:06.78 3:01.42 1 11
6 1776 Dougherty, Stephen 65-69 3:16.07 3:21.34 4 7
7 MINN Bovard, Ralph 65-69 3:40.17 3:35.93 6 5
8 FAST Baumann, Martin 65-69 3:50.00 3:54.89 8 3

Heat 5 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 TVM Hektner, Eric 55-59 3:17.75 3:34.22 13 0
3 SFTL Marks, Ronald 55-59 3:10.00 3:10.82 10 1
4 IAMA Huebener, Wayne 55-59 3:08.74 3:08.37 8 3
5 OREG Howell, Richard 55-59 3:10.00 3:03.38 6 5
6 O2 Schiemann, Steven 55-59 3:16.00 3:17.58 12 0
7 EMSC Summers, Scott 50-54 3:29.17 3:33.03 9 2
8 T2NM Wakelin, Fred 75-79 4:00.00 4:19.04 3 8

Heat 6 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MINN Kopp, Lindsey 60-64 3:28.00 3:23.87 11 0
2 AKMS Withoff, David 60-64 3:23.00 3:26.68 12 0
3 PCCM Anderson, Robert 60-64 3:18.93 3:30.43 14 0
4 MICH Phillips, Mike 60-64 3:16.91 3:34.38 16 0
5 NEM Battistini, Rick 60-64 3:17.99 3:15.03 7 4
6 DAM Woodruff, David 60-64 3:19.70 3:23.23 10 1
7 MICH Aumiller, Joe 60-64 3:23.58 3:26.91 13 0
8 MELO Pinto, Harlan 60-64 3:29.54 3:33.30 15 0

Heat 7 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SKY Haberek, Cork 60-64 3:06.10 3:15.06 8 3
2 MICH Parker, Randy 60-64 3:02.78 3:03.18 4 7
3 PALM Slowey, Michael 60-64 3:00.82 3:00.26 2 9
4 KM Hamm, Michael 60-64 2:55.64 2:59.70 1 11
5 RHMS Rider, Lee 60-64 3:00.00 3:07.75 6 5
6 O*H* Wasserman, Neil 60-64 3:01.73 3:01.57 3 8
7 CMS Louie, Jamie 60-64 3:03.99 3:05.00 5 6
8 MINN Evers, John 60-64 3:10.00 3:16.75 9 2

Heat 8 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 IM Holmberg, Tom 55-59 3:05.51 3:08.86 9 2
2 PBM Aubrey, Michael 55-59 2:56.22 2:54.17 5 6
3 GS McAdam, Robert 55-59 2:50.75 2:47.13 2 9
4 RICE Guthrie, David 55-59 2:30.63 2:31.23 1 11
5 SCCM Ritchie, Andy 55-59 2:47.50 2:48.93 3 8
6 MINN Kochendorfer, James 55-59 2:56.10 2:53.65 4 7
7 ARIZ Baird, Jeff 55-59 3:00.00 3:12.05 11 0
8 MOST Richey, Steven 55-59 3:07.42 3:03.53 7 4

Heat 9 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ROSE Mc Ginley, Patrick 50-54 3:08.36 3:17.97 8 3
2 IM Brandt, Mark 50-54 2:54.75 2:57.16 6 5
3 VMST Harris, Gregory 50-54 2:45.10 2:45.54 3 8
4 IM Tuchler, Jim 50-54 2:35.90 2:37.87 1 11
5 SFTL Fiser, Graeme 50-54 2:40.77 2:40.06 2 9
6 MINN Ewing, Michael 50-54 2:52.89 2:50.14 4 7
7 IAMA Bennett, Dennis 50-54 2:57.91 2:55.63 5 6
8 MOVY Thompson, Anthony 50-54 3:09.09 3:04.07 7 4

Heat 10 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SFTL Koenig, Kit 45-49 3:19.43 3:13.04 5 6
2 MOVY Grimm, Kurt 45-49 3:10.98 3:16.49 6 5
3 MINN Soltis, Brian 45-49 2:55.16 2:57.14 3 8
4 PSM Doherty, Todd 45-49 2:43.08 2:38.70 1 11
5 NCMS Dunson, David 45-49 2:47.51 2:58.18 4 7
6 TFAM Kennedy, Patrick 45-49 3:03.74 2:39.69 2 9
7 SFTL Lassen, Jason 45-49 3:15.19 3:30.16 8 3
8 PBM Ames, Eddie 45-49 3:25.78 3:24.23 7 4

Heat 11 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SFTL Vogel, Michel 40-44 4:58.76 3:44.86 7 4
2 NEM Graham, David 40-44 3:18.32 3:19.72 5 6
3 SYSM Palace, Mark 40-44 3:03.12 3:00.66 2 9
4 DAM Muir, Scott 40-44 3:01.55 3:02.15 3 8
5 UC04 McNelis, Michael 40-44 3:03.00 2:54.55 1 11
6 WMAC Wu, Bobby 40-44 3:12.47 3:16.51 4 7
7 SFTL Cox, Raymond 40-44 3:26.41 3:32.57 6 5

Heat 12 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MINN Johnson, Luke 35-39 3:17.26 3:20.23 8 3
2 CMS Bergford, Brian 35-39 3:10.00 3:01.51 4 7
3 PALM Malik, Michael 35-39 2:52.22 2:49.05 2 9
4 CMS David, Emmanuel 35-39 2:38.01 2:42.88 1 11
5 WH2O Corcho, Rodrigo 35-39 2:43.00 2:54.28 3 8
6 SWIA Okerbloom, Neal 35-39 3:09.47 3:07.63 6 5
7 SCCM Bouchard, Trevor 35-39 3:10.00 3:02.46 5 6
8 DAM Waterson, Kevin 35-39 3:19.13 3:15.87 7 4

Heat 13 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 BERK Hoke, James 30-34 3:11.50 3:22.70 6 5
3 IM Pedersen, Robert 30-34 3:04.61 3:01.10 4 7
4 MINN Prokop, Luke 30-34 2:25.00 2:37.85 1 11
5 UC30 Girard, Matt 30-34 2:35.00 2:50.65 2 9
6 CMS Ganiyev, Doston 30-34 3:04.79 3:00.46 3 8
7 ROSE Kim, Gene 30-34 3:30.01 3:06.36 5 6

Heat 14 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 MINN Warner, Aaron 25-29 3:12.00 3:29.82 5 6
3 NCMS Sauter, Trace 25-29 2:50.00 2:52.80 4 7
4 SCAQ Leung, Brian 25-29 2:34.96 2:48.78 2 9
5 MICH Ksebati, Fares 25-29 2:37.99 2:39.68 1 11
6 OREG Asleson, Kris 25-29 3:00.00 2:50.43 3 8

Heat 15 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 BCTM Escareno, Jesus 18-24 3:13.00 NS NP 0
3 UC17 Muni, Nicholas 18-24 2:57.92 3:10.12 3 8
4 WMAC Hora, Nicholas 18-24 2:40.90 2:45.97 1 11
5 ARMS Frederick, Aaron 18-24 2:43.00 2:50.13 2 9
6 MINN Vogt, Logan 18-24 3:02.82 3:10.58 4 7

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
MINN Soltis, Mike 45-49 3:15.00 NP
MICH Forgione, David 60-64 6:37.12 NP
PBM Moreno, Al 55-59 3:02.15 NP
YCFM Livingston, Terry 50-54 2:51.18 NP
UC08 Loewe, Raymond 75-79 3:34.15 NP
UC38 Anderson, Bruce 55-59 2:54.77 NP
GSM Doyle, Benn 55-59 2:53.00 NP
MINN Hullsiek, Ted 60-64 3:35.00 NP
MINN Forslund, Cory 25-29 2:42.49 NP
PSM Esko, Kevin 50-54 2:55.03 NP
ARIZ Vargas, Daniel 55-59 2:56.05 NP
CMS Scott, Greg 55-59 2:44.08 NP
CMS Burgess, Thom 75-79 4:05.00 NP
KISU Carlsen, Glenn 60-64 3:03.34 NP
WMAC Hoganson, Robert 60-64 3:30.00 NP
WMAC Holland, David 55-59 2:50.00 NP

For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertise Here
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home