SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2017 Auburn Masters Short Course Yards Invitational

Heat Sheet - 15 Heats

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 17 Mixed 100 Y Free
115 Swimmers

Heat 1 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
3 GCPS Miller, Kay 80-84 2:42.52 2:47.15 2 7
4 GCPS Clarke, Katherine 70-74 2:30.00 2:32.50 3 6

Heat 2 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 GAJA Haase, Judith 75-79 2:34.45 2:31.94 2 7
2 YGF Thomas, Dodi 70-74 2:07.15 1:42.62 1 9
3 SWIFT Knowles, Percival Sr. 85-89 1:56.15 1:57.73 1 9
4 LTAZ Flusche, Jann 40-44 1:53.60 1:21.32 5 4
5 GCPS Enfinger, Betty 70-74 1:55.00 1:49.49 2 7
6 YGF Lancaster, Rocio 80-84 2:05.10 2:04.36 1 9
7 GAJA Moyer, Peggy 65-69 2:11.19 2:13.63 3 6
8 GCPS Stone, Marjorie 90-94 2:28.73 2:30.72 1 9

Heat 3 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CAMS Lanoux, Joe 70-74 1:46.51 1:40.46 4 5
2 GCPS Menk, Sally 75-79 1:44.79 1:43.67 1 9
3 MATT Umstaedter, Carol 65-69 1:43.99 1:43.06 2 7
4 AMS Givens, Maria 30-34 1:33.00 1:17.69 6 3
5 MGCM Smith, Kathy 55-59 1:35.00 1:32.03 3 6
6 ESMS Weller, Terri 65-69 1:44.00 1:37.61 1 9
7 GCPS Trinque, Missy 45-49 1:45.00 1:07.56 4 5
8 CAMS Asselstine, David 55-59 1:47.19 1:40.05 8 1

Heat 4 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 TNAQ Schumann, David 70-74 1:31.00 1:28.80 3 6
2 ART Edwards, Sara 35-39 1:28.53 1:31.49 2 7
3 GAJA Delair, Stan 65-69 1:25.00 NS NP 0
4 AMS Maly, Samantha 18-24 1:23.78 1:26.82 4 5
5 NCMS Braden, Jennifer 40-44 1:24.31 1:18.80 4 5
6 GCPS Straw, Mindi 45-49 1:27.06 1:25.93 6 3
7 AMS Barkley, Lauren 25-29 1:30.00 1:17.22 5 4
8 GCPS Baars, Bryan 60-64 1:32.00 1:13.70 6 3

Heat 5 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 AMS Brown, Lowell 30-34 1:20.00 1:09.64 4 5
2 GCPS Desanctis, Carlos 70-74 1:20.00 1:24.01 2 7
3 AMS Wolf, Sara 45-49 1:16.69 1:12.77 5 4
4 GAJA Miller, David 75-79 1:16.00 NS NP 0
5 PBM Moak, Mary 60-64 1:16.45 1:19.80 2 7
6 ESMS Lauderdale, Elliott 65-69 1:17.88 1:32.06 8 1
7 GAJA Saltzman, Edward 65-69 1:20.00 1:10.66 5 4
8 GCPS Duff, Linda 55-59 1:22.00 1:17.91 2 7

Heat 6 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 YGF Cochran, Muriel 55-59 1:15.00 1:12.88 1 9
2 GAJA Yetter, Brian 50-54 1:14.71 1:20.46 6 3
3 ENSW Jackson, Adam 25-29 1:14.02 1:11.08 5 4
4 GCPS Paedae, Dennis 65-69 1:12.00 1:16.13 7 2
5 GCPS Ascherfeld, Ray 80-84 1:13.75 1:18.47 1 9
6 GAJA Woody, Leonard 65-69 1:14.69 1:15.71 6 3
7 GAJA Hankins, Malena 40-44 1:14.88 1:09.93 2 7
8 GCPS Scoggins, Jennipher 40-44 1:15.88 1:14.80 3 6

Heat 7 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NASH Tremmel, Becca 18-24 1:10.36 1:06.53 3 6
2 JCC Stone, Katherine 30-34 1:10.00 1:05.68 4 5
3 GAJA Lemmons, Stephanie 25-29 1:09.59 1:07.50 4 5
4 GCPS Evans, Bill 65-69 1:08.99 1:09.48 4 5
5 ESMS Agnew, Gabrielle 18-24 1:09.35 1:06.19 2 7
6 GAJA Michalke, Doug 60-64 1:10.00 1:10.61 5 4
7 MATT Villarreal, Allison 50-54 1:10.09 1:08.60 2 7
8 YCHA Disterdick, John 70-74 1:12.00 1:13.15 1 9

Heat 8 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MATT Crook, Bob 55-59 1:08.00 1:07.30 7 2
2 AMS Mihalik, Jennifer 35-39 1:08.00 1:03.30 1 9
3 NTXL McKelvey, Christina 60-64 1:05.00 1:04.32 1 9
4 UC45 Fricks, William 35-39 1:05.00 55.46 3 6
5 MATT Campbell, William 30-34 1:05.00 1:10.69 5 4
6 ESMS Bender, Bill 65-69 1:06.83 1:06.97 3 6
7 MATT Hanson, James 60-64 1:08.00 1:04.83 4 5
8 OLD1 Schwab, Lyndsey 18-24 1:08.86 NS NP 0

Heat 9 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ENSW Twist, Christina 30-34 1:04.02 1:03.20 2 7
2 MATT Fleming, Mark 25-29 1:03.05 1:00.04 4 5
3 GCPS Malone, Evan 40-44 1:03.00 59.99 1 9
4 UC45 Raymond, Alicia 30-34 1:02.37 1:06.82 5 4
5 SYSM Dombrowski, Andrea 45-49 1:02.50 1:06.43 3 6
6 MGCM Hale, Jennifer 40-44 1:03.00 1:01.15 1 9
7 PCST Jinks, Allison 30-34 1:03.75 1:03.27 3 6
8 ENSW Ladd, Laura 45-49 1:04.90 1:04.91 2 7

Heat 10 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ESMS Grundhoefer, Marianne 50-54 1:02.17 NS NP 0
2 CTMS Moore, Lin 55-59 1:01.61 1:00.07 6 3
3 MATT Becker, John 50-54 1:00.54 57.77 2 7
4 AMS Starck, Jennifer 18-24 1:00.00 NS NP 0
5 SYSM Walker, Rick 65-69 1:00.00 1:00.08 2 7
6 MATT Garcia, Samuel 50-54 1:01.00 1:04.34 5 4
7 GAJA Countryman, Marianne 50-54 1:02.14 1:05.81 1 9
8 GAJA Tosh, Megan 30-34 1:02.26 1:01.66 1 9

Heat 11 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 GAJA Luckhurst, Jonathan 35-39 1:00.00 59.16 5 4
2 GAJA Eaton, Carlton 50-54 59.78 NS NP 0
3 OLD1 Heapy, Gary 50-54 58.70 1:00.42 3 6
4 MATT Hall, James 55-59 58.33 59.84 5 4
5 SM Bruce, Alex 45-49 58.34 58.76 2 7
6 UC45 Wilson, Duane 35-39 59.00 55.55 4 5
7 GCPS Knisely, Bill 60-64 59.90 58.57 2 7
8 UC15 Lushington, Michael 30-34 1:00.00 58.80 3 6

Heat 12 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 AWJ Welborn, George 65-69 58.00 59.74 1 9
2 GAJA King, Ian 50-54 57.66 1:00.84 4 5
3 AMS Alley-Baktoo, Zahra 18-24 57.00 1:01.40 1 9
4 SYSM Kendig, Jamie 35-39 56.00 53.70 2 7
5 AMS Koch, Rebecca 25-29 57.00 58.08 3 6
6 SWIFT Knowles, Percival 60-64 57.56 56.42 1 9
7 MATT Milburn, David 55-59 57.80 58.46 4 5
8 GAJA Hildebrandt, David 60-64 58.00 1:00.18 3 6

Heat 13 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 AMS Sumner, Emile 25-29 55.55 55.75 1 9
2 UC45 Mumber, Matthew 50-54 55.22 NS NP 0
3 UC45 Mumber, Laura 45-49 55.06 1:01.92 1 9
4 MMC Newman, Mark 50-54 55.00 NS NP 0
5 UC45 Morrison, Matt 45-49 55.05 59.62 3 6
6 AMS Vanheyste, Wito 18-24 55.20 55.33 5 4
7 GCPS VanDillen, Kyle 18-24 55.50 53.68 3 6
8 MATT Von Jouanne, Jenny 25-29 56.00 57.75 2 7

Heat 14 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WHA Berryhill, Keith 55-59 55.00 56.95 3 6
2 PCST Reyes, Daniel 25-29 54.50 57.85 3 6
3 GS Sawyer, Wesley 35-39 54.00 NS NP 0
4 GAJA Dunn, Jonathan 35-39 53.34 53.68 1 9
5 AMS Smith, Richard 50-54 53.96 54.17 1 9
6 CTMS Taylor, Chip 55-59 54.18 53.98 2 7
7 AMS Cosgrove, Michael 18-24 54.52 54.84 4 5
8 MATT Smolin, Levi 25-29 55.00 51.97 2 7

Heat 15 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MGCM Bailey, Bradley 45-49 53.00 53.97 1 9
2 AMS Paradis, Bennett 18-24 52.93 52.66 2 7
3 AWJ Gricius, David 25-29 50.56 51.12 1 9
4 AMS Hughey, Richard 50-54 50.00 NS NP 0
5 MATT Von Jouanne, Scott 18-24 50.00 50.55 1 9
6 MATT Von Jouanne, Daniel 30-34 51.38 51.06 1 9
7 MATT Berry, David 55-59 52.97 52.92 1 9
8 GCPS Purdy, Adam 30-34 53.00 53.03 2 7

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
GAJA Baima, June 80-84 2:20.15 NP

<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All times are unofficial just like a scoreboard.  For official times see official results at meet.
Club Assistant
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home