2016 SPMS Short Course Meters Championship ( Fri, Dec 2, 2016 - Sun, Dec 4, 2016 )

Heat Sheet - 12 Heats

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 33 Men 100 M IM
94 Swimmers

Heat 1 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
3 GRA Winslow, Scott 40-44 3:30.00 DQ NP 0
4 ROSE Tulin, Michael 60-64 2:23.00 1:58.91 8 1
5 SDSM Hubbard, Donald 85-89 2:28.00 2:41.68 1 9

Heat 2 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 GRA Brown, Matt 45-49 2:20.00 1:30.95 7 2
3 LBG Osmond, Scott 45-49 2:01.00 1:57.11 8 1
4 LBG Smith, Stan 65-69 1:52.24 1:52.61 4 5
5 ROSE Ronay, Peter 70-74 1:55.00 1:44.89 4 5
7 ROSE Arrow, Alexander 45-49 2:10.00 2:03.55 9 0

Heat 3 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 LVM Feldman, Michael 55-59 1:51.53 1:59.48 11 0
2 LVM Jauch, Peter 50-54 1:49.50 1:35.96 7 2
3 WH2O Bahamon, Luis 55-59 1:40.00 1:36.47 10 0
4 GRA Crawford, Ricky 40-44 1:39.19 DQ NP 0
5 SDSM Best, Bob 80-84 1:40.00 1:44.25 1 9
7 GRA Vokhshoori, Nikolas 30-34 1:45.00 1:28.41 3 6
8 GRA Doyle, Gregg 60-64 1:50.00 1:40.50 7 2

Heat 4 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SDSM Muniz, Rodrigo 35-39 1:36.00 1:20.11 2 7
2 UC33 Carey, George 70-74 1:34.23 1:35.23 3 6
3 VCM Foote, David 65-69 1:32.00 1:37.21 3 6
4 OJAI Umholtz, Ken 60-64 1:30.34 1:32.47 6 3
5 UC33 Robinson, Keith 55-59 1:30.38 1:26.15 9 0
7 SDSM Lee, Anselm 35-39 1:32.21 1:27.08 3 6
8 GRA Botko, James 55-59 1:35.00 1:20.54 6 3

Heat 5 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PSM Graham, Donald 60-64 1:30.00 1:09.45 2 7
2 ROSE Ladanyi, Jakob 25-29 1:29.06 1:22.96 8 1
3 SDSM Andersen, Peter 70-74 1:25.40 1:26.96 2 7
4 GRA Kreger, Jeffrey 50-54 1:25.00 1:31.06 6 3
5 GRA Lee, Brendan 18-24 1:25.00 1:18.06 4 5
7 CVMM Losinski, Mark 60-64 1:25.89 1:30.84 5 4
8 ARIZ Everett, Douglas 50-54 1:30.00 1:38.60 8 1

Heat 6 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MSCM Hayden, Peter 55-59 1:25.00 1:24.13 8 1
2 SDSM Morales, Henry 40-44 1:23.00 1:24.95 8 1
3 LVM Hall, Richard 25-29 1:21.00 1:15.79 7 2
4 LVM Saricayir, Volkan 18-24 1:21.00 1:08.67 2 7
5 SDSM Merz, Peter 50-54 1:21.00 1:19.95 5 4
7 MVN Burns, Howard 65-69 1:21.80 1:21.93 2 7
8 GRA Wrabley, Matt 55-59 1:24.35 1:22.53 7 2

Heat 7 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ROSE Freshley, Mike 75-79 1:20.81 1:19.07 1 9
2 MSCM Denson, Chris 40-44 1:20.11 1:13.09 2 7
3 ROSE Petty, Richard 40-44 1:19.01 1:17.86 6 3
4 NOVA Sponagle, Stephen 60-64 1:18.89 1:21.74 4 5
5 SDSM Monney, Pascal 40-44 1:19.00 1:19.66 7 2
7 GRA Heath, Lee 45-49 1:20.00 1:19.95 6 3
8 CVMM Buckley, Mark 60-64 1:20.19 NS NP 0

Heat 8 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 GRA Skelly, Drew 50-54 1:18.01 1:13.76 3 6
2 LVM Johnson, Steven 60-64 1:18.00 DQ NP 0
3 TAM Burns, Richard 70-74 1:17.60 1:18.13 1 9
4 GRA Duarte, Kenny 25-29 1:15.50 1:13.52 6 3
5 LVM Davis, Caleb 40-44 1:17.00 1:16.14 4 5
7 GRA Menefee, Bruce 55-59 1:17.80 1:16.00 5 4
8 LVM Jaffee, Laurence 55-59 1:18.00 1:12.40 4 5

Heat 9 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SDSM Hohn, Chris 45-49 1:15.00 1:14.52 5 4
2 NOVA Pombo, Diego 50-54 1:14.90 1:15.71 4 5
3 GRA Reason, Matt 40-44 1:14.00 1:17.71 5 4
4 CAQM Wilson, Robert 65-69 1:13.00 1:11.85 1 9
5 ROSE Beubis, Michael 50-54 1:13.80 1:08.06 1 9
7 MVN Osborne, Jonathan 18-24 1:14.03 1:10.03 3 6
8 MVN Kurr, Kyle 40-44 1:15.00 1:10.90 1 9

Heat 10 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MINN Young, Robert 50-54 1:12.56 NS NP 0
2 SDSM Rozow, Stephen 45-49 1:12.00 1:12.27 4 5
3 MVN Mester, Matthew 35-39 1:11.00 1:11.93 1 9
4 GRA Lam, Joshua 40-44 1:10.50 1:15.18 3 6
5 GRA Meaney, Pat 55-59 1:11.00 1:10.17 2 7
7 TVM Cutting, Steve 55-59 1:11.39 1:10.30 3 6
8 SDSM Von Hoffmann, Gerard 60-64 1:12.00 1:09.31 1 9

Heat 11 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SDSM Strate, Brian 45-49 1:10.46 1:10.02 3 6
2 LAPS Lindstedt, David 60-64 1:09.00 1:09.84 3 6
3 GRA Helgason, Tryggvi 50-54 1:07.00 1:09.01 2 7
4 MVN Sumner, David 45-49 1:05.00 1:03.67 1 9
5 TSTT Rogers, James 25-29 1:06.03 1:03.63 3 6
7 GRA Adajar, Jordan 18-24 1:09.00 1:08.51 1 9
8 GRA Kang, Christopher 25-29 1:09.99 1:03.02 2 7

Heat 12 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SDSM Newmann, Scott 30-34 1:05.00 1:03.10 2 7
2 MAM Hamilton, Rick 45-49 1:03.47 1:03.93 2 7
3 ROSE Burnett, Simon 30-34 57.50 55.10 1 9
4 GRA Cox, Tony 25-29 56.89 1:04.19 4 5
5 GRA Pechmann, Luke 25-29 57.08 55.51 1 9
7 GRA Campbell, Alexander 25-29 1:02.00 1:04.77 5 4
8 SDSM Komissarov, Andrey 55-59 1:04.70 1:04.74 1 9

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
SDSM Clepper, Al 50-54 1:53.65 NP
SCAQ Lucas, James 65-69 1:20.00 NP
MYST Holbeck, John 55-59 1:23.00 NP
MYST Ramos, John 55-59 1:23.31 NP
PSCM Dreitzler, Todd 45-49 1:04.50 NP
WCM Wen, Patrick 40-44 1:18.00 NP
MVN Barker, Douglas 50-54 1:10.00 NP
GRA Cook, Jacob 25-29 1:06.00 NP
GRA Korth, Nicholas 25-29 58.58 NP
UC33 Batten, Hugh 70-74 1:30.00 NP
UC33 Johnson, Michael 55-59 1:26.00 NP
VCM Gruber, Glenn 65-69 1:13.43 NP
WH2O Figueiredo, Paulo 70-74 1:46.24 NP
GRA Popov, Nickolas 25-29 58.80 NP
LBG Giacobe, Drew 40-44 1:15.00 NP
LVM Terry, James 60-64 1:45.00 NP

<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Strive Swim
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home