2016 SPMS Short Course Meters Championship ( Fri, Dec 2, 2016 - Sun, Dec 4, 2016 )

Heat Sheet - 11 Heats

Event 23 Mixed 400 M IM
80 Swimmers

Heat 1 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
3 LBG Cole, Anita 65-69 15:57.56 16:15.72 2 7
4 SDSM Meldrum, Laura 60-64 10:55.60 11:11.41 3 6
5 TSTT Reeves, Tina 40-44 12:00.00 9:12.44 4 5

Heat 2 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 TSTT Scherwat Ducourneau, Wendy 65-69 10:00.00 8:55.02 1 9
3 LVM Feldman, Michael 55-59 9:38.61 9:49.31 5 4
4 TSTT Bove, Lisa 55-59 8:30.00 9:00.47 6 3
5 ROSE Ronay, Peter 70-74 8:48.00 8:32.53 1 9
7 TSTT Toumayan, Colleen 50-54 9:39.21 8:57.96 4 5
8 TSTT DeVore, Lauri 50-54 10:00.00 DQ NP 0

Heat 3 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 TSTT Cook, Cindy 55-59 8:30.00 8:03.43 5 4
2 WH2O Seaton, Jessica 60-64 7:38.00 7:37.44 2 7
3 ROSE Ono, Satoshi 40-44 7:27.14 7:08.17 4 5
4 SDSM Dolan LaMar, Diana 55-59 7:15.00 6:47.62 3 6
5 LVM Hitch, Susan 35-39 7:20.00 6:30.68 4 5
7 LVM Waymire, Gina 50-54 7:30.00 7:07.92 3 6
8 TSTT Georges, Chris 55-59 8:13.49 8:06.58 4 5

Heat 4 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SDSM Thayer, Marieke 55-59 7:08.16 7:03.15 4 5
2 LVM Ashworth, Michelle 50-54 7:00.00 6:47.13 2 7
3 MELO Pinto, Harlan 55-59 6:57.97 DQ NP 0
4 SDSM Feld, Karen 45-49 6:55.00 6:48.75 3 6
5 GRA Browne, Julia 30-34 6:56.39 6:46.62 5 4
7 T-26 Waid, Rebecca 25-29 7:00.00 NS NP 0
8 MVM Rees, Karla 40-44 7:05.00 7:16.02 3 6

Heat 5 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SDSM Harden, Jimmy 50-54 6:55.00 6:28.89 7 2
2 CVMM Rosen, Robert 65-69 6:50.00 6:42.48 1 9
3 LVM Wegner, Karin 40-44 6:43.31 6:39.92 2 7
4 LVM Osorio, Gabriel 50-54 6:40.40 6:20.75 6 3
5 PCCM Anderson, Robert 60-64 6:42.54 6:53.69 2 7
7 MVM Campbell, Chris 55-59 6:45.00 6:40.73 3 6
8 LVM Barry, Robin 45-49 6:52.52 6:40.35 2 7

Heat 6 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SDSM Corbett, Mary 35-39 6:39.49 DQ NP 0
2 CVMM Koehler, Deanna 45-49 6:34.79 6:33.21 1 9
3 GRA Mathias, Gwendolyn 18-24 6:31.23 5:39.95 1 9
4 ROSE Gold, Susan 55-59 6:28.79 6:44.85 2 7
5 NOVA Weissert, Toby 55-59 6:30.00 5:35.07 1 9
7 SDSM Jaunzeme, Andra 60-64 6:33.00 6:25.89 1 9
8 TSTT Gardner, Kristin 35-39 6:35.00 6:09.06 3 6

Heat 7 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 GRA Jensen, Dan 55-59 6:20.00 DQ NP 0
2 MYST Holbeck, John 55-59 6:10.00 6:00.03 2 7
3 NOVA Kramer, Stephanie 40-44 6:08.93 5:55.16 1 9
4 SBM Schultz, Karen 35-39 6:02.00 5:46.59 2 7
5 WIND De Groot-Hedlin, Catherine 55-59 6:04.48 6:03.78 1 9
7 VMST Throne, William 60-64 6:10.00 6:03.63 1 9
8 CVMM Weiderman, Jennifer 50-54 6:12.40 6:26.77 1 9

Heat 8 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 LVM Davis, Caleb 40-44 6:00.00 DQ NP 0
2 LBG Giacobe, Drew 40-44 6:00.00 6:20.92 3 6
3 ROSE Mc Ginley, Patrick 50-54 5:57.20 5:48.90 5 4
4 GRA Kim, Steve 40-44 5:53.70 5:54.95 2 7
5 SCAQ Fradkin, Ana 40-44 5:55.00 NS NP 0
7 ROSE Daltorio, Robert 18-24 6:00.00 5:47.08 1 9
8 GRA Paggi, Gregory 35-39 6:00.00 5:20.88 2 7

Heat 9 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ROSE Turner, Lauren 18-24 5:51.94 5:44.80 2 7
2 NOVA Bolcoa, Scott 35-39 5:50.00 5:59.85 3 6
3 TSTT James, Jessica 30-34 5:40.40 5:59.89 4 5
4 GRA Edge, Jonathan 50-54 5:35.00 5:31.35 4 5
5 CMS Holman, Sara 30-34 5:36.23 5:37.68 2 7
7 CMS Holman, Mary 30-34 5:49.19 5:45.21 3 6
8 SDSM Ascher, Nathan 45-49 5:50.00 5:37.93 4 5

Heat 10 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ROSE Borton, Dan 45-49 5:32.10 5:26.01 2 7
2 OREG Sullivan, Scot 50-54 5:30.00 5:22.43 2 7
3 SDSM Jones, Kenton 45-49 5:26.41 5:27.07 3 6
4 NOVA Jackson, Scott 40-44 5:24.54 5:17.52 1 9
5 ROSE Castro, Daniel 25-29 5:24.98 5:20.40 2 7
7 SCAQ Pescatori, Rossella 45-49 5:30.00 NS NP 0
8 SDSM Golden, Dani 35-39 5:30.52 5:22.45 1 9

Heat 11 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 RAA Popko, David 35-39 5:24.00 5:15.82 1 9
2 CVMM Koehler, Doug 50-54 5:18.32 5:27.00 3 6
3 GRA Acosta - Gomez, Misael 18-24 5:10.00 DQ NP 0
4 UC38 Ortiz, Juan 25-29 4:45.81 4:45.28 1 9
5 ARIZ Dickson, Kurt 45-49 5:08.11 5:07.18 1 9
7 SDSM Parker, Emily 30-34 5:14.77 5:19.87 1 9
8 VCM Shaffer, Mike 50-54 5:20.00 5:00.34 1 9

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
CVMM Buckley, Mark 60-64 6:59.89 NP
UCLA Reisfield, Alex 25-29 5:30.00 NP
LBG Kremers, Brian 40-44 7:00.01 NP
LBG Smith, Stan 65-69 14:00.00 NP
LBG Werner, John 50-54 7:47.45 NP
SDSM Brown, Dannelly 30-34 6:00.00 NP
SCAQ Lucas, James 65-69 6:50.00 NP
LAPS Raine, Charlie 55-59 7:15.00 NP

For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
FINIS
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home