2016 Pacific Masters Long Course Swimming Championships ( Fri, Jul 22, 2016 - Sun, Jul 24, 2016 )

Heat Sheet - 8 Heats

Event 22 Men 100 M Breast
68 Swimmers

Heat 1 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ROSE Ecklund, Tait 35-39 1:16.00 1:17.23 2 19
2 SMM Sanchez, Carlos 30-34 1:12.50 1:12.84 1 22
3 USF Dailey, Alexander 40-44 1:11.59 1:11.66 1 22
4 MEMO Ward, Roger 25-29 1:07.00 1:11.30 1 22
5 USF Scholten, Max 25-29 1:10.00 1:19.03 3 18
6 SCSC Guyler, Mark 18-24 1:12.00 1:12.75 1 22
7 SMM Foster, Rob 35-39 1:15.00 1:13.38 1 22
8 MAM Finney, Peter 45-49 1:16.12 1:24.18 1 22

Heat 2 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 STAN Miller, Tim 50-54 1:20.08 1:17.49 1 22
2 SMM Andaluz, Al 25-29 1:20.00 1:13.95 2 19
3 USF Renko, John 40-44 1:19.71 1:18.13 2 19
4 UC38 Chew, Anthony 18-24 1:17.00 1:13.82 3 18
5 MELO Stietzel, Kent 45-49 1:18.53 1:25.41 2 19
6 NUTS Naylor, Jack 30-34 1:20.00 1:22.88 2 19
7 SMM Koo, Derek 18-24 1:20.00 1:13.67 2 19
8 DAM McAdam, Samuel 50-54 1:21.00 1:22.58 2 19

Heat 3 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WCM Nootbaar, Tom 50-54 1:29.99 1:27.31 3 18
2 PCCM Anderson, Robert 60-64 1:27.23 1:30.74 1 22
3 RHMS Stompe, Michael 18-24 1:25.00 1:38.70 5 16
4 TVM Daene, Markus 35-39 1:22.48 1:19.11 3 18
5 RHMS Laudenslager, Greg 55-59 1:24.31 1:26.01 1 22
6 MEMO Song, James 30-34 1:25.53 1:25.53 3 18
7 FROG Law, David 30-34 1:27.30 1:28.51 5 16
8 USF Harrington, Matt 45-49 1:30.00 1:31.69 4 17

Heat 4 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SMM Lucero, Eric 18-24 1:35.00 1:32.51 4 17
2 RPM Taylor, Ron 55-59 1:32.98 1:31.07 2 19
3 MELO Pinto, Harlan 55-59 1:31.82 1:31.16 3 18
4 MELO Gildea, David 70-74 1:31.00 1:31.65 1 22
5 TVM Hektner, Eric 55-59 1:31.75 1:31.84 4 17
6 MAM Fegler, Gerald 50-54 1:32.00 1:30.32 4 17
7 SMM Sharron, Will 55-59 1:34.00 1:33.36 5 16
8 TCAM Fogarty, Peter 65-69 1:35.32 1:43.92 2 19

Heat 5 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 USF Robinson, Darrell 50-54 1:44.00 1:43.46 5 16
2 WCM Carter, Paul 45-49 1:42.00 1:45.68 7 14
3 MELO Hayhurst, Simon 45-49 1:40.00 1:29.44 3 18
4 MAM Clemmons, Jim 65-69 1:36.50 1:33.21 1 22
5 SNM Hatch, Eric 40-44 1:38.09 1:34.86 3 18
6 MELO Higgins, John 45-49 1:42.00 1:37.31 5 16
7 CMAM Kennedy, James 65-69 1:42.38 NS NP 0
8 TCAM Stock, Kyle 40-44 1:44.83 1:39.43 4 17

Heat 6 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 TCAM Johnson, Gary 65-69 2:02.37 2:06.68 4 17
2 USF Comfort, James 30-34 2:00.00 1:26.15 4 17
3 MELO Shepherd, Peter 50-54 1:55.47 1:48.10 6 15
4 USF Mitchell, David 55-59 1:50.00 1:49.67 6 15
5 USF Fleming, Jack 80-84 1:53.54 1:59.31 1 22
6 USF Mai, Ping 45-49 2:00.00 1:42.56 6 15
7 SRM Stupfel, Norman 80-84 2:00.00 2:10.71 2 19
8 OAM Kirtland, Grayson 65-69 2:03.00 2:09.76 5 16

Heat 7 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 USF Kunihara, Daniel 65-69 3:45.00 2:03.65 3 18
2 USF Young, Stephen 55-59 2:50.00 2:43.13 7 14
3 USF Dudley, Raymond Adams 50-54 2:30.00 2:04.18 7 14
4 USF Boreyko, Valeriy 60-64 2:15.00 1:51.20 2 19
5 USF Burke, Bill 60-64 2:20.00 2:08.40 4 17
6 USF Galvin, Barry 80-84 2:50.00 2:29.67 3 18
7 USF Danielson, Bob 85-89 2:55.00 2:50.53 1 22

Heat 8 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
3 USF Sider, Gabriel 70-74 5:00.00 2:30.76 2 19
4 USF Freeman, Dale 70-74 4:00.00 DQ NP 0
5 USF Orbelian, George 60-64 4:00.00 1:59.93 3 18

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
ALB Nageotte, James 55-59 1:50.00 NP
TOC Prill, Derek 30-34 1:15.00 NP
USF Kononov, Dmitri 30-34 1:30.00 NP
LOM Madison, David 60-64 1:45.00 NP
MEMO Kline, Peter 25-29 1:12.00 NP
MEMO Chew, Thomas 55-59 1:58.00 NP
SMM Mustiazza, Oleg 35-39 1:39.55 NP
SMM Reudy, Tom 60-64 1:24.00 NP
SAC Rodriguez, Sergio 35-39 1:15.00 NP
QSS Yuen, Matt 55-59 1:30.81 NP

For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Swim Smart
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home