2016 Pacific Masters Long Course Swimming Championships ( Fri, Jul 22, 2016 - Sun, Jul 24, 2016 )

Heat Sheet - 11 Heats

Event 10 Men 200 M Free
95 Swimmers

Heat 1 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SMM Jacobs, Bryant 18-24 2:10.00 2:03.58 1 22
2 SMM Neuhold-Huber, Kai 25-29 2:09.00 2:23.93 4 17
3 SMM Naughton, John Paul 18-24 2:05.00 2:06.67 3 18
4 MEMO Ward, Roger 25-29 2:01.00 2:04.73 1 22
5 USF Holway, Jimmy 25-29 2:05.00 2:14.91 2 19
6 SMM Sanchez, Carlos 30-34 2:08.00 2:06.00 1 22
7 SON Bost, Chris 35-39 2:09.32 2:22.19 4 17
8 USF Cleveland, Thomas 25-29 2:10.00 2:20.25 3 18

Heat 2 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 OREG Miller, Matt 35-39 2:15.12 2:15.89 2 19
2 DAM Roper, Matthew 35-39 2:15.00 2:14.19 1 22
3 MAAC Fahlen, Mark 45-49 2:12.17 2:13.07 1 22
4 SMM Rosas, Javier 18-24 2:10.88 2:06.03 2 19
5 ROSE Ecklund, Tait 35-39 2:12.00 2:20.07 3 18
6 WCM Boatwright, David 55-59 2:13.00 2:05.88 1 22
7 BC Sanzi, Richard 50-54 2:15.00 2:28.94 4 17
8 MAM Hamilton, Rick 45-49 2:15.69 2:13.28 2 19

Heat 3 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 FROG Law, David 30-34 2:23.34 2:28.61 2 19
2 WCM Boone, Jon 50-54 2:21.63 2:22.99 3 18
3 TVM Mc Cracken, Bill 55-59 2:19.00 2:22.55 3 18
4 USF Renko, John 40-44 2:17.34 2:19.69 1 22
5 MELO Chan, Andy 50-54 2:18.90 2:22.83 2 19
6 TVM Cutting, Steve 55-59 2:21.00 2:21.34 2 19
7 WCM Stahl, Stephen 50-54 2:22.22 2:20.98 1 22
8 OREG Hathaway, David 55-59 2:23.37 2:22.92 4 17

Heat 4 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 TAM Shoenberger, Deacon 40-44 2:30.00 2:31.03 2 19
2 SMM Kenny, Daniel 55-59 2:28.50 2:35.98 7 14
3 USF Smith, Justin 35-39 2:28.00 2:46.34 7 14
4 WCM O'Brien, Kerry 55-59 2:25.74 2:29.92 6 15
5 TAM Bernard, Alan 65-69 2:27.99 2:29.30 1 22
6 SMM Prosen, Dennis 55-59 2:28.10 2:24.86 5 16
7 SMM Sweeney, James 60-64 2:29.99 2:29.84 1 22
8 MELO Hayhurst, Simon 45-49 2:30.00 2:38.58 3 18

Heat 5 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 STAN Glenn, Tim 60-64 2:35.00 2:31.66 2 19
2 USF Sapirstein, Julian 65-69 2:33.00 2:39.33 2 19
3 USF Figueroa, J.J. 30-34 2:30.00 2:32.38 3 18
4 USF Dillane, Jack 18-24 2:30.00 2:32.25 5 16
5 DAM Woodruff, David 60-64 2:30.00 2:46.08 3 18
6 CALM Monaghan, Ryan 30-34 2:30.32 2:44.13 5 16
7 WCM DeLacy, James 70-74 2:35.00 2:35.97 1 22
8 SMM Sharron, Will 55-59 2:35.00 2:40.55 8 13

Heat 6 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ROSE Sterne, Erik 60-64 2:41.12 2:53.64 5 16
2 SAC Rodriguez, Sergio 35-39 2:40.00 2:30.71 5 16
3 MAM Clemmons, Jim 65-69 2:38.50 2:43.74 5 16
4 UC38 Chew, Anthony 18-24 2:36.75 2:23.06 4 17
5 MAM Levy, Sid 50-54 2:37.82 2:36.04 5 16
6 ALB Nageotte, James 55-59 2:40.00 2:47.05 9 12
7 USF Virtue, Paul 65-69 2:41.00 2:39.63 3 18
8 RPM Sabatini, Greg 40-44 2:41.19 2:33.83 3 18

Heat 7 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 RHMS Davis, Don 70-74 2:45.60 3:09.08 3 18
2 USF Davis, Bryant 35-39 2:45.00 2:32.11 6 15
3 MELO Higgins, John 45-49 2:45.00 2:41.45 4 17
4 YCMS Citron, Jeffrey 60-64 2:45.00 2:52.71 4 17
5 USF Sarrafzadeh, David 50-54 2:45.00 2:36.75 6 15
6 USF Ridinger, Kim 65-69 2:45.00 2:43.35 4 17
7 MEMO Song, James 30-34 2:45.10 2:39.85 4 17
8 SMM Brenner, Gary 65-69 2:49.99 2:56.07 6 15

Heat 8 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ALB Durell, Robert 65-69 3:11.00 2:57.09 7 14
2 WCM France, Kermit 50-54 2:55.74 2:53.82 8 13
3 MELO Pinto, Harlan 55-59 2:52.71 2:54.35 10 11
4 WCM Nootbaar, Tom 50-54 2:49.99 2:42.93 7 14
5 WCM Carter, Paul 45-49 2:51.00 2:55.67 5 16
6 TVM Hektner, Eric 55-59 2:54.50 2:55.16 11 10
7 QSS Tanzer, Paul 50-54 3:05.00 2:54.16 9 12
8 TCAM Fogarty, Peter 65-69 3:12.06 3:20.15 9 12

Heat 9 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SMM Borden, Peter 65-69 3:30.00 3:30.91 11 10
2 USF Gomes, Erico 35-39 3:20.00 3:04.51 8 13
3 CMAM Kennedy, James 65-69 3:15.00 3:02.93 8 13
4 MEMO Tsugawa, Peter 55-59 3:15.00 3:10.17 13 8
5 MELO Dawson, Bill 70-74 3:15.00 3:06.21 2 19
6 USF Mitchell, David 55-59 3:15.00 3:08.90 12 9
7 USF Moore, Michael 65-69 3:30.00 3:27.81 10 11
8 SMM Levi, Robert 60-64 3:30.00 3:28.47 6 15

Heat 10 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ALB Terusaki, Steven 60-64 3:50.00 3:42.38 8 13
2 DAM Norris, Robert 75-79 3:44.39 3:52.29 1 22
3 OAM Kirtland, Grayson 65-69 3:34.00 3:59.96 13 8
4 USF El-Awady, Khalid 45-49 3:30.00 3:29.64 6 15
5 TCAM Gass, Matthew 55-59 3:31.01 3:29.94 14 7
6 TCAM Johnson, Gary 65-69 3:38.73 3:38.12 12 9
7 MELO Sulzbach, John 80-84 3:45.00 3:53.63 1 22
8 USF Burke, Bill 60-64 4:00.00 4:06.14 10 11

Heat 11 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
3 USF Sider, Gabriel 70-74 6:00.00 4:23.59 4 17
4 USF Morreale, Vincent 60-64 4:00.00 4:07.64 11 10
5 WCM Au, Andre 60-64 5:00.00 4:00.05 9 12
6 USF Orbelian, George 60-64 6:00.00 3:37.67 7 14

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
USF Galvin, Barry 80-84 5:20.00 NP
USF Comfort, James 30-34 3:00.00 NP
STAN Phelan, Darren 50-54 2:09.44 NP
MELO Anderson, Thomas 55-59 2:37.34 NP
MAM Canepa, Mark 50-54 2:23.20 NP
SMM Reudy, Tom 60-64 2:31.00 NP
QSS Yuen, Matt 55-59 2:38.90 NP
PCCM King, Gerald 60-64 3:40.00 NP
ALMA Snelgrove, Todd 55-59 2:40.14 NP
BAC Gustavson, Jeff 50-54 2:45.00 NP
LOM Madison, David 60-64 3:00.00 NP

For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Strive Swim
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home