2016 Pacific Masters Long Course Swimming Championships ( Fri, Jul 22, 2016 - Sun, Jul 24, 2016 )

Heat Sheet - 11 Heats

Event 50 Men 100 M Free
103 Swimmers

Heat 1 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SON Ryan, Keith 30-34 58.75 1:00.01 3 18
2 WCM Boatwright, David 55-59 58.50 57.48 1 22
3 SMM Rosas, Javier 18-24 56.99 56.08 1 22
4 USF Vizcarra, Nathan 25-29 46.95 56.48 2 19
5 UC38 Wang, Jackson 25-29 55.80 55.86 1 22
6 USF Dillane, Jack 18-24 58.00 1:00.53 4 17
7 SMM Sanchez, Carlos 30-34 58.50 56.56 1 22
8 MAM Hamilton, Rick 45-49 59.22 1:00.44 2 19

Heat 2 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 DAM Docken, Steffen 25-29 1:01.00 1:05.93 7 14
2 USF Holway, Jimmy 25-29 1:00.00 59.08 4 17
3 WCM Tiernan, Robert 30-34 1:00.00 58.94 2 19
4 STAN Phelan, Darren 50-54 59.88 59.78 1 22
5 MAAC Fahlen, Mark 45-49 59.95 1:00.38 1 22
6 SMM Koo, Derek 18-24 1:00.00 59.30 2 19
7 SMM Andaluz, Al 25-29 1:00.05 1:00.76 5 16
8 SMM Neuhold-Huber, Kai 25-29 1:02.26 1:03.78 6 15

Heat 3 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 FROG Law, David 30-34 1:03.81 1:03.13 4 17
2 WCM Stahl, Stephen 50-54 1:03.33 1:01.82 3 18
3 SMAC Keating, Kevin 50-54 1:03.00 1:04.64 4 17
4 WCM Cook, Doug 50-54 1:02.62 1:05.62 5 16
5 TVM Cutting, Steve 55-59 1:02.75 1:03.63 2 19
6 USF Kotani, Nobuo 50-54 1:03.00 1:07.79 6 15
7 WCM Boone, Jon 50-54 1:03.63 1:01.68 2 19
8 USF Aiello, Liam 30-34 1:04.00 1:07.09 5 16

Heat 4 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 DAM Woodruff, David 60-64 1:06.04 1:12.41 6 15
2 OREG Hathaway, David 55-59 1:05.00 1:05.21 3 18
3 RAMS Rinehart-Tiner, Kyle 18-24 1:04.68 1:04.30 5 16
4 TAM Holt, Tate 65-69 1:04.00 1:01.69 1 22
5 WCM Druz, Loren 60-64 1:04.50 1:02.63 1 22
6 USF Decker, Matthew 40-44 1:05.00 1:11.02 3 18
7 USF Gouvea, Arthur 25-29 1:05.00 57.40 3 18
8 UC38 Banbury, James 45-49 1:06.15 1:02.66 3 18

Heat 5 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SNM Hatch, Eric 40-44 1:08.20 1:08.70 2 19
2 USF Davis, Bryant 35-39 1:08.00 1:07.27 1 22
3 RHMS Van Boer, Eric 60-64 1:07.00 1:08.42 3 18
4 USF Sapirstein, Julian 65-69 1:07.00 1:08.97 3 18
5 WCM DeLacy, James 70-74 1:07.00 1:07.44 1 22
6 USF Smith, Justin 35-39 1:07.00 1:14.03 4 17
7 TAM Bernard, Alan 65-69 1:08.19 1:08.37 2 19
8 STAN Glenn, Tim 60-64 1:09.00 1:08.62 4 17

Heat 6 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 TAM Shoenberger, Deacon 40-44 1:10.00 1:05.41 1 22
2 BAC Gustavson, Jeff 50-54 1:10.00 1:15.03 8 13
3 RAMS Murdoch, Tyler 18-24 1:09.51 1:07.63 6 15
4 CALM Monaghan, Ryan 30-34 1:09.32 1:13.34 8 13
5 RPM Taylor, Ron 55-59 1:09.38 1:06.59 4 17
6 TAM Burns, Richard 70-74 1:10.00 1:07.48 2 19
7 SMM Lucero, Eric 18-24 1:10.00 1:10.21 8 13
8 USF Vizcarra, Evan 18-24 1:10.00 1:00.26 3 18

Heat 7 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MELO Higgins, John 45-49 1:13.00 1:11.44 4 17
2 SMM Vandroff, Kenneth 60-64 1:12.00 1:17.29 7 14
3 UC38 Darlington, Taite 60-64 1:11.00 1:07.86 2 19
4 USF Kononov, Dmitri 30-34 1:10.00 1:11.15 6 15
5 NSMS Swenor, Gary 60-64 1:10.00 1:20.63 8 13
6 DAM Waterson, Kevin 35-39 1:11.08 1:14.00 3 18
7 SMM Mustiazza, Oleg 35-39 1:12.32 1:10.38 2 19
8 MAM Alderson, Tom 65-69 1:13.00 1:11.46 4 17

Heat 8 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 LOM Madison, David 60-64 1:20.00 1:23.67 9 12
2 ROSE Ecklund, Tait 35-39 1:16.00 1:17.77 6 15
3 LOM McAdams, Steve 50-54 1:14.85 1:15.72 9 12
4 MEMO Song, James 30-34 1:13.13 1:11.63 7 14
5 FREM Harter, Phillip 60-64 1:14.01 1:10.79 5 16
6 MAM Fegler, Gerald 50-54 1:15.00 1:14.91 7 14
7 USF Bucy, John 35-39 1:20.00 1:15.12 5 16
8 WCM France, Kermit 50-54 1:20.45 1:19.85 10 11

Heat 9 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 TCAM Johnson, Gary 65-69 1:30.82 1:35.70 6 15
2 SMM Leuten, Bob 70-74 1:30.00 1:23.35 3 18
3 TAM Thomas, Dick 65-69 1:26.15 2:15.89 9 12
4 MEMO Chew, Thomas 55-59 1:22.00 1:24.92 6 15
5 TCAM Stock, Kyle 40-44 1:25.00 1:26.47 4 17
6 MEMO Tsugawa, Peter 55-59 1:30.00 1:24.55 5 16
7 MELO Kauffman, Jim 65-69 1:30.20 1:20.43 5 16
8 USF Powers, Patrick 70-74 1:35.00 1:41.49 4 17

Heat 10 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WCM Au, Andre 60-64 2:00.00 1:38.51 11 10
2 FREM J-Cheng, Manus 45-49 1:40.00 1:27.23 5 16
3 SRM Stupfel, Norman 80-84 1:40.00 1:41.25 1 22
4 SMM Levi, Robert 60-64 1:35.00 1:37.67 10 11
5 MELO Shepherd, Peter 50-54 1:36.66 1:27.31 11 10
6 USF Kline, Howard 80-84 1:40.00 2:40.62 3 18
7 USF Gutarov, Leonid 18-24 1:40.00 1:09.87 7 14
8 USF Gelfond, Michael 65-69 2:00.00 1:42.85 7 14

Heat 11 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
3 USF Orbelian, George 60-64 3:00.00 1:39.79 12 9
4 USF Galvin, Barry 80-84 2:05.00 2:05.40 2 19
5 USF Murray, Ed 65-69 2:15.00 2:03.69 8 13

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
OREG Miller, Matt 35-39 1:04.85 NP
FREM Martin, Jason 30-34 1:15.00 NP
ECAM Pastor, Alvaro 70-74 1:32.00 NP
FREM Accornero, Kyle 25-29 1:00.86 NP
WCM O'Brien, Kerry 55-59 1:06.39 NP
YCMS Citron, Jeffrey 60-64 1:15.00 NP
ALB Murakawa, Yoshio 75-79 1:45.00 NP
CRUZ Wilson, Joel 65-69 1:12.00 NP
BAC Summe, Philip 45-49 1:01.00 NP
TSUN Diers, Phil 55-59 2:20.00 NP
MEMO Kline, Peter 25-29 56.00 NP
MAM Levy, Sid 50-54 1:06.85 NP
NBA Burris, William 30-34 56.89 NP
QSS Yuen, Matt 55-59 1:14.88 NP
RHMS Davis, Don 70-74 1:14.80 NP
SMM Jacobs, Bryant 18-24 58.50 NP
SAC Hurndon, Reuben 40-44 1:10.00 NP
SMM Sharron, Will 55-59 1:11.00 NP
SMM Stretch, Jim 50-54 1:18.00 NP
SMM Sweeney, James 60-64 1:18.00 NP

For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Club Assistant
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home