Michigan Masters 2016 State Short Course Yards Championship

Heat Sheet - 10 Heats

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 19 Mixed 500 Y Free
107 Swimmers

Heat 1 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SRAY Okonkowski, Linda 25-29 5:44.34 5:37.19 3 6
2 FAST Pickard, Katherine 25-29 5:30.38 5:33.12 1 9
3 AAM West, Matthew 40-44 5:25.00 5:18.42 2 7
4 AAM Papa, Ryan 35-39 5:09.32 4:58.29 1 9
5 ZOOM Daniels, James 25-29 5:03.29 5:08.35 1 9
6 AAM Seaver, Sean 30-34 5:05.00 5:00.06 1 9
7 AAM Talarico, Nicholas 40-44 5:20.00 5:12.22 1 9
8 AAM Kennedy, Jeremy 35-39 5:30.00 5:30.32 2 7
9 MAC Kaminski, Brian 45-49 5:35.00 5:38.77 2 7
10 MAC Schuldinger, Michael 50-54 5:48.78 5:36.41 1 9

Heat 2 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MAC Olson, Chuck 65-69 6:00.00 5:58.62 2 7
2 BCYM Bailey, Jeff 45-49 5:57.84 5:28.32 1 9
3 WIND Konior, Matt 45-49 5:55.00 5:51.71 3 6
4 GTMS Colombo, Paula 45-49 5:52.00 5:57.88 1 9
5 AAM Slawson, Kari 25-29 5:49.12 5:35.66 2 7
6 ZOOM Lindley, Sarah 40-44 5:51.78 5:55.76 1 9
7 MICH Day, Lawrence 65-69 5:54.91 5:33.38 1 9
8 FAST Hart, John 40-44 5:55.55 5:52.13 3 6
9 SRAY Cooper, Logan 18-24 5:58.99 6:09.28 1 9
10 ZOOM Reynolds, Brian 25-29 6:00.00 5:49.74 2 7

Heat 3 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 GTMS Cabbage, Sean 40-44 6:18.46 6:07.81 5 4
2 FAST Miller, John 55-59 6:15.03 5:42.51 1 9
3 BCYM Zeaiter, Janet 30-34 6:11.00 6:00.11 1 9
4 FAST Berger, Andrew 50-54 6:05.00 5:52.23 2 7
5 GTMS Cowall, Matthew 40-44 6:02.74 5:59.39 4 5
6 AAM Brown, Douglas 50-54 6:04.20 6:14.73 3 6
7 FAST Bednarcik, Sarah 25-29 6:07.34 6:01.65 4 5
8 BCYM O'Hare, Jeff 45-49 6:12.12 6:23.80 4 5
9 FAST Birmelin, Jenny 35-39 6:16.16 6:09.57 1 9
10 FAST Ludden, Tom 50-54 6:20.00 6:32.43 4 5

Heat 4 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MAC Textor, Kristyn 50-54 6:46.39 6:41.59 1 9
2 BCYM Cavis, Jared 30-34 6:34.35 6:15.69 3 6
3 MAC Veen, Maria 45-49 6:31.21 6:32.18 4 5
4 BKR Scapini, Karen 45-49 6:29.00 6:21.70 2 7
5 MAC Brockhahn, Leonard 65-69 6:20.00 6:13.45 3 6
6 MICH Brown, Denise 55-59 6:20.28 6:07.67 1 9
7 ZOOM Williams, Doug 55-59 6:30.00 6:28.31 2 7
8 MAC Smith, Christopher 30-34 6:34.10 6:08.71 2 7
9 BCYM Aebli, Bethany 25-29 6:35.00 6:18.59 5 4
10 SRAY Cantrell, Connie 45-49 6:55.32 6:26.43 3 6

Heat 5 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 FAST Diedo, Maddie 55-59 7:30.00 7:43.42 2 7
2 BCYM Greer, Bill 55-59 7:21.00 7:20.19 4 5
3 SRAY Shirey, Jim 60-64 7:12.00 7:03.26 2 7
4 SRAY Bartlett, Emily 18-24 7:06.45 7:16.35 1 9
5 ZOOM Kowalske, Megan 30-34 7:00.00 6:46.96 2 7
6 SMMR Thane, Trish 50-54 7:04.25 6:59.67 2 7
7 BCYM Mange, David 60-64 7:10.00 6:59.10 1 9
8 FAST Pierce, Julie 45-49 7:19.90 6:48.47 5 4
9 FAST Lecerf, Olivier 55-59 7:30.00 7:13.73 3 6
10 MAC Gilmore, Kevin 50-54 7:30.00 7:40.60 5 4

Heat 6 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MAC Neal, Thomas 70-74 7:50.32 8:00.62 3 6
2 ZOOM Malnight, Kevin "robert" 18-24 7:50.00 7:40.75 2 7
3 MAC Adams, Olivia 18-24 7:45.00 8:23.50 3 6
4 BKR Schwartzenberger, Thomas 60-64 7:42.35 7:41.75 3 6
5 BCYM Hawkins, Meredith 30-34 7:31.97 6:58.85 3 6
6 DS Scallen, Tom 65-69 7:35.48 8:01.48 5 4
7 DS Wyman, Bruce 60-64 7:45.00 7:45.49 4 5
8 MAC Sveda, George 50-54 7:48.72 7:52.68 7 2
9 UC19 Wahl, Gerald 65-69 7:50.00 7:50.09 4 5
10 MAC Kroeger, Donald 70-74 7:53.16 7:58.50 2 7

Heat 7 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MAC Snyder, Michele 50-54 8:20.00 8:13.02 3 6
2 MAC Thorpe, Jacqueline 55-59 8:13.46 8:14.91 4 5
3 GTMS Corrado, Christine 45-49 8:00.41 7:50.69 6 3
4 AAM Janz, Silke 40-44 8:00.00 8:44.82 3 6
5 GTMS Lockwood, Joel 80-84 7:55.00 8:09.12 1 9
6 FAST Gutowski, Susan 55-59 8:00.00 8:05.12 3 6
7 MAC Stachowski, Tim 45-49 8:00.00 7:55.70 6 3
8 MAC Evans, Nathanael 45-49 8:10.00 7:49.23 5 4
9 AAM Ryan, Thomas 50-54 8:20.00 7:49.38 6 3
10 SRAY Buys, Joe 70-74 8:30.80 7:36.12 1 9

Heat 8 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MICH Kehn, Ann 45-49 9:00.13 8:16.38 7 2
2 ZOOM Fojtik, Madeleine 55-59 9:00.00 9:17.78 6 3
3 SRAY Carr, Stacie 25-29 8:55.25 8:14.31 6 3
4 AAM D'Amour, James Carl 50-54 8:41.93 9:00.56 8 1
5 GTMS Chambers, Stephen 75-79 8:30.90 8:43.30 1 9
6 MAC Thompson, Erika 45-49 8:40.00 8:22.43 8 1
7 MAC Harris, Christina 50-54 8:55.00 8:19.01 4 5
8 MAC Kanner, Rebecca 55-59 9:00.00 8:59.01 5 4
9 AAM Heth, Jason 45-49 9:00.00 8:21.76 7 2
10 MAC Giroux, Edward 75-79 9:01.96 9:42.78 2 7

Heat 9 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MLAM Parks, Jennifer 70-74 10:50.00 10:13.17 2 7
2 MAC Weng, Hong 30-34 9:57.38 8:55.54 4 5
3 MAC Schemanske, Carol 60-64 9:50.59 9:43.36 3 6
4 MAC Franas, Ann 60-64 9:40.00 9:19.00 2 7
5 AAM Nathan, Laura 65-69 9:03.29 8:56.68 1 9
6 MAC Lyons, Julie 45-49 9:20.00 8:56.81 9 0
7 MAC Vanden Brulle, Kitty 70-74 9:50.00 10:09.41 1 9
8 MAC Bruin, Peggy 75-79 9:56.84 10:00.08 1 9
9 MAC Pollack, Lisa 45-49 10:00.00 10:39.06 10 0
10 MAC Haapaniemi, Sue 60-64 10:53.55 11:09.74 4 5

Heat 10 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 GTMS Byrne, Christine 40-44 NT 6:55.52 2 7
3 MAC Akemann, Alexandra 50-54 NT 8:24.95 5 4
4 BCYM Doud, Robert 90-94 17:29.84 15:42.84 1 9
5 AAM Miel, Rhoda 50-54 11:00.00 10:51.26 7 2
6 MAC Gogola, Laura 80-84 12:00.00 10:43.73 1 9
7 BCYM Taffee, Roberta 60-64 NT 9:09.51 1 9
8 MAC Evans, Deborah 50-54 NT 10:01.68 6 3
9 MSP Grabowski, Jillian 18-24 NT 7:39.31 2 7

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
SRAY St. Germain, Eric 50-54 6:10.49 NP
ZOOM Christy, Nick 40-44 7:20.00 NP
MAC Jones, Rachel 45-49 7:24.18 NP
GTMS Krause, Barbara 55-59 6:40.00 NP
BKR Mammo, Ken 50-54 10:32.00 NP
DS Apple, Kate 65-69 7:48.00 NP
DS Bernard, Watty 50-54 6:30.00 NP
AAM Turfe, Ali 50-54 7:00.00 NP
AAM Wortman, Jennifer 30-34 6:00.00 NP

<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Club Assistant
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home