2016 SPMS and Southwest Zone Spring SCY Championship ( Sat, Apr 16, 2016 - Sun, Apr 17, 2016 )

Heat Sheet - 9 Heats

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 34 Men 50 Y Free
99 Swimmers

Heat 1 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 GRA Ruppert, William 55-59 55.00 28.97 7 12
2 RAA Vesely, Larry 60-64 49.53 48.60 8 11
3 ROSE Tulin, Michael 60-64 38.09 38.00 7 12
4 LVM Jauch, Peter 50-54 36.50 31.13 8 11
5 ARIZ Bailey, Hop 65-69 33.50 33.28 8 11
7 GRA Price, Joel 40-44 37.40 29.75 5 14
8 SCMC McMeekin, Robert 80-84 47.19 49.82 1 20
9 GRA Steeves, Joshua 30-34 50.00 35.69 8 11

Heat 2 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ARIZ Everett, Douglas 50-54 32.54 31.32 9 9
2 RAA Moncayo, Lenin 50-54 32.04 30.50 7 12
3 TSTT Georges, Chris 55-59 30.87 NS NP 0
4 NBMS Del Villar, Felipe 45-49 30.00 24.56 8 11
5 RAA Kolb, Matthew 45-49 30.00 29.30 16 1
6 LVM Jaffee, Alec 18-24 30.00 24.69 1 20
7 MSCM Leloup, Paul 30-34 30.00 28.18 7 12
8 UC33 Robinson, Keith 55-59 31.80 30.98 8 11
9 CVMM Freeman, Frank 70-74 32.22 33.33 2 17

Heat 3 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 VCM Owens, Robert 65-69 30.00 NS NP 0
2 OJAI Umholtz, Ken 60-64 29.66 29.30 6 13
3 PSP Hellwig, Christian 65-69 29.35 28.36 4 15
4 MVN Balt, Randall 65-69 29.00 30.11 6 13
5 ROSE Farmer, Michael 65-69 28.80 30.34 7 12
6 UC48 Ludwig, Terry 65-69 28.93 28.71 5 14
8 SCAQ Chang, Mike 45-49 29.50 28.61 15 2
9 SDSM Walker, Larry 70-74 29.95 30.97 1 20

Heat 4 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CVMM Rosen, Robert 65-69 28.50 26.80 3 16
2 GRA Menefee, Bruce 55-59 28.49 25.32 2 17
3 ROSE Sterne, Erik 60-64 28.13 27.94 4 15
4 WH2O Kirvan, David 50-54 27.83 26.57 3 16
5 MVN Ramirez, Miguel 35-39 27.39 NS NP 0
6 NOVA Crosson, Jeffrey 50-54 27.50 27.89 5 14
7 PSP Krueger, Dana 50-54 27.91 27.53 4 15
8 SDSM Genz, Michael 55-59 28.49 28.39 6 13
9 MSCM Camacho, Raymond 50-54 28.50 28.42 6 13

Heat 5 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SDSM Nitsch, Michael 45-49 27.38 28.25 14 3
2 LVM Arpin, Dave 55-59 27.00 27.48 5 14
3 MVN Heather, Michael 60-64 26.73 26.49 3 16
4 ROSE Hilger, Eric 45-49 26.64 27.28 13 4
5 LVM Wyson, Joseph 55-59 26.32 27.47 4 15
6 GRA Adair, Jarod 35-39 26.50 24.31 2 17
7 GRA Madden, Mark 55-59 26.69 26.70 3 16
8 SDSM Arrasmith, Frank 35-39 26.74 26.42 7 12
9 ROSE Kim, Gene 25-29 27.00 NS NP 0

Heat 6 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 VCM Rollins, Bruce 65-69 26.02 26.48 2 17
2 RAA Popko, David 35-39 26.00 25.53 4 15
3 LVM Griffard, Jared 25-29 26.00 24.80 3 16
4 SCMC Compayre, Kevin 50-54 26.00 25.60 2 17
5 WH2O Hochstrasser, James 30-34 25.69 26.16 6 13
6 SWM Godor, Frank 35-39 25.89 26.03 6 13
7 WH2O Guzman, Erik 35-39 26.00 25.87 5 14
8 LVM Brady, Paul 40-44 26.00 25.91 4 15
9 MSCM Denson, Chris 40-44 26.00 25.07 3 16

Heat 7 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WH2O Kaplan, Keith 45-49 25.50 25.03 11 6
2 VCM Gruber, Glenn 65-69 25.33 24.75 1 20
3 ROSE Armour, Justin 30-34 25.06 25.35 5 14
4 UC48 Dreitzler, Todd 45-49 25.00 22.51 1 20
5 CAQM Wilson, Robert 60-64 24.98 24.61 1 20
6 PSM Graham, Donald 60-64 25.00 25.17 2 17
7 MVN Barker, Douglas 50-54 25.00 23.74 1 20
8 SDSM Frogley, Terry 45-49 25.31 25.28 12 5
9 NOVA Dietrich, Jim 45-49 25.42 24.72 9 9

Heat 8 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NOVA Jackson, Scott 40-44 24.93 24.77 2 17
2 SCMC Meaney, Pat 55-59 24.65 24.10 1 20
3 SDSM Rozow, Stephen 45-49 24.51 24.40 7 12
4 RAA Timko, Kevin 45-49 24.50 24.34 6 13
5 SDSM Strate, Brian 45-49 24.17 24.12 5 14
6 WH2O Stryker, Samuel 25-29 24.47 24.28 1 20
7 GRA Cook, Jacob 25-29 24.50 24.42 2 17
8 SDSM Hohn, Chris 45-49 24.63 24.80 10 7
9 ROSE Dailey, Erik 35-39 24.91 25.31 3 16

Heat 9 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CTM Moreno, David 45-49 23.82 23.84 4 15
2 ROSE Mendoza, Jon 30-34 22.86 23.41 4 15
3 LVM Wegner, Dan 40-44 22.37 22.64 1 20
4 GRA Serrano, Ivan 30-34 21.50 21.52 2 17
5 GRA Cox, Tony 25-29 20.48 DQ NP 0
6 GRA Marshall, Mario 30-34 20.56 20.55 1 20
7 LVM Ford, Peter 35-39 22.36 22.75 1 20
8 LVM Jackson, Randy 30-34 22.50 22.02 3 16
9 ARIZ Howard, Patrick 45-49 23.66 23.68 3 16

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
WH2O Henkel, Joao 40-44 22.49 NP
WCM Wen, Patrick 40-44 26.09 NP
GRA Zambello, Luca 25-29 38.00 NP
GRA Kirsten, Jason 40-44 34.25 NP
GRA Betts, Joshua 18-24 35.50 NP
CVMM Karren, Kelly 40-44 23.79 NP
ROSE Dubrick, Jon 45-49 30.18 NP
ROSE Castro, Daniel 25-29 24.84 NP
RAA Fiedler, Luke 25-29 28.00 NP
PSP Harmon, Mark 55-59 30.00 NP
SDSM Komissarov, Andrey 55-59 24.60 NP
SDSM Divjak, Zdravko 55-59 26.54 NP
SWM Keating, David 50-54 32.00 NP
TCC Mitchell, Robert 55-59 29.00 NP
UC36 Charpentier, Christophe 45-49 24.87 NP
UC33 Naranjo, Omar 40-44 27.00 NP
MELO Kaloust, Scott 45-49 26.21 NP
NOVA Hwang, Wayne 35-39 24.00 NP
NOVA Yu, Peter 35-39 26.30 NP
MYST Ramos, John 55-59 29.98 NP

<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
FINIS
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home