2014 NE-LMSC SCM Champs Meet & Zones North

Heat Sheet - 13 Heats

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 22 Men 100 M Free
147 Swimmers

Heat 1 of 13

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 SYSM Mitchell, Jack 75-79 2:09.97 2:18.30 2 15
3 CONN Alkoff, Howard 80-84 1:56.00 1:50.70 1 17
4 NMEG Marrinan, Neil 45-49 1:48.00 1:34.72 14 3
5 SRPM O'Donnell, Steve 50-54 1:45.00 1:17.55 17 0
6 ABC Garbero, Armando 60-64 1:45.00 1:36.45 14 3
7 CMSC Zhitnik, Alex 18-24 1:53.00 1:39.64 9 8
8 MESC Kerr, Philip 75-79 2:00.00 2:03.60 1 17
9 SWMR Roccabello, John 70-74 2:18.00 NS NP 0

Heat 2 of 13

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WAM Shattuck, Doug 50-54 1:37.00 1:20.77 18 0
2 ABC Geist, Dan 55-59 1:34.00 1:26.18 10 7
3 WAM Morette, Kyle 18-24 1:30.00 1:27.61 8 9
4 SWMR Elturkmani, Majed 60-64 1:25.00 1:19.94 13 4
5 SRPM Ramirez, Francisco 50-54 1:25.00 1:23.08 19 0
6 WAM Vanacore, Mark 25-29 1:25.00 1:23.37 11 6
7 ABC Baxter, David 70-74 1:30.00 1:28.77 4 13
8 GBM Read, Philip 70-74 1:32.79 1:40.28 5 12
9 ABC Ribush, Nicholas 70-74 1:34.30 1:40.98 6 11
10 MESC Pride, H Douglas 70-74 1:37.30 DQ NP 0

Heat 3 of 13

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MAMA Coupe, George 70-74 1:24.00 1:23.84 3 14
2 BUMS Fiedler, Tom 65-69 1:22.86 1:19.57 4 13
3 NEM Rose, Bruce 35-39 1:21.53 1:16.48 11 6
4 PITY Foley, Stephen 40-44 1:20.57 1:16.83 10 7
5 UCLB Chestnut, Wendell 45-49 1:20.00 1:13.58 13 4
6 GBM Madden, Peter 50-54 1:20.00 1:10.64 13 4
7 SFTL Martz, Adam 40-44 1:21.19 1:19.83 12 5
8 BOSY Pierce, Andrew 50-54 1:22.00 1:26.49 21 0
9 THOR Mackin, Robert 50-54 1:24.00 1:24.46 20 0
10 LANE White, Alan 40-44 1:24.77 1:25.54 13 4

Heat 4 of 13

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PITY RyanMann, Duncan 60-64 1:18.00 1:16.04 9 8
2 BUMS Goldberg, Bennett 55-59 1:18.00 1:18.07 9 8
3 YNS Dearmin, Carl 50-54 1:16.92 1:11.60 14 3
4 UCLB Jaye, David 60-64 1:15.63 1:18.80 11 6
5 ABC Garrison, Richard 60-64 1:15.00 1:19.72 12 5
6 CMSC Dragoni, Stephen 40-44 1:15.47 1:17.14 11 6
7 WALT Markert, Phil 35-39 1:16.60 1:17.26 12 5
8 ABC Pope, James 70-74 1:17.86 1:21.81 2 15
9 BUMS Burke, Jay 60-64 1:18.00 1:15.98 8 9
10 GWDM Hutchings, Dick 70-74 1:19.89 1:19.10 1 17

Heat 5 of 13

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WAM Arsenault, Paul 50-54 1:14.85 1:16.04 16 1
2 SWMR McQuiggan, Frank 65-69 1:14.13 1:26.95 5 12
3 CMSC Sampat, Anuj 35-39 1:13.41 1:14.51 10 7
4 SRPM Olander, John 60-64 1:13.20 1:14.74 7 10
5 YNS Sandt, Mark 50-54 1:12.65 1:13.68 15 2
6 BSCH Lang, David 45-49 1:13.00 1:09.78 11 6
7 ABC McLaughlin, Brian 55-59 1:13.24 1:12.31 8 9
8 SWMR Mulcahy, Seann 30-34 1:14.00 1:17.86 8 9
9 WAM Jonas, Tzvi 30-34 1:14.44 1:14.15 7 10
10 GBM Newkirk, Thomas 65-69 1:15.00 1:13.40 3 14

Heat 6 of 13

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 GSP McDermot, Patrick 45-49 1:11.67 1:11.89 12 5
2 THOR Hall, Matthew 45-49 1:10.57 1:08.98 9 8
3 GBM Moran, Terence 50-54 1:10.24 1:08.76 11 6
4 NEM Korkut, Erman 30-34 1:10.00 1:12.02 6 11
5 LANE Day, Matt 40-44 1:09.67 1:11.96 9 8
6 GBM Danielson, Kurt 35-39 1:10.00 1:08.74 8 9
7 GSP Plencner, Bob 60-64 1:10.15 1:10.80 5 12
8 CMSC Philpy, Paul 50-54 1:10.50 1:09.99 12 5
9 UC02 Hauty, Andy 60-64 1:10.97 1:11.10 6 11
10 GBM Miller, Steve 60-64 1:11.89 1:16.28 10 7

Heat 7 of 13

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 GBM Schmuhl, Frederick 50-54 1:08.56 1:08.19 9 8
2 GBM Cloitre, Christophe 35-39 1:08.15 1:10.07 9 8
3 LANE Jackman, Derek 25-29 1:08.00 1:10.23 10 7
4 LANE Barrus, Steve 50-54 1:07.37 1:06.64 8 9
5 BASS Radimer, John 65-69 1:07.00 1:04.38 1 17
6 MIT Mueller, Joshua 30-34 1:07.18 1:02.72 2 15
7 LANE Lawson, William 30-34 1:07.50 1:06.39 4 13
8 GBM Schultz, Richard 45-49 1:08.00 1:09.16 10 7
9 LANE Moynihan, Brian 30-34 1:08.30 1:10.56 5 12
10 WAM Allen, Tim 60-64 1:09.00 1:06.88 3 14

Heat 8 of 13

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CMSC Quinn, Thomas 45-49 1:06.54 1:05.02 7 10
2 SFTL Sigalus, Aleksandr 30-34 1:06.33 1:05.29 3 14
3 GBM Westgeest, Bart 35-39 1:06.00 1:03.76 5 12
4 CMSC Alexander, Mark 55-59 1:05.71 1:06.12 6 11
5 WAM Stucker, William 25-29 1:05.51 1:06.47 9 8
6 PITY Rogacki, Daniel 65-69 1:05.65 1:06.91 2 15
7 UCLB Gordon, Peter 50-54 1:05.99 1:06.24 7 10
8 WAM Mitchell, Craig 18-24 1:06.24 1:05.63 7 10
9 UCLB Davis, Bill 55-59 1:06.33 1:05.37 5 12
10 WELL Donnelly, Kevin 60-64 1:06.92 1:08.65 4 13

Heat 9 of 13

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WAM Oates, David 60-64 1:05.00 1:05.25 2 15
2 NEM Shaw, Greg 60-64 1:04.00 1:04.34 1 17
3 WM Levy, Dan 45-49 1:03.80 1:03.88 6 11
4 PAA Gibson, Christopher 55-59 1:03.68 1:03.61 3 14
5 LANE O'Brien, David 55-59 1:03.00 1:08.05 7 10
6 NEM Phillips, Timothy 55-59 1:03.50 1:03.35 2 15
7 CMSC Dean, Nathaniel 35-39 1:03.71 1:05.41 7 10
8 CONN Gunzl, Arthur 50-54 1:03.81 1:02.91 5 12
9 NMEG Gerber, Robert 45-49 1:04.50 1:05.45 8 9
10 CMSC Wallace, Thomas 55-59 1:05.50 1:05.24 4 13

Heat 10 of 13

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 UCLB Graber, Mark 35-39 1:02.84 1:04.91 6 11
2 GBM Whitford, Matthew 35-39 1:02.32 1:01.19 4 13
3 SWMR Kleinert, Ryan 25-29 1:02.00 1:01.87 8 9
4 GBM Gendreau, Edmund 50-54 1:02.00 1:03.19 6 11
5 SIMM Clarke, David 45-49 1:01.50 1:03.63 4 13
6 SWMR Jelaska, Duje 18-24 1:01.88 1:00.97 6 11
7 WAM Sharon, Gil 40-44 1:02.00 1:05.84 8 9
8 BUMS Anderson, James 50-54 1:02.17 1:00.57 3 14
9 WCMS Strehle, Andrew 45-49 1:02.67 1:03.73 5 12
10 SRPM Meier, Bill 50-54 1:03.00 1:08.73 10 7

Heat 11 of 13

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SWMR Wallace, Connor 25-29 1:01.00 59.07 4 12.5
2 WAM McGahie, Brian 18-24 1:00.80 59.26 4 13
3 WCMS Blood, Jonathan 45-49 1:00.49 59.76 3 14
4 BAM Leake, Michael 35-39 1:00.00 59.78 3 14
5 LANE Fehlau, Brian 40-44 59.50 57.64 4 13
6 GBM Harker, Travis 40-44 59.68 59.65 6 11
7 UCLB Dornaus, David 40-44 1:00.38 1:02.27 7 10
8 GBM Davis, Guy 55-59 1:00.50 1:01.79 1 17
9 GWDM Phillips, Tom 40-44 1:01.00 58.31 5 12
10 CMSC Autissier, Patrick 50-54 1:01.25 1:02.24 4 13

Heat 12 of 13

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 UCLB Hale, Matthew 25-29 59.00 59.11 6 11
2 SWMR Gilson, Matthew 45-49 58.90 59.39 1 17
3 CMSC Mc Inerney, Scott 25-29 58.49 59.07 4 12.5
4 WAM Bissett, Gregory 18-24 57.99 58.18 3 14
5 WAM Coffin, Spencer 18-24 56.74 56.74 1 17
6 MAMA Doucet, Douglas 35-39 57.19 57.28 2 15
7 WCMS Williams, Michael 45-49 58.00 59.60 2 15
8 GBM Schuster, Kevin 25-29 58.89 59.34 7 10
9 MESC Pride, Douglas 50-54 59.00 57.94 2 15
10 MESC Lecrone, Timothy 40-44 59.10 57.35 3 14

Heat 13 of 13

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 GBM Pozzetta, Lucas 25-29 56.00 56.61 2 15
2 BUMS Yburan, Jan 18-24 55.99 56.84 2 15
3 MINN Rosales Yepez, Jose 25-29 55.70 57.01 3 14
4 SWMR McKenna, Brian 35-39 54.64 53.72 1 17
5 CMSC Emmons, Michael 30-34 53.99 54.98 1 17
6 GSP Ohman, Niclas 40-44 54.27 55.44 1 17
7 PITY Crawford, Craig 40-44 55.00 57.27 2 15
8 UVRA Bedford, Fritz 50-54 55.76 55.14 1 17
9 CMSC Veatch, Kyle 25-29 56.00 53.94 1 17
10 BUMS Kostelecky, Nicolas 18-24 56.00 1:00.48 5 12

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
CMSC Anthos, Ed 45-49 1:00.11 NP
NMSC Rowe, Charles 55-59 2:03.00 NP
THOR Carter, Seanbaker 45-49 1:05.40 NP
NUSC Desrochers, Nate 18-24 55.55 NP
MAMA Hicks, Robert 60-64 1:20.00 NP
LANE Coombs, John 50-54 1:12.00 NP
AGUA Bernstein, Rich 65-69 1:18.00 NP
GBM Mack, Tom 55-59 1:08.63 NP
SWMR Sayles, Douglas 45-49 1:06.58 NP
WM Polhill, Brad 50-54 1:12.00 NP
1776 Martin, Jack 60-64 1:06.00 NP
WM Burkhardt, Martin 50-54 1:14.90 NP
SIMM Hersh, Craig 40-44 59.99 NP
MESC Endicott, John 50-54 1:03.10 NP
SWMR Morse, Tim 65-69 1:30.00 NP
UCLB Estabrook, Todd 55-59 1:12.00 NP
SWMR Dow, Paul 60-64 1:18.00 NP
SWMR Duru, Kaan 40-44 59.45 NP
SWMR Manfredi, Thomas 70-74 1:15.50 NP

<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Club Assistant
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home