SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2014 NE-LMSC SCM Champs Meet & Zones North

Heat Sheet - 11 Heats

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 6 Men 200 M Free
120 Swimmers

Heat 1 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
3 MESC Kerr, Philip 75-79 4:00.00 4:16.91 1 17
4 SYSM Mitchell, Jack 75-79 4:48.60 5:02.23 2 15
5 NMEG Marrinan, Neil 45-49 3:55.55 3:54.83 14 3
6 CONN Alkoff, Howard 80-84 4:09.00 3:58.12 1 17
7 SWMR Roccabello, John 70-74 5:13.12 NS NP 0

Heat 2 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SRPM O'Donnell, Steve 50-54 3:45.00 2:54.03 11 6
2 ABC Ribush, Nicholas 70-74 3:32.89 3:44.29 6 11
3 ABC Garrison, Richard 60-64 3:30.00 3:05.61 9 8
4 THOR Mackin, Robert 50-54 3:30.00 3:06.91 13 4
5 WAM Morette, Kyle 18-24 3:20.00 3:35.67 8 9
6 ABC Geist, Dan 55-59 3:20.00 3:21.93 12 5
7 NEM Skolnick, Stewart 60-64 3:30.00 3:12.06 10 7
8 BUMS Holler, Denis 60-64 3:30.00 3:01.05 8 9
9 GBM Read, Philip 70-74 3:36.68 3:37.83 5 12
10 ABC Baxter, David 70-74 3:50.00 3:26.45 4 13

Heat 3 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ABC Song, Mingjie 65-69 3:15.10 3:03.28 5 12
2 MAMA Coupe, George 70-74 3:15.00 3:17.10 3 14
3 SRPM Ramirez, Francisco 50-54 3:10.00 3:14.86 14 3
4 BUMS Fiedler, Tom 65-69 3:01.10 3:01.47 4 13
5 ABC Pope, James 70-74 2:57.00 2:59.47 2 15
6 WALT Connors, Curt 45-49 3:00.00 3:05.37 13 4
7 LANE Mansour, Marc 50-54 3:05.00 2:58.81 12 5
8 SFTL Martz, Adam 40-44 3:11.54 3:00.87 10 7
9 WAM Vanacore, Mark 25-29 3:15.00 3:10.80 7 10
10 LANE White, Alan 40-44 3:19.44 3:09.29 11 6

Heat 4 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NEM Korkut, Erman 30-34 2:54.71 NS NP 0
2 UCLB Jaye, David 60-64 2:52.45 2:53.22 6 11
3 WALT Roznitsky, Yoel 40-44 2:52.00 2:46.67 9 8
4 SWMR Mulcahy, Seann 30-34 2:50.00 2:54.93 7 10
5 BSCH Fuerman, Ross 60-64 2:46.84 2:55.26 7 10
6 SRPM Olander, John 60-64 2:47.20 2:48.04 5 12
7 YNS Dearmin, Carl 50-54 2:51.37 2:41.01 9 8
8 GBM Newkirk, Thomas 65-69 2:52.00 2:51.92 2 15
9 GWDM Hutchings, Dick 70-74 2:53.66 2:51.76 1 17
10 BUMS Goldberg, Bennett 55-59 2:55.00 2:54.58 11 6

Heat 5 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MAMA Prescott, Al 45-49 2:45.00 2:44.67 12 5
2 GBM Schmuhl, Frederick 50-54 2:44.94 2:39.93 7 10
3 GSP McDermot, Patrick 45-49 2:43.95 2:44.57 11 6
4 WALT Patrick, Eric 45-49 2:40.00 2:29.71 9 8
5 SFTL Hendrick, Marty 55-59 2:37.88 2:26.92 7 10
6 BUMS Reyes, David 45-49 2:40.00 2:36.44 10 7
7 SWMR McQuiggan, Frank 65-69 2:42.70 2:53.81 3 14
8 GBM Madden, Peter 50-54 2:44.00 2:40.81 8 9
9 BASS Radimer, John 65-69 2:45.00 2:32.94 1 17
10 WAM Arsenault, Paul 50-54 2:46.10 2:46.00 10 7

Heat 6 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ABC McLaughlin, Brian 55-59 2:36.31 2:37.67 10 7
2 GBM Cloitre, Christophe 35-39 2:33.52 2:34.62 5 12
3 WMW Gambrel, Patrick 60-64 2:32.60 2:38.49 4 13
4 WELL Donnelly, Kevin 60-64 2:30.82 2:32.28 3 14
5 SWMR Burks, Vincent 50-54 2:30.00 2:23.62 5 12
6 LANE O'Brien, David 55-59 2:30.00 2:30.41 8 9
7 WM Levy, Dan 45-49 2:30.97 2:25.11 7 10
8 LANE Day, Matt 40-44 2:33.24 2:43.82 8 9
9 GBM Danielson, Kurt 35-39 2:33.93 2:36.05 6 11
10 LANE Moynihan, Brian 30-34 2:36.40 2:39.65 6 11

Heat 7 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WAM Allen, Tim 60-64 2:29.50 2:25.44 2 15
2 WCMS Locken, Mark 45-49 2:27.78 2:26.27 8 9
3 SFTL Sigalus, Aleksandr 30-34 2:25.83 2:29.39 5 12
4 WAM Oates, David 60-64 2:25.00 2:21.23 1 17
5 WAM Stucker, William 25-29 2:24.40 2:35.10 6 11
6 WAM Mitchell, Craig 18-24 2:24.40 2:19.92 7 10
7 CMSC Alexander, Mark 55-59 2:25.15 2:24.69 5 12
8 CMSC Wallace, Thomas 55-59 2:27.23 2:25.74 6 11
9 GBM Mack, Tom 55-59 2:29.10 2:30.75 9 8
10 UCLB Gordon, Peter 50-54 2:29.54 2:33.92 6 11

Heat 8 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CMSC Dean, Nathaniel 35-39 2:22.43 2:21.68 4 13
2 NEM Phillips, Timothy 55-59 2:22.00 2:18.01 3 14
3 CMSC Quinn, Thomas 45-49 2:20.00 2:24.55 6 11
4 WAM McCombs, Michael 55-59 2:19.00 2:20.34 4 13
5 WCMS Strehle, Andrew 45-49 2:16.89 2:16.79 4 13
6 MAMA Foley, TJ 40-44 2:17.62 2:26.76 7 10
7 MAMA Nemirovsky, Sergei 40-44 2:19.85 2:20.92 5 12
8 NMEG Gerber, Robert 45-49 2:20.00 2:20.53 5 12
9 UCLB Joseph, Reid 30-34 2:22.00 2:17.50 2 15
10 MIT Mueller, Joshua 30-34 2:22.55 2:19.39 4 13

Heat 9 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PAA Gibson, Christopher 55-59 2:15.94 2:17.20 2 15
2 WAM Sharon, Gil 40-44 2:15.00 2:21.21 6 11
3 BUMS Anderson, James 50-54 2:15.00 2:12.92 4 13
4 GBM Davis, Guy 55-59 2:13.00 2:16.32 1 17
5 SWMR Wallace, Connor 25-29 2:12.00 2:15.65 5 12
6 GSP Wright, Brendan 35-39 2:13.00 2:20.07 3 14
7 LANE Kimball, Andrew 30-34 2:14.50 2:18.40 3 14
8 GBM Whitford, Matthew 35-39 2:15.00 2:17.53 2 15
9 UCLB Dornaus, David 40-44 2:15.40 2:17.02 4 13
10 WAM McGahie, Brian 18-24 2:16.50 2:13.58 5 12

Heat 10 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MAMA Doucet, Douglas 35-39 2:11.14 2:10.47 1 17
2 CMSC Autissier, Patrick 50-54 2:10.81 2:12.20 3 14
3 NUSC Desrochers, Nate 18-24 2:10.00 2:13.31 4 13
4 GBM Schuster, Kevin 25-29 2:09.88 2:12.32 4 13
5 SWMR Jelaska, Duje 18-24 2:08.00 2:16.47 6 11
6 BUMS Yburan, Jan 18-24 2:08.99 2:07.66 2 15
7 WCMS Williams, Michael 45-49 2:10.00 2:10.70 1 17
8 WCMS Blood, Jonathan 45-49 2:10.49 2:11.49 3 14
9 SWMR Gilson, Matthew 45-49 2:11.00 2:11.07 2 15
10 SWMR Duru, Kaan 40-44 2:11.63 2:12.39 3 14

Heat 11 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 GBM Harker, Travis 40-44 2:07.42 2:10.69 2 15
2 GSP Ohman, Niclas 40-44 2:03.19 2:04.22 1 17
3 BUMS Kostelecky, Nicolas 18-24 2:00.00 2:11.51 3 14
4 CMSC Emmons, Michael 30-34 1:57.89 2:00.46 1 17
5 MAMA Nilsson, Eric 25-29 1:52.82 1:54.59 1 17
6 IM Sims, David 50-54 1:57.69 1:57.37 1 17
7 GBM Pozzetta, Lucas 25-29 2:00.00 2:04.28 3 14
8 CMSC Barguil, Frederic 25-29 2:01.00 2:03.53 2 15
9 WAM Coffin, Spencer 18-24 2:05.51 2:03.54 1 17
10 MESC Schmidt, Michael 50-54 2:07.90 2:07.65 2 15

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
NEM Rose, Bruce 35-39 2:54.85 NP
AGUA Bernstein, Rich 65-69 2:45.00 NP
MAMA Ryan, Bill 60-64 2:29.00 NP
LANE Coombs, John 50-54 2:55.00 NP
CMSC Boretti, James 18-24 2:03.50 NP
MINN Rosales Yepez, Jose 25-29 2:04.15 NP
SWMR Kleinert, Ryan 25-29 2:12.00 NP
SWMR Dow, Paul 60-64 2:50.00 NP
SWMR Morse, Tim 65-69 3:00.00 NP
UCLB Boynton, Robert 70-74 5:00.00 NP
SWMR Sayles, Douglas 45-49 2:25.76 NP
UC02 Borshay, Robert 65-69 4:30.00 NP
WM Polhill, Brad 50-54 2:46.00 NP
1776 Martin, Jack 60-64 2:26.00 NP
WM Burkhardt, Martin 50-54 2:41.53 NP

<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
FINIS
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home