2013 SPMS Short Course Meters Championships ( Fri, Dec 6, 2013 - Sun, Dec 8, 2013 )

Heat Sheet - 8 Heats

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 10 Men 400 M Free
66 Swimmers

Heat 1 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
3 MVN Schmidt, Jurgen 90-94 8:40.00 8:44.61 1 9
4 CVMM Johnson, Lloyd 70-74 8:00.00 7:54.01 3 6
5 CVMM Hassan, Mazen 45-49 8:30.00 6:11.59 11 0
7 ROSE Cienega, Julio 45-49 4:57.86 4:54.42 7 2

Heat 2 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 ROSE Farmer, Michael 65-69 7:40.20 DQ NP 0
3 LBG Holt, Mark 50-54 7:15.00 7:07.82 8 1
4 LBG Baron, Mike 55-59 7:00.00 6:35.82 6 3
5 CVMM Baird, Bill 50-54 7:08.95 6:48.33 6 3
6 LBG Smith, Stan 65-69 7:22.24 7:23.48 6 3
7 SDSM O'Mara, Jerry 65-69 7:45.30 6:43.33 5 4
8 NOVA Pombo, Diego 50-54 5:24.34 5:15.11 3 6

Heat 3 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 LBG Werner, John 50-54 6:50.10 6:48.60 7 2
2 CVMM Freeman, Frank 65-69 6:38.00 6:01.80 3 6
3 WH2O Olson, Jay 60-64 6:15.00 6:04.64 10 0
4 LBG Liu, Jeff 35-39 6:03.55 5:48.43 3 6
5 LAPS Anderson, Eric 65-69 6:15.00 5:48.56 1 9
6 UC33 Carey, George 70-74 6:30.27 6:18.69 2 7
7 VCM Owens, Robert 65-69 6:40.20 6:18.71 4 5
8 TSTT Cook, Kris 60-64 6:54.77 6:34.18 11 0

Heat 4 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ROSE Ko, Scott 30-34 6:00.52 5:24.71 4 5
2 ROSE Frost, Ray 45-49 6:00.00 5:24.47 9 0
3 NOVA Schmitt, Eric 60-64 5:59.70 6:01.71 9 0
4 TSTT Georges, Chris 55-59 5:57.75 6:01.62 5 4
5 LAPS Willis, Gregory 65-69 5:59.66 5:52.05 2 7
6 RMDA Green, Michael 40-44 6:00.00 5:59.47 4 5
7 LVM Ozun, Sabri 50-54 6:00.00 5:41.06 5 4
8 UC33 Foote, David 60-64 6:02.00 5:59.06 8 1

Heat 5 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 RGSC Heins, Barry 55-59 5:52.90 5:57.75 4 5
2 ROSE Whitehead, Michael 45-49 5:45.00 5:56.77 10 0
3 SDSM Ralphs, Tony 70-74 5:38.00 5:45.76 1 9
4 SDSM Plackemeier, Steven 55-59 5:33.00 5:32.06 3 6
5 ROSE Sterne, Erik 60-64 5:33.79 5:50.34 7 2
6 WH2O Larson, Charles 60-64 5:40.00 5:36.29 5 4
7 TOC Sherrill, Mike 60-64 5:45.00 5:18.64 3 6
8 LVM Fulljames, Rick 60-64 5:55.00 5:47.67 6 3

Heat 6 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ROSE Soderstrom, Tom 55-59 5:21.78 5:07.18 2 7
2 SOBA Stalker, Nathan 35-39 5:19.11 4:54.90 2 7
3 SOBA Neilan, David 45-49 5:10.90 5:07.65 8 1
4 SCAQ Leonard, Dan 55-59 5:10.00 5:06.60 1 9
5 ARIZ Modjeska, Mark 60-64 5:10.67 5:04.01 2 7
6 CVMM Rosen, Robert 60-64 5:15.00 5:18.66 4 5
7 ROSE Hixson, Peter 45-49 5:20.00 4:53.19 6 3
8 NOVA Serbia, George 50-54 5:25.00 5:16.93 4 5

Heat 7 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ROSE Passos, Andre Passos 40-44 4:59.99 4:54.51 3 6
2 TOC Ferroggiaro, Fred 60-64 4:55.00 NS NP 0
3 SDSM Frogley, Terry 40-44 4:54.95 4:52.91 2 7
4 LBG Williamson, Colin 30-34 4:45.99 4:47.10 3 6
5 PSM Phillips, Daniel 50-54 4:48.30 4:36.08 2 7
6 CVMM Marnoch, Eric 45-49 4:55.00 4:52.57 4 5
7 ROSE Skelly, Drew 45-49 4:58.96 4:52.99 5 4
8 VCM Gruber, Glenn 60-64 5:02.37 4:56.25 1 9

Heat 8 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NOVA Tichy, Jan 30-34 4:44.44 4:16.94 2 7
2 VCM Pecht, Ben 35-39 4:32.65 4:19.62 1 9
3 SCA Eickhoff, Randy 45-49 4:21.92 4:21.21 2 7
4 LVM Gaines, Billy 30-34 4:13.00 4:08.60 1 9
5 MVN Cox, Ryan 40-44 4:17.19 4:16.91 1 9
6 VCM Shaffer, Mike 45-49 4:24.96 4:17.21 1 9
7 SCMC Edge, Jonathan 45-49 4:37.60 4:35.30 3 6
8 ROSE Scannell, Michael 50-54 4:45.00 4:34.36 1 9

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
TOC Yntema, Douwe 18-24 4:20.00 NP
VCM Raffaelli, Larry 70-74 6:30.00 NP
CMS Magouirk, Jeffrey 50-54 5:18.00 NP
T-26 Walikis, Robert 45-49 5:09.51 NP
SOBA Sundius, David 55-59 5:50.00 NP
LBG Ferguson, Howard 55-59 6:32.00 NP
LVM Feldman, Michael 55-59 7:00.00 NP

<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
SwimShare
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home