NELMSC SCM Champs ( Fri, Dec 9, 2011 - Sun, Dec 11, 2011 )

Heat Sheet - 7 Heats

Event 50 Men 100 M Back
67 Swimmers

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
UNAT Gregson, Michael 40-44 1:13.96 NS 0

Heat 1 of 7

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
4 MAMA Mitchell, Jack 70-74 2:39.62 2:43.86 2 15
5 MAMA Mahoney, J Barry 65-69 2:20.00 2:21.76 8 9
6 GBM Arnold, Richard 75-79 2:35.00 2:58.75 1 17

Heat 2 of 7

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ABC Widnall, William 70-74 2:12.58 2:37.39 1 17
2 YNS Chertok, Zachary 18-24 1:50.00 1:38.57 1 17
3 BC Goodwin, John 50-54 1:45.00 1:52.78 7 10
4 GWDM Bartl, Roland 55-59 1:40.12 1:44.16 7 10
5 SWMR Ewan, Bill 65-69 1:40.00 1:43.10 6 11
6 MESC Darling, Drew 55-59 1:40.00 1:29.67 6 11
7 CMSC Kwa, Ken 35-39 1:42.00 1:51.74 4 13
8 ABC Pope, James 65-69 1:45.00 1:39.03 5 12
9 ABC Baxter, David 65-69 1:57.00 2:04.53 7 10

Heat 3 of 7

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 BOSY Pierce, Andrew 50-54 1:35.00 1:47.98 6 11
2 LANE Coombs, John 45-49 1:35.00 1:31.90 5 12
3 OAKY Mauro, Eric 40-44 1:33.00 1:32.32 7 10
4 GBM Mair, Robert 60-64 1:30.77 1:31.73 2 15
5 WMW Gambrel, Patrick 55-59 1:29.82 1:26.21 4 13
6 MAMA Prescott, Al 40-44 1:30.00 1:40.22 8 9
7 MAMA Crane, Robert 50-54 1:32.00 NS NP 0
8 WAM Arsenault, Paul 50-54 1:34.77 1:41.19 5 12
9 ABC Song, Mingjie 60-64 1:35.00 1:32.16 3 14
10 MAMA Parsons, Edward 35-39 1:36.11 1:34.37 3 14

Heat 4 of 7

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MAMA Riley, David 45-49 1:28.50 1:23.77 4 13
2 NEM Eger, Laszlo 65-69 1:26.00 1:28.27 4 13
3 MESC Vail, David 65-69 1:25.00 1:25.18 2 15
4 MAMA Keil, Mark 55-59 1:23.55 1:28.21 5 12
5 CMSC Quinn, Tom 40-44 1:19.96 1:18.56 6 11
6 MESC Nguyen, Son 30-34 1:19.99 1:22.67 6 11
7 ABC Snooks, John 65-69 1:24.55 1:23.20 1 17
8 MESC Roth, Douglas 50-54 1:26.00 1:21.22 3 14
9 MAMA Foster, Walter 50-54 1:26.00 1:23.09 4 13
10 MESC Rupert, Bill 65-69 1:29.00 1:25.64 3 14

Heat 5 of 7

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CMSC Schachner, Eyal 40-44 1:18.45 1:17.30 5 12
2 UCLB Graber, Mark 30-34 1:15.50 1:14.88 4 13
3 LANE Nixon, John 55-59 1:15.00 1:13.91 1 17
4 CMSC Muhanna, Elias 30-34 1:14.30 1:17.96 5 12
5 SWMR Gregson, Michael 40-44 1:13.96 1:13.93 4 13
6 SWMR Sayles, Douglas 40-44 1:14.27 NS NP 0
7 LANE Mockler, Frank 55-59 1:14.87 1:17.85 2 15
8 PITY Rogacki, Daniel 60-64 1:15.25 1:18.96 1 17
9 MESC Davala, Dave 50-54 1:16.00 1:17.30 2 15
10 MESC Syphers, Dale 55-59 1:19.38 1:21.17 3 14

Heat 6 of 7

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 UNAT Hinck, Todd 35-39 1:13.00 1:15.93 2 15
2 CMSC Zelle, Kent 30-34 1:12.00 1:12.75 3 14
3 CMSC Brinkmeyer, Justin 30-34 1:11.37 1:12.05 1 17
4 GBM Seraiva, Robert 25-29 1:10.00 1:08.32 5 12
5 SWMR Duru, Kaan 40-44 1:08.81 NS NP 0
6 CMSC Alexander, Mark 50-54 1:08.98 1:08.99 1 17
7 MAMA Mulrooney, Matt 25-29 1:10.34 1:20.02 6 11
8 GBM Westgeest, Bart 30-34 1:12.00 1:12.18 2 15
9 UNAT Coelho, David 45-49 1:12.51 1:16.73 3 14
10 LANE Shea, Josh 35-39 1:13.89 1:14.14 1 17

Heat 7 of 7

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SWMR Cote, David 50-54 1:08.00 NS NP 0
2 BC Hughes, Jimmy 25-29 1:06.33 1:07.84 4 13
3 MIT Neumayer, Sebastian 25-29 1:05.13 1:06.94 3 14
4 CMSC Anthos, Edward 40-44 1:03.77 1:05.38 1 17
5 UVRA Bedford, Fritz 45-49 1:01.46 59.86 1 17
6 MESC Pride, Douglas 45-49 1:03.00 1:03.43 2 15
7 GBM Drasher, Ryan 25-29 1:04.12 1:04.88 2 15
8 CMSC Mugford, Stephen 40-44 1:05.19 1:05.77 2 15
9 MAMA Brown, Ethan 25-29 1:06.99 1:04.34 1 17
10 SWMR Theroux, Trent 40-44 1:08.12 1:07.66 3 14

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
SWMR Gandy, Ray 50-54 1:20.00 NP
GBM Griffin, Paul 50-54 1:30.00 NP
LANE Mansour, Marc 45-49 1:35.00 NP
BUMS Goldberg, Bennett 50-54 1:21.00 NP

For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
FINIS
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home