NELMSC SCM Champs ( Fri, Dec 9, 2011 - Sun, Dec 11, 2011 )

Heat Sheet - 10 Heats

Event 36 Men 200 M Free
106 Swimmers

Heat 1 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
4 MAMA Mitchell, Jack 70-74 4:33.15 4:49.84 4 13
5 UCLB Havel, Timothy 55-59 4:16.88 4:05.32 11 6
6 ABC Widnall, William 70-74 4:18.01 4:24.76 3 14

Heat 2 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MAMA Daley, Timothy 25-29 4:00.00 3:14.31 12 5
2 MAMA Mahoney, J Barry 65-69 3:35.00 3:39.25 6 11
3 KING Hadley, Bruce 55-59 3:28.99 3:32.08 10 7
4 MAMA Scanlon, Tom 45-49 3:20.25 3:21.43 7 10
5 ABC Song, Mingjie 60-64 3:10.00 3:01.58 7 10
6 SWMR Prior, David 65-69 3:15.00 2:57.03 3 14
7 GWDM Hutchings, Dick 70-74 3:23.00 2:59.33 1 17
8 LANE White, Alan 40-44 3:29.00 3:08.14 13 4
9 MAMA Coarr, Matt 30-34 3:40.00 3:33.22 5 12
10 MESC Kerr, Philip 75-79 4:00.00 3:47.63 1 17

Heat 3 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 BUMS Fiedler, Tom 65-69 3:05.00 2:57.31 4 13
2 ABC Pope, James 65-69 3:01.04 2:57.75 5 12
3 MESC Darling, Drew 55-59 3:00.00 2:51.13 7 10
4 MAMA Parsons, Edward 35-39 2:58.35 2:51.36 8 9
5 WAM Arsenault, Paul 50-54 2:55.51 2:57.81 11 6
6 UCLB Jaye, David 55-59 2:57.21 2:50.10 6 11
7 CMSC Dragoni, Stephen 40-44 2:59.24 2:52.18 12 5
8 SWMR Sorterup, Don 40-44 3:00.00 2:50.68 11 6
9 MAMA Coupe, George 70-74 3:04.00 3:08.46 2 15
10 FLAQ Legaspi, Adrian 55-59 3:08.55 3:06.22 9 8

Heat 4 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 JCCN Roach, Stephen 60-64 2:55.00 2:52.87 6 11
2 UCLB Freeman, Noah 35-39 2:50.00 3:00.09 9 8
3 JCCN Stein, David 60-64 2:46.57 2:48.73 5 12
4 MESC Vail, David 65-69 2:45.00 2:42.92 1 17
5 UCLB Gordon, Peter 50-54 2:45.00 2:37.85 8 9
6 JCCN Kaplan, Benjamin 40-44 2:45.00 2:42.91 10 7
7 SWMR McQuiggan, Frank 60-64 2:46.00 2:37.53 4 13
8 NEM Eger, Laszlo 65-69 2:48.00 2:47.70 2 15
9 CMSC Petersen, Jim 18-24 2:53.00 2:36.85 5 12
10 MAMA Crane, Robert 50-54 2:55.00 3:02.24 12 5

Heat 5 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 GWDM Phillips, Ken 60-64 2:44.00 2:36.86 3 14
2 WMW Gambrel, Patrick 55-59 2:41.33 2:38.76 5 12
3 BUMS O'Neill, Gary 50-54 2:40.00 2:31.71 5 12
4 TRIY McNamara, Kip 35-39 2:36.00 2:29.55 7 10
5 GSP Miller, Elliot 25-29 2:35.00 2:28.06 9 8
6 MAMA Foster, Walter 50-54 2:35.00 2:27.48 3 14
7 OAKY Mauro, Eric 40-44 2:40.00 2:42.24 9 8
8 SIMM Long, Jonathan 25-29 2:40.00 2:35.70 10 7
9 MAMA Head, Daniel 50-54 2:42.00 2:39.22 10 7
10 JCCN Fuerman, Ross 55-59 2:44.75 2:52.89 8 9

Heat 6 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ABC McLaughlin, Brian 55-59 2:32.34 2:30.84 4 13
2 MESC Roth, Douglas 50-54 2:32.00 2:32.34 6 11
3 MAMA Maclennan, John 60-64 2:30.00 2:30.82 2 15
4 GSM McElroy, Frank 60-64 2:29.50 2:27.74 1 17
5 CMSC Schachner, Eyal 40-44 2:29.00 2:23.82 7 10
6 UNAT Donnelly, Kevin 55-59 2:29.01 2:29.02 2 15
7 UCLB Davis, Bill 50-54 2:30.00 2:32.51 7 10
8 LANE Russell, Matt 35-39 2:30.00 2:20.14 4 13
9 YNS Sandt, Mark 50-54 2:32.00 2:38.77 9 8
10 LANE Moynihan, Brian 25-29 2:34.00 2:37.86 11 6

Heat 7 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 LANE Barrus, Steve 45-49 2:27.16 2:30.12 6 11
2 CMSC Muhanna, Elias 30-34 2:25.38 2:32.19 4 13
3 LANE O'Brien, David 55-59 2:25.00 2:26.73 1 17
4 SCY Bartlett, Fred 55-59 2:25.00 2:29.97 3 14
5 NEM Phillips, Timothy 50-54 2:22.00 2:16.17 1 17
6 GBM Zola, Brett 40-44 2:24.00 2:27.96 8 9
7 CMSC Tassistro, Lorenzo 18-24 2:25.00 2:27.89 3 14
8 GBM Mack, Tom 50-54 2:25.25 2:29.29 4 13
9 YNS Lebro, Ryan 35-39 2:25.89 2:27.54 6 11
10 KING Noyes, Brian 45-49 2:28.28 2:29.77 5 12

Heat 8 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MAMA Nemirovsky, Sergei 35-39 2:20.00 2:24.94 5 12
2 NEM Strehle, Andrew 40-44 2:18.00 2:20.43 6 11
3 LANE Shea, Josh 35-39 2:17.00 2:17.84 3 14
4 CMSC Chereukhin, Vyacheslav 18-24 2:16.00 2:33.12 4 13
5 CMSC Schlicher, Fred 60-64 2:15.50 NS NP 0
6 GSP Rubacky, Mark 40-44 2:15.90 2:12.85 4 13
7 LANE Biethan, Jonathan 25-29 2:16.81 2:19.28 7 10
8 GBM White, Darwin 45-49 2:18.00 2:18.54 4 13
9 MESC Gray, Zachary 25-29 2:18.64 2:21.91 8 9
10 CMSC Alexander, Mark 50-54 2:21.50 2:20.24 2 15

Heat 9 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 BUMS Masseo, Patrick 18-24 2:15.00 2:23.37 2 15
2 MAMA Jarr, Scott 40-44 2:15.00 2:10.83 2 15
3 CMSC Zelle, Kent 30-34 2:15.00 2:22.66 2 15
4 LANE Kimball, Andrew 25-29 2:12.00 2:12.64 5 12
5 WTS Czerwinski, Robert 45-49 2:10.20 2:14.27 3 14
6 UCLB Dornaus, David 35-39 2:12.00 2:11.07 2 15
7 GBM Denneen, Matt 40-44 2:14.89 2:12.94 5 12
8 CMSC Brinkmeyer, Justin 30-34 2:15.00 2:12.20 1 17
9 KING Kullak, Christopher 30-34 2:15.00 2:26.13 3 14
10 LANE Bachovchin, Daniel 25-29 2:15.00 2:16.53 6 11

Heat 10 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 JAM Chebotarev, Oleg 40-44 2:07.00 2:09.48 1 17
2 MESC Schmidt, Michael 45-49 2:06.50 2:04.75 1 17
3 BC Hughes, Jimmy 25-29 2:04.10 2:03.26 1 17
4 MAMA Crocker, Michael 25-29 2:00.00 2:04.00 2 15
5 MAMA Nilsson, Eric 18-24 1:54.00 1:51.96 1 17
6 MIT Neumayer, Sebastian 25-29 1:59.16 2:04.19 3 14
7 GSP Ohman, Niclas 35-39 2:02.42 2:01.13 1 17
8 MAMA Brown, Ethan 25-29 2:05.00 2:06.31 4 13
9 SWMR Gilson, Matthew 40-44 2:06.98 2:12.75 3 14
10 BC Autissier, Patrick 45-49 2:08.00 2:10.91 2 15

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
BUMS Nunez, Guillermo 35-39 3:35.00 NP
BUMS Goldberg, Bennett 50-54 2:45.00 NP
UNAT Whittaker, Ben 30-34 2:04.64 NP
CCM Green, Dick 55-59 2:39.00 NP
WMW Kavanagh, Dean 75-79 3:42.00 NP
ABC Edelman, Paul 55-59 2:45.00 NP
LANE Mansour, Marc 45-49 2:50.00 NP
GBM Miller, Steve 55-59 2:41.62 NP
CMSC Winograd, Robert 30-34 2:00.42 NP
GSP Wood, Jeffrey 40-44 2:23.50 NP
MAMA Rose, Bruce 30-34 2:59.03 NP
MESC McKinney, Maury 50-54 2:13.23 NP
MAMA Verter, Eri 25-29 3:00.00 NP

For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Swim Smart
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home